Zobacz pełną wersję : Jak obliczyć czas?
spiritus
29-12-2016, 01:53
W pewnych warunkach dla obiektywu przymkniętego do 2.8 czas wynosi ok 36 s. Ile będzie wynosił jeżeli go przymknę do 3.5?
Skok 1/3 EV
Jest na to jakiś wzór?
spiritus Mnie wyszło ok 57s ale trochę od zadu strony liczyłem.
Czas się liczy prosto: 36 * 1 1/3 - czyli 48s.
Czas się liczy prosto, bo to skala liniowa - 36 * 1 1/3 - czyli 48s.
Na pewno? To noga z matmy ze mnie. :D
Albo coś pomerdałem przy liczeniu.
Co chyba na jedno wychodzi...
spiritus
29-12-2016, 02:23
Dzięki GonzoG :)
Na pewno - mała poprawka - czas to nie skala liniowa, ale do 1EV różnicy wzór jest bardzo prosty:
x * (1 + EV)
Polecam aplikacje na telefony do obliczania parametrów ekspozycji. Jest ich cała masa.
Ja na Androidzie 4.4 korzystałem z Photo Tools, ale na 6.0 już mi nie działa ;(
spiritus
29-12-2016, 02:28
Na pewno - mała poprawka - czas to nie skala liniowa, ale do 1EV różnicy wzór jest bardzo prosty:
x * (1 + EV)
+ czy *?
Już się gubię :D
EDIT:
Dobra....+ :D
Źle popatrzyłem :D
Ej. A między f/2.8 a f/3.5 to nie jest czasem 2/3 EV?
http://imgur.com/fsVfF2e.jpg
źródło (http://imgur.com/fsVfF2e.jpg)
Czy tą tabelkę też mogę wywalić?
spiritus
29-12-2016, 02:37
Ej. A między f/2.8 a f/3.5 to nie jest czasem 2/3 EV?
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/fsVfF2e-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/fsVfF2e.jpg)
Czy tą tabelkę też mogę wywalić?
Ooo własnie, własnie. Też miałem o to pytać aale mi z głowy wyleciało pisząc poprzednie :/
- - - - kolejny post - - - - - -
Czyli to by dawało minutę prawie
36 * 5/3=59
Czyli to by dawało minutę prawie
36 * 5/3=59
Czyli bliżej tego co mi w 1 odpowiedzi wyszło.
Swoją drogą, chyba żadna aplikacja nie liczy czasu dłuższego niż 30s na start...
siemalysy
29-12-2016, 02:47
W Photo Tols, który mam w telefonie nie można ustawić czasu 36 s. I przysłony 3.5 Wrzucę pogladowo jak wyglada to przy zwiększeniu przysłony z 2.8 na 3.6. Czas dla 2.8 - 40 s.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/6deb14d5b7d081bee92f8c147f9a8cb5-1.jpg
źródło (http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161229/6deb14d5b7d081bee92f8c147f9a8cb5.jpg)
Szkoda, że żaden programista nie wpadł na pomysł możliwości ustawienia i przeliczenia dowolnego czasu 30s+. No trudno.
A tak na marginesie. Czy 1-2sek przy prawie minucie czasu naświetlenia aż taką różnicę zrobi?
spiritus
29-12-2016, 02:52
2.3....3.6 :O
Skąd ta apka takie cuda wymyśla? :O
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/Fractional_ShutterSpeedApertureCombined-1.jpg
źródło (http://3.bp.blogspot.com/-0s9sJJDB3J4/TtJ_HAq8kFI/AAAAAAAACPM/cgz1MofkmRE/s1600/Fractional_ShutterSpeedApertureCombined.jpg)
Wychodzi na to, że przy tak niskich przysłonach każdy po swojemu zaokrągla.
spiritus
29-12-2016, 02:57
Szkoda, że żaden programista nie wpadł na pomysł możliwości ustawienia i przeliczenia dowolnego czasu 30s+. No trudno.
A tak na marginesie. Czy 1-2sek przy prawie minucie czasu naświetlenia aż taką różnicę zrobi?
Też się właśnie zastanawiam bo....
Ostatnio poszliśmy z kolegą w pola fotografować gwiazdy. Ot ja sprawdzić tokinę 11/2.8 a on samyanga 8/3.5.
Z reguły 600 dla tokiny czas to 36s a dla samyanga 50s. Chciałem sobie poobliczać czy dużo się będzie różnił czas naświetlania w takim skoku ogniskowej.
Niestety on ma canona i nie mogłem sobie szkła przetestować własnoręcznie.
- - - - kolejny post - - - - - -
Wychodzi na to, że przy tak niskich przysłonach każdy po swojemu zaokrągla.
Nie no...to co wrzuciłem to akurat tak masz w aparacie a nie, że wymyślone :D
Ostatnio poszliśmy z kolegą w pola fotografować gwiazdy. Ot ja sprawdzić tokinę 11/2.8 a on samyanga 8/3.5.
Z reguły 600 dla tokiny czas to 36s a dla samyanga 50s. Chciałem sobie poobliczać czy dużo się będzie różnił czas naświetlania w takim skoku ogniskowej.
Niestety on ma canona i nie mogłem sobie szkła przetestować własnoręcznie.
A reguła 600 nie wymaga czasem przeliczania kropa? A Canon ma x1.6. Pewny nie jestem...
Nie no...to co wrzuciłem to akurat tak masz w aparacie a nie, że wymyślone :D
Tylko, że często-gęsto producent swoje a rzeczywistość swoje. Popatrz sobie na testy aparatów. Np ISO rzeczywiste a ISO podawane przez producenta...
spiritus
29-12-2016, 03:05
A reguła 600 nie wymaga czasem przeliczania kropa? A Canon ma x1.6. Pewny nie jestem...
Wymaga, uwzględniłem to i chciałem obliczyć jakie różnice mógłbym mieć ja na nikonie a nie jakie ja w stosunku do kolegi :)
Tylko, że często-gęsto producent swoje a rzeczywistość swoje. Popatrz sobie na testy aparatów. Np ISO rzeczywiste a ISO podawane przez producenta...
wiem, wiem......niestety
Hihi... do komplikacji jeszcze możecie "T" - transmisje uwzględnić ;) :)
wracając do wzoru na wydłużenie czasu - nie jest on prosty do policzenia w głowie, czy nawet na prostych kalkulatorach, bo to funkcja wykładnicza:
czas * 2^EV - o ile przy pełnych EV nie ma specjalnych problemów, to przy ułamkowych już zaczynają się schody.
Jednakże liczenie w następujący sposób:
(czas * 2^(całkowita część EV)) * (1 + część ułamkowa EV) daje bardzo zbliżone wyniki, a to już można policzyć nawet w głowie.
Porównanie:
10s czas wyjściowy, różnica 4 1/3, 4.5 i 4 2/3 EV
A. 10 * 2^4.33333 = 201,6 ~202s
(10 * 2^4) * (1 + 0.3333) = ~213s
B. 10 * 2^4.5 = 226s
(10 * 2^4) * (1 + 0.5) = 240s
C. 10 * 2^4.66666 = ~254s
(10 * 2^4) * (1 + 0.666666) = 267s
Różnica oscyluje w granicy 1/12 EV, a to jest wartość raczej pomijalna.
Jarecky83
29-12-2016, 15:30
A ja bym liczył najprostszą matematyką:
F2.8 = 36s
F3.5 = X
X = (3,5*36):2.8 = 45s
...ale to chyba by było zbyt proste?;)
Zdecydowanie. Liczba przesłony jest logarytmem i nie można tak liczyć.
Trzeba jeszcze potęgi aby było poprawnie:
x = 36 * (3.5 / 2.8 )^2
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.