PDA

Zobacz pełną wersję : Jak obliczyć czas?



spiritus
29-12-2016, 01:53
W pewnych warunkach dla obiektywu przymkniętego do 2.8 czas wynosi ok 36 s. Ile będzie wynosił jeżeli go przymknę do 3.5?
Skok 1/3 EV

Jest na to jakiś wzór?

OjTam
29-12-2016, 01:58
spiritus Mnie wyszło ok 57s ale trochę od zadu strony liczyłem.

GonzoG
29-12-2016, 02:09
Czas się liczy prosto: 36 * 1 1/3 - czyli 48s.

OjTam
29-12-2016, 02:11
Czas się liczy prosto, bo to skala liniowa - 36 * 1 1/3 - czyli 48s.

Na pewno? To noga z matmy ze mnie. :D
Albo coś pomerdałem przy liczeniu.

Co chyba na jedno wychodzi...

spiritus
29-12-2016, 02:23
Dzięki GonzoG :)

GonzoG
29-12-2016, 02:26
Na pewno - mała poprawka - czas to nie skala liniowa, ale do 1EV różnicy wzór jest bardzo prosty:
x * (1 + EV)


Polecam aplikacje na telefony do obliczania parametrów ekspozycji. Jest ich cała masa.
Ja na Androidzie 4.4 korzystałem z Photo Tools, ale na 6.0 już mi nie działa ;(

spiritus
29-12-2016, 02:28
Na pewno - mała poprawka - czas to nie skala liniowa, ale do 1EV różnicy wzór jest bardzo prosty:
x * (1 + EV)

+ czy *?

Już się gubię :D


EDIT:
Dobra....+ :D
Źle popatrzyłem :D

OjTam
29-12-2016, 02:34
Ej. A między f/2.8 a f/3.5 to nie jest czasem 2/3 EV?

http://imgur.com/fsVfF2e.jpg
źródło (http://imgur.com/fsVfF2e.jpg)
Czy tą tabelkę też mogę wywalić?

spiritus
29-12-2016, 02:37
Ej. A między f/2.8 a f/3.5 to nie jest czasem 2/3 EV?

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/fsVfF2e-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/fsVfF2e.jpg)
Czy tą tabelkę też mogę wywalić?

Ooo własnie, własnie. Też miałem o to pytać aale mi z głowy wyleciało pisząc poprzednie :/

- - - - kolejny post - - - - - -

Czyli to by dawało minutę prawie

36 * 5/3=59

OjTam
29-12-2016, 02:38
Czyli to by dawało minutę prawie

36 * 5/3=59

Czyli bliżej tego co mi w 1 odpowiedzi wyszło.
Swoją drogą, chyba żadna aplikacja nie liczy czasu dłuższego niż 30s na start...

siemalysy
29-12-2016, 02:47
W Photo Tols, który mam w telefonie nie można ustawić czasu 36 s. I przysłony 3.5 Wrzucę pogladowo jak wyglada to przy zwiększeniu przysłony z 2.8 na 3.6. Czas dla 2.8 - 40 s.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/6deb14d5b7d081bee92f8c147f9a8cb5-1.jpg
źródło (http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161229/6deb14d5b7d081bee92f8c147f9a8cb5.jpg)

OjTam
29-12-2016, 02:50
Szkoda, że żaden programista nie wpadł na pomysł możliwości ustawienia i przeliczenia dowolnego czasu 30s+. No trudno.
A tak na marginesie. Czy 1-2sek przy prawie minucie czasu naświetlenia aż taką różnicę zrobi?

spiritus
29-12-2016, 02:52
2.3....3.6 :O

Skąd ta apka takie cuda wymyśla? :O


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/Fractional_ShutterSpeedApertureCombined-1.jpg
źródło (http://3.bp.blogspot.com/-0s9sJJDB3J4/TtJ_HAq8kFI/AAAAAAAACPM/cgz1MofkmRE/s1600/Fractional_ShutterSpeedApertureCombined.jpg)

OjTam
29-12-2016, 02:54
Wychodzi na to, że przy tak niskich przysłonach każdy po swojemu zaokrągla.

spiritus
29-12-2016, 02:57
Szkoda, że żaden programista nie wpadł na pomysł możliwości ustawienia i przeliczenia dowolnego czasu 30s+. No trudno.
A tak na marginesie. Czy 1-2sek przy prawie minucie czasu naświetlenia aż taką różnicę zrobi?

Też się właśnie zastanawiam bo....

Ostatnio poszliśmy z kolegą w pola fotografować gwiazdy. Ot ja sprawdzić tokinę 11/2.8 a on samyanga 8/3.5.
Z reguły 600 dla tokiny czas to 36s a dla samyanga 50s. Chciałem sobie poobliczać czy dużo się będzie różnił czas naświetlania w takim skoku ogniskowej.

Niestety on ma canona i nie mogłem sobie szkła przetestować własnoręcznie.

- - - - kolejny post - - - - - -


Wychodzi na to, że przy tak niskich przysłonach każdy po swojemu zaokrągla.

Nie no...to co wrzuciłem to akurat tak masz w aparacie a nie, że wymyślone :D

OjTam
29-12-2016, 03:01
Ostatnio poszliśmy z kolegą w pola fotografować gwiazdy. Ot ja sprawdzić tokinę 11/2.8 a on samyanga 8/3.5.
Z reguły 600 dla tokiny czas to 36s a dla samyanga 50s. Chciałem sobie poobliczać czy dużo się będzie różnił czas naświetlania w takim skoku ogniskowej.

Niestety on ma canona i nie mogłem sobie szkła przetestować własnoręcznie.

A reguła 600 nie wymaga czasem przeliczania kropa? A Canon ma x1.6. Pewny nie jestem...


Nie no...to co wrzuciłem to akurat tak masz w aparacie a nie, że wymyślone :D

Tylko, że często-gęsto producent swoje a rzeczywistość swoje. Popatrz sobie na testy aparatów. Np ISO rzeczywiste a ISO podawane przez producenta...

spiritus
29-12-2016, 03:05
A reguła 600 nie wymaga czasem przeliczania kropa? A Canon ma x1.6. Pewny nie jestem...

Wymaga, uwzględniłem to i chciałem obliczyć jakie różnice mógłbym mieć ja na nikonie a nie jakie ja w stosunku do kolegi :)



Tylko, że często-gęsto producent swoje a rzeczywistość swoje. Popatrz sobie na testy aparatów. Np ISO rzeczywiste a ISO podawane przez producenta...

wiem, wiem......niestety

frogi
29-12-2016, 12:18
Hihi... do komplikacji jeszcze możecie "T" - transmisje uwzględnić ;) :)

GonzoG
29-12-2016, 15:23
wracając do wzoru na wydłużenie czasu - nie jest on prosty do policzenia w głowie, czy nawet na prostych kalkulatorach, bo to funkcja wykładnicza:
czas * 2^EV - o ile przy pełnych EV nie ma specjalnych problemów, to przy ułamkowych już zaczynają się schody.

Jednakże liczenie w następujący sposób:
(czas * 2^(całkowita część EV)) * (1 + część ułamkowa EV) daje bardzo zbliżone wyniki, a to już można policzyć nawet w głowie.

Porównanie:

10s czas wyjściowy, różnica 4 1/3, 4.5 i 4 2/3 EV
A. 10 * 2^4.33333 = 201,6 ~202s
(10 * 2^4) * (1 + 0.3333) = ~213s

B. 10 * 2^4.5 = 226s
(10 * 2^4) * (1 + 0.5) = 240s

C. 10 * 2^4.66666 = ~254s
(10 * 2^4) * (1 + 0.666666) = 267s

Różnica oscyluje w granicy 1/12 EV, a to jest wartość raczej pomijalna.

Jarecky83
29-12-2016, 15:30
A ja bym liczył najprostszą matematyką:
F2.8 = 36s
F3.5 = X
X = (3,5*36):2.8 = 45s
...ale to chyba by było zbyt proste?;)

GonzoG
29-12-2016, 15:44
Zdecydowanie. Liczba przesłony jest logarytmem i nie można tak liczyć.

Trzeba jeszcze potęgi aby było poprawnie:
x = 36 * (3.5 / 2.8 )^2