Zobacz pełną wersję : zdj w domu jak uzyskac te swiatlo :)
Witam ostatnio narodzil mi sie synek i moja luba zaŻyczyła sobie sesje no super mama octe lampe 400ws i sabine, chcialbym uzyskac efekt jak na zdj...
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://naforum.zapodaj.net/images/0c968de9bcea.jpg)
zdj w lokalach umiem robic i portrety ale w domu takie cos nie bardzo nawet nie wiem jak ogarnac nie moj swiat fotografi ale wiecie jak to z kobietami przeciez tyle zdj robisz dasz rade....
macie pomysl jak uzyskac takie osietlenie i przejscia swiatlo cien ? sadzac bo zdj moze to byc soft albo parasolka bo mieciutkie swiatlo ale parametry expozycji zeby uzyskac takie cienie za chiny mi nie wychodza z moja octa za mocno daje i swiatlo jest poprostu hmmm wszedzie...
wiem ze ten ala bokeh i sniezki to ps ale mi chodzi o swiatlo jakies sugestie?
po prawej światło odbite - moze być dodatkowy duży rozpraszacz
po lewej duża biala powierzchnia - nawet przescieradło podwieszone
ogolnie dowiedzialem sie ze tak byla jedna parasolka i wsio tyle co moglem sie wywiedziec dobre rezultaty zrobilem z jupitera37am i bliskiej odleglosci z 400ws skreconej na min i octa 120 manulany obiektyw wiec trafilem w nos ;p
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://naforum.zapodaj.net/images/98ec41f441b5.jpg)
ale z wiekszej odleglosci bym mogl uzyskac takie cienie pojawia mi sie problem ze cala postac jest jasna bez wlasnie tych przejsc ciemniejszych cieni wrrr
Myślę że jak napiszesz po polsku i dokładniej opiszesz... to będzie bardziej jasne co chcesz "powiedzieć"
Jeśli twarz jest za mocno oświetlona, a reszta nie to kontruj odbijaj światło tam gdzie trzeba, przy tak małej odległości pasuje przymknąć ciut przysłonę żeby dziecko miało ostrą całą twarz bo takie rozmycia tworzą złe wrażenie, zamiast męczyć dzieciaka postaw jakiegoś misia/lalke czy nawet poduszkę i ćwicz bo to wyjdzie samo.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/large-3.jpg
źródło (http://www.pbase.com/fafniak/image/164766265/large.jpg)
najprostszy system świecenia
Po prawej masz źródło światła (może być parasolka , okta itp - to nie ma zbyt dużego znaczenia na tym etapie.
Czerwone kreski to linie które "obrazują" jak szeroko napier.. światło z takiego ustrojstwa
Kulka na czarnym prostokącie to głowa dzieciaka
Przy takim ustawieniu cień będziesz miał mniej więcej taki jak narysowałem
Blendą może być nawet białe prześcieradło podklejone do sufitu
czarne prostokąty o numerkach 1 i 2 (czerwone numerki) to tzw. murzyny które ogranicza padanie światła na tło i przed obiekt
Można je zrobić choćby z ciemnych ręczników powieszonych na statywach lub podklejonych do sufitu (koc itp.)
Zamiast murzynów możesz użyć kolejnych prześcieradeł - zmniejsza ilość światła padającego na tło i przed obiektem i jednocześnie zmiękczą granice światła i cienia.
Od dołu parasolki/okty możesz również wstawić oświetleniowe przeszkadzajki aby zgasić trochę elementy leżące najbliżej źródła światła
To jest ogólny przepis - czy użyjesz wszystkiego czy tylko 1 elementu - to zależy od pomieszczenia i tego co chcesz uzyskać
a ja nawet nie wiem czy to pokazowe foto było błyskane. Równie dobrze wystarczy duże okno.
a ja nawet nie wiem czy to pokazowe foto było błyskane. Równie dobrze wystarczy duże okno.
Stawiam knyszę z gyrosem, że pokazowe było świecone / błyskane. To jak szybko zmienia się jasność prześcieradła w zestawieniu z ogólną miękkością światła przekonuje mnie, że źródło światła było blisko (natężenie światła odwrotnie proporcjonalne do kwadratu odległości od źródła...)- czyli to nie Słońce ;)
Co do tego jak było świecone - głowy nie dam, bo studyjnym prosem nie jestem. Co bym kombinował: Jeśli problem jest z nadmiarem światła i jego nadmierną równomiernością (tak zrozumiałem "octa za mocno daje i swiatlo jest poprostu hmmm wszedzie...") to zaryzykowałbym wpięcie sabinki do octy - w niewielkim wnętrzu powinna dać radę, a pozwoli zejść z mocą niżej niż 400 Ws (nawet z regulacją do 1/64...). Poza tym porady fafniaka są IMO w punkt ;)
Trzeba patrzeć w oczy ;)
Na drugim widać parasolki i można nawet policzyć druty ;)
A na pierwszym widać białe rozbłyski kurzu oświetlonego błyskiem. Takiego efektu nie uzyska się przy oknie. Wbrew temu co widać, kurz ten był bardzo blisko obiektywu. Świadczy o tym jasność i rozmycie.
Fajne zdjęcie :) zapiszę sobie te ustawienie, pewnie niebawem wykorzystam. Całe szczęście że mam same białe ściany w domu... to ułatwia sprawę odbicia. Muszę pokombinować z otwartym oknem i białą ścianą... niech już będzie więcej wiosennego słońca :)
gdariusz
08-03-2017, 15:18
Bez obrazy .... Mega straszne zdjecia ... Kolory umarlaka ...
Ja patrzac na zdjęcie również oceniam pomysł. Mi się podoba, ale techniczne na pewno można lepiej. Przeanalizuje raz jeszcze to zdjęcie z tym co piszecie. Może z czasem będę w zdjęciach widzieć więcej.
pierwsze co pomyslalem jak zobaczylem 1sze zdjecie to ze sa nalozone flary w ps :)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.