PDA

Zobacz pełną wersję : Cholerne cienie :(



Vargas
26-12-2016, 12:36
Witam.
Dziś chciałem porobić zdjęcia portretowe lecz jak zauważyłem na próbnych zdjęciach cienie to aż mnie krew zaczęła zalewać.
Daje do podglądu zdjęcie próbne i proszę zauważyć, że są ogromne cienie. Po prawej stronie jest parasolka srebrna z żarówką 300V a po lewej stronie znajduje się lampa błyskowa.

Proszę o jakieś wskazówki aby pozbyć się tego cholernego cienia o ile jest to możliwe.

http://ifotos.pl/zobacz/DSC010600_aepwqhe.jpg
http://s10.ifotos.pl/mini/DSC010600_aepwqhe.jpg

GonzoG
26-12-2016, 13:22
Są 3 opcje:
1. dużo większe źródło światła
2. doświetlić tło
3. ustawić osobę dużo dalej od tła.

Można ze sobą mieszać rozwiązania.

Kojocisko
26-12-2016, 13:32
a) na lampie z lewej masz jakiś modyfikator? - chyba nie?
b) odsuń modela od tła

Vargas
26-12-2016, 19:39
Dzięki panowie za wskazówki. Jutro zrobię tak jak piszecie.
Teraz trzeba dopić piwko i iść pomału ziuśkać gdyż jutro na rano do pracy :-(

Podzielę się moimi zdjęciami.

adamoff
28-12-2016, 17:44
Fajnie wyglądają zdjecia profilowe z boku kiedy lampa jest skierowana prosto na ścianę boczną i odbija światło na bardziej widoczną stronę twarzy ( tzn. odkryty policzek).

Vargas
29-12-2016, 12:59
Kolejna fotka na szybko (dochodzę do wniosku jak coś szybko robię to nic nie wychodzi) i chyba już lepiej co? :)

http://s5.ifotos.pl/mini/DSC011100_aehxxes.jpg

GonzoG
29-12-2016, 15:51
Za małe źródło światła i brak światła na tło.

hostman22
29-12-2016, 21:27
zbyt mocno ustawiona lampa i brak kontry, to później są takie efekty. Jak nie chcesz zostawiać w necie wizerunku swoich dzieci, to zrób zdjęcie samego stołka i daj to w normalnej wielkości, a nie w formie znaczka pocztowego- mało poważne to jest... .

Vargas
29-12-2016, 23:58
O cholerka to jeszcze tło podświetlić? hmmm... muszę jakąś lampkę z biurka zaiwanić :-)

Co to znaczy brak kontry?

Merde
30-12-2016, 11:32
Co to znaczy brak kontry?

http://www.optyczne.pl/45.3-poradnik-O%C5%9Bwietlenie_w_fotografii_portretowej_Proste_o %C5%9Bwietlenie_portretowe.html

Vargas
30-12-2016, 12:30
http://www.optyczne.pl/45.3-poradnik-O%C5%9Bwietlenie_w_fotografii_portretowej_Proste_o %C5%9Bwietlenie_portretowe.html

Dzięki bardzo.
To teraz trzeba zakasać rękawy i pstrykać. Jeszcze muszę jakiegoś modela załatwić gdyż dzieci po paru minutach zaczynają się wiercić a mnie krew zalewa :D

Merde
30-12-2016, 13:16
Jeszcze muszę jakiegoś modela załatwić gdyż dzieci po paru minutach zaczynają się wiercić a mnie krew zalewa :D

Zainwestuj w zdalny wyzwalacz :)

Vargas
03-01-2017, 17:09
Zainwestuj w zdalny wyzwalacz :)

Jest w planach :)

Następne dni przyniosły taką fotkę :)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://naforum.zapodaj.net/6c09fdbb5f32.jpg.html)

2marekm
03-01-2017, 19:08
Może to jest tanie rozwiązanie na Twoje problemy z cieniami :)
http://www.swiatobrazu.pl/dyfuzor-swiatla-blyskowego-z-balonika-genialne-34918.html

Merde
03-01-2017, 20:23
Jest w planach :)

Następne dni przyniosły taką fotkę :)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://naforum.zapodaj.net/6c09fdbb5f32.jpg.html)
Taka delikatna sugestia - naucz się prawidłowo naświetlać, albo... zmniejsz jasność w swoim monitorze. To zdjęcie jest niedoświetlone tak o circa about 1 EV.

nikoniarz
03-01-2017, 22:31
Taka delikatna sugestia - naucz się prawidłowo naświetlać, albo... zmniejsz jasność w swoim monitorze.

Raczej niech patrzy na histogram, b jasność monitora nie ma związku z poprawnym naświetlaniem ;)

Vargas
03-01-2017, 23:17
Czyli co? za ciemne jest?

Merde
03-01-2017, 23:22
Raczej niech patrzy na histogram, b jasność monitora nie ma związku z poprawnym naświetlaniem ;)
Jasność monitora ma za to całkiem spory związek z oceną naświetlania "na oko".

- - - - kolejny post - - - - - -


Czyli co? za ciemne jest?
Zdecydowanie.

nikoniarz
03-01-2017, 23:26
Jasność monitora ma za to całkiem spory związek z oceną naświetlania "na oko".

Pewnie dlatego nie ocenia się w ten sposób naświetlania zdjęć...

Merde
03-01-2017, 23:30
Pewnie dlatego nie ocenia się w ten sposób naświetlania zdjęć...
Na monitorze z poprawnie ustawioną jasnością - można :-)

nikoniarz
03-01-2017, 23:32
Na monitorze z poprawnie ustawioną jasnością - można :-)

Interesujące... Doprawdy...

Edit:
Kolega wyznacza chyba jakieś nowe "kanony"... Ale nie neguję, być może się przyjmą...

jalk
04-01-2017, 19:19
Kanony, kanonami ale zwyczajowo przy obróbce się sugeruję tym co widzę, a histogram traktuję pomocniczo i o dziwo wydruki mi wychodzą takie jak je widzę na monitorze (prawidłowo ustawionym :)

Merde
04-01-2017, 19:55
Interesujące... Doprawdy...

Edit:
Kolega wyznacza chyba jakieś nowe "kanony"... Ale nie neguję, być może się przyjmą...
Po twojej niedawnej aktywności w wątku okołomonitorowym nie dziwi mnie, że nie masz zaufania do oceny poprawności ekspozycji "na oko", bez wspomagania się histogramem.

nikoniarz
04-01-2017, 20:02
Po twojej niedawnej aktywności w wątku okołomonitorowym nie dziwi mnie, że nie masz zaufania do oceny poprawności ekspozycji "na oko", bez wspomagania się histogramem.

Podobnie mnie nie dziwi, że nie publikujesz zdjęć, skoro ekspozycję oceniasz na podstawie jasności monitora... No ale jak widać różnie ludzie pracują...

jalk
04-01-2017, 23:08
Koledzy szanowni :) Naprawdę da się ocenić poprawną ekspozycję zdjęcia na kalibrowanym monitorze i myślę, że w tym twierdzeniu nie jestem osamotniony. A jeśli chodzi o histogram, to jako główny wyznacznik ekspozycji używam w pewnym konkretnym przypadku - czyli histogram na żywo w bezlustrach, super przydatne i jak na razie nieosiągalne dla luster :razz:

nikoniarz
04-01-2017, 23:14
Tak samo jak się da robić sport mając 3 fpsy i "wolny" obiektyw, tak samo da się obrabiać na "nie pro" monitorze... I nie piszę tego złośliwie. Po prostu wiele rzeczy się "da". Co innego jak ktoś o czymś pisze i widać "potwierdzenie" tego (jak u Ciebie), a co innego jak ktoś pisze dla pisania...

Merde
05-01-2017, 13:01
Tak samo jak się da robić sport mając 3 fpsy i "wolny" obiektyw, tak samo da się obrabiać na "nie pro" monitorze... I nie piszę tego złośliwie. Po prostu wiele rzeczy się "da". Co innego jak ktoś o czymś pisze i widać "potwierdzenie" tego (jak u Ciebie), a co innego jak ktoś pisze dla pisania...
Prawidłowo oceniłem niedoświetlenie na prezentowanym tu zdjęciu na podstawie oceny organoleptycznej (bo skąd u licha miałbym mieć na forum histogram?), więc stwierdziłem że to możliwe.
Co tu kwestionować? I co ma do tego brak publikacji własnych zdjęć?

nikoniarz
05-01-2017, 14:54
Prawidłowo oceniłem niedoświetlenie na prezentowanym tu zdjęciu na podstawie oceny organoleptycznej (bo skąd u licha miałbym mieć na forum histogram?), więc stwierdziłem że to możliwe.
Co tu kwestionować? I co ma do tego brak publikacji własnych zdjęć?

Tyle samo co moja aktywność w wątku "monitorowym". Organoleptyczna ocena. Dlatego nie warto być złośliwym, bo każdy kij ma dwa końce...

hostman22
05-01-2017, 18:57
złośliwości możecie dalej sobie prawić, bo obydwoje używacie skrótów myślowych, a autor wątku wie z tego nic.. :p btw to wątek o błyskaniu... ;)