PDA

Zobacz pełną wersję : Filtr szary pod nikkor 35mm, 1.8



KrS
24-12-2016, 11:38
Cześć wszystkim,

chciałbym kupić filtr szary pod ww. obiektyw.

Filtr pod zdjęcia krajobrazu. Coś godnego polecenia?

fafniak
24-12-2016, 11:43
Właściwie to kazdy filtr możesz podłożyć pod obiektyw, roznice bedą na tyle minimalne że nie warte dyskusji... tylko ostrożnie kładź żeby sie nie porysował.

GonzoG
24-12-2016, 15:22
Co ten filtr ma robić - jakich efektów oczekujesz ?? Bo filtrów szarych jest cała masa:
pełne, połówkowe, gradienty, połówkowe z gradientem, połówkowe z odwróconym gradientem i pewnie jeszcze jakieś...

frogi
24-12-2016, 16:02
Może "Polara"? :)

ALF
24-12-2016, 21:08
Może "Polara"? :)

Jak polara, to tylko z Golfem ;)

KrS
28-12-2016, 22:49
Na pewno chciałbym pokazać ruch nie tylko w nocy ale i za dnia, + efekt http://blog.cyfrowe.pl/wp-content/uploads/2015/06/4447544479_1d3fa3eae7_z.jpg

Z filtrami nigdy nie działałem więc planuje 1 zakup jako naukę. Może coś takiego na poczatek? http://fotozakupy.pl/product-pol-16623-Hoya-Zestaw-HOYA-UV-HMC-C-PL-CIR-NDX8-52-mm.html

Myślałem tez o bardzo silnym filtrze, nawet NDx200, 500, w celu pozbycia się przechodniów w miastach :) Fotografuje często architekturę gdzie czasem ktoś wejdzie w kadr.

notdot
28-12-2016, 23:58
ND 500 wystarczy na pozbycie się przechodniów za dnia?
Pytam bo sam chciałbym spróbować
Przy ND 1000 uzyskasz czas 10s przy czasie 1/100 bez filtra a 1/100 w jasny dzień to nie jest tak dużo (mało)
No chyba, że coś źle liczę

ALF
29-12-2016, 00:03
Filtry szare, zwłaszcza dobre kosztują trochę, więc z góry zastanów się nad średnicą. Lepiej brać większą i dokupić przejściówki na mniejsze średnice. Do pozbycia się ludzi potrzebujesz filtra krotności x9 - dla HOYi to zdaje się filtry od ND400 w górę. Do krajobrazu są filtry połówkowe systemu Cokin, najlepiej Hitecha z miękkim przejściem ND 0,9.

notdot
29-12-2016, 00:05
ok to wiem, ale czy nd400 albo nawet nd 1000 to nie za mało trochę na pozbycie się ludzi w dzień

ALF
29-12-2016, 00:25
To było do krs :)
Mój Marumi ma krotność 9 i się dawało, co prawda nie tłumy, ale pojedynczy ludzie i robiłem już po 18;00 jakiś kościół z trudnym podejściem, chyba w Legnicy. Dawne czasy :D

notdot
29-12-2016, 00:26
Ok, dzięki, czyli 18:00 mniej światła, ale jak będzie trochę jaśniej np. rano to już nd9 czy nd10 będzie trochę mało

ALF
29-12-2016, 00:45
W południe nie robiłem, ale myślę, że 10 krotne podbicie przysłony powinno wystarczyć dla normalnego światła. Mogą pojawić się duszki :D ND 1000 redukcja światła 10 EV, czas dłuższy 1024x, ND 500 redukcja światła 9 EV, czas dłuższy 512x. Jeżeli przy przysłonie 16 i ISO 100 uda ci się zejść do 1/10, to już masz wynik ponad 1,5 minuty (dla ND 1000).

notdot
29-12-2016, 17:20
No to chyba faktycznie przy f/16