PDA

Zobacz pełną wersję : Sigma 105 makro + pierścienie pośrednie



jazol
11-12-2016, 19:44
Witam wszystkich pozytywnie zakręconych!
Nie znalazłem odpowiedzi na na forum na nurtujące mnie pytanie, więc może ktoś z forumowiczów ma doświadczenie w tej kwestii i podzieli się informacją... Od niedawna bawię się "w makro"; korzystam z obiektywu sigma 105mm macro, ale powoli przestaje mnie zadowalać skala odwzorowania 1:1 - chciałbym coś więcej. Pomyślałem o pierścieniach pośrednich. Koszt niby nie jest duży (300zł), ale nie jestem pewien, czy "warta skórka za wyprawkę", tzn. czy efekty będą zauważalne... Nigdzie nie znalazłem informacji, jakie powiększenie uzyskałbym przy ww. obiektywie i np. założonym komplecie pierścieni (12, 20 i 36mm). Pewnie można to jakoś obliczyć, ale jak?! Jeśli ktoś z obecnych na forum testował taki układ, nawet niekoniecznie z takim samym obiektywem, to byłbym wdzięczny za podzielenie się spostrzeżeniami. Chyba że jest jakiś inny sposób na zwiększenie skali odwzorowania z wykorzystaniem ww. obiektywu, oczywiście mając na uwadze jakość uzyskiwanych zdjęć i koszty - 300 zł jest do przełknięcia...
Pozdrawiam

Dark
13-12-2016, 10:29
http://www.fotografia-przyrodnicza.art.pl/porady.php?p=1

Choć teraz te wzory to można czasami o kant d...y potłuc, bo nowe obiektywy, m.in. przez IFy niekoniecznie trzymają się wzorów.

Z pierścieniami będziesz mieć skalę pewnie ok. 2,5:1.

Czy "warta skórka za wyprawkę"? Z pierścieniami tracisz sporo światła. Za cenę do 300zł, powinieneś dorwać konwerter Raynox DCR-250. Jasny, nie tracisz za bardzo na jakości.

Jak potrzebujesz ekstremalnych powiększeń, to lepiej podpinać krótsze szkło, np. 60 mm lub mocować na odwrotkę obiektyw szerokokątny z zakresu 28-24 mm. Możesz mocować do pierścieni lub mieszka, wtedy skala rośnie ogromnie. Dalej pozostaje już tylko mocowanie obiektywów mikroskopowych i walka z mikroskopijną GO.

GonzoG
13-12-2016, 11:09
Maksymalna skala wyjdzie ok 1.5x Dark: nie jest możliwe, aby 2.5x zwiększyć skalę na pierścieniach krótszych od ogniskowej.

Kalkulator dla pierścieni makro:
http://www.flybacon.com/cameras/macro.aspx

Dark
13-12-2016, 12:24
Maksymalna skala wyjdzie ok 1.5x Dark: nie jest możliwe, aby 2.5x zwiększyć skalę na pierścieniach krótszych od ogniskowej.

Kalkulator dla pierścieni makro:
http://www.flybacon.com/cameras/macro.aspx

Fakt. To był raczej pomiar dla 60tki z której głównie korzystam.

jazol
13-12-2016, 14:20
Czyli z użyciem Raynox DCR-250 i obiektywem makro uzyskam większą skalę niż 1.5:1 przy pomocy pierścieni, tak? Chociaż wydawało mi się, że mniej światła stracę z pierścieniami, ale pewnie się mylę... A czy pierścień odwrotnego mocowania można zamontować na obiektyw makro, i czy da to lepszy efekt niż ze "zwykłym" obiektywem?

Dark
13-12-2016, 14:58
Czyli z użyciem Raynox DCR-250 i obiektywem makro uzyskam większą skalę niż 1.5:1 przy pomocy pierścieni, tak? Chociaż wydawało mi się, że mniej światła stracę z pierścieniami, ale pewnie się mylę... A czy pierścień odwrotnego mocowania można zamontować na obiektyw makro, i czy da to lepszy efekt niż ze "zwykłym" obiektywem?

Tu masz fajnie to podsumowane:
http://pixelsdimension.com/long-term-review-extension-tubes-vs-macro-conversion-lens/

Co do odwrotnego mocowania, nie warto. Primo, o ile pamiętam chyba nic się nie zwiększa. Secundo, tracisz całą automatykę, np. możliwość pracy na otwartym szkle.

jazol
13-12-2016, 15:12
Ok. Fajne porównanie, którego wcześniej nie znalazłem... Dzięki Dark za wyjaśnienie i poradę. Tak przy okazji, widziałem Twoje zdjęcia makro (przekierowanie na stronę www ze stopki) - fantastyczne... Można wiedzieć, jakiego zestawu używasz do uzyskania takich powiększeń (np. głowa chyba osy)?

Dark
13-12-2016, 15:34
Ok. Fajne porównanie, którego wcześniej nie znalazłem... Dzięki Dark za wyjaśnienie i poradę. Tak przy okazji, widziałem Twoje zdjęcia makro (przekierowanie na stronę www ze stopki) - fantastyczne... Można wiedzieć, jakiego zestawu używasz do uzyskania takich powiększeń (np. głowa chyba osy)?

Dzięki :)

Te największe powiększenia to właśnie szeroki kąt na odwrotce (Takumar 28/2.8 z bagnetem Pentaxa), mocowany na pierścieniach lub mieszku.

jazol
13-12-2016, 15:50
Nie spodziewałem się takich efektów po odwrotnym mocowaniu...
Co do mojego dylematu, to jeszcze wczoraj byłem na 99% przekonamy, że kupię pierścienie pośrednie, ale coraz bardziej skłaniam się ku Raynoxowi 250, który wg strony pixelsdimension daje powiększenie 2.5x - tym bardziej, że efekty są lepsze z obiektywem o większej ogniskowej, a taki właśnie posiadam...

inkazg
29-12-2016, 21:31
jazol czy zakup dokonany ? Zastanawiam się dokładnie nad tym samym...

jazol
02-01-2017, 19:11
jazol czy zakup dokonany ? Zastanawiam się dokładnie nad tym samym...

Owszem, dokonany. Faktycznie, powiększenie robi wrażenie - z sigmą 105 macro ponad dwukrotne, sprawdzane fotografując linijkę. Nie miałem okazji wypróbować go w w terenie, ale widzę że będzie ciekawie... Uważam, że lepszy wybór od pierścieni, biorąc pod uwagę łatwość zakładania i zdejmowania, oraz brak zbytniej utraty światła. Tylko trzeba pamiętać, że głębia ostrości robi się naprawdę minimalna, bez statywu i szyny nastawczej ciężko coś ostrego pstryknąć, no ale to było wiadomo od samego początku.