PDA

Zobacz pełną wersję : Filtr szary połówkowy do D3200



ptk78
09-12-2016, 09:15
Fotografuje czysto amatorsko moim amatorskim D3200 jednak już wiem że najbardziej lubię robić pejzaże i zaczyna mnie męczyć przepalanie nieba lub niedoświetlanie reszty. Pomyślałem o jakimś filtrze połówkowym na gwincie, proszę Was o rade o jakim natężeniu wybrać filtr, amatorski budżet maksymalnie do 100 zł.

GonzoG
09-12-2016, 09:54
Po pierwsze, to filtr będzie dokładnie taki sam jak do każdego innego aparatu.
A po drugie, to filtr połówkowy ND "na gwincie" to totalne nieporozumienie. Jak kupować to jedynie płytkowe ("Cokin"). Tanio nie będzie i za 100zł dostaniesz co najwyżej sam filtr, a trzeba będzie jeszcze holder (10-100zł) i pierścień (5-10zł).

A jaka moc ?? 0.6 (NDx8), 0.9 (NDx16), 1.2 (NDx32). W zależności od oczekiwanego efektu. Choć do 0.6 bez problemów można uzyskać na komputerze bez jakiś strat w jakości obrazka, bo matryca w D3200 pozwala na mocne ciągnięcie z RAWów.

smogg9
09-12-2016, 10:20
Polecam ten temat, sam w nim brałem udział http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=275968&p=3752814&highlight=#post3752814

Filtr na gwincie sobie odpuść. Szukaj Cokina, 0.9 (ND16) to dobra wartość. Jak wspomniał GonzoG, poniżej 0.9 spokojnie można wyciągnąć detale z RAW kilkoma kliknięciami. Sam bardzo rzadko już używam filtry połówkowe szare, bo odpowiednie zrobienie zdjęcia i jego obróbka wystarcza. Oczywiście nie zawsze da się to zrobić.

ptk78
09-12-2016, 12:22
Skoro odradzacie filtr na gwincie to jeszcze się zastanowię. Generalnie jako że aparat mi służy jako dodatek do wypadów w teren, noszenie dodatkowo filtrów płytkowych trochę mija się z celem, raczej zależało mi na tym aby mieć lepsze surowe zdjęcia "z terenu" bez jakiejkolwiek obróbki, obrabiam co prawda ale jedynie co lepsze.

JA06
09-12-2016, 13:39
Mała korekta
0.6 =NDx4,
0.9 =NDx8,
1.2 =NDx16

Staff
09-12-2016, 13:59
Skoro odradzacie filtr na gwincie to jeszcze się zastanowię. Generalnie jako że aparat mi służy jako dodatek do wypadów w teren, noszenie dodatkowo filtrów płytkowych trochę mija się z celem, raczej zależało mi na tym aby mieć lepsze surowe zdjęcia "z terenu" bez jakiejkolwiek obróbki, obrabiam co prawda ale jedynie co lepsze.

Na Twoim miejscu przemyślał bym zakup filtra polaryzacyjnego.

ptk78
09-12-2016, 14:50
Polaryzacyjny mam, używam praktycznie cały czas a przy okazji parę razy uratował mi obiektyw. A dlaczego odradzacie taki na gwincie? Poza tym że jest stały i nie można przesunąć miejsca przyciemnienia jakie ma jeszcze wady?

smogg9
09-12-2016, 18:50
Poza tym że jest stały i nie można przesunąć miejsca przyciemnienia jakie ma jeszcze wady?

No właśnie dlatego. Filtr połówkowy na gwincie to zaprzeczenie takiego filtra... przecież one powstały po to, żeby wyrównywać ekspozycję pomiędzy kontrastowymi obszarami. A to jest w znacznej ilości przypadków jest niebo, zawsze umieszczasz linię horyzontu po środku? Jeśli tak to wtedy polecam jakąś książkę na temat kompozycji w fotografii ;) Używanie filtrów ND połówkowych wiąże się raczej z wolniejszym fotografowaniem niż pstryk, pstryk, pstryk, kawałek dalej i znowu pstryk, pstryk. Zobacz Cokin P121S połówkowy szary ND8 z miękkim przejściem, ewentualnie Cokin P121 połówkowy szary ND8 z twardym przejściem. Chyba tańszych prostokątnych nie znajdziesz.

GonzoG
09-12-2016, 19:43
. Zobacz Cokin P121S połówkowy szary ND8 z miękkim przejściem, ewentualnie Cokin P121 połówkowy szary ND8 z twardym przejściem. Chyba tańszych prostokątnych nie znajdziesz.

Tylko pod żadnym pozorem nie patrz na filtry szare Cokina w rozmiarze "P" (85mm). To największe g***** jakie można kupić, a kosztuje majątek.
Z filtrów szarych są 3 firmy: Lee, Hitech, Haida.

smogg9
09-12-2016, 22:29
Tylko pod żadnym pozorem nie patrz na filtry szare Cokina w rozmiarze "P" (85mm). To największe g***** jakie można kupić, a kosztuje majątek.
Z filtrów szarych są 3 firmy: Lee, Hitech, Haida.

Nie zgadzam się z tą opinią. Nie są najlepsze. Ale co można oczekiwać za 50-60zł, a Lee/Hitech to wydatek dobrych kilku stówek. Kiedyś używałem Cokiny P i całkiem spoko dają radę.

GonzoG
09-12-2016, 23:03
To chyba nigdy w życiu nie miałeś tych filtrów. Green.L i Massa robią lepsze od Cokina i kosztują 5-10zł, a i tak te 5-10 zł to wyrzucona w błoto kasa, bo te filtry nie mają nic wspólnego z ND - czyli filtrami neutralnymi. Barwią zdjęcia tak, że nadają się tylko do obrobienia w B/W.

smogg9
09-12-2016, 23:05
To chyba nigdy w życiu nie miałeś tych filtrów. Green.L i Massa robią lepsze od Cokina i kosztują 5-10zł...

Miałem Cokiny P kilka lat temu, używałem z Sony A500/580 i Sigmą 10-20mm.
Używałem też Hitech, Haida, Lee, B+W więc widzę różnicę. Mimo wszystko nie uważam Cokina P za największe g****.

GonzoG
09-12-2016, 23:18
Jeśli to:
http://www.fujix-forum.com/threads/cokin-nd-filter.21169/
uważasz za dobre filtry, to nie mam nic do dodania... (zdjęcie z użyciem tylko 3 oryginalnych neutralnych szarych filtrów Cokin)

Z Green.L za ułamek ceny Cokina nie miałem takich efektów.

smogg9
09-12-2016, 23:29
Jeśli to:
http://www.fujix-forum.com/threads/cokin-nd-filter.21169/
uważasz za dobre filtry, to nie mam nic do dodania... (zdjęcie z użyciem tylko 3 oryginalnych neutralnych szarych filtrów Cokin)

Nigdy w życiu nie miałem czegoś takiego jak na tych zdjęciach. Z Cokinami trzeba uważać gdzie się kupuje, bo jest pełno podróbek.

GonzoG
10-12-2016, 10:42
A taki właśnie jest efekt używania filtrów szarych Cokina w rozmiarze "P". I nie ma znaczenia czy oryginał, czy podróbka... Ba z podróbkami może być mniejszy.

smogg9
10-12-2016, 11:41
A taki właśnie jest efekt używania filtrów szarych Cokina w rozmiarze "P". I nie ma znaczenia czy oryginał, czy podróbka... Ba z podróbkami może być mniejszy.

Używałem te filtry. Nie miałem takiego efektu, nawet w kilku procentach. Tyle. Czemu wciskasz komuś kto je używał, że jest inaczej?
Trzy sekundy mi zajęło znalezienie tych zdjęć http://forums.overclockers.com.au/showthread.php?t=859797, w użyciu P121S, P121L, P121M.

Wpisz na Flickr Cokin P i też jest pełno zdjęć. Nie wiem co spowodowało takie rzeczy jak na linku podanym przez Ciebie, ale na pewno wiem że Cokin serii P nie powoduje takich efektów.

Moooże te filtr nie lubią się z matrycą Fuji (zdjęcie w linki od Ciebie zrobione jest X-E1), jest to zdjęcie zrobione przez nałożenie trzech pełnych szarych ND (2x ND8 P154 i ND4 P153) - to jest ogromna różnica. W wątku mówimy o szarej połówce, jednej. Nie będzie ona powodować takich efektów. Czemu takie brednie wypisujesz, ze Cokiny P to największe g****?

GonzoG
10-12-2016, 12:31
Takich jak na zdjęciu, nie, ale to zdjęcia pokazuje jak tandetne są "szare" filtry Cokina.

I nie wciskam kitu, bo sam miałem filtry Cokina, kupione w cyfrowe.pl, wiec nie podróbki i efekt był tragiczny. Dużo większy zafarb niż przy Green.L, które na Allegro są po 10zl.

Poza tym nie ma znaczenia czy połówka czy pełny. Barwią tak samo.

smogg9
10-12-2016, 12:46
Poza tym nie ma znaczenia czy połówka czy pełny. Barwią tak samo.

Czyli wg Ciebie wszystkie zdjęcia, które są w Internecie podpisane że zrobione przy użyciu Cokin P to kłamstwo? Również ja nie zauważyłem na swoich zdjęciach totalnego fioletowego zafarbu?

Zrozum, że w podanym przez Ciebie linku są 3 filtry ND nałożone na siebie - to bardzo często powoduje problemy. Jak pogrzebiesz w googlach to znajdziesz przypadki ekstremalnego zafarby przy użyciu jednocześnie trzech filtrów firmy Lee czy Hitech. Nawet producenci tych filtrów oficjalnie piszą, że nakładanie kilku ND może powodować zafarb. Nie twierdzę, że Cokin P to ta sama jakość co Lee/Hitech itd. - mimo wszystko nadają się do fotografii i nie powodują takich zafarbów.

Mam nadzieje, że każdy sam wyciągnie wnioski z tej dyskusji...

EDIT, żeby nie być gołosłownym. Moje zdjęcia wykonane kilka lat temu przy użyciu Cokin P (nie pamiętam jaki numerek, ale szare połówki). Wszystko z Sony A500/580 i Sigmy 10-20mm

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/10127507135_8f838ede3e_b-1.jpg
źródło (https://c2.staticflickr.com/6/5324/10127507135_8f838ede3e_b.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/10723218934_7d56e16c24_b-1.jpg
źródło (https://c2.staticflickr.com/4/3708/10723218934_7d56e16c24_b.jpg)

Tutaj dodatkowo był polar, też firmy Cokin

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/10241156214_3948887022_z-1.jpg
źródło (https://c2.staticflickr.com/4/3823/10241156214_3948887022_z.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/8169059882_0788a664b3_b-1.jpg
źródło (https://c1.staticflickr.com/9/8202/8169059882_0788a664b3_b.jpg)

Tutaj był jeszcze B+W ND 3.0, także bardzo mocny ND + szara połówka Cokin P

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/8150542463_5c6eedfb5c_b-1.jpg
źródło (https://c1.staticflickr.com/9/8053/8150542463_5c6eedfb5c_b.jpg)

Nigdzie nie widzę zafarbu, a może mam źle skalibrowany monitor? :D