PDA

Zobacz pełną wersję : Jak prawidłowo przeskalować w dół JPG (wyostrzenie + wysoka jakość !)?



CC_PL
06-12-2016, 13:37
Chciałem zapytać jak i czym najlepiej przeskalować w dół zdjęcia około 24 MPIX na 1 MPIX (a więc duża redukcja rozdzielczości) ???

Interesuje mnie oprogramowanie, raczej darmowe pod Windowsa lub/i Linuksa. Używałem do tej pory trochę GIMP-a, LR, PS czy Fast Stone Resizer, ale.... teraz kończy się zabawa ;)

Zależy mi na możliwie wysokiej jakości i jednocześnie efekcie wyostrzenia. Jak wiecie jest masa algorytmów, każdy ma nieco inne zastosowanie i każdy daje nieco inne efekty. Czytałem, żę Bicubic czy Bilinear rozmazują zdjęcie (efekt "blur") - więc chyba tym algorytmom podziękuje.
Nie zależy mi na szybkości (to i tak dzisiaj nie jest problemem, nawet przy dużej liczbie zdjęć), ale tylko na jakości. Zdjęcia mają trafić do Internetu, a więc rozdzielczość docelowa jest niewielka, rzędu 1200x800. ale mają być ostre!
Czytałem, kiedyś że dobre efekty przy JPEG-ach uzyskuje się dzieląc resizng na dwa etapy, tzn. schodzimy przykładowo z 24 MPIX na 8 MPIX, a później z 8 MPIX na 1 MPIX. Ponoć tak jest lepiej (??).

Jaki soft (rozważam np. użycie ImageMagick) i jakie algorytmy/metody będą tu optymalne?

Jak wygląda Wasz workflow w takim przypadku (kolejność)?

Odszumianie > Zmiana rozdzielczości > Wyostrzanie - czy jeszcze inaczej?

And.N
06-12-2016, 15:05
Odniosę się do tego:

... Czytałem, żę Bicubic czy Bilinear rozmazują zdjęcie (efekt "blur") - więc chyba tym algorytmom podziękuje. ...
Ta sama nazwa metody ponownego próbkowania przy skalowaniu może działać inaczej. Zależy w dużej mierze od użytego programu.
W Photoshop Elements przykładowo metoda dwusześcienna (bicubic) jest rozdzielona na: Dwusześcienną, Dwusześcienna (wygładzanie), oraz Dwuszescienna (wyostrzanie) :


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.occur.pl/images/0245c46c/ee06e32b/8a9c544cdb.jpg)

Osobiście stosuję dwusześcienną, a sam ewentualnie podostrzam po przeskalowaniu.

CC_PL
06-12-2016, 19:52
Wiem, że to jest różnie nazywane i są też różne warianty tych algorytmów/metod.

Generalnie chodzi mi o optymalny workflow i na co zwrócić uwagę, oraz jakiego softu (darmowego) użyć w tym celu, etc. Co Wam się sprawdza?

GonzoG
06-12-2016, 23:52
Ja kiedyś sprawdzałem różne algorytmy i wg. mnie najlepiej wypadł Lanczos, oczywiście po zmniejszeniu trzeba zdjęcia trochę podostrzyć.

CC_PL
07-12-2016, 00:19
Właśnie trochę czytałem że Lanczos / SinC jest często polecany. Dzięki za wpis.

Będę śledził ten wątek - jak ktoś ma coś do dodania, to chętnie poczytam.