PDA

Zobacz pełną wersję : różnice pomiędzy 50mm 1.8 a 50mm 1.8D ??



martynska
08-09-2005, 15:33
witam,

ponieważ to mój pierwszy post na forum pozwolę sobie przywitać serdecznie wszystkich forumowiczów.

a teraz pytanko:

od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem zakupu podstawowego obiektywu o stałej ogniskowej 50mm. z moich obserwacji i nabytych w ten sposób informacji zauważyłam, iż są dwa szkiełka: nikkor 50mm f/1.8 i taki sam ale z dopiskiem D. mam body F90x i zastanawiam się który z wymienionych obiektywów będzie lepiej działał z tym body i ewentualnie z body cyfrowym, które prędzej czy później nabędę.

pozdrawiam

szymony
08-09-2005, 15:48
Teoretycznie wersja "D". Z F90x pozwoli Ci odpalić 3D......., ale do tego jeszcze potrzebny jest błyskograt od SB25 w górę.
Przy foceniu bez błyskograta różnic praktycznie nie ma. Może za to być różnica wykonania. Pierwsze AF 50, były klepane w Japoni (skala odległości za szybką)i są dużo solidniejsze niż późniejsza produkcja od kitajców.

martynska
08-09-2005, 15:50
a cóz to takiego 3D? średnio znam swoją maszynę, używam głównie ustawień manualnych albo preselekcji. a lampkę błyskową mam sb28 bodajże...


Teoretycznie wersja "D". Z F90x pozwoli Ci odpalić 3D......., ale do tego jeszcze potrzebny jest błyskograt od SB25 w górę.
Przy foceniu bez błyskograta różnic praktycznie nie ma. Może za to być różnica wykonania. Pierwsze AF 50, były klepane w Japoni (skala odległości za szybką)i są dużo solidniejsze niż późniejsza produkcja od kitajców.

szymony
08-09-2005, 16:00
a cóz to takiego 3D? średnio znam swoją maszynę, używam głównie ustawień manualnych albo preselekcji. a lampkę błyskową mam sb28 bodajże...

No to będzie działać "3D matrix fill in flash". A co to ono jest i jak działa można przeczytać TU (http://www.foto.w3.com.pl/sprzet.html) (artykuł w "ciekawe dodatki")

martynska
09-09-2005, 08:52
a co do cyfrowego body, bo nie ukrywam, że przy wyborze kieruję się i aspektami użytkowania tego szkła z cyfrówką...
które do cyfrówki lepiej podpasi? D czy bez D?
mam również obiektyw 80-200 f/2.8 ED - jak takie cacko współpracuje z cyfrowym body? czy dostępne są wszystkie funkcje body?

Radek
09-09-2005, 09:12
witam,

różnica w jakości raczej niezauwazalna, raczej wizualnie zaobserwujesz to na wyświetlaczu lampy - nie bedzie wyświetlał skali odległości w trybie 3DMatrix costam

w TTL bez znaczenia

martynska
09-09-2005, 09:47
rozumiem, że ta uwaga odnosi się do cyfrowego body?

Gamling
09-09-2005, 09:51
Roznicy nie zobaczysz ani w cyfrowym ani w analogowym korpusie. Sam od kilku lat uzywam 50 bez D i jestem zadowolony.

Radek
09-09-2005, 11:52
rozumiem, że ta uwaga odnosi się do cyfrowego body?

miałem na myśli analoga

szymony
09-09-2005, 14:50
witam,

różnica w jakości raczej niezauwazalna, raczej wizualnie zaobserwujesz to na wyświetlaczu lampy - nie bedzie wyświetlał skali odległości w trybie 3DMatrix costam

Mylisz pojęcia. Skala odległości pokazuje orientacyjny zakres działania błyskograta, przy danych ustawieniach. Znika gdy palnik lampy nie jest w jedynie słusznej pozycji na wprost.
Z 3D matrix to ma tyle tylko wspólnego, że też działa tylko gdy palnik jest na wprost.

Radek
09-09-2005, 15:59
no to walnąłem gafę