PDA

Zobacz pełną wersję : Nikkor 24-85 f/3,5-4,5G IF-ED



nikonfan
08-09-2005, 14:43
Szukam opini o tym http://www.sklepfotograficzny.pl/sklep.foto/prod133/ obiektywie i nic nie mogę znaleźć, czy ktoś z Was ma taki ?

mario
08-09-2005, 15:18
Witam.
Jest to bardzo przyzwoity amatorski obiektyw, szybki i ostry. Używałem go zarówno z D70 jak i z F80 z całkiem dobrym efektem. Posiada praktycznie tylko dwie wady:
1. wyrażnie widoczną dystorsję przy 24mm , ale przy 28mm już jest całkiem dobrze
2. wciąga kurz do sroka pomiedzy 1 a 2 zewnętrzną soczewkę ale nawet znaczna jego
ilość nie jest widoczna na fotkach.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej zadaj konkretne pytania.
Polecam zakup używanego np na Allegro, wówczas zapłacisz 1/2 ceny.

PS. Mam również Tamrona 28-75 /2,8 Di ..... , ostrość porónywalna z w/w ale ładniej
rozmywa tło. Niestety z D70 brak szerokiego kąta.

nikonfan
09-09-2005, 12:43
A które szkło jest lepsze wg. Ciebie Tamron 28-75 czy Nikkor 24-85 ?

mkoczkodaj
09-09-2005, 13:12
też zastanawiam sie nad tym szkłem, ale do wyboru stawiam sobie sigmę 24-70/2,8 ex DG Macro. wiem ze to inna półka cenowa. ale mam f80 i chce to w przyszłości zastsować do może d70. co wybrać? co sie lepisej sprawdzi w przypadku tych dwoch aparatów

Krycha
10-09-2005, 00:03
Ja mam to szkiełko, ale porównać mogę tylko do 28-80G :-).
AF-S dla mnie to rewelacja, ostrzy bardzo szybko nigdy nie wiem czy już jest gotowy można to uznać za minusa :-) , nie zauważyłem żeby wciągał nadmiernie dużo kurzu, normalnie jak przy tego typu zoomach i ruchomych, wysuwających się częściach. Jest lekki, kompaktowy, pod światło nie robi mi blików ani innych zmor, dziewczyna tylko narzeka, że za ostry bo wszystkie niedoskonałości widać na skórze, jak za tą cenę to naprawdę świetny zoomik.

piurek
10-09-2005, 10:57
Właśnie go kupiłem na allegro za 850zł. Jak dostane do ręki to podziele się wrażeniami i mogę porównać do Tokiny ATX Pro Sv. Co do ostrości niezbyt portretowej (ktoś w opisie na allegro napisał, że za ostry do portretu), to zawsze lepiej rozmyć w PS niż sztucznie wyostrzać. A gorsze rozmycie tła ... no cóż za tą cenę jakieś wady muszą być :). Dla mnie i tak niedościgły wzór to stałki leica.

Krycha
10-09-2005, 11:43
Z tą ostrością to by się zgadzało, wszystkie syfy wywleka :-). Ale nie sądzę żeby był aż taki zły do portretu, kiedyś był wątek na forum, że bokeh ma lepszy od stałki 50 1,8D :shock: ale nikt w to nie uwierzył i dobrze! Piurek opisz proszę koniecznie wrażenia, bo kiedyś chciałem kupić tę Tokinę.

P.s. Przyznam, że światło w tym 24-85 czasami mnie wkurza :evil:

gALL
11-09-2005, 13:30
24-85G ... nie raz o nim pisalem.

Mam uzywam z D70 i F80 IMHO lepszego spacerzooma nie kupisz.

nikonfan
12-09-2005, 14:37
24-85G ... nie raz o nim pisalem.

Mam uzywam z D70 i F80 IMHO lepszego spacerzooma nie kupisz.

To znaczy, że Nikkor jest gorszy od Tamrona AF28-75 f/2,8XR ?

mario
12-09-2005, 19:29
To znaczy, że Nikkor jest gorszy od Tamrona AF28-75 f/2,8XR ?

Witam.
Tamron jest przeznaczony do trochę innych zastosowań.
Jeśli potrzebny Ci jest liekki, szybki i ostry lecz niezbyt jasny obiektyw to bierzesz Nikkora.
Jeśli zleży Ci przede wszystkim na jasności , bierzesz Tamrona.

I jeszcze jedno (chyba najistotniejsze) w przypadku analoga obydwa mają dość uniwarsalny
zakres ogniskowych lecz po zapięciu do cyfry otrzymujemy 24mm x 1,5= 36mm (od biedy
wystarczy choć chciało by się pokowboić a tu karzą krowy doić ..... :wink: )
oraz 28mm x 1,5 = 42mm (to już prawie "standardowa ogniskowa 50mm" )
Palenie albo zdrowie ............... :wink:

nikonfan
13-09-2005, 09:06
Interesują mnie tylko obiektywy do analoga.

Tamron jest podobno nieostry przy f/2,8 a jak to wygląda przy tym Nikkorze ?

piurek
13-09-2005, 13:38
Ten Nikkor nie ma 2,8. Porównywać można dopiero od 3,5 i przy/od 28mm. Na Tokinie ATX Pro SV przy 2,8 tylko niektóre zdjecia sa akceptowalne (ale mam lekki BF - chyba), a przy 3,5 jest już wyraznie lepiej choc dalej slabo.

nikonfan
13-09-2005, 14:11
Wiem, że Nikkor nie ma f/2,8 ale wykorzystanie tej przesłony w tym Tamronie wiąże się z nieostrym obrazem, czy mam rację ?

mario
13-09-2005, 19:41
Wiem, że Nikkor nie ma f/2,8 ale wykorzystanie tej przesłony w tym Tamronie wiąże się z nieostrym obrazem, czy mam rację ?

Witam
Chyba jednak nie dokońca masz rację.
Był opisany na forum jeden przypadek chyba wadliwego Tamrona zakupionego
przez icemastera (chyba tak się nazywa ten użytkownik).
Generalnie nie można powiedzieć , że obraz przy 2,8 w Tamronie jest nieostry
(z moch doświadczeń wynika, że jest porównywalny przy 2,8 pod względem ostrości z
Nikkorem 18-70 DX przy 5,6 którego się pozbyłem na rzecz Tamrona ).
Rzeczonego Tamrona posiada Admin i użytkuje go zarobkowo na codzień , a to już o czymś świadczy.
Najlepiej umów się z kimś z forum kto ma Tamrona , pstryknij rolkę filmu i będziesz wiedział
czy ten obiektyw Ci leży.

piurek
14-09-2005, 16:17
Oto obiecane fotki z N24-85 i z Tokiny AT-X Pro SV. Są to cropy bez dodatkowej obróbki. Oba robione na przysłonie 3,5, co wymagało najszerszej ogniskowej Nikkora. Pozostałe warunki były identyczne.

N24-85:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


T AT-X Pro SV:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Nie wydaje mi się żeby zbyt się różniły ostrością.
Co wy na to?

Krycha
14-09-2005, 23:19
Wydaje mi się, że jednak ta Tokina ciut ostrzejsza - tak przynajmniej widać na moim monitorze :mrgreen: zwłaszcza na tych badylach w lewej części zdjątka,reszta identyczna :wink:

P.s. Dzięki za porównanie, jak wrażenia z tego zoomika???trochę mniejszy od Tokiny co? :mrgreen:

piurek
14-09-2005, 23:35
Mniejszy, lżejszy i jakiś mniej poważny, ale to tak na pierwszy rzut oka. Tokina to jednak kawał dobrego szkła. Na pewno Nikkor jest poręczniejszy, cichszy, bardziej pasuje do D70. No i ostrzy od 38 cm, a nie od 70 jak Tokina i ciut szerszy. W każdym razie zostają oba.
Co do ostrości to faktycznie badyle nieco ostrzejsze w T. Tylko, że one były trochę z tyłu, to by potwierdzało że T ma lekki BF z D70. Nikkor ostrzy natomiast dokładnie w punkt. Sprawdzałem na innych zdjęciach.
Może jakby mu wyregulować BF pod Tokinę to byłaby nie do pobicia, ale czy wtedy nie popsułoby się ostrzenie z innymi szkłami? Nie wiem czy warto.

nikonfan
15-09-2005, 07:26
Fajne fotki.
Według mnie zdjęcie z Nikkora ma bardziej nasycone kolory, natomiast różnicy w ostrości nie ma żadnej.

gALL
15-09-2005, 08:03
Nikkor jest bardziej kontrastowy, co mnie wcale nie dziwi, bo pewnie pod swiatlo tez lepiej sie zachowuje.

piurek
17-09-2005, 00:29
Po dwóch dniach testów mogę dodać jeszcze jedną uwagę: jeśli chodzi o swiatło nikkora to trzeba brać pod uwagę, że 3,5 jest tylko przy 24mm, a przy ok. 40 mm jest już 4,5 i tak do końca.
Podsumowując nie jest to więc zbyt jasne szkło, ale jeśli chodzi o praktyczność zastosowań bardzo godne polecenia jako doskonały i zgodny z D70 uniwersalny obiektyw. Nie jest ostrzejszy od Tokiny At-X Pro SV, ale ma dogodniejszy zakres ogniskowych (w cyfrze odpwowiednik 36-127 wg pełnej klatki) i ostrzy 2 x bliżej ( dla mnie akurat ma to znaczenie). Jest do tego rzeczywiście cichy i szybki.