PDA

Zobacz pełną wersję : [olympus] OM-D E-M10 zamiast nikona d7100



bartekk
25-11-2016, 12:49
Witam jako że fotografią zajmuję się czysto amatorsko coraz częściej nachodzą mnie myśli aby zmienić sprzęt. Nikonem pstrykam od 2-3 lat i nie mam co do niego większych zastrzeżeń. Problemem jest wielkość i waga zestawu. Z tego powodu coraz rzadziej zabieram się za fotografię. Nie chce mi się targać całego zestawu na spacery z dziećmi czy wyprawy rowerowe lub motocyklowe. I tu pojawia się pytanie jak w bezpośrednim porównaniu wypadają dwa wyżej wymienione aparaty. Chodzi mi przede wszystkim o szybkość af i użyteczne iso.

frogi
25-11-2016, 13:51
Ja dysponuję EPL-5 z kitem 14-42mm f3.5 - 5.6 . Matrycę ma to taką samą jak EM10 - jak dla moich potrzeb spisuje się to bardzo dobrze, iso 1600 jak dla mnie jest całkiem użyteczne, af to wiadomo - w dobrym świetle daje radę :) . Obejrzyj sobie panasa lx100, moim zdaniem jeżeli nie zamierzasz wychodzić w tym OMD poza obiektywy "kitowe" to opcja warta rozważenia :)

bartekk
25-11-2016, 14:17
co do słabego światła to d7100 z sigmą 17-50 też szału nie ma. Wolałbym olka nż panasa ze względu na wygląd bo ten retro styl mi odpowiada i myślę nad jakimś standardem ze światłem 2.8 i do tego zoom bo pracując na lotnisku zdarza mi się pstrykać przyziemiające samoloty

gebels
25-11-2016, 14:37
Witam jako że fotografią zajmuję się czysto amatorsko coraz częściej nachodzą mnie myśli aby zmienić sprzęt. Nikonem pstrykam od 2-3 lat i nie mam co do niego większych zastrzeżeń. Problemem jest wielkość i waga zestawu. Z tego powodu coraz rzadziej zabieram się za fotografię. Nie chce mi się targać całego zestawu na spacery z dziećmi czy wyprawy rowerowe lub motocyklowe. I tu pojawia się pytanie jak w bezpośrednim porównaniu wypadają dwa wyżej wymienione aparaty. Chodzi mi przede wszystkim o szybkość af i użyteczne iso.

Nie ma co się łudzić, że porównanie lustrzanki APS-C z bezlusterkowcem m4/3 w kwestii ISO czy AF wypadnie na korzyść tego drugiego. Jest gorzej. Czy dużo gorzej to zależy co dla kogo znaczy dużo. Wg. mnie różnica jest zauważalna ale nie jakaś kolosalna. Ja takiej przesiadki dokonałem i nie narzekam. Przeszedłem z D300 na Olka E-M10 i bardzo sobie chwalę choć wciąż mam wątpliwości czy nie lepiej było wybrać Fuji X-T10. Na ów czas jednak Olek był sporo tańszy więc zdecydowały finanse. Na szybkość AF nie narzekam, a strzelam dużo do dzieci i psa (w ruchu też!) i sprzęt daje radę. Do potrzeb jakie wymieniasz moim zdaniem sprzęt jest jak znalazł. Jeśli zaczniesz efekty przerzucać na papier to przesiadka staje się jeszcze mniej widoczna (no chyba, że zapodasz format plakatu). Co do ISO to rzadko w D300 używałem wartości 1600, a teraz zdarza się to częściej choć zaznaczam, że to jest raczej w dobrym świetle. Przy gorszym oświetleniu nie mam jeszcze wyrobionej opinii bo rzadko w tych warunkach wykorzystuję sprzęt.
Jesteś z okolic Tarnowa, więc jeśli bywasz w Krakowie to zapraszam na spotkanie i sprawdzisz to na własnej skórze. W Olku oprócz znacznie mniejszych gabarytów i wagi masz niesamowitą stabilizację.

ksh
25-11-2016, 15:27
D7100 ma lepsze użyteczne ISO od olympusa, testowałem osobiście.
można to zobaczyć też TU (https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=lowlight&attr13_0=nikon_d7100&attr13_1=oly_em10&attr13_2=fujifilm_xt10&attr13_3=sony_a6000&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=3200&attr16_1=3200&attr16_2=3200&attr16_3=3200&normalization=compare&widget=1&x=0.14624805790899684&y=0.5667069126832162)

bartekk
25-11-2016, 15:27
Właśnie o takie porównanie mi chodzi. Jeśli parametry są zbliżone to mi wystarczy. Zdaje sobie sprawę że to nie lustrzanka ale właśnie do domowego użytku chyba wystarczy. Dzięki za zaproszenie ale jestem z Rudnika nad Sanem a więc 130 km od Tarnowa

frogi
25-11-2016, 16:31
Jak zamierzasz podpiąć jakieś pro szkiełka od olka pod tego omd-ka, to może warto rozważyć zakup OMD5, pomacaj je w sklepie gdzieś jak możesz. OMD10 trzyma się bardzo kiepsko moim zdaniem z ciężkim szkłem, w wersji drugiej zmienili z lekka gripa, ale to dalej nie ma porównania do OMD5 :)

bartekk
25-11-2016, 16:45
myśłałem o m10 wersji II na m5 II mnie nie stać. Wolę przeznaczyć kasę na szkła niż kupić dobre body i pozostać na długi czas z kitowym obiektywem

ksh
25-11-2016, 17:13
OM-D E-M10 /II bardziej bym porównywał z D7000/D5100 bo podobne użyteczne ISO, podobne rozdzielczości efektywne, oczywiście budowa i ergonomia inna.

gitara007
25-11-2016, 18:42
Ja właśnie 2 miesiące temu przesiadłem się z D7100 na omd em10 Mark I z tych samych powodów co Ty. Dla mnie rewelacja. ISO użyteczne w granicach 1600-2000, af daje radę ale i tak podpinam pleśniaki , a przede wszystkim biorę go wszędzie i wróciła radość z fotografowania.

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka

robanto
27-11-2016, 19:32
mam piękny zestaw na sprzedaż jak byś był zainteresowany. daj znać na PW

gebels
30-11-2016, 00:04
Bartku chcę jeszcze zwrócić uwagę na bardzo istotny dla mnie fakt. Olek ma uchylany i dotykowy ekran. To bardzo pomaga w różnych sytuacjach.
Myślę, że M10 w wersji II jest lepszym wyborem (choć droższym) niż starszy brat tego modelu.

robanto
30-11-2016, 08:56
Na M10 II przesiadłem się z E-PL5 i jak dla mnie ten aparacik jest super. Dobry wizjer i uchylany ekranik z dotykowym wyzwalaniem migawki, a tenże do ulicznej foto jest genialny. Jakość obrazka przy dobrym szkiełku jest niczego sobie.

gebels
30-11-2016, 22:52
Jakość obrazka przy dobrym szkiełku jest niczego sobie.

W rzeczy samej!8)

button
01-12-2016, 00:03
Tu z em5

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/11/b9b78cbf338b9c74293dc239b1c020ac-1.jpg
źródło (http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161130/b9b78cbf338b9c74293dc239b1c020ac.jpg)

Ja przerzucilem sie z d7000 i jestem zadowolony

kazzi
01-12-2016, 00:13
Też w tym roku sprawiłem sobie Olka 10-tkę w pierwszej wersji z tym naleśnikowym zoomem. Do tego czasu używałem d-700 , więc siłą rzeczy nie zawsze chciało mi się go ze sobą zabierać.
Oczywiście nie ma co porównywać matryc bo tu przewaga d-700 pomimo że jest to już dość stara konstrukcja jest bezdyskusyjna. Zaletą Olympusa jest jego wielkość i możliwość stosowania
poprzez przejściówki rożnych obiektywów. Dużo nim zrobiłem fotek makro w połączeniu z makro Nikkorem 105 . Efekty jakie to połączenie dało można obejrzeć tutaj :
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=100818&page=6&p=3705595&viewfull=1#post3705595
Wszystkie fotki od nr 73 zostały zrobione właśnie takim duetem.

bartekk
01-12-2016, 18:11
Decyzja podjęta , jak tylko sprzedam obecny sprzęt kupuję olka

hostman22
04-12-2016, 01:08
jak jesteśmy przy lotniczej, to szukam takiego zastawu co da radę pod m4/3...

poniżej moj zestaw pod N, pytanie czy coś lepszego uda mi się zrobić w m4/3?


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/20r04yw-1.jpg
źródło (http://oi66.tinypic.com/20r04yw.jpg)

Greg81
26-12-2016, 14:14
jak jesteśmy przy lotniczej, to szukam takiego zastawu co da radę pod m4/3...

poniżej moj zestaw pod N, pytanie czy coś lepszego uda mi się zrobić w m4/3?


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/20r04yw-1.jpg
źródło (http://oi66.tinypic.com/20r04yw.jpg)

Będzie ciężko, Max ogniskowa to 600 mm przeliczajac dla pełnej klatki, minusem jest też cena obiektywów, chyba trzeba jeszcze poczekać aby rynek bezlustrowców był porównywalny do rynku luster.

Coman
26-12-2016, 15:52
600mm? Przecież jest Panasonic Leica DG Vario-Elmar 100-400mm f/4-6.3 ASPH. POWER O.I.S.

Greg81
27-12-2016, 11:41
600mm? Przecież jest Panasonic Leica DG Vario-Elmar 100-400mm f/4-6.3 ASPH. POWER O.I.S.
No tak o Leice zapomniałem, wydaje mi sie że obrazek bedzie gorszy szczególnie na 400 (800mm), tu trudno przebić lustrzanki i obiektywy które są dedykowane.

hostman22
29-12-2016, 00:27
ok, ale ktoś miał ten obiektyw?

gebels
29-12-2016, 02:53
jak jesteśmy przy lotniczej, to szukam takiego zastawu co da radę pod m4/3...

poniżej moj zestaw pod N, pytanie czy coś lepszego uda mi się zrobić w m4/3?

A czy przy tym zdjęciu sprzęt w czymś Ci przeszkadzał, że potrzebujesz zmiany? Co chciałbyś zyskać idąc w m4/3?
Proponowane szkło pozwoli uzyskać podobne efekty (a może i nieco lepsze) ale pozostaje się zastanowić, czy różnica (o ile taka będzie) warta jest ceny?

hostman22
29-12-2016, 16:51
A czy przy tym zdjęciu sprzęt w czymś Ci przeszkadzał, że potrzebujesz zmiany? Co chciałbyś zyskać idąc w m4/3?
Proponowane szkło pozwoli uzyskać podobne efekty (a może i nieco lepsze) ale pozostaje się zastanowić, czy różnica (o ile taka będzie) warta jest ceny?

fotograficznie nic, ale jak będziesz po kompresyjnym złamaniu 4 kręgów w kręgosłupie o 50% ich wysokości, to zaczniesz czuć każde dodatkowe 100g ;)
Problem że w foto-plusie nie mają do wypożyczenia ani tej leici ani 300 f/3 IS pro :(