Zobacz pełną wersję : Filtr polaryzacyjny do Tamron 15-30
Jaki filtr polaryzacyjny polecacie do Tamron SP 15-30 2.8 Di VC USD?
Będzie to dużo kosztowało, bo potrzeba uchwytu (np. http://www.foto-net.pl/sklep/produkt/Uchwyt-do-filtrow-NISI-150mm-do-Tamron-SP-15-30.html) +filtra (np. http://www.foto-net.pl/sklep/produkt/Filtr-NISI-polaryzacyjny-HD-CPL-150mm.html).
Będzie to dużo kosztowało, bo potrzeba uchwytu (np. http://www.foto-net.pl/sklep/produkt/Uchwyt-do-filtrow-NISI-150mm-do-Tamron-SP-15-30.html) +filtra (np. http://www.foto-net.pl/sklep/produkt/Filtr-NISI-polaryzacyjny-HD-CPL-150mm.html).
Dzięki za linki. Myślałem bardziej o kołowym filtrze polaryzacyjnym. Nigdy nie używałem filtra polaryzacyjnego kwadratowego ale wydaje mi się, że kołowe są lepsze. A z wysoką ceną się liczę. Problem polega na tym, że nigdzie na polskim rynku nie mogę znaleźć kołowego filtra polaryzacyjnego do tego Tamrona.
Może ktoś coś zaproponuje.
the front element is so large and bulky, that it is impossible to mount regular screw-on filters
the front element is so large and bulky, that it is impossible to mount regular screw-on filters
To jest możliwe, mam na np. myśli coś takiego:
It is possible, I mean such a solution:
https://www.google.pl/search?q=tamron+15-30+filter+polarizer&num=100&espv=2&rlz=1C1CAFA_enPL656PL656&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjxncupv8vQAhUE3iwKHTVcDFEQ_AUICCgB#imgr c=TUrHWYYUt8C6xM%3A
Tylko nie mogę tego typu rozwiązania znaleźć w Polsce ani na Aliexpress.
Nie widzialem tego.
https://www.amazon.de/WonderPana-FreeArc-Core-Rotating-Wide-Angle/dp/B00WRS7D62
Kołowy filtr polaryzacyjny, to jego nazwa, a nie kształt.
Pochodzi ona od tego jak działa filtr. W przeciwieństwie do liniowego ma on dodatkowo powierzchnię, która plaryzuje światło kołowo.
Ten podany wyżej plytkowy Nisi jest kołowym filtrem polaryzacyjnym.
A tak z ciekawości zapytam.
Polaryzację regulujemy przekręcając jedną warstwę względem drugiej.
A jak to działa w przypadku kwadratowego filtra?
Czy obracanie całego zestawu daje efekt polaryzacji?
Widać że zupełnie nie wiesz jak działa filtr polaryzacyjny, a nie ma sensu przepisywać czegoś co można znaleźć na dziesiątkach stron w internecie, m.in. wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_polaryzacyjny
Dzięki wielkie, ta informacja odmieniła moje życie.
A tak z ciekawości zapytam.
Polaryzację regulujemy przekręcając jedną warstwę względem drugiej.
A jak to działa w przypadku kwadratowego filtra?
Czy obracanie całego zestawu daje efekt polaryzacji?
Przyznam, że też chciałem zadać to pytanie. Informacja na wiki nie daje jasnej odpowiedzi. Czyli w dalszym ciągu nie bardzo wiem jak się używa taki kwadratowy filtr i jakie są różnice w działaniu takich filtrów. Na co dzień używam standardowych filtrów polaryzacyjnych kołowych. Podejrzewam, że te kwadratowe działają jak np. okulary z polarem, czyli zakładasz i otrzymujesz obraz ze zdjętą polaryzacją. W kołowych można działanie precyzyjnie regulować. Jeśli kwadratowe filtry to te liniowe opisane na wiki to dochodzą jeszcze wymienione tam wady związane z automatyką ostrości.
A tak z ciekawości zapytam.
Polaryzację regulujemy przekręcając jedną warstwę względem drugiej.
Nie. Regulujemy przekręcając przednią warstwę lub obie warstwy razem.
A jak to działa w przypadku kwadratowego filtra?
Czy obracanie całego zestawu daje efekt polaryzacji?
Tak. Przekręcamy obie warstwy razem (są sklejone).
- - - - kolejny post - - - - - -
Przyznam, że też chciałem zadać to pytanie. Informacja na wiki nie daje jasnej odpowiedzi. Czyli w dalszym ciągu nie bardzo wiem jak się używa taki kwadratowy filtr i jakie są różnice w działaniu takich filtrów.
Żadne. Filtr okrągły ma tylko inny kształt.
Na co dzień używam standardowych filtrów polaryzacyjnych kołowych. Podejrzewam, że te kwadratowe działają jak np. okulary z polarem, czyli zakładasz i otrzymujesz obraz ze zdjętą polaryzacją. W kołowych można działanie precyzyjnie regulować. Jeśli kwadratowe filtry to te liniowe opisane na wiki to dochodzą jeszcze wymienione tam wady związane z automatyką ostrości.
Filtry okrągłe jak i kwadratowe mogą występować w dwóch wersjach: liniowych i kołowych.
Filtry kołowe to nie kształt. Mają one dodatkową warstwę potrzebną do poprawnego działania AF.
No i wszystko jasne jeśli chodzi o rodzaje i zasady działania filtrów polaryzacyjnych. Dzięki. :)
Co do sedna wątku, to wygląda na to, że w Polsce są dostępne tylko filtry Cookin do takich obiektywów jak Tamron 15-30.
Tak. Przekręcamy obie warstwy razem (są sklejone).
No proszę, dało się, krótko i na temat.
O to mi chodziło, wielkie dzięki.
Na marginesie, mam filtr polaryzacyjny (kołowy w okrągłej oprawie), używam, wiem jak działa i na jakich ogniskowych jakie daje efekty.
Wiem też jakie różnice są pomiędzy liniowy a kołowym. Chciałem się dowiedzieć, jak się obsługuje filtr w kształcie kwadratu. I tyle, a dla niektórych aż tyle.
Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam
(...)
Co do sedna wątku, to wygląda na to, że w Polsce są dostępne tylko filtry Cookin do takich obiektywów jak Tamron 15-30.
Jest jeszcze NiSi dostępny. Bardzo dobre filtry robią.
kolorowooka
20-03-2017, 11:48
Zbliża się wiosna i czas w końcu kupić uchwyt i filtry do mojego T 15-30. I tu mam dylemat. Do tej pory byłam nastawiona kupić uchwyt Nisi ale ostatnio pojawił się uchwyt Benro http://www.ebay.co.uk/itm/112242380220?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT w którym jest możliwość zamontowania okrągłego filtra http://www.ebay.co.uk/itm/Benro-150mm-CPL-for-FH150-Square-Filter-Holder-System-Multi-Coating-Polarizer-/262462133692?hash=item3d1bf655bc:g:eHgAAOSwdsFXTbA K
Czy ten drugi zestaw ma sens? CPL byłby najbliżej aparatu w momencie jak chciałabym dołożyć jeszcze ND filtr lub połówkowy...
Jeśli nie planujesz w przyszłości wymiany tamrona na inny UVA, taki zakup ma sens.
Systemy NiSi i Lee mają w tej chwili możliwóść dołożenia adaptera i są przez to chyba bardziej uniwersalne, nie jestem pewien, jak jest w przypadku Benro.
Recenzja filtrów Benro pojawiła się na optycznych jakies półtora roku temu.
Możesz tez przemyśleć takie cudo (https://www.amazon.co.uk/NiSi-150X150mm-150mm-System-compatible/dp/B017XBEND8/ref=pd_sbs_421_1?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=0XS3QE3F08DH0C04NA85).
kolorowooka
20-03-2017, 14:58
Tamrona nie mam zamiaru wymieniać. Nie chodzi mi o porównanie filtrów, tylko czy opcja mocowania filtra CPL najbliżej obiektywu ma sens.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.