PDA

Zobacz pełną wersję : Filtr polaryzacyjny do Tamron 15-30



RadekKw
24-11-2016, 17:01
Jaki filtr polaryzacyjny polecacie do Tamron SP 15-30 2.8 Di VC USD?

markB
27-11-2016, 18:03
Będzie to dużo kosztowało, bo potrzeba uchwytu (np. http://www.foto-net.pl/sklep/produkt/Uchwyt-do-filtrow-NISI-150mm-do-Tamron-SP-15-30.html) +filtra (np. http://www.foto-net.pl/sklep/produkt/Filtr-NISI-polaryzacyjny-HD-CPL-150mm.html).

RadekKw
28-11-2016, 14:32
Będzie to dużo kosztowało, bo potrzeba uchwytu (np. http://www.foto-net.pl/sklep/produkt/Uchwyt-do-filtrow-NISI-150mm-do-Tamron-SP-15-30.html) +filtra (np. http://www.foto-net.pl/sklep/produkt/Filtr-NISI-polaryzacyjny-HD-CPL-150mm.html).

Dzięki za linki. Myślałem bardziej o kołowym filtrze polaryzacyjnym. Nigdy nie używałem filtra polaryzacyjnego kwadratowego ale wydaje mi się, że kołowe są lepsze. A z wysoką ceną się liczę. Problem polega na tym, że nigdzie na polskim rynku nie mogę znaleźć kołowego filtra polaryzacyjnego do tego Tamrona.

Może ktoś coś zaproponuje.

JA06
28-11-2016, 14:46
the front element is so large and bulky, that it is impossible to mount regular screw-on filters

RadekKw
28-11-2016, 14:57
the front element is so large and bulky, that it is impossible to mount regular screw-on filters

To jest możliwe, mam na np. myśli coś takiego:
It is possible, I mean such a solution:

https://www.google.pl/search?q=tamron+15-30+filter+polarizer&num=100&espv=2&rlz=1C1CAFA_enPL656PL656&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjxncupv8vQAhUE3iwKHTVcDFEQ_AUICCgB#imgr c=TUrHWYYUt8C6xM%3A

Tylko nie mogę tego typu rozwiązania znaleźć w Polsce ani na Aliexpress.

JA06
28-11-2016, 15:13
Nie widzialem tego.

https://www.amazon.de/WonderPana-FreeArc-Core-Rotating-Wide-Angle/dp/B00WRS7D62

GonzoG
28-11-2016, 19:23
Kołowy filtr polaryzacyjny, to jego nazwa, a nie kształt.
Pochodzi ona od tego jak działa filtr. W przeciwieństwie do liniowego ma on dodatkowo powierzchnię, która plaryzuje światło kołowo.

Ten podany wyżej plytkowy Nisi jest kołowym filtrem polaryzacyjnym.

Nbogdan
28-11-2016, 19:31
A tak z ciekawości zapytam.
Polaryzację regulujemy przekręcając jedną warstwę względem drugiej.
A jak to działa w przypadku kwadratowego filtra?
Czy obracanie całego zestawu daje efekt polaryzacji?

GonzoG
28-11-2016, 22:59
Widać że zupełnie nie wiesz jak działa filtr polaryzacyjny, a nie ma sensu przepisywać czegoś co można znaleźć na dziesiątkach stron w internecie, m.in. wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_polaryzacyjny

Nbogdan
28-11-2016, 23:08
Dzięki wielkie, ta informacja odmieniła moje życie.

RadekKw
29-11-2016, 11:20
A tak z ciekawości zapytam.
Polaryzację regulujemy przekręcając jedną warstwę względem drugiej.
A jak to działa w przypadku kwadratowego filtra?
Czy obracanie całego zestawu daje efekt polaryzacji?

Przyznam, że też chciałem zadać to pytanie. Informacja na wiki nie daje jasnej odpowiedzi. Czyli w dalszym ciągu nie bardzo wiem jak się używa taki kwadratowy filtr i jakie są różnice w działaniu takich filtrów. Na co dzień używam standardowych filtrów polaryzacyjnych kołowych. Podejrzewam, że te kwadratowe działają jak np. okulary z polarem, czyli zakładasz i otrzymujesz obraz ze zdjętą polaryzacją. W kołowych można działanie precyzyjnie regulować. Jeśli kwadratowe filtry to te liniowe opisane na wiki to dochodzą jeszcze wymienione tam wady związane z automatyką ostrości.

JA06
29-11-2016, 12:47
A tak z ciekawości zapytam.
Polaryzację regulujemy przekręcając jedną warstwę względem drugiej.
Nie. Regulujemy przekręcając przednią warstwę lub obie warstwy razem.



A jak to działa w przypadku kwadratowego filtra?
Czy obracanie całego zestawu daje efekt polaryzacji?
Tak. Przekręcamy obie warstwy razem (są sklejone).

- - - - kolejny post - - - - - -


Przyznam, że też chciałem zadać to pytanie. Informacja na wiki nie daje jasnej odpowiedzi. Czyli w dalszym ciągu nie bardzo wiem jak się używa taki kwadratowy filtr i jakie są różnice w działaniu takich filtrów.
Żadne. Filtr okrągły ma tylko inny kształt.


Na co dzień używam standardowych filtrów polaryzacyjnych kołowych. Podejrzewam, że te kwadratowe działają jak np. okulary z polarem, czyli zakładasz i otrzymujesz obraz ze zdjętą polaryzacją. W kołowych można działanie precyzyjnie regulować. Jeśli kwadratowe filtry to te liniowe opisane na wiki to dochodzą jeszcze wymienione tam wady związane z automatyką ostrości.

Filtry okrągłe jak i kwadratowe mogą występować w dwóch wersjach: liniowych i kołowych.
Filtry kołowe to nie kształt. Mają one dodatkową warstwę potrzebną do poprawnego działania AF.

RadekKw
29-11-2016, 14:08
No i wszystko jasne jeśli chodzi o rodzaje i zasady działania filtrów polaryzacyjnych. Dzięki. :)

Co do sedna wątku, to wygląda na to, że w Polsce są dostępne tylko filtry Cookin do takich obiektywów jak Tamron 15-30.

Nbogdan
29-11-2016, 14:58
Tak. Przekręcamy obie warstwy razem (są sklejone).

No proszę, dało się, krótko i na temat.
O to mi chodziło, wielkie dzięki.

Na marginesie, mam filtr polaryzacyjny (kołowy w okrągłej oprawie), używam, wiem jak działa i na jakich ogniskowych jakie daje efekty.
Wiem też jakie różnice są pomiędzy liniowy a kołowym. Chciałem się dowiedzieć, jak się obsługuje filtr w kształcie kwadratu. I tyle, a dla niektórych aż tyle.
Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam

Nemeth
29-11-2016, 16:17
(...)
Co do sedna wątku, to wygląda na to, że w Polsce są dostępne tylko filtry Cookin do takich obiektywów jak Tamron 15-30.

Jest jeszcze NiSi dostępny. Bardzo dobre filtry robią.

kolorowooka
20-03-2017, 11:48
Zbliża się wiosna i czas w końcu kupić uchwyt i filtry do mojego T 15-30. I tu mam dylemat. Do tej pory byłam nastawiona kupić uchwyt Nisi ale ostatnio pojawił się uchwyt Benro http://www.ebay.co.uk/itm/112242380220?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT w którym jest możliwość zamontowania okrągłego filtra http://www.ebay.co.uk/itm/Benro-150mm-CPL-for-FH150-Square-Filter-Holder-System-Multi-Coating-Polarizer-/262462133692?hash=item3d1bf655bc:g:eHgAAOSwdsFXTbA K
Czy ten drugi zestaw ma sens? CPL byłby najbliżej aparatu w momencie jak chciałabym dołożyć jeszcze ND filtr lub połówkowy...

pysson
20-03-2017, 14:44
Jeśli nie planujesz w przyszłości wymiany tamrona na inny UVA, taki zakup ma sens.
Systemy NiSi i Lee mają w tej chwili możliwóść dołożenia adaptera i są przez to chyba bardziej uniwersalne, nie jestem pewien, jak jest w przypadku Benro.
Recenzja filtrów Benro pojawiła się na optycznych jakies półtora roku temu.
Możesz tez przemyśleć takie cudo (https://www.amazon.co.uk/NiSi-150X150mm-150mm-System-compatible/dp/B017XBEND8/ref=pd_sbs_421_1?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=0XS3QE3F08DH0C04NA85).

kolorowooka
20-03-2017, 14:58
Tamrona nie mam zamiaru wymieniać. Nie chodzi mi o porównanie filtrów, tylko czy opcja mocowania filtra CPL najbliżej obiektywu ma sens.

pysson
20-03-2017, 19:00
Jak najbardziej.