PDA

Zobacz pełną wersję : telekonwerter



dario34
20-11-2016, 12:39
witam . posiadam nikon d7200 i obiektyw nikkor 70-300 4,5 /5,6 G
proszę o podpowiedż jaki telekonwerter mogę do tego zestawu dołączyć aby otrzymać lepsze zbliżenia

User1
20-11-2016, 13:34
Lepsze raczej nie będą, tyle tylko że większe, tk x2 obiektyw staje się ciemniejszy o dwie działki, więc F/11(na 600mm) co utrudnia celowanie przez wizjer, bo obraz jest ciemny, AF może nie działać przy takiej ciemnicy. Tk stosuje się częściej do jasnych stałek F/2.8, F/4, a z tym nie wiem czy będzie działał AF, a jak nie będzie działał to może taniej i lepiej będzie kupić jakiś dłuższy manualny, albo tani tańszy konwerter bez styków ;)

User1
20-11-2016, 14:11
Tutaj opisane jest to dla D7100, na F/8 centralne pole, więc teoretycznie AF powinien działać z tk x1.4(450mm), ale czy warto kupić to inna sprawa i czy w D7000 jest tak samo.

Fifteen cross-type sensors cover the most frequently used center area. The center point performs as a cross-type sensor even at f/8. This enables AF shooting, with the effective aperture value slower than f/5.6 and faster than f/8 or at f/8 when an AF-S teleconverter is attached to the lens. For example, accurate autofocus is possible with the effective aperture value of f/8 by attaching a 2.0x teleconverter to a telephoto lens with maximum aperture of f/4.http://imaging.nikon.com/lineup/dslr/d7100/features01.htm

nikoniarz
20-11-2016, 14:38
witam . posiadam nikon d7200 i obiektyw nikkor 70-300 4,5 /5,6 G
proszę o podpowiedż jaki telekonwerter mogę do tego zestawu dołączyć aby otrzymać lepsze zbliżenia

Żeby działał AF z tym obiektywem to tylko TC1.4 wchodzi w grę, i to tylko na centralnym punkcie (tylko on ostrzy przy dziurze f/8 i większej, pozostałe od f5,6). Ze swojej strony, jako względnie tanie tele polecam T150-600 zamiast zabaw z telekonwerterami.

TOP67
20-11-2016, 14:39
Po pierwsze, do żadnego TC Nikona nie da się podłączyć 70-300. Pozostają produkty niezależne, jak Kenko, Tamron czy Vivitar. Z TC x1,4 AF powinien działać na D7200. Ale jakość nie będzie zachwycająca. Ten obiektyw nawet bez TC jest średni na 300 mm. Jeszcze za czasów D90 to dawało radę, ale na matrycy 24 Mpix, już ledwo zipie.
Zdecydowanie lepiej zbierać na coś w stylu Tamrona 150-600.

poste
20-11-2016, 14:47
W moim 70-300 VR nie działa AF z Kenko 1,4.
Ostrzenie ręczne z tym obiektywem... proponuję spróbować, może to ja po prostu nie potrafię kręcić tym małym pierścieniem, bo trudno trafić z ostrością. Niby bliżej, ale w praktyce trudno odróżnić crop od tego tc.
Ps. Obiektyw oczywiście dodatkowo zawsze przymknięty.

nikoniarz
20-11-2016, 14:49
W moim 70-300 VR nie działa AF z Kenko 1,4

Na D7200?

poste
20-11-2016, 15:08
Dokładnie tak. Przeskakuje Af, nie chce ustawić ostrości, a przynajmniej bardzo rzadko to się udaje.

busz
20-11-2016, 17:32
Ja w zasadzie przytaknę kolegom wyżej. Mając sigmę 70-200 os hsm kupiłem TC1.7 (było to jeszcze w pentaksie), fotosnajpera 300/4.5 z tym tc itd. i albo za krótko, albo za słabo optycznie, w końcu się przesiadłem na Canona potem na Nikona i nie ma co się bawić w tego typu rozwiązania, kasę wydasz, a zadowolony raczej nie będziesz. Mam i polecam T150-600 :)

poste
21-11-2016, 11:44
Doprecyzowując, fizycznie AF w 70-300VR z Kenko 1.4 jest, ale w praktyce trafienie jest loterią. Na AF-C, AF-S, jednakowo, drży, delikatnie przeskakując i nie mogąc ustawić ostrości. Czasem się udaje, czasem nie trafia. Przy ustawionym priorytecie ostrości trzeba chwilę trzymać spust migawki, żeby aparat coś trafił i klapnął. Do ptaków, przyrody, może jakby serią pojechać, to coś się trafi. Pod warunkiem, że jest jasno, bo ten obiektyw na 300 mm warto przymknąć.
W praktyce tc używałem do zabaw w fotografowanie księżyca. Z d7200 w trybie cropa 1.3 wychodzi imponujące 840 mm odpowiadające pełnej klatce, w praktyce zdjęcie zrobione po prostu na 300 mm w tym samym trybie (odp.600 mm ff) ma więcej szczegółów. Ustawiałem wszystko manualnie. Takie są moje wrażenia, jeśli chodzi o jakość tc Kenko z N70-300VR. A sam obiektyw uważam za nie duży, tani, ale użyteczny do przyrody, pod warunkiem fotografowania w dobrym świetle, przymknięcia i nie cropowania, bo na matrycy d7200 zaczyna brakować szczegółu.

andystar
21-11-2016, 11:54
Z ciemnymi szkłami telekonwertery nie mają sensu.
Mam Sigma 150-500 mm f/5.0-6.3 APO DG OS HSM i miałem dwa dedykowane konwertery Sigma 1,4x i 2,0x
Obraz z konwerterami był gorszy niż z powiększonego wycinka bez konwertera.
Oba konwertery zmieniły właściciela.

Frodo
21-11-2016, 12:54
Tak jak przedmówcy pisali.

Podłączanie TC pod ciemne zoomy klasy 70-300 f5.6 nie ma praktycznego uzasadnienia.
W dobrych warunkach AF na centralnym punkcie będzie działał (z TC 1.4) i da się tym zestawem robić zdjęcia, lecz jakość spadnie znacząco.
Jeśli światła będzie naprawdę dużo i da się przymknąć do f11 będzie dostatecznie - wystarczająco do publikacji w sieci (bez kropowania).
Sam mam 70-300 VR i jestem z niego bardzo zadowolony, ale przekonałem się, że TC z mojej perspektywy nie ma co do niego podłączać.

ck_dezerter
23-11-2016, 20:24
Witam!
Ja testowałem trochę różnych zestawów szkło+tc:
N 300/4D+tc1.4 kenko
N80-200/2.8+tc1.4 kenko
N80-200/2.8+tc2.0 vivitar
sigma120-300/2.8+tc1.4 sigma
ale żaden sensownie nie działał. Pojawiały się nawet cuda z działaniem elektroniki w aparacie, af działał jak chciał, etc...
Finalnie wyszło z tego, że naprawdę używalny i o porządnej jakości jest tylko taki (podkreślam - z tych które sprawdzałem): tc n1.4+Nikkor 70-200/2.8vr. Trochę słabszy, ale dalej fajny jest tc1.7+N70-200 i to ma i używam teraz.
pozdrowienia!

krzysiekn
11-12-2016, 19:24
Witam,może ktoś pomoże i doradzi.Gdybym wiedział,że jakiś tC będzie dobrze współpracował w zestawie D700 i tamron 70-200 bez vc i D700 z nikkorem 180\2.8 ,to może bym się skusił.Wystarczyło by mi coś 1.4 lub 1,7.TC raczej tamrona lub jakiejś niezależnej firmy.Pytanie ,czy dużo bym stracił na jakości zdjęć( tamron ostry od 2.8,jestem z niego bardzo zadowolony).Pozdrawiam

ck_dezerter
11-12-2016, 19:40
Witam!
Jeżeli ma gadać z N180/2.8 to tylko kenko, bo tylko on przenosi śrubokręt, ponadto jest uniwersalny i pasuje do wielu szkieł (chyba nie pasuje do Sigmy, bo ona ma własne, nietypowe). Tamron ma chyba jakiś własne tc od całkiem niedawna. Co do jakości obrazka - musisz sam zobaczyć. Z moich doświadczeń z tc wynika jednak, że jedyna kombinacja szkło+tc, w której nie widać utraty jakości to N70-200+tc1.4 Nikona. Z innymi bywało różnie...
pozdrowienia!

krzysiekn
11-12-2016, 19:47
Dzięki za odpowiedź,bardziej by mi zależało na współpracy z tamronem.Jest w komisie w W-wie tc tamrona,ale nie mam pojęcia,co wyjdzie z połączenia tego zestawu.Wyrzucić kilkaset zł.tylko po to,żeby przekonać się,że jest słabo ,to mi szkoda.

ck_dezerter
11-12-2016, 19:55
Raczej celuj w możliwie najnowszy model tc -na pewno jest lepszy optycznie od starszych. W komisie jest pewnie jakiś starszy model (Tamron chyba też coś takiego kiedyś produkował-w to bym nie szedł). Kenko kosztował chyba około 1000zł (3 lata temu jak kupowałem go), a co do tego nowego tc Tamrona - to nie wiem, czy już jest w sprzedaży (coś kojarzę, że się miał pojawić dopiero).

krzysiekn
11-12-2016, 20:04
W komisie jest coś takiego.Tamron telekonwerter x2 SP 300F-FNs Nikon.Nie mam pojęcia jak z jego jakością.Teraz nie stać mnie na coś droższego.Zastanowię się,może uda się gdzieś podpiąć tc i przekonam się,ile są warte w moim zestawie.Dzięki za zainteresowanie.

ck_dezerter
11-12-2016, 20:12
Z tego co wiem i sprawdzałem (miałem 2szt chyba), to tc o krotności 2 dość mocno już psują obrazek. Najlepiej się sprawują te o krotności 1.4. Ale sprawdź, może Ci wystarczy?

krzysiekn
11-12-2016, 20:17
Gdybym wiedział,że jakiś tc 1.4 mocno nie zepsuje obrazka,to by by wystarczający.Nie potrzebuję jakiegoś 150-600.Może uda się jakiś podpiąć i przekonać się

nick-on
21-12-2016, 00:19
W komisie jest coś takiego.Tamron telekonwerter x2 SP 300F-FNs Nikon.

Jesli to Interfoto, to jest to mój (byly) telekonwerter. Powiem krótko: nie polecam... ;-)