PDA

Zobacz pełną wersję : [ Sony ] czyszczenie matrycy i lustra



spiritus
15-11-2016, 21:26
Hej ;)

Czym wyczyścić matrycę i lustro w sony a230? To jest patryca APS-C CCD
Kolega gdzieś takie coś dorwał za drobniaki i ma masakrycznie matrycę zabrudzoną. Nigdy nie czyściłem matrycy u siebie bo na szczęście nie potrzebowałem. Jakieś szmateczki na patyczkach?
Miło by też było napisać czy to wystarczy tylko tym czymś przetrzeć czy jeszcze coś trzeba ogarniać?

puch24
15-11-2016, 21:38
No jak to, czym? SPIRITUSEM, oczywiście... :-P
(Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać).

Franek_
15-11-2016, 21:40
Najlepsza jest benzyna ekstrakcyjna. Odtłuszcza i potem syfy się nie przyklejajo tak szybko.

puch24
15-11-2016, 21:42
A serio: są takie zestawy Rotin. Kupiłem za namową, ale jeszcze nie użyłem.
Kiedyś czyściłem bardzo delikatnie zwykłą watką na patyczku, do uszu. Nic złego się nie stało.

spiritus
15-11-2016, 21:43
No jak to, czym? SPIRITUSEM, oczywiście... :-P
(Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać).

spiryt rozumie jednak czeka na konkretne przykłady :D


Najlepsza jest benzyna ekstrakcyjna. Odtłuszcza i potem syfy się nie przylepiają tak szybko.

A jakiś link do allegro aby gotowe kupić? Będzie to prawdopodobnie jednokrotne czyszczenie. Później mu powiem jak dbać aby nie zaciapać... chyba, że to olej to mu później pokażę jak to czyścić i sam sobie będzie więc może faktycznie na kilka czyszczeń (ale nie dużo bo serwisu nie otwiera :D)

zgera
15-11-2016, 21:44
Do czyszczenia matrycy używam płynu i szpatułek Rotin, z efektów jestem zadowolony.
Czyszczenie matrycy (https://www.youtube.com/watch?v=5Kpr6zdbQS4)
http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=ROTIN+Zestaw+do+czyszczenia+matrycy+MADE+IN +POLAND&bmatch=base-relevance-floki-5-uni-1-2-1025

spiritus
15-11-2016, 21:51
Super!

Dzięki panowie.


Jeszcze takie pytanie...czy można matrycę czyścić podczas włączonego aparatu w trybie bulb? Bawię się i bawię aby podnieść lustro aale w tym aparacie nie widzę takiej opcji.

puch24
15-11-2016, 22:05
Jeśli nie ma takiej opcji jak w Nikonach, to chyba pozostaje tylko Bulb.
Spróbuj ten Rotin. Jak pisałem, kupiłem, jeszcze nie użyłem, ale koledzy tu na forum bardzo chwalili. Trochę drogi ten Rotin. Jest płyn, szpatułki kilku rozmiarów, i różne zestawy płynu i szpatułek.

spiritus
15-11-2016, 22:07
Kupiłem taki na "po dwa" zestawy. Jemu wyczyszczę i swoje D70 co w szafie leży :D

Dzięki chopy :)

zgera
15-11-2016, 22:20
Super!

Dzięki panowie.


Jeszcze takie pytanie...czy można matrycę czyścić podczas włączonego aparatu w trybie bulb? Bawię się i bawię aby podnieść lustro aale w tym aparacie nie widzę takiej opcji.

Można, tylko pamiętaj abyś zdążył przed zamknięciem migawki.

spiritus
15-11-2016, 22:23
Można, tylko pamiętaj abyś zdążył przed zamknięciem migawki.

Wiem wiem...nie będę puszczał migawki. Albo dla bezpieczeństwa ustawię na 30sek i wtedy mi się sama zamknie a w głowie czas sobie będę odliczał do 20

puch24
15-11-2016, 22:51
Przez 30 sek wiele nie zdziałasz. Bulb też niebezpieczne, jeśli palec ze spustu się omsknie i migawka zamknie się niespodziewanie. I uszkodzi.
Bateria musi być w pełni naładowana.
A poza tym, niektóre aparaty mają zaprogramowany maksymalny czas naświetlania nawet w trybie Bulb, np. Samsungi NX mają max. 4 minuty, po upływie których migawka zamyka się niezależnie od woli użytkownika i tego, czy spust jest naciśnięty. Warto zajrzeć do obstrukcji insługi i sprawdzić, czy nie ma takiego ograniczenia, żeby migawka sama się nie zamknęła niespodziewanie.

Nikony, jako zabezpieczenie migawki, nie pozwalają uruchomić tego trybu otwarcia do czyszczenia, jeśli bateria nie jest dobrze naładowana, a migawkę zamyka się wyłącznikiem głównym aparatu, co też zabezpiecza przez przypadkowym jej zamknięciem.

koberek
16-11-2016, 01:46
Szpatułki !!! Unikaj tych do czyszczenia uszu, gdyż mogą zostać włókna, już przerobiłem kiedyś w Canonie, musiałem się posiłkować serwisem :)
Jeśli moderator pozwoli na wstawienie linka http://www.rotin.pl/produkt,736.html
można też lekko podnieść palcem lustro, nie wskazane przy .... :)

puch24
16-11-2016, 03:12
Ja też nie polecam patyczków z watą, ale... użyłem, i mi matrycy nie urwało. Ale faktycznie, lepiej chyba nie. Tyle, że wtedy nie miałem specjalnych szpatułek pod ręką.

spiritus
16-11-2016, 09:52
Szpatułki !!! Unikaj tych do czyszczenia uszu, gdyż mogą zostać włókna, już przerobiłem kiedyś w Canonie, musiałem się posiłkować serwisem :)
Jeśli moderator pozwoli na wstawienie linka http://www.rotin.pl/produkt,736.html
można też lekko podnieść palcem lustro, nie wskazane przy .... :)

Nie no...jak przeczytałem patyczki do uszu to byłem bardziej skłonny uwierzyć, że to żart i kupiłem zestaw rotin'a z allegro właśnie.
Obstrukcję przeczytam :D

mmfoto
17-11-2016, 18:49
Nie no...jak przeczytałem patyczki do uszu to byłem bardziej skłonny uwierzyć, że to żart i kupiłem zestaw rotin'a z allegro właśnie.
Obstrukcję przeczytam :D


Czyszczenie tylko alkoholem izopropylowym czyli izopropanolem, oczywiście szpatułkami.Najtaniej można go kupić w sklepie z częściami do elektroniki.