PDA

Zobacz pełną wersję : Czas migawki a różne obiekty - ściąga



DawiX
12-11-2016, 10:03
Jest gdzieś w sieci ściąga na której naoisane jest jaki czas używać dla jakich obiektów ?
Np: samochód 1/500, noc 2sek itp

ksh
12-11-2016, 10:35
Ale samochód stojący, jadący powoli, szybko, bardzo szybko, przejeżdżający koło ciebie czy zbliżający się do ciebie ? :)

matbe
12-11-2016, 10:38
Jakieś oblężenie ostatnio..

DawiX
12-11-2016, 10:46
Po prostu moze jest mniej więcej jakaś ściąga, wiem że dwukrotność ogniskowej daje minimalny czas jaki trzeba by użyć by zdjęcie wyszło nieporuszone przy obiektach stałych (dla 50mm jest to 1/100)... ale czy tak jest faktycznie po potestuję, bo w sieci potrafią czasami pisał nieziemskie rzeczy.

GonzoG
12-11-2016, 11:36
1. nie ma takiej "ściągi". Czasy migawki zależą od prędkości kątowej obiektu (czyli szybkości poruszania się w kadrze) oraz oczekiwanego efektu.
2. bzdura z tą ogniskową. Mówi się, że czas migawki powinien być odwrotnością ogniskowej, ale to są stare twierdzenia z czasów analogów i nie do końca prawdziwe - przykładowo bez problemów utrzymuję 1/5s przy 16mm (Tokina 16-28/2.8 ), czy 1/300s przy 300mm (Tamron 70-300VC), ale już 1/200s przy 200mm (Tamron 70-200/2.8 ) nie jest taka łatwa do utrzymania - wniosek: czas zależy również od wagi, rozmiaru i poręczności zestawu aparat-obiektyw.

DawiX
12-11-2016, 11:52
Aha (acha?), no okej.

Dziękuję i pozdrawiam, miłego łikendu (że też Polska nie ma swojego słowa na dwa dni wolnego od pracy...)

Jarecky83
25-11-2016, 15:27
2. bzdura z tą ogniskową. Mówi się, że czas migawki powinien być odwrotnością ogniskowej, ale to są stare twierdzenia z czasów analogów(...) .

Chyba coś w tym jest, bo u mnie nijak nie mogę zrobić nieporuszonego zdjęcia z N851.8G przy czasie 1/80, nawet 1/100. Od co najmniej 1/160 daje radę, więc chyba by się zgadzało bardziej z tą 2-krotnością

nikoniarz
25-11-2016, 15:42
Chyba coś w tym jest, bo u mnie nijak nie mogę zrobić nieporuszonego zdjęcia z N851.8G przy czasie 1/80, nawet 1/100. Od co najmniej 1/160 daje radę, więc chyba by się zgadzało bardziej z tą 2-krotnością

Kwestia wprawy lub/i predyspozycji danej osoby, bo osobiście mogę zejść na 1/80 przy 300 mm.

GonzoG
25-11-2016, 19:35
Chyba coś w tym jest, bo u mnie nijak nie mogę zrobić nieporuszonego zdjęcia z N851.8G przy czasie 1/80, nawet 1/100. Od co najmniej 1/160 daje radę, więc chyba by się zgadzało bardziej z tą 2-krotnością
To jakim cudem przy Tamronie 70-300 robię nie poruszone zdjęcia przy 1/300-1/200s ??

Wszystko zależy od tego jak i czym robisz zdjęcia, bo na D700 trzeba blisko 2x większego poruszenia, aby było zauważalne niż na D810 - wielkość piksela też ma znaczenie.

85/1.8G też mi ciężej zrobić nieporuszone zdjęcia przy 1/80s, ale Sigmą 50/1.4 "A" robiłem bez problemów przy 1/30s.