PDA

Zobacz pełną wersję : Jak robić zdjęcia na FLUO PARTY?



evescesann
02-11-2016, 15:16
Zajmuje sie fotografią klubową, ale z farbami fluorescencyjnymi na zdjęciach nie miałam jeszcze do czynienia i nie wiem jak to ugryźć. Klub jest dosyć ciemny. Przy takich zdjęciach używa się lampy czy nie? Wybaczcie moją laickość w tym temacie, ale chce być wcześniej przygotowana. Z góry dziękuję za odpowiedź :)

SerU
02-11-2016, 16:19
To zależy jak bardzo się będą ludzie świecić. Większość zdjęć, jakie widziałem z takich imprez nie była błyskana - światło zastane i świecący ludzie.
Lampa może (i pewnie to zrobi) zgasić fluorescencję, gdyż jej światło jest dużo mocniejsze od światła farb.

Wujot
02-11-2016, 20:21
To zależy jak bardzo się będą ludzie świecić. Większość zdjęć, jakie widziałem z takich imprez nie była błyskana - światło zastane i świecący ludzie.
Lampa może (i pewnie to zrobi) zgasić fluorescencję, gdyż jej światło jest dużo mocniejsze od światła farb.

Jestem bardzo ciekaw czy przy błysku nie ma składowej w UV - prawie na pewno musi coś emitować a jest mało prawdopodobne aby odcinali to jakimś filtrem. Czyli wystarczyłoby założyć coś co odetnie część widzialną a zostawi UV. Wtedy błysk byłby dużą pomocą. Do odcięcia być może wystarczyłaby gęsta niebieska folia - choć oczywiście wpłynęłaby trochę na kolor. Ale w takich fotach to bez znaczenia. Trzeba byłoby spróbować bo nawet jeśli tak jest to nie wiadomo nic o sile.

Jakbyś skorzystała z tej porady to koniecznie pokaż efekt.

Pozdro
Wiesiek

Zelber
02-11-2016, 22:01
Raz miałem okazję robić coś podobnego(bębniarze grający na bębnach), prawdopodobnie najgorsze warunki w których przyszło mi robić zdjęcia:

-Robienie zdjęć przy zastanym to ekspozycja na poziomie ISO 25600, f/1.4, 1/50s.
-Mocne błyśnięcie lampą odpada, bo całkowicie zabije klimat, siłą rzeczy wyklucza to też możliwość zamrażania ruchu błyskiem.
-AF(D4 i D750) działa w takich warunkach... słabo, samo słowo działa można zresztą poddać pod dyskusję ;)
-Koniec końców zszedłem w okolice ISO12800(wyciągane w PP średnio o 0.4 EV), f/2.0, 1/160s a resztę dopalałem lampą odbitą od sufitu, wyszło to tak:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/11/p891919076-1.jpg
źródło (http://maciejwitkowski.zenfolio.com/img/s5/v126/p891919076.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/11/p551117558-1.jpg
źródło (http://maciejwitkowski.zenfolio.com/img/s6/v150/p551117558.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/11/p988513231-1.jpg
źródło (http://maciejwitkowski.zenfolio.com/img/s2/v52/p988513231.jpg)

Jeżeli obrabiasz zdjęcia w LR/PS, to jest spora szansa, że na Adobowskich profilach wyciągnięcie sensownych kolorów może być niemożliwe(w co gorszych przypadkach mamy na zdjęciu niebieską plamę), tak to wygląda przed/po:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/11/p10661325585-1.jpg
źródło (http://maciejwitkowski.zenfolio.com/img/s4/v69/p1066132558-5.jpg)


Jestem bardzo ciekaw czy przy błysku nie ma składowej w UV - prawie na pewno musi coś emitować a jest mało prawdopodobne aby odcinali to jakimś filtrem. Czyli wystarczyłoby założyć coś co odetnie część widzialną a zostawi UV. Wtedy błysk byłby dużą pomocą. Do odcięcia być może wystarczyłaby gęsta niebieska folia - choć oczywiście wpłynęłaby trochę na kolor. Ale w takich fotach to bez znaczenia. Trzeba byłoby spróbować bo nawet jeśli tak jest to nie wiadomo nic o sile.

Jakbyś skorzystała z tej porady to koniecznie pokaż efekt.

Pozdro
Wiesiek
Szukałem kiedyś informacji na temat tego jak wygląda widmo światła lamp błyskowych, według tego co znalazłem są tam śladowe ilości UV.