Zobacz pełną wersję : Jak robić zdjęcia na FLUO PARTY?
evescesann
02-11-2016, 15:16
Zajmuje sie fotografią klubową, ale z farbami fluorescencyjnymi na zdjęciach nie miałam jeszcze do czynienia i nie wiem jak to ugryźć. Klub jest dosyć ciemny. Przy takich zdjęciach używa się lampy czy nie? Wybaczcie moją laickość w tym temacie, ale chce być wcześniej przygotowana. Z góry dziękuję za odpowiedź :)
To zależy jak bardzo się będą ludzie świecić. Większość zdjęć, jakie widziałem z takich imprez nie była błyskana - światło zastane i świecący ludzie.
Lampa może (i pewnie to zrobi) zgasić fluorescencję, gdyż jej światło jest dużo mocniejsze od światła farb.
To zależy jak bardzo się będą ludzie świecić. Większość zdjęć, jakie widziałem z takich imprez nie była błyskana - światło zastane i świecący ludzie.
Lampa może (i pewnie to zrobi) zgasić fluorescencję, gdyż jej światło jest dużo mocniejsze od światła farb.
Jestem bardzo ciekaw czy przy błysku nie ma składowej w UV - prawie na pewno musi coś emitować a jest mało prawdopodobne aby odcinali to jakimś filtrem. Czyli wystarczyłoby założyć coś co odetnie część widzialną a zostawi UV. Wtedy błysk byłby dużą pomocą. Do odcięcia być może wystarczyłaby gęsta niebieska folia - choć oczywiście wpłynęłaby trochę na kolor. Ale w takich fotach to bez znaczenia. Trzeba byłoby spróbować bo nawet jeśli tak jest to nie wiadomo nic o sile.
Jakbyś skorzystała z tej porady to koniecznie pokaż efekt.
Pozdro
Wiesiek
Raz miałem okazję robić coś podobnego(bębniarze grający na bębnach), prawdopodobnie najgorsze warunki w których przyszło mi robić zdjęcia:
-Robienie zdjęć przy zastanym to ekspozycja na poziomie ISO 25600, f/1.4, 1/50s.
-Mocne błyśnięcie lampą odpada, bo całkowicie zabije klimat, siłą rzeczy wyklucza to też możliwość zamrażania ruchu błyskiem.
-AF(D4 i D750) działa w takich warunkach... słabo, samo słowo działa można zresztą poddać pod dyskusję ;)
-Koniec końców zszedłem w okolice ISO12800(wyciągane w PP średnio o 0.4 EV), f/2.0, 1/160s a resztę dopalałem lampą odbitą od sufitu, wyszło to tak:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/11/p891919076-1.jpg
źródło (http://maciejwitkowski.zenfolio.com/img/s5/v126/p891919076.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/11/p551117558-1.jpg
źródło (http://maciejwitkowski.zenfolio.com/img/s6/v150/p551117558.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/11/p988513231-1.jpg
źródło (http://maciejwitkowski.zenfolio.com/img/s2/v52/p988513231.jpg)
Jeżeli obrabiasz zdjęcia w LR/PS, to jest spora szansa, że na Adobowskich profilach wyciągnięcie sensownych kolorów może być niemożliwe(w co gorszych przypadkach mamy na zdjęciu niebieską plamę), tak to wygląda przed/po:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/11/p10661325585-1.jpg
źródło (http://maciejwitkowski.zenfolio.com/img/s4/v69/p1066132558-5.jpg)
Jestem bardzo ciekaw czy przy błysku nie ma składowej w UV - prawie na pewno musi coś emitować a jest mało prawdopodobne aby odcinali to jakimś filtrem. Czyli wystarczyłoby założyć coś co odetnie część widzialną a zostawi UV. Wtedy błysk byłby dużą pomocą. Do odcięcia być może wystarczyłaby gęsta niebieska folia - choć oczywiście wpłynęłaby trochę na kolor. Ale w takich fotach to bez znaczenia. Trzeba byłoby spróbować bo nawet jeśli tak jest to nie wiadomo nic o sile.
Jakbyś skorzystała z tej porady to koniecznie pokaż efekt.
Pozdro
Wiesiek
Szukałem kiedyś informacji na temat tego jak wygląda widmo światła lamp błyskowych, według tego co znalazłem są tam śladowe ilości UV.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.