PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon J1+ obiektyw manualny



Luftmysza
24-10-2016, 10:15
Cześć :) jako że to mój pierwszy post, z góry przepraszam za błędy jakie tutaj wystąpią z mojej strony.
Amatorsko nagrywam filmy , i szukam czegoś takiego co nagra w 1080p i tych 30fps(na studencki budżet). znalazłem Nikona j1 w cenie 300zl, bez oryginalnego obiektywu, i mam kilka pytań :
1. Czy cena jest dobra?
2. Czy tak Nikon będzie działał z adapterem m42 z obiektywem z aparatu analogowego(słyszałem dobre opinie o heliosie m44) ?
3.czym różnią się adaptery ?(jedne są cienkie, podobne do redukcji filtrowych, a inne grubsze)
4. Czy może jakaś jeszcze inna propozycja, bo szukam czegoś bardzo długo, czytam i coraz bardziej czuje się zakręcony...

vid3
24-10-2016, 12:01
Nie wiem jak J1 ale np. J5 zupełnie do filmów się nie nadaje.
A to przez złe odprowadzanie ciepła. 10 minut filmu - 15 minut na chłodzenie.
Krótkie sceny np. do 5 minut, co 5 minut przerwy oczywiście, że tak.
Ale nic dłuższego.
Jakbyś przykładowo miał sfilmować koncert, to co drugi utwór.

Luftmysza
24-10-2016, 12:28
vid3 a czy jest coś w podobnej cenie co mógłbyś polecić? Zależy mi na głębi ostrości i w miarę jakości w nocy.

Wysłane z mojego Q-Smart_II_PLUS przy użyciu Tapatalka

vid3
24-10-2016, 12:49
Trudno będzie przy ograniczonym budżecie.
Filmowanie w nocy aparatem ... A7s ? Ale to już przepaść cenowa.

Luftmysza
24-10-2016, 13:05
A7S to przepaść, rzeczywiście. Ogólnie nie chodzi mi o super dobrą jakość w nocy, dobrze, żeby nie było ogromnego ziarna. I przede wszystkim cena. Jestem w stanie dołożyć do czegoś, ale nie mogę bardzo nadwyrężać budżetu. Bezlusterkowiec byłby dobrą opcją, ale ceny też są ciekawe, jedno co dopatrzyłem to właśnie ten Nikon...Może jakieś lustro? Albo jakiś mniejszy aparat/lepszą kamerę?

conio
24-10-2016, 13:21
Jeżeli coś do filmowania to warto obejrzeć ofertę Panasonika, który mocno adresuje funkcje video w swoich aparatach. Lustra Nikona raczej nie wyznaczają "jakości" filmowania. Dodatkowo, jeżeli filmowanie wraz z "zoomowaniem", to równirż warto zobaczyć ofertę kompaktów (choćby Panasonika), ponieważ bardzo w takim wypadku przydatny jest "elektryczny zoom" (standardowo w kompaktach lub dostępny *tylko* w niektórych obiektywach systemowych)

Luftmysza
24-10-2016, 13:23
conio, mówimy o kompaktach od panasonica, czy ogólnie o sprzęcie rejestrującym?

conio
24-10-2016, 13:28
Ogólnie o sprzęcie rejestrującym od Panasonika.

Luftmysza
24-10-2016, 13:47
Czyli lepiej np w tej cenie kupić lepszą "małpkę" od Panasonica , niż np tego j1?

Wysłane z mojego Q-Smart_II_PLUS przy użyciu Tapatalka

conio
24-10-2016, 15:25
Jeżeli w zbliżonej cenie znajdziesz "małpkę" od Panasa i spełniać będzie ona twoje oczekiwania to jest to warte poważnego rozważenia. Szczególnie gdy 100% ma stanowić filmowanie.
Po pierwsze, tak jak pisał vid, w Jx może być ograniczenie w długości nagrania ze względu na grzejącą się elektronikę.
Po drugie musiałbyś dokupić dedykowany obiektyw albo zastosować przejściówkę + obiektyw. W przypadku dedykowanego obiektywu warto mieć obiektyw z "elektryczną" zmianą ogniskowej. W przypadku J1 musiałby to być obiektyw PD-Zoom, np. 10-30, którego ceny wahają się 800-1000 zł.
W przypadku przejściówki, o której wspominasz czyli z m42 na N1, to (jeżeli Nikon nie wprowadził dodatkowych ograniczeń), to będziesz miał tylko tryb M (manualny), bo takowe przejściówki są "głupie" tj. nie przenoszą informacji z obiektywu do body, a nawet gdyby przenosiły i tak nie miałyby co, ponieważ helios 44, o którym wspominasz sam z siebie nie ma elektroniki i nie wysyła nic do aparatu. Do tego nie miałbyś płynnego zoom'a.

Sam musisz rozważyć czy warto podjąć takie ryzyko i kombinować czy to wszystko zadziała, mimo dość niskiej ceny za samo body J1.

Aparaty Panasonica mają dość rozbudowane tryby filmowania, jeżeli nie wiesz gdzie poszukać określonych modeli to można zacząć tu: http://www.optyczne.pl/aparaty.html
Oczywiście, nie oznacza to, że *tylko Panas*, Sony można wziąć pod uwagę również.

vid3
24-10-2016, 16:48
Co do PD-Zoom 10-30 (kit sprzedawany z J5)
to jeszcze taka uwaga, że jest ... głośny.
posłuchaj :
https://youtu.be/7fKuhhd_Gn0

Słychać brzęczenie silnika przy ostrzeniu.
A zmiana ogniskowej ...

Luftmysza
25-10-2016, 23:02
Panowie, podbiję jeszcze raz. Jak myślicie, czy dobrym pomysłem byłoby zaopatrzenie się w starszą kamerę z wyższej półki? Przykłady jakie wypatrzyłem to : Sony HDR-CX11E oraz Canon HF10. Podobna półka jakościowa i cenowa, oba mają jasne obiektywy 1/8f, oraz manualną regulację ostrości. Co myślicie?

GonzoG
25-10-2016, 23:16
Jak chcesz nagrywać w nocy, to jedynym wyjściem jest kupno w miarę nowego bezlusterkowca.
Kompakty, Nikon 1 i te mini kamerki mają małe i bardzo małe matryce, a co za tym idzie - kiepskie osiągi gdy mało światła. Nawet obiektywy f/1.8, czy w niektórych f/1.2 nie ratują sytuacji.

ska
26-10-2016, 02:00
Rozglądałeś się za systemami 4/3 ? taki panasonic g2 u mnie jest za 250 Euro nowy z kitem. Używkę samo body za 4-5 stówek znajdziesz. Filmy wg mnie ma bardzo dobrej jakości (na yt znajdziesz) a z heliosem powinieneś mieć sporo niezłej zabawy.

ksh
26-10-2016, 02:17
Nie wiem czy starsze modele bezluster np fuji x-m1 albo samsung nx300 tu by się lepiej nie sprawdziły, jak zerkałem na historie allegro to po 600-700zł z kit obiektywem ostatnio były licytowane, a to matryce aps-c i całkiem użyteczne iso, podepniesz wszystko adapterem ale o video nie wypowiem się dokładnie bo nie używałem mimo że miałem oba.

Luftmysza
26-10-2016, 07:04
ska, z tego co widziałem g2 nagrywa chyba tylko HD, ale mimo wszystko chyba to dość dobrze trafia w mój temat. Nie było do niego czasem jakiegoś customowego firmware które pozwalało na 1080p?

Wysłane z mojego Q-Smart_II_PLUS przy użyciu Tapatalka

Luftmysza
26-10-2016, 10:32
Ewentualnie g3 nagrywający już w fhd. Ale z tego co czytam to hacki z gh2 "siadają" też na g2. Czy możliwe jest takie coś?

Wysłane z mojego Q-Smart_II_PLUS przy użyciu Tapatalka

ska
26-10-2016, 11:34
Niestety temat innego software jest mi obcy w tym modelu. Przejrzałem allegro i redukcja m42 na bagnet 4/3 to koło 100.. no co by nie było jeśli faktycznie masz zamiar robić fajne ujęcia to myślę, że bez wymiennego szkła i z matrycą wielkości małego paznokcia to trudniej będzie. Zawsze masz możliwość manipulowania głębią ostrości lub odseparować główny temat od tła.. no nie wiem, nie znam się snuje tylko domysły.

Luftmysza
26-10-2016, 12:01
ska mam upatrzone g2 z redukcja m42, 2 aku i całym zestawem za 400zł, cena dobra chyba, helios m44 na allegro ok 60zl. Tylko to 720p... Na filmach jakość i tak jest mega jak dla mnie. W tej cenie chyba nie ma lepszej opcji

Wysłane z mojego Q-Smart_II_PLUS przy użyciu Tapatalka

Luftmysza
26-10-2016, 14:29
Chyba, że warto w moim wypadku dołożyć do G3, który już ma możliwość nagrywania w 1080p

Luftmysza
26-10-2016, 20:18
Jak myślicie panowie?

ska
26-10-2016, 22:14
Ja osobiście w tej cenie nie widzę nic sensowego oprócz tego panasa. Czy 720p to mało to chyba głównie zależy od rozdzielczości monitora na jakim będzie odtwarzany aczkolwiek mi zupełności wystarczy. Jak apetyt wzrośnie, to możesz przecież za jakiś czas przejść na G3 i wyżej.

Luftmysza
26-10-2016, 22:54
ska, właśnie tutaj sprawa wygląda tak, że mam na oku g2 z kompletnym zestawem, akumulatorami, pilotem, adapterem na M42 za 400zł w stanie idealnym (trzeba liczyć +100zł za np. Heliosa) i G3 z kitowym obiektywem i standartowym zestawem za 500zł. I pytanie, czy warto zapłacić za to g2 (w sumie wtedy zostaje mi adapter i cała reszta do następnego body) czy od razu kupić G3 z kitem, a w obiektyw i adapter zaopatrzeć się w następnej kolejności....Taki ot dylemat.

- - - - kolejny post - - - - - -

Opcja numer 1 wydaje mi się lepsza - mimo gorszej jakości - bo tak jak mówisz, body mogę zawsze sprzedać, a jeśli kupiłbym lumixa z serii g i byłbym zadowolony to zapewne zostało by "w rodzinie".

ska
26-10-2016, 22:55
Z jednym i drugim masz już jakiś obiektyw a kit zawsze się przydaje, stałka może być uzupełnieniem. Masz 12 vs 16 mpx co dla rozdzielczości w filmie faktycznie jest spora różnica i DR nawet trochę lepszy. Ja zawsze zaopatrywałem się w body takie, na jakie mnie było maksymalnie stać a później reszta osprzętu.

Luftmysza
27-10-2016, 08:13
ska, zobaczymy jak będzie z funduszami. Według ciebie lepiej słabszy sprzęt z większą ilością akcesoriów czy lepszy sprzęt bez nich za to z kitem

Wysłane z mojego Q-Smart_II_PLUS przy użyciu Tapatalka

ska
27-10-2016, 11:24
To zależy. Ja od razu wiedziałem czego chcę gdy brałem aparat. W pewnym okresie chciałem spróbować coś ze stajni Canona i żeby nie ładować się w koszta to kupiłem używanego 30D. Nie polubiliśmy się zazbytnio, więc odsprzedałem za taką samą cene. Nikona miałem wcześniej wiec znam ergonomie i kupiłem nowy i taki, na jaki było mnie stać w tamtym okresie. Później reszta obiektywów. Różnica między G2 a G3 w kwestji filmów mam wrażenie, że jest spora a do zdjęć nie miałbym dylematu biorę tańszy i reszta w obiektywy. W tym wypadku chyba zdecydował bym się na G3. Helios i adapter nie jest jakimś dużym wydatkiem..

Luftmysza
27-10-2016, 18:30
ska, bardzo dziękuję za pomoc. Jestem zdecydowany na G3 z kitem. Jeśli uda mi się sprzedać jeszcze kilka rzeczy, które się kurzą to może uda się od razu dokupić heliosa i dodatkowy akumulator ;) Pozdrawiam

Luftmysza
31-10-2016, 11:40
Jak tylko dojdzie wypłata kupuję go, mam już upatrzony model w dobrej cenie :). Jak coś nagram pochwalę się :)

Wysłane z mojego Q-Smart_II_PLUS przy użyciu Tapatalka

Luftmysza
13-11-2016, 22:57
G3 na miejscu. Bodzie trochę brak możliwości ustawień ręcznych podczas nagrywania, ale nie można mieć wszystkiego. Tutaj sample https://youtu.be/Uqih1jlHkdM. Przepały w kilku miejscach spowodowane podoba usunięcia ziarna.

Wysłane z mojego Q-Smart_II_PLUS przy użyciu Tapatalka

ska
14-11-2016, 15:30
Fajnie kręci.. i jak zadowolony ? :)

Luftmysza
14-11-2016, 15:49
Jasne :) dzięki wielkie jeszcze raz za porade. Już mam zamowionego Heliosa to może jak zestaw będzie taki jak chce pochwale sie znowu :) obiektyw jest trochę ciemny ale daje rade jak najbardziej :)

Wysłane z mojego Q-Smart_II_PLUS przy użyciu Tapatalka