PDA

Zobacz pełną wersję : Mam skompletowany sprzęt na amatorskie filmowanie tylko jak to utrzymać w ręku?



kerimus
21-10-2016, 15:20
Po wielu przebojach z mikrofonem i zapoznawaniem się, wyważaniem z flycamem doszedł problem następny.
Jak ten komplet (aparat, flycam) utrzymać w ręku kiedy nie jestem osiłkiem a to ustroistwo waży razem kilka kilo?
To wszystko skompletowałem pod kątem amatorskich nagrań wideo oraz okazjonalnym nagrywaniu na zbliżającym się weselu.
Wypstrykałem się z kasy więc (może naiwnie) oczekuje na jakieś pomocne porady jak rozwiązać ten problem, żeby po kilkunastu minutach ręka i nadgarstek nie odpadły.

Za porady typu: "Ćwiczenia ręki i muskułów" dziękuję z góry, bo wiem że i ta mnie to czeka.
Jakieś techniczne myki i pomysły by mnie bardziej interesowały,

smogg9
21-10-2016, 17:19
Nie jestem specem, ale widząc ludzi robiących filmy można dostrzec wszelkiego rodzaju pasy, paski, kamizelki itp. do których podpięty jest na wysięgniku/ramieniu sprzęt.

kornikbp
21-10-2016, 17:25
Nie jestem filmowcem :) ale od razu nasuwa mi się na myśl jakaś opaska na nadgarstek w stylu Nikon ST-4 - są takie wspomagające trzymanie aparatu, więc może udałoby się coś zaadoptować

Swoją drogą rozmawiałem ostatnio na Beiksie z filmowcami i ujęcia z flycamu robią tylko okazjonalnie na weselach. Częściej w użyciu monopody i statywy. W sumie to zależy od stylu pracy. Ale ja jestem fotografem więc się nie znam :)

kerimus
21-10-2016, 19:49
Z tą opaska to ciekawy pomysł. Nie znalazłem w Googlach ten typ który podajesz ale są też medyczne opaski uciskowe na nadgarstek które usztywniają ten odcinek ręki.
Nawet do głowy mi nie przyszło żeby takie coś zastosować.
Można sobie przy okazji usztywnić - na czas kręcenia - łokieć i będziemy mieli jak Terminator rękę do kamerowania. ;-)
Trochę to szalone ale może i genialne.

Maciek N
21-10-2016, 19:52
Jestem filmowcem i nie wyobrażam sobie filmować więcej jak 2-3 min flycamem. Zazwyczaj robię ujęcia nie więcej jak 30 sekundowe.
To urządzenie służy tylko do przebitek/efektownych ujęć. Do dłuższego filmowania służą statywy, monopody, statywy naramienne.
Jeśli przymierzasz się do filmowania wesela to w domu/kościele niezbędny będzie monopod. Na salę balową musisz mieć coś co pozwoli Ci się poruszać i zarazem ustabilizuje obraz. Wyjściem jest statyw naramienny.
Przypomnę że filmując flycamem nie masz kontroli nad lustrzanką. Co zrobisz gdy trzeba będzie się przemieścić do źródła światła, np. okna?

Kolekcjoner
21-10-2016, 19:56
Nawet monopod przy dłuższym filmowaniu to męka. Ja czasami używam monopodu złożonego pod pachą i w ten sposób mam większą swobodę niż z kamerą na ramieniu. Generalnie to lustro z tymi wszystkimi utensyliami najlepiej dać na jakiś rig - wtedy daje się to jakoś ogarnąć aczkolwiek tak czy inaczej najlepszym rozwiązaniem jest po prostu statyw.

kerimus
21-10-2016, 21:08
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że dane ujęcia będą albo bardzo krótkie albo 1, 2 minutowe bo to masakra dla ręki.
Szukam tylko sposobu na to żeby usztywnić nadgarstek aby jednak wytrzymał dłużej te nienaturalne - jakby nie było - obciążenia.
Statyczne ujęcia to już inna historia.

Film z wesela będzie miał raczej charakter dłuższego teledysku a nie jakiegoś tzw. tasiemca brazylijskiego.

kerimus
21-10-2016, 21:49
A co myślicie o uzupełnienie sprzętu o tego typu rozwiązanie.
Jak to się sprawdza na weselach?
Żeby znowu nie wyszło że kręgosłup dostanie lanie.

http://allegro.pl/statyw-steadycam-flycam-do-nikon-d7100-d3200-d5100-i5742522701.html

Maciek N
22-10-2016, 00:36
Żeby znowu nie wyszło że kręgosłup dostanie lanie.
l[/URL]
tego typu rozwiązań są setki. Każdy musi dobrać coś co mu pasuje. Możliwości są 2. Albo twój zestaw będzie bardzo lekki i poręczny albo dobrze wyważony.
W drugim przypadku oznacza że musisz mieć odważnik (np. baterie) za plecami odchylony na drugie ramię.
Ja preferuję pierwsze rozwiązanie, czyli lekka plastikowa listwa z blisko zamontowaną lustrzanką. Daje to trochę większe możliwości manewrowania a w razie dłuższych stabilnych ujęć można wysunąć podporę na klatkę piersiową lub wczepić monopod /statyw.

- - - - kolejny post - - - - - -


Film z wesela będzie miał raczej charakter dłuższego teledysku a nie jakiegoś tzw. tasiemca brazylijskiego.
Nie wiem do końca co masz na myśli, ale nawet jeśli to będzie teledysk to nie możesz wszystkiego robić flycamem. Oglądający dostanie zawrotu głowy po 2 minutach filmu.
Ujęcia trzeba różnicować. Stabilne da się połączyć różnicując kadry, ale wszystkie ruchome lub gibające się to nic dobrego z tego nie wyjdzie.
Pooglądaj telewizję. Nikt tak nie robi bo to jest poważny błąd.

kerimus
22-10-2016, 10:01
Maćku, źle mnie zrozumiałeś.
W żadnym wypadku nie chcę gimbać się przez cały film. ;-)
Film ma być przeplatanką ujęć statycznych z dynamicznymi w wyważonych proporcjach.

Rozumiem też, że akceptujesz tego riga lub bardzo podobne rozwiązania, bo jest to w miarę tani zakup.

Maciek N
24-10-2016, 09:53
Rozumiem też, że akceptujesz tego riga lub bardzo podobne rozwiązania, bo jest to w miarę tani zakup.

Tak, myślę że to bardzo dobre z tych tanich rozwiązań. Zaznaczę jednak że z tym konkretnym modelem nie pracowałem

kerimus
24-10-2016, 19:40
Jestem po pierwszych kamerowych próbach.
Okazało się, że adrenalina wspomaga na tyle, że można nawet (z małymi przerwami) nagrać jednym ciągiem kilkanaście minut materiału więc nie jest tak dramatycznie jak sobie wcześniej wyobrażałem.
Jednak muszę chyba nabrać więcej doświadczenia, bo mimo że efekt nagrania jest o niebo lepszy niż z ręki to jednak nie płynie (kamera) aż tak płynnie jak to na YouTubie pokazują.

Maciek N
24-10-2016, 20:55
Nie wiem ile masz lat ale obawiam się że nie bierzesz pod uwagę konsekwencji zdrowotnych. Nie chcę Cię straszyć ale po jednym z sezonów gdzie często używałem steady, nie mogłem podnieść ręki do góry i potrzebna była rehabilitacja. Pewnie jedno zlecenie Cię nie uszkodzi ale przestrzegam przed nadużywaniem tego urządzenia. To ma być tylko dodatek i tak jest bezpiecznie.

GonzoG
24-10-2016, 21:20
A jak chcesz używać steady cały czas, to kup sobie kamizelkę z pasem i ramieniem amortyzowanym - całość wtedy wieszasz na kamizelce i nie ma problemów z ciężarem.