PDA

Zobacz pełną wersję : Używanie lampy w kościele



Arty83
18-10-2016, 22:16
Witam,

Proszę o poradę dotyczącą używania lampy błyskowej w kościele. Współpracuję z firmą foto-video z Pomorza i zdarza mi się fotografować i filmować śluby. Miesiąc temu trafiła mi się zmora fotografów, ciemny kościół, jeśli ktoś kojarzy kościół Podwyższenia Krzyża w Tczewie to wie o co chodzi. Nie dość że ciemno to same brązy czerwienie i żółcie bez możliwości odbicia światła z lampy a światło włączone przez księdza pozostawia sporo do życzenia. Zgodnie ze wskazówkami "szefa firmy" używałem lampy pionowo z plastikowym rozpraszaczem w ttl. Problemem jest to że dyfuzor pomimo ustawienia pionowego i tak świeci do przodu przez co na twarzach widać odbicie światła i wygląda to nieładnie. Powiedziano mi że nie ma się co przejmować bo jest photoshop i że już nie raz tak było. Mi to jednak spokoju nie daje, czy naprawdę trzeba używać tego dyfuzora czy jest jakaś inna metoda? Szef firmy stwierdził też, że w tym kościele robił zdjęcia z ISO 10000 Canonem 5dmIII i było dobrze, ja takiego iso używać nie zamierzam. Proszę o rady jak używać lampy ale nie było tych błysków na twarzach, gdy w kościele panują w/w warunki bo pierwszy raz fotografowałem ślub w tak ciemnym kościele.

p.s. 1 nie wrzucę zdjęć bo są własnością firmy
p.s. 2 proszę mnie nie odsyłać do poradnika.

Pozdrawiam

Rycerz
18-10-2016, 22:27
p.s.2 poczytaj literaturę na ten temat, a przede wszystkim potrenuj na manekinach, bo nikt ci nie poda konkretnych nastaw sprzętu.





znaczy nie umiesz robić zdjęć ale je robisz za pieniądze? nieźle

Arty83
18-10-2016, 22:35
Powiedzmy że kościół jest dla mnie najtrudniejszy a ten to już w ogóle. Oczywiście że biorę pieniądze a niby czemu miałbym nie brać? Zresztą owa firma nadal chce abym dla nich pracował więc chyba nie ma tragedii :D

madebyzosiek
18-10-2016, 22:57
Najprostsze rozwiązanie... Wchodzisz do kościoła i ustawiasz lampę... Chyba nie będziesz błyskać pierwszy raz. Nikt Ci z fusów nie zgadnie w jakich warunkach będziesz pracować...

piotrekcoleman
18-10-2016, 23:21
Moim zdaniem używanie lampy w kościele rozprasza niesamowicie parę młoda i gości. Ja mam zasadę, ze nigdy w kościele nie używam lampy. To jest najważniejszy moment z całego dnia i nie chciał bym przeszkadzać. Ja tak pracuje, co nie znaczy ze każdy musi tak robić.

r_m
19-10-2016, 00:24
Miesiąc temu trafiła mi się zmora fotografów, ciemny kościół, jeśli ktoś kojarzy kościół Podwyższenia Krzyża w Tczewie to wie o co chodzi. Nie dość że ciemno to same brązy czerwienie i żółcie bez możliwości odbicia światła z lampy a światło włączone przez księdza pozostawia sporo do życzenia.

Nie znam kościoła, ale google pokazują np. takie zdjęcia https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f1/563_Tczew_fara_p.w._Podwy%C5%BCszenia_Krzy%C5%BCa_ %C5%9Aw._04_nawa_g%C5%82%C3%B3wna.JPG
Dane EXIF to ISO400, czas 1/20, przysłona 3.2, jak na "ciemny kościół" to dziwnie dużo tam światła, chyba, że to nie ten kościół?
Kolejne, z innej pory roku: http://www.fara.tczew.pl/wp-content/uploads/2015/12/IMG_4518.jpg, EXIF: ISO1000, czas 1/40, przysłona 3.5
Czy możesz podać z jakimi parametrami robiłeś zdjęcia?

Arty83
19-10-2016, 09:21
Nie znam kościoła, ale google pokazują np. takie zdjęcia https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f1/563_Tczew_fara_p.w._Podwy%C5%BCszenia_Krzy%C5%BCa_ %C5%9Aw._04_nawa_g%C5%82%C3%B3wna.JPG
Dane EXIF to ISO400, czas 1/20, przysłona 3.2, jak na "ciemny kościół" to dziwnie dużo tam światła, chyba, że to nie ten kościół?
Kolejne, z innej pory roku: http://www.fara.tczew.pl/wp-content/uploads/2015/12/IMG_4518.jpg, EXIF: ISO1000, czas 1/40, przysłona 3.5
Czy możesz podać z jakimi parametrami robiłeś zdjęcia?

Czas 1/20? Toż to pewnie poruszenia by były. Dokładnie teraz nie napiszę bo w pracy jestem ale mnie wiecej miałem poniższe:
czas 1/80s czasem 1/60s
f między 2.8 a 4.5 (w zależności od kąta robienia zdjęcia)
iso między 800 a 1600

Oczywiście przy używaniu lampy te parametry sie zmieniały a efekty focenia bez lampy mnie osobiście nie zadowalały, zauważalna była nieostrość i żólcie.

Nie wiem chyba powinienem iść na jakiś kurs fotografii kościelnej :D

notdot
19-10-2016, 09:36
1/20 ale przy iso 400, czyli spokojnie można z tego zrobić iso 800 albo i 1200 bez nadmiernego spadku jakości a czas masz taki, że z ręki nie będą poruszone, to nie są warunki mega trudne, do tego jeśli oświetlenie sztuczne jest jakie jest to żółć się może wkraść, tak samo od ścian, jak po nich przyświecisz czy to zastanym czy błyskowym swoim

madebyzosiek
19-10-2016, 09:41
Nie wiem czym robisz zdjęcia, ale zakładam że D7100. W takim kościele, przy ISO 1000-1600, przysłonie 2.8-4 i czasach 1/80-1/160 mam SB910 ustawioną na pierwsze kliknięcie do przodu, wyjętą kartkę i TTL-BL. Zawsze wychodzi dobrze, ewentualne braki wyciągam sobie z rawa. Awarynie podbijam ISO do 2000-2500, w sumie rzadko przymykam przysłonę, najczęściej mam 2.8 lub jaśniej na stałkach. Ale i tak, jakbym miał zlecenie, to nie czytałbym wywodu takiego nudziarza z forum jak ja, tylko bym wszedł do kościoła, założył lampę, zrobił ze dwa, trzy ujęcia i ustawił tak, żeby było dobrze ;)
Zastanawia mnie też stwierdzeni - "te parametry się zmieniły"... Że co, same? ;) Kontrolujesz aparat, czy dajesz wiarę automatom? ;)

Arty83
19-10-2016, 14:44
Nie wiem czym robisz zdjęcia, ale zakładam że D7100. W takim kościele, przy ISO 1000-1600, przysłonie 2.8-4 i czasach 1/80-1/160 mam SB910 ustawioną na pierwsze kliknięcie do przodu, wyjętą kartkę i TTL-BL. Zawsze wychodzi dobrze, ewentualne braki wyciągam sobie z rawa. Awarynie podbijam ISO do 2000-2500, w sumie rzadko przymykam przysłonę, najczęściej mam 2.8 lub jaśniej na stałkach. Ale i tak, jakbym miał zlecenie, to nie czytałbym wywodu takiego nudziarza z forum jak ja, tylko bym wszedł do kościoła, założył lampę, zrobił ze dwa, trzy ujęcia i ustawił tak, żeby było dobrze ;)
Zastanawia mnie też stwierdzeni - "te parametry się zmieniły"... Że co, same? ;) Kontrolujesz aparat, czy dajesz wiarę automatom? ;)

Doprecyzuję, "parametry się zmieniały" konkretnie ja zmieniałem a w auto juz sie bawię od dawna nawet nie wiem co to znaczy :).
Zdjęcia robione Pentaxem K-5 z firmy, Nikonem fotografuję dla siebie.

Tak czy inaczej dziekuję za wskazówki.