PDA

Zobacz pełną wersję : Balans bieli w LightRoom



Maly.Psikus
11-10-2016, 14:43
Jest jakiś trik/myk/sposób by zawsze (no prawie) trafić z odpowiednim balansem bieli na fotografii ? Jakiś szablon, opcja czy coś ?

Merde
11-10-2016, 14:51
Szara karta? X-Rite ColorChecker?

ksh
11-10-2016, 15:32
Nawet trzy karty balansu na smyczy za 5zł z allegro będą lepsze niż nic.

Maly.Psikus
11-10-2016, 17:04
Karta balansu do kluczy ? Będę musiał pocxytsć bo nie widziałem jeszcze aby ktoś z karteczką czy inną rzeczą macał przed aparatem, tym bardziej że brakuje trzeciej ręki.

ksh
11-10-2016, 17:09
Że jak ? Robisz serie zdjęć, wiec wyciągasz takie coś i strzelasz jedno zdjęcie, ktoś fotografowany trzyma w ręce lub kładziesz koło przedmiotu, potem masz jakieś odniesienie przy wywoływaniu, jak ma być idealnie to musi być jakiś lepszy wzornik ale nawet taki wspomniany za 5zł lepszy niż nic.

Maly.Psikus
11-10-2016, 17:35
Acha, seriami. Ok.

Wyczytałem

Szarą kartę umieszczamy w takim samym oświetleniu jak obiekt, który chcemy sfotografować. Pozostaje tylko dobrać ekspozycję tak, by szara karta została dobrze naświetlona - wtedy obiekt również się dobrze naświetli. Wystarczy punktowo zmierzyć światło na szarej karcie, przycisnąć spust migawki do połowy, odsunąć kartę z kadru, docisnąć przycisk do końca. I cieszyć sie dobrze naświetloną fotografią.

Jak zmierzyć światło na danym punkcie w D5200 ?

GonzoG
11-10-2016, 19:56
Jak zmierzyć światło na danym punkcie w D5200 ?
Dokładnie tak jak mówi instrukcja - wybrać punkt w którym ma być mierzone światło.

Maly.Psikus
11-10-2016, 20:27
Nie widzę takiej opcji w D5200, jedynie są 3 opcje mierzenia światla ale nie konkretny celownik...

ksh
11-10-2016, 20:45
Masz, pomiar matrycowy, centralnie ważony, punktowy.

Maly.Psikus
11-10-2016, 21:09
I rozumiem że przy robieniu zdjęć mam sobie dać karteczkę najlepiej w ostry punkt, zrobić foto, zabrać karteczkę i znów foto ? Balans ustawić na fotografii z karteczką i później odpowiednie wartości przepisać do zdjęcia drugiwego "finalnego" ?

kolorowooka
11-10-2016, 21:23
W D5200 możesz zrobić zdjęcie z szarą kartką i później wybrać je jako wzorzec balansu bieli - PRE Pomiar manualny. Strona 79 w instrukcji.


MENU FOTOFRAFOWANIA > Balans bieli > Pomiar manualny > Zmierz / Użyj zdjęcia

2pompony
12-10-2016, 09:36
Ludzie to mają pomysły... Użyjpipetki w LR i wyobraźni, znajdź na zdjeciu kolor, który ma bycwedług Ciebie neutralny (bez zafarbu z jakiejlowiej strony) i kliknij w niego pipetą. Robię tak od lat i do tej pory się udaje.

Wiecej nie napiszę, bo internet mi dziala szybko jak ślimak z balkonikiem, ale moze ktos Ci opisze jak sie to robi.

GonzoG
12-10-2016, 11:03
Nie widzę takiej opcji w D5200, jedynie są 3 opcje mierzenia światla ale nie konkretny celownik...
Jak pisałem - instrukcja prawdę ci powie.
Nikomu tu nie chce się przepisywać połowy instrukcji.

DaroD300S
14-10-2016, 08:23
Jest jakiś trik/myk/sposób by zawsze (no prawie) trafić z odpowiednim balansem bieli na fotografii ? Jakiś szablon, opcja czy coś ?
Jest tylko jeszcze jedna ważna sprawa.Poprawny balans w postprodukcji możesz uzyskać TYLKO w rawach.

Maly.Psikus
14-10-2016, 09:54
Zawsze włączone RAW+JPG :-)