PDA

Zobacz pełną wersję : ibook czy powerbook?



Siupes
07-09-2005, 04:42
witam, gdzies widzialem tu juz watek o laptopach, ale mi go wcielo, zreszta zamiast pisac kolejna strone tam, zaczne od nowa :)
wlasnie tamten watek przypomnial mi jak bardzo mnie moj laptop HP wkurza. wielki, baterie wcina blyskawicznie, ogolnie kolejna rzecz do ulepszenia.
pomyslalem sobie o 12" apple, maly, zgrabny, 5 czy 6 godzin baterii (podobno), mowia ze szybki, no i zawsze lubilem wyzwania i chcialem miec apple :)
pora na pytanie:
jako ze jestem zatwardzialym uzytkownikiem PC, nie mam pojecia o niczym innym.
do systemu na pewno sie przyzwyczaje, wiec tu nie widze problemu (mam nadzieje), ale za to nie wiem czy ibook 1.33 z 512 ram naprawde jest gorszy od powerbooka 1.5 ghz (caly czas mowie o 12" wersji). superdrive i 20gb roznica w hdd mnie nie obchodzi za bardzo.
jako ze moge sie mniej wiecej wzorowac na szybkosci mojego celerona 2.8 z 512 ram, czy ktos bylby mi w stanie powiedziec ile trace/zyskuje w zmianie szybkosci/systemu ????
dodam jeszcze ze nie gram, czasami ogladam filmy, troche muzyki przy siedzeniu, czasem cos z minidv, nefy w c1pro, troche ps i oczywiscie net.

Lolas
07-09-2005, 09:45
PowerBook jest szybszy, ale nie az tyle by uzasadnialo to roznice w cenie. Placisz przede wszystkim za dodatki i tytanowa (?) obudowe. W obu przypadkach podstawowym zakupem powinna byc dodatkowa pamiec - co najmniej 512MB. Jesli bedziesz korzystal z Photoshopa, to polecam 2GB RAMu jako minimum.

Giuppo
07-09-2005, 15:47
no i 5-6 godzin pracy na baterii to raczej miedzy bajki mozna wlozyc zwlaszcza jezeli ta praca bedzie sie odbywala w Photoshopie

Siupes
08-09-2005, 00:17
wiem ze 5 godzin do bajek sie nadaje, ale moj hp nie wydyszy nawet godziny, wiec nie ma o czym mowic. z ta tytanowa obudowa to nie wiem, nie macalem nic jeszcze z powerbookow, ale nie przecze ze bylby to mily dodatek (moze nie kosztem duzych $$$). jesli chodzi o szybkosc procesorow, to ibook na ktory patrze jest 1.4 costam, a pb 1.5, wiec nie jest to nic znacznego.
pamietam ze ktos mi kiedys mowil o jakis problemach z dzialaniem roznych zeczy na ibook, ale w sumie urzadzenia usb i fw nie beda sprawialy problemu, wiec tak naprawe nie mam pojecia czemu ibook jest tanszy. jak dla mnie parametry wygladaja co najmniej podobnie.
czy 12" lcd moze robic znaczace problemy?? (nie mowie o porownaniu z 21 czy 30, ale bardziej 15.4" ktore teraz uzywam w wiekszosci.

Lolas
08-09-2005, 10:06
Hmm za cene 12" PowerBooka (oficjalna cena to 6480zl lub 7355zl z SuperDrive i wiekszym dyskiem) mozesz kupic 14" iBooka (5264zl lub 5743zl z SD) i jeszcze zostanie ci na dodatkowa pamiec 1GB i np. Nikon Capture :)
Jesli nie zalezy Ci na metalowej obudowie, to chyba lepiej miec wiekszy ekran i dodatkowa pamiec

Jeremy
08-09-2005, 10:56
Wszystkie powerbooki i ibooki, które są w sprzedaży w SADzie (apple.com.pl) mają standardowo 512ramu, co, wbrew pozorom wystarczy do normalnej pracy. Na Powerbooku 1.5Ghz pracuję w Photoshopie i InDesignie naraz, bez najmniejszego problemu. Oczywiście jak możesz do kup więcej ramu, będzie szybciej, ale podkreślam - z 512 na Tigerze sobie spokojnie poradzisz.

Ważną różnicą między iBookiem a PB jest karta graficzna - jeśli myślisz o zaawansowanej pracy nad zdjęciem - bierz PB. Różnice zobaczysz głównie w szybkości odświeżania dużych bitmap w Photoshopie.

Co do baterii - to zależy, czy będziesz miał włączony Airport, czy nie. Z Airportem włączonym udaje mi się pracować jakieś 2-3godz. na powerbooku, bez - koło 4-5godz.

Aha - Powerbooki mają obudowę z aluminium. Starsze modele, które wyszły z produkcji były tytanowe. Po przesiadce z iBooka doceniłem ten rodzaj obudowy - jest sztywna, nigdzie "nie trzeszczy".

Odpowiadając na Twoje pytanie: iBook nie jest dużo gorszy od PB, ale trochę jest. To zresztą jest działanie marketingowe Appla - iBook jest niby domowy, do poczty, internetu i zabawy, trochę do pracy, a PB jest dla "zawodowców". :) Nie mówię, że do końca zgadzam się z takim podziałem (ile ja rzeczy do drukarni przygotowalem na iBooku...), ale jednak widzę i czuję wyraźną różnicę między tymi komputerami.

Lolas
08-09-2005, 13:19
Jeremy, z ta karta graficzna, to niezupelnie jest tak jak piszesz. Przy obrobce w Photoshopie nie ma zadnej roznicy w predkosci. Dopiero przy grafice 3D karta z PowerBooka bedzie szybsza.

cahe
08-09-2005, 13:47
Jeremy, z ta karta graficzna, to niezupelnie jest tak jak piszesz. Przy obrobce w Photoshopie nie ma zadnej roznicy w predkosci. Dopiero przy grafice 3D karta z PowerBooka bedzie szybsza.

jesteś pewien? ;-)

Jeremy
08-09-2005, 16:12
Jeremy, z ta karta graficzna, to niezupelnie jest tak jak piszesz. Przy obrobce w Photoshopie nie ma zadnej roznicy w predkosci. Dopiero przy grafice 3D karta z PowerBooka bedzie szybsza.
U mnie tak jest. Porównuję po prostu dwa komputery, ktore mam przed sobą: Ibook G4 z kartą 32ramu i Powerbook G4 z kartą 64mb. Jest różnica w PS, zwłaszcza przy takich operacjach jak odświeżanie bitmapy lub generowanie tekstu na bitmapie (zwlaszcza przy zmianie atrybutów tekstu). To samo w InDesign, gdy osadzę dużą bitmapę w tekście.

Lolas
08-09-2005, 22:44
A jakie procesory i ile ramu maja te komputery? Bo raczej tu upatrywalbym zrodla przyrostu predkosci w PB-G4. Poza tym PowerBook ma chyba szybsza magistrale systemowa, w zwiazku z czym (w uproszczeniu) przesylanie danych pomiedzy pamiecia i procesorem odbywa sie szybciej.

Siupes
09-09-2005, 03:00
wydaje mi sie ze parametry zupelnie podobne, tylko te obudowy i inne male *******ki sie roznia. uzywam dvd-rw usb2, wiec superdrive mnie nie obchodzi, gram na xbox wiec szybka karta 3d mnie tez nie przekonuje, 14" lcd wydaje mi sie troche zbyt duzy, mialem kiedys 12" lapropa, niestety wydawal mi sie za maly, wiec wymienilem go na moja krowe z 15.4", ale niestety po paru chwilach zachwyt prysna jak banka mydlana i teraz moj hp wydaje mi sie za duzy i nie mobilny. ceny wachaja sie miedzy $1250 a jakies $1600, wiec roznica pokryje mi tax i 1gb pamieci spokojnie, ale jak mowilem nie bawilem sie nigdyu powerbook, wiec nie jestem w stanie docenic aluminiowej obudowy (juz ibook wydaje mi sie super solidny).
temat szybkosci kart graficznych byl poruszony przy innej okazji, wiec nie bede nic mowil, wydaje mi sie ze 32mb da rade poim potrzebom (moj cel2.8 z 512mb z chyba 64mb grafika daje rade), wiec graficznie zorientowany apple powinien ps pociagnac rownie dobrze lub nawet lepiej (na co cicho licze) :)