PDA

Zobacz pełną wersję : Wielki konkurs fotograficzny NG 2016 - Wyniki



trystero
26-09-2016, 21:44
National Geographic ogłosiło wyniki tegorocznego WKF.

Ciekawi mnie co myślicie o tegorocznych zdjęciach ale w szczególności o wyróżnionym zdjęciu pt. "Planeta Małego Księcia" w kontekście regulaminu, który brzmi:

"Nie zezwala się stosowania fotomontaży polegających na łączeniu elementów zdjęcia pochodzących z różnych plików lub dokonywania zmian oryginalnej kompozycji zdjęcia"

Z tego co wiem autor użył w tym zdjęciu techniki Focus Stacking. Czy takie techniki są normalne w tego typu konkursach i czy powinny być dopuszczane?


Czy oglądając te zdjęcia bez znajomości nazwy konkursu przyszłoby Wam do głowy, że są to zwycięzcy z National Geographic ?
Czy tylko mi się wydaje, że polska edycja idzie w jakimś dziwnym kierunku w stosunku do zdjęć prezentowanych w międzynarodowej wersji konkursu lub innych wersjach narodowych?


zdjęcia można obejrzeć pod adresem poniżej.
http://www.national-geographic.pl/galeria/wkf-2016-znamy-zwyciezcow-zobacz-galerie-zdjec-nagrodzonych-w-wi/wkf-2016

kurako92
26-09-2016, 21:54
Niektóre zdjęcia słabe mam wrażenie [emoji14] w szczególności Grand prix

Rycerz
26-09-2016, 22:47
coraz bardziej ten wielki konkurs się rozjeżdża w inną stronę niż fotografie z czasopisma. Nie wiem czemu.

piotrekcoleman
26-09-2016, 23:14
Jeśli chodzi o krajobraz to moim zdaniem masakra... zdjęcia bardzo słabe jak na tak prestiżowy konkurs.

Kurtz
27-09-2016, 00:17
Jest słabo... Albo może moja wrażliwość artystyczna jest zbyt mała?

Zelber
27-09-2016, 01:14
Nie wiem czy jest sens pisać jakiś komentarz, czy po prostu lepiej to zbyć milczeniem.
Z każdymi kolejnymi wynikami konkursów fotograficznych coraz bardziej mnie ciekawi czy tylko taki chłam jest słany czy po prostu wygrywa.
@piotrekcoleman
Zgłaszałeś swoje zdjęcia?

EDIT: Tak swoją drogą to kolejny raz wygrywają nie zdjęcia, a podpisy pod nimi. Osobiście jestem zwolennikiem rozwiązania, w którym jury dostawałoby opisy zdjęć dopiero na ostatnim etapie konkursu, tak aby najpierw wybrało najlepsze zdjęcia, a dopiero pod sam koniec brało pod uwagę ewentualne drugie dno, którego nijak nie można wywnioskować z samego zdjęcia.

jurkarol
27-09-2016, 08:26
opisy królują. często rozwlekle, jak na world press foto. zdjęcie dodatkiem jest, ot ilustracja stockowa do treści artykulu.
ale ważne,ze jest rozdzielczość, wycackane, i laaaadne do porzygu

PiKa
27-09-2016, 08:38
Może kiepskie zgłoszenia mieli.

jurkarol
27-09-2016, 08:55
odwołuje generalizujace stwierdzenie, ze tylko liczy rozdzielczość i ze ładne.
niby reportaż 'queer tango': gdyby nie opis to niewiele zdjecia by wytłumaczyły.
czy to takie czasy, ze ludzie nie potrafią opowiedzieć historii obrazem? a z drugiej strony zasób słów coraz ubozszy

Koski
27-09-2016, 12:43
Zdjęcia jakie są, każdy widzi ;) Co do ich podpisów/opisów to niestety miewają błędy językowe, co wg mnie w takim konkursie nie przystoi.
Daleki jestem od czepialstwa, purystą językowym też nie jestem, ale jeden podpis mocno uruchomił moją wyobraźnię i wywołał niemały uśmiech :) Oto on: „Ryn 2016. Spacerując po molo w Rynie natrafiłam na pana rzucającego frytki mewą czarnogłowym. (...)". To musiał być niesamowity widok: stoi chłop na molo, w jednej ręce paczka frytek, w drugiej mewa. I on tą mewą, niczym jakimś chwytakiem lub szczypcami, wyjmuje frytki i rzuca je jakimś "czarnogłowym" (to chyba antonim słowa "białogłowe") :grin:

jurkarol
27-09-2016, 12:52
opisy infantylne. a w NG korektora brak?

moshica
27-09-2016, 13:21
Odnoszę wrażenie że co kolejna edycja to coraz słabiej. Zawsze myślałem że w fotografii liczy się moment, światło i przekaz...niektóre prace bez emocji. Może 2-3 prace zasługują na moje uznanie, ale reszta... no cóż, widać jury kieruje się nie wiadomo czym ;-)
Prace ogólnoświatowe w NG prezentują w przekazie zupełnie inny poziom...

Kurtz
27-09-2016, 13:32
Nawet nie przeczytałem tego opisu wcześniej - świetne. Na spokojnie jeszcze raz wróciłem do zdjęć ( opisów nie czytałem, bo w konkursach fotograficznych mnie mierżą ) i nadal uważam, że są słabe. Później usiadłem, przeczytałem wszystkie opisy i zrobiło mi się słabo...

jurkarol
27-09-2016, 14:29
sporo komentarzy pod galeriami w NG usunięto. zostały puste zachwyty.

piotrekcoleman
27-09-2016, 23:53
Nie wiem czy jest sens pisać jakiś komentarz, czy po prostu lepiej to zbyć milczeniem.
Z każdymi kolejnymi wynikami konkursów fotograficznych coraz bardziej mnie ciekawi czy tylko taki chłam jest słany czy po prostu wygrywa.
@piotrekcoleman
Zgłaszałeś swoje zdjęcia?

EDIT: Tak swoją drogą to kolejny raz wygrywają nie zdjęcia, a podpisy pod nimi. Osobiście jestem zwolennikiem rozwiązania, w którym jury dostawałoby opisy zdjęć dopiero na ostatnim etapie konkursu, tak aby najpierw wybrało najlepsze zdjęcia, a dopiero pod sam koniec brało pod uwagę ewentualne drugie dno, którego nijak nie można wywnioskować z samego zdjęcia.
Tak, zgłosiłem pięć prac. Szczere, to nie liczyłem na nagrodę czy cos ale zawsze warto próbować ;)

PiKa
28-09-2016, 08:12
Widocznie słabe podpisy dałeś ;)

Kurtz
28-09-2016, 11:07
Rzuciłbyś raz czy drugi mewą i byłoby co najmniej wyróżnienie!

PiKa
28-09-2016, 12:25
A w ogóle to pokaż te swoje zgłoszenia, to ci powiemy co o nich sądzimy ;)

piotrekcoleman
28-09-2016, 23:29
A w ogóle to pokaż te swoje zgłoszenia, to ci powiemy co o nich sądzimy ;)
że ja mam pokazać? ;)

PiKa
29-09-2016, 06:45
A dlaczego nie?

Dark
29-09-2016, 09:51
W światowym NG były wyróżniane HDRy, to i focus stacking przejdzie w polskiej edycji.

Akurat prace Jerzego Rojkowskiego bardzo sobie cenię, bo ten człowiek jest jedną z niewielu znanych mi osób, która dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z każdym, kto tylko go o coś zapyta. Jest też niezwykłym majsterkowiczem. Pokazuje np. jak za kilka złociszy zrobić sprzęt, o możliwościach mikroskopu za kilkaset tysięcy złotych (choćby jego DIY kontrast Nomarskiego, kolorowe filtry, polaryzacja z pudełek CD itd.).

Kurtz
29-09-2016, 13:36
A dlaczego nie?

Bo może nie chce - jego prawo a my nie powinniśmy namawiać, żeby nie stawiać go w głupiej sytuacji. Raz napisałeś, starczy. :)

piotrekcoleman
29-09-2016, 14:31
A dlaczego nie?

Nie ma problemu, mogę wstawić :)
1
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
2
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
3
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
4
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
5
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

Borat1979
29-09-2016, 16:38
Tak spojrzałem na te zdjęcia konkursowe i jak zobaczyłem to arcydzieło to ręce mi opadły :???:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/09/302daff50dfd6c4b9745fcaca1571ee84b5df665-1.jpeg
źródło (http://www.national-geographic.pl/media/cache/gallery_view/uploads/media/default/0010/22/302daff50dfd6c4b9745fcaca1571ee84b5df665.jpeg)

PiKa
29-09-2016, 19:33
Bo może nie chce - jego prawo a my nie powinniśmy namawiać, żeby nie stawiać go w głupiej sytuacji. Raz napisałeś, starczy. :)
Nie traktowałem jego odpowiedzi jako odmowy, tylko jako upewnienie się.


Nie ma problemu, mogę wstawić :)


Dzięki, bardzo fajne zdjęcia. Chociaż akurat w krajobrazie wyróżnione prace w 2/3 nie są takie złe, jak w innych kategoriach. Mam przypuszczenie, że albo zależało im na promowaniu "amatorów", albo na innym wydźwięku prac.

Przy okazji, aktualna zabawa tematyczna to "mgła", zdjęcia ci pasują ;)

piotrekcoleman
29-09-2016, 22:25
Nie traktowałem jego odpowiedzi jako odmowy, tylko jako upewnienie się.



Dzięki, bardzo fajne zdjęcia. Chociaż akurat w krajobrazie wyróżnione prace w 2/3 nie są takie złe, jak w innych kategoriach. Mam przypuszczenie, że albo zależało im na promowaniu "amatorów", albo na innym wydźwięku prac.

Przy okazji, aktualna zabawa tematyczna to "mgła", zdjęcia ci pasują ;)

A moim zdaniem krajobraz wyszedł najgorzej ze wszystkich kategorii, może dlatego tak myślę, bo krajobraz to moja największa pasja :) Dzięki za info

Kurtz
30-09-2016, 01:01
Pojadę tam kiedyś z siekierą i skończą się zdjęcia tego drzewka ( ad 4 ). Ze zdjęć wstawionych przez kolegę niektóre mi się podobają bardziej niektóre mniej, a choć do poziomu niezbędnego do bycia jury się nie poczuwam, to jednak niestety muszę się zgodzić, że krajobraz wyszedł bardzo słabo. Czy najgorzej nie wiem - ciężko się ocenia co jest mniej beznadziejne. Przedstawione tutaj zdjęcia, pomimo małego rozmiaru nie są na innym poziomie niż te które zwyciężyły.

@Borat1979

Tak w sumie, to co to jest? Wieża częstochowskiego klasztoru w dymach podczas obrony przed Szwedami, robiona armatą, na świńskiej skórze ?