Zobacz pełną wersję : Wielki konkurs fotograficzny NG 2016 - Wyniki
trystero
26-09-2016, 21:44
National Geographic ogłosiło wyniki tegorocznego WKF.
Ciekawi mnie co myślicie o tegorocznych zdjęciach ale w szczególności o wyróżnionym zdjęciu pt. "Planeta Małego Księcia" w kontekście regulaminu, który brzmi:
"Nie zezwala się stosowania fotomontaży polegających na łączeniu elementów zdjęcia pochodzących z różnych plików lub dokonywania zmian oryginalnej kompozycji zdjęcia"
Z tego co wiem autor użył w tym zdjęciu techniki Focus Stacking. Czy takie techniki są normalne w tego typu konkursach i czy powinny być dopuszczane?
Czy oglądając te zdjęcia bez znajomości nazwy konkursu przyszłoby Wam do głowy, że są to zwycięzcy z National Geographic ?
Czy tylko mi się wydaje, że polska edycja idzie w jakimś dziwnym kierunku w stosunku do zdjęć prezentowanych w międzynarodowej wersji konkursu lub innych wersjach narodowych?
zdjęcia można obejrzeć pod adresem poniżej.
http://www.national-geographic.pl/galeria/wkf-2016-znamy-zwyciezcow-zobacz-galerie-zdjec-nagrodzonych-w-wi/wkf-2016
kurako92
26-09-2016, 21:54
Niektóre zdjęcia słabe mam wrażenie [emoji14] w szczególności Grand prix
coraz bardziej ten wielki konkurs się rozjeżdża w inną stronę niż fotografie z czasopisma. Nie wiem czemu.
piotrekcoleman
26-09-2016, 23:14
Jeśli chodzi o krajobraz to moim zdaniem masakra... zdjęcia bardzo słabe jak na tak prestiżowy konkurs.
Jest słabo... Albo może moja wrażliwość artystyczna jest zbyt mała?
Nie wiem czy jest sens pisać jakiś komentarz, czy po prostu lepiej to zbyć milczeniem.
Z każdymi kolejnymi wynikami konkursów fotograficznych coraz bardziej mnie ciekawi czy tylko taki chłam jest słany czy po prostu wygrywa.
@piotrekcoleman
Zgłaszałeś swoje zdjęcia?
EDIT: Tak swoją drogą to kolejny raz wygrywają nie zdjęcia, a podpisy pod nimi. Osobiście jestem zwolennikiem rozwiązania, w którym jury dostawałoby opisy zdjęć dopiero na ostatnim etapie konkursu, tak aby najpierw wybrało najlepsze zdjęcia, a dopiero pod sam koniec brało pod uwagę ewentualne drugie dno, którego nijak nie można wywnioskować z samego zdjęcia.
jurkarol
27-09-2016, 08:26
opisy królują. często rozwlekle, jak na world press foto. zdjęcie dodatkiem jest, ot ilustracja stockowa do treści artykulu.
ale ważne,ze jest rozdzielczość, wycackane, i laaaadne do porzygu
Może kiepskie zgłoszenia mieli.
jurkarol
27-09-2016, 08:55
odwołuje generalizujace stwierdzenie, ze tylko liczy rozdzielczość i ze ładne.
niby reportaż 'queer tango': gdyby nie opis to niewiele zdjecia by wytłumaczyły.
czy to takie czasy, ze ludzie nie potrafią opowiedzieć historii obrazem? a z drugiej strony zasób słów coraz ubozszy
Zdjęcia jakie są, każdy widzi ;) Co do ich podpisów/opisów to niestety miewają błędy językowe, co wg mnie w takim konkursie nie przystoi.
Daleki jestem od czepialstwa, purystą językowym też nie jestem, ale jeden podpis mocno uruchomił moją wyobraźnię i wywołał niemały uśmiech :) Oto on: âRyn 2016. Spacerując po molo w Rynie natrafiłam na pana rzucającego frytki mewą czarnogłowym. (...)". To musiał być niesamowity widok: stoi chłop na molo, w jednej ręce paczka frytek, w drugiej mewa. I on tą mewą, niczym jakimś chwytakiem lub szczypcami, wyjmuje frytki i rzuca je jakimś "czarnogłowym" (to chyba antonim słowa "białogłowe") :grin:
jurkarol
27-09-2016, 12:52
opisy infantylne. a w NG korektora brak?
Odnoszę wrażenie że co kolejna edycja to coraz słabiej. Zawsze myślałem że w fotografii liczy się moment, światło i przekaz...niektóre prace bez emocji. Może 2-3 prace zasługują na moje uznanie, ale reszta... no cóż, widać jury kieruje się nie wiadomo czym ;-)
Prace ogólnoświatowe w NG prezentują w przekazie zupełnie inny poziom...
Nawet nie przeczytałem tego opisu wcześniej - świetne. Na spokojnie jeszcze raz wróciłem do zdjęć ( opisów nie czytałem, bo w konkursach fotograficznych mnie mierżą ) i nadal uważam, że są słabe. Później usiadłem, przeczytałem wszystkie opisy i zrobiło mi się słabo...
jurkarol
27-09-2016, 14:29
sporo komentarzy pod galeriami w NG usunięto. zostały puste zachwyty.
piotrekcoleman
27-09-2016, 23:53
Nie wiem czy jest sens pisać jakiś komentarz, czy po prostu lepiej to zbyć milczeniem.
Z każdymi kolejnymi wynikami konkursów fotograficznych coraz bardziej mnie ciekawi czy tylko taki chłam jest słany czy po prostu wygrywa.
@piotrekcoleman
Zgłaszałeś swoje zdjęcia?
EDIT: Tak swoją drogą to kolejny raz wygrywają nie zdjęcia, a podpisy pod nimi. Osobiście jestem zwolennikiem rozwiązania, w którym jury dostawałoby opisy zdjęć dopiero na ostatnim etapie konkursu, tak aby najpierw wybrało najlepsze zdjęcia, a dopiero pod sam koniec brało pod uwagę ewentualne drugie dno, którego nijak nie można wywnioskować z samego zdjęcia.
Tak, zgłosiłem pięć prac. Szczere, to nie liczyłem na nagrodę czy cos ale zawsze warto próbować ;)
Widocznie słabe podpisy dałeś ;)
Rzuciłbyś raz czy drugi mewą i byłoby co najmniej wyróżnienie!
A w ogóle to pokaż te swoje zgłoszenia, to ci powiemy co o nich sądzimy ;)
piotrekcoleman
28-09-2016, 23:29
A w ogóle to pokaż te swoje zgłoszenia, to ci powiemy co o nich sądzimy ;)
że ja mam pokazać? ;)
W światowym NG były wyróżniane HDRy, to i focus stacking przejdzie w polskiej edycji.
Akurat prace Jerzego Rojkowskiego bardzo sobie cenię, bo ten człowiek jest jedną z niewielu znanych mi osób, która dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z każdym, kto tylko go o coś zapyta. Jest też niezwykłym majsterkowiczem. Pokazuje np. jak za kilka złociszy zrobić sprzęt, o możliwościach mikroskopu za kilkaset tysięcy złotych (choćby jego DIY kontrast Nomarskiego, kolorowe filtry, polaryzacja z pudełek CD itd.).
A dlaczego nie?
Bo może nie chce - jego prawo a my nie powinniśmy namawiać, żeby nie stawiać go w głupiej sytuacji. Raz napisałeś, starczy. :)
piotrekcoleman
29-09-2016, 14:31
A dlaczego nie?
Nie ma problemu, mogę wstawić :)
1
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
2
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
3
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
4
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
5
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
Borat1979
29-09-2016, 16:38
Tak spojrzałem na te zdjęcia konkursowe i jak zobaczyłem to arcydzieło to ręce mi opadły :???:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/09/302daff50dfd6c4b9745fcaca1571ee84b5df665-1.jpeg
źródło (http://www.national-geographic.pl/media/cache/gallery_view/uploads/media/default/0010/22/302daff50dfd6c4b9745fcaca1571ee84b5df665.jpeg)
Bo może nie chce - jego prawo a my nie powinniśmy namawiać, żeby nie stawiać go w głupiej sytuacji. Raz napisałeś, starczy. :)
Nie traktowałem jego odpowiedzi jako odmowy, tylko jako upewnienie się.
Nie ma problemu, mogę wstawić :)
Dzięki, bardzo fajne zdjęcia. Chociaż akurat w krajobrazie wyróżnione prace w 2/3 nie są takie złe, jak w innych kategoriach. Mam przypuszczenie, że albo zależało im na promowaniu "amatorów", albo na innym wydźwięku prac.
Przy okazji, aktualna zabawa tematyczna to "mgła", zdjęcia ci pasują ;)
piotrekcoleman
29-09-2016, 22:25
Nie traktowałem jego odpowiedzi jako odmowy, tylko jako upewnienie się.
Dzięki, bardzo fajne zdjęcia. Chociaż akurat w krajobrazie wyróżnione prace w 2/3 nie są takie złe, jak w innych kategoriach. Mam przypuszczenie, że albo zależało im na promowaniu "amatorów", albo na innym wydźwięku prac.
Przy okazji, aktualna zabawa tematyczna to "mgła", zdjęcia ci pasują ;)
A moim zdaniem krajobraz wyszedł najgorzej ze wszystkich kategorii, może dlatego tak myślę, bo krajobraz to moja największa pasja :) Dzięki za info
Pojadę tam kiedyś z siekierą i skończą się zdjęcia tego drzewka ( ad 4 ). Ze zdjęć wstawionych przez kolegę niektóre mi się podobają bardziej niektóre mniej, a choć do poziomu niezbędnego do bycia jury się nie poczuwam, to jednak niestety muszę się zgodzić, że krajobraz wyszedł bardzo słabo. Czy najgorzej nie wiem - ciężko się ocenia co jest mniej beznadziejne. Przedstawione tutaj zdjęcia, pomimo małego rozmiaru nie są na innym poziomie niż te które zwyciężyły.
@Borat1979
Tak w sumie, to co to jest? Wieża częstochowskiego klasztoru w dymach podczas obrony przed Szwedami, robiona armatą, na świńskiej skórze ?
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.