PDA

Zobacz pełną wersję : Jak ja to zrobiłem - czyli 3 zdjęcia w jednym i chwila grozy.



major
26-09-2016, 00:06
Cześć,

fotografowałem uroczystość chrztu, gdy nagle to co się wyświetliło na ekranie mojej D700 przeraziło mnie


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/09/t68k01-2.jpg
źródło (http://oi68.tinypic.com/t68k01.jpg)

takie coś mam w raw-ie.
Później już wszystko działało poprawnie, ale lekko się przeraziłem na widok tego czegoś.

Czy ktoś wie co się stało?

ksh
26-09-2016, 00:57
Może zapoczątkowałeś nową technikę, która niedługo opęta fejsbuka, ja bym to opatentował :)

anihil
26-09-2016, 01:08
Sprawdź czy nie masz włączonej opcji wielokrotnej ekspozycji w Menu -> fotografia -> wielokrotna ekspozycja. W instrukcji obsługi dla D700 strona 198.

FelTom
26-09-2016, 02:29
Jak wyżej - wielokrotna ekspozycja.

PiKa
26-09-2016, 08:18
W jednym rawie?

Reanoe
26-09-2016, 08:59
Ten mały człowieczek w środku, który klapie lustrem już był tak znudzony tą imprezą, że chciał ją rozruszać.

Kojocisko
26-09-2016, 10:27
Uszkodzony przesuw filmu, ząbek były wyłamany :-).

major
26-09-2016, 10:52
Czyli możliwe, że aparat wisząc sobie na pasku, bezczelnie uruchomił po prostu Bracketing?

Reanoe
26-09-2016, 11:52
Ale w bracketingu powstało by kilka kadrów, różnie naświetlonych...
Ja jednak obstawiam tego ludzika w środku.

p.rozenk
26-09-2016, 16:13
W jednym rawie?

Dokładnie tak, ten tryb ma źródło w technice analogowej, która polega na zrobieniu kilku ekspozycji na tej samej klatce filmu - co kolega Kojocisko miał zresztą na myśli w swoim żarcie :) Instrukcja od Nikona twierdzi, że używając tej funkcji można uzyskać "barwy zauważalnie lepsze od barw na zdjęciach powstałych w wyniku nałożenia istniejących zdjęć przy użyciu oprogramowania". Ile w tym prawdy to nie wiem.

W fotografii analogowej można przy tym uzyskać bardzo ciekawe efekty, poniżej przykład z Flickr na filmie Fuji Acros 100
https://flic.kr/p/LLxFQL

Zobacz, czy nie masz przypadkiem podpiętej tej funkcji pod któryś z klawiszy funkcyjnych (o ile da się ją podpiąć pod takowe).


Czyli możliwe, że aparat wisząc sobie na pasku, bezczelnie uruchomił po prostu Bracketing?

To jest inna funkcja niż bracketing, ale możliwe, że coś się poprzestawiało. Ta funkcja działa tak, że po zrobieniu wybranej liczby zdjęć się wyłącza i aparat dalej fotografuje w normalnym trybie więc wszystko pasuje do opisywanej sytuacji. Może ktoś Ci ją włączył przez przypadek? Może bawiłeś się wcześniej aparatem, a to były pierwsze 3 zdjęcia, ciężko zgadnąć jak doszło do uruchomienia tej funkcji.

PiKa
26-09-2016, 17:38
Nie znamy swoich aparatów :) Mój d7100 okazuje się też ma coś takiego. Nigdy nie używałem...

Jarkod
26-09-2016, 18:01
Teraz to już nawet profesjonaliści nie czytają instrukcji?

major
03-10-2016, 14:41
Racja, jest ta opcja, nie wiem tylko jak to uruchomiłem..to była uroczystość chrztu, może wypędzony szatan mi to przestawił :/