TeretyczniePoważny
25-09-2016, 19:34
1.
Witam, posiadam Nikona D80 oraz obiektywy heliosa na mocowanie m42. Chcę kupić adapter lecz dowiedziałem się, że mój D80 ma systemowo zablokowany pomiar światła w obiektywach manualnych, bez czipu. Widziałem do kupienia adaptery z programowalnym czipem ale za prawie 300 zł. Sam czip natomiast widziałem za 140 zł. Ten czip można po prostu przymocować to takiego adaptera:
http://allegro.pl/adapter-m42-nikon-nieskonczonosc-powloki-mc-sample-i6505993484.html
bez wycinania w nim jakiejś przestrzeni na czip?
2.
Można w jakiś sposób oszukać system aparatu, aby działał sam tryb A z ustawioną przeze mnie wartością przysłony oraz automatycznym doborem czasu migawki?
Np. po przez sprawienie aby aparat "myślał", że jest podpięty jakiś obiektyw ze stykami? Gmatwam trochę ale chodzi mi głównie o to, czy jest możliwe wyjęcie tych styków z jakiegoś popsutego szkła lub pierścienia makro i zamocowanie na tym adapterze.
Pozdrawiam
Kamil
Witam, posiadam Nikona D80 oraz obiektywy heliosa na mocowanie m42. Chcę kupić adapter lecz dowiedziałem się, że mój D80 ma systemowo zablokowany pomiar światła w obiektywach manualnych, bez czipu. Widziałem do kupienia adaptery z programowalnym czipem ale za prawie 300 zł. Sam czip natomiast widziałem za 140 zł. Ten czip można po prostu przymocować to takiego adaptera:
http://allegro.pl/adapter-m42-nikon-nieskonczonosc-powloki-mc-sample-i6505993484.html
bez wycinania w nim jakiejś przestrzeni na czip?
2.
Można w jakiś sposób oszukać system aparatu, aby działał sam tryb A z ustawioną przeze mnie wartością przysłony oraz automatycznym doborem czasu migawki?
Np. po przez sprawienie aby aparat "myślał", że jest podpięty jakiś obiektyw ze stykami? Gmatwam trochę ale chodzi mi głównie o to, czy jest możliwe wyjęcie tych styków z jakiegoś popsutego szkła lub pierścienia makro i zamocowanie na tym adapterze.
Pozdrawiam
Kamil