PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografowanie jadących samochodów



Damczi
17-09-2016, 21:52
Witam

Aparat jaki posiadam to NIKON D3100 + 18-55 MM VR.

Miejsce gdzie robię zdjęcia to duży nasyp obok autostrady, niedaleko bramek, samochody jadą tutaj około 80-130km/h, fotografowałem na

Tryb - A
Jakość - FINE
WB - Auto
Iso - 100
Tryb ostrości - AF-C
Tryb wyboru pola ostrości - Aut. wybór pól AF
Pomiar - centralny
Akt. funkcja D - lightning - ON

Najedżając najpierw na samochód, klikając spust, łapałem ostrość i cykałem zdjęcia podążając za samochodem starając się trzymać go mniej więcej w środkowym kwadraciku.


Teraz mam pytanie, czy jest inny tryb pozwalający na zrobienie lepszych zdjęć? bardziej ostrych, ponieważ niektóre są rozmazane, nie wiem czemu :/

Lub może zmiana jakiś ustawień?


Dodaję tutaj fotografię niektórych samochodów ( Autogespot to specjalna strona do wrzucania takich zdjęć )

http://www.autogespot.pl/audi-rs6-avant-c7-2015-3/2016/09/17

http://www.autogespot.pl/mercedes-benz-amg-s63-coupe/2016/09/17

http://www.autogespot.pl/porsche-981-cayman-s-1/2016/09/17

Ogryzek
17-09-2016, 22:01
Zdjęcia mi się nie ładują. Ale niech zgadnę.
Następnym razem, przy każdym samochodzie zwiększaj ISO i zobacz kiedy samochody przestaną być rozmazane.
Potem zastanów się dlaczego tak się stało.

Damczi
17-09-2016, 22:12
Zdjęcia mi się nie ładują. Ale niech zgadnę.
Następnym razem, przy każdym samochodzie zwiększaj ISO i zobacz kiedy samochody przestaną być rozmazane.
Potem zastanów się dlaczego tak się stało.


Zdjęcia się ładują, ale musisz chwilę poczekać, strona ma ostatnio jakieś problemy :/ Mi np przed chwilą załadowały się od razu.

Jestem w tych tematach laikiem i w sumie pierwsze słyszę/czytam, że ISO ma wpływ na takie zdjęcia.

2pompony
17-09-2016, 22:21
1. Ustawienia aparatu da się zmienić i zoptymalizować (zwłaszcza działanie AFa przez wyłączenie go spod spustu i dane na tylny guzik, choć nie tylko).

ALE

2. Zdecydowanie powinieneś albo zmienić teren/miejsce, skąd robisz zdjęcia, albo zmienić obiektyw. Przede wszystkim jesteś za daleko od samochodu lub masz po prostu za krótki obiektyw. Pokazujesz też zdjęcia, które są zrobione - wszystkie - za wcześnie lub za późno. Optymalny moment jest wtedy, kiedy samochód nie najeżdża na Ciebie pod skosem, ani nie odjeżdża też skośnie, tylko jest najbliżej i porusza się wprost przed Tobą, niejako prostopadle do obiektywu.

PO drugie najlepiej wtedy mieć w kadrze cały samochód wraz z lekką nadwyżką miejsca przed nim - takie kadry są po prostu najlepsze. Jak stoisz za daleko, panoramowanie nie wychodzi łatwo, bo prędkość kątowa jest za mała (zbyt wolno porusza się obiektyw podczas śledzenia).

Reszta, to analiza zdjęć, przy jakich czasach rozmycie tła jest wystarczająco wyraźne PRZY JEDNOCZESNYM ostrym ujęciu samochodu. Należy ustawić aparat w tryb S, ustawić wystarczające AutoISO i wykonać cała serię próbek z różnymi czasami. Po analizie sam będziesz wiedział, jakie czasy stosować, a jeśli nie konkretnie jakie, to z jakiego zakresu.

Panoramowanie to przede wszystkim umiejętnosć dobrania odpowiedniego czasu (ostry przedmiot, tło rozmazane), więc używanie trybu A nie jets najlepszym pomysłem - kontrola czasu jest dość umowna. O wiele lepiej sprawdza się tryb S, w ktorym ustawiasz czas, dajesz duzą dziurę (aby tło wyszło poza GO) i kompensujesz światło Auto ISem.

esperal
17-09-2016, 22:30
Zamiast trybu A użyj S z wyjściowym czasem 1/125s i ewentualnie skracaj lub wydłużaj czas. W związku z tym że panoramowanie robi się na dość długich czasach będziesz zmuszony używać niskiego ISO. Zamiast automatycznego wyboru pól ostrości polecam punkt centralny. To że samochody są rozmazane to raczej kwestia wprawy i treningu.

trystero
17-09-2016, 22:31
Zdjęcia się ładują, ale musisz chwilę poczekać, strona ma ostatnio jakieś problemy :/ Mi np przed chwilą załadowały się od razu.

Jestem w tych tematach laikiem i w sumie pierwsze słyszę/czytam, że ISO ma wpływ na takie zdjęcia.

Oczywiście, że ma. Masz ustawiony tryb A i najprawdopodobniej każesz aparatowi robić zdjęcia ze zbyt wysoką wartością przysłony i z tego co się domyślam ISO masz ustawione na sztywno.
Do tego jeszcze ruchomy obiekt.
Spróbuj ustawić wybór ISO na Auto lub je zwiększ. Wtedy aparat będzie w stanie ustawiać krótsze czasy a co za tym idzie zdjęcia będą mniej poruszone.

Damczi
19-09-2016, 10:11
Próbowałem wczoraj w trybie A i S ustawiać i lepsze wychodziły mi w trybie A, nie wiem czy to możliwe no ale zmieniłem ISO na 400 i nic poza tym

Nbogdan
19-09-2016, 10:44
Ale jakiego rodzaju zdjęć oczekujesz ?
Samochód ostry, a tło rozmazane, aby było wrażenie ruchu i dynamiki?
Czy wszystko ostre, łącznie z tłem, zamrożone, co daje efekt statyczny, jak na parkingu.
Jak chcesz, podrzucę przykład "panoramowania" inaczej zwanego "panning" na przykładzie pojazdu raczej wolnobieżnego:mrgreen:

darkmajin
19-09-2016, 10:49
siema koninianin ;) , z jakiego powodu były lepsze ? zawsze można zerknąć na ustawienia zdjęcia które Ci się podobało i odtworzyć w trybie S ;)

@trystero jak chce robić panning to na kij mu krótsze czasy ? :>

esperal
19-09-2016, 10:52
Próbowałem wczoraj w trybie A i S ustawiać i lepsze wychodziły mi w trybie A, nie wiem czy to możliwe no ale zmieniłem ISO na 400 i nic poza tym Fotografując na A i dodatkowo podnosząc ISO aparat skraca czas i Twoje zdjęcia wychodzą na pewno ostrzejsze, tylko że przy fotografowaniu samochodów w ruchu stosuje się inne parametry i ustawienia niż przy np fotografowaniu piłki nożnej. Przy piłce i wiekszości sportów konieczne jest zamrozenie akcji, dlatego podnosi się ISO i używa krótkich czasów. Przy samochodach jednak takie coś się nie sprawdzi i samochody będą wyglądały jakby były zaparkowane na drodze a nie jechały. Priorytet czasu, jak najmniejsze ISO i trening, trening i jeszcze trening.

Damczi
19-09-2016, 13:39
Zależy mi tylko na ostrym samochodzie, reszta może być rozmyta czy cokolwiek :)


Więc mały update

Tryb - A
Jakość - FINE
WB - Auto
Iso - 200/400 ( Zobaczę czy jest w ogóle jakaś różnica )
Tryb ostrości - AF-C
Tryb wyboru pola ostrości - Aut. wybór pól AF
Pomiar - centralny
Akt. funkcja D - lightning - ON

Teraz chciałbym spytać w ogóle o to czy te ustawienia są okej jeśli chce fotografować samochód w ruchu, nieważne ile jedzie, może ruszać spod świateł, a może jechać 50km/h wyjdę ostre czy nie?

2pompony
19-09-2016, 13:51
Teraz chciałbym spytać w ogóle o to czy te ustawienia są okej jeśli chce fotografować samochód w ruchu, nieważne ile jedzie, może ruszać spod świateł, a może jechać 50km/h wyjdę ostre czy nie?

Tak postawione pytanei jest całkowicie bez sensu, ponieważ czynnik kluczowy - szybkość migawki - pomijasz.

To podobnie jakbyś na poważnie pytał ile czasu zajmuje dojechanie do Gdańska? No to zależy czym jedziesz (samochód czy hulajnoga) i skąd ruszasz (z Gdyni czy z Rzeszowa). Nie podając tych najważniejszych danych nikt na poważnie nie odpowie na tak postawione pytanie.

Uparłeś się na tryb A, bo nei rozumiesz że panoramowanie polega na doborze odpowiedniego czasu, więc zdjęcia wychodzą Ci przypadkowo. Jak jutro stan zachmurzenia będzie inny (mniej lub bardziej) te same ustawienia na trybie A co dziś dadzą kompletnie inne rezultaty.

Nbogdan
19-09-2016, 14:09
Niegrzecznie jest zamieszczać zdjęcia w cudzych wątkach, jak coś to usuńcie .
Przykład (wolnobieżny) :wink::


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/xn9agelp62ff4em/DSC_3793_800.jpg?dl=0)

Tryb S (priorytet migawki)
Czas: 1/20 s (przy samochodach ok. 1/100, zależy od odległości i prędkości )
filtr polar, przyciemnił o 1,3EV

PiKa
19-09-2016, 14:29
Wyścigowy traktor :)
Fajny pomysł.

Reanoe
19-09-2016, 14:54
Jeśli można to podrzucę również koledze.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/09/26193599573_6ba7df89c8_b-1.jpg
źródło (https://c2.staticflickr.com/8/7662/26193599573_6ba7df89c8_b.jpg)

Tryb M (sam sobie dobrałem parametry bo miałem kupę czasu czekając na pociągi)
Czas 1/25s, f/29, ISO 100.
Focus manual - ustawiłem ostrość na torowisko w punkcie gdzie będę wciskał spust, resztę zrobi duża głębia ostrości przy tak mocno domkniętym obiektywie.
Potem zostało tylko czekać i robić zdjęcia - nieporuszone wychodzi mi tak może ze 2 na 10. Bo oprócz ustawień to jeszcze dobra ręką jest ważna. Ja na przykład nie potrafię jeszcze robić przy dłuższych czasach, a widziałem już piękne panningi na 1/15s.

Ogryzek
19-09-2016, 15:06
Przykład (wolnobieżny) :wink::



Toż to diabeł nie Ursus...

Nbogdan
19-09-2016, 15:08
Zależy jaki obiektyw, stabilizacja powinna raczej pomagać.
Przy szybszych obiektach to mz AF-C i walimy serią.
Najważniejsze aby nabrać wprawy, płynny ruch wraz z obiektem. I kadrować nie za ciasno, zawsze można przyciąć :wink:

- - - - kolejny post - - - - - -


Toż to diabeł nie Ursus...

42 km/h !!!
Nie ma żartów :twisted:

Damczi
19-09-2016, 15:26
Tak postawione pytanei jest całkowicie bez sensu, ponieważ czynnik kluczowy - szybkość migawki - pomijasz.

To podobnie jakbyś na poważnie pytał ile czasu zajmuje dojechanie do Gdańska? No to zależy czym jedziesz (samochód czy hulajnoga) i skąd ruszasz (z Gdyni czy z Rzeszowa). Nie podając tych najważniejszych danych nikt na poważnie nie odpowie na tak postawione pytanie.

Uparłeś się na tryb A, bo nei rozumiesz że panoramowanie polega na doborze odpowiedniego czasu, więc zdjęcia wychodzą Ci przypadkowo. Jak jutro stan zachmurzenia będzie inny (mniej lub bardziej) te same ustawienia na trybie A co dziś dadzą kompletnie inne rezultaty.

Czyli jedyne co mam zmienić to tryb z A na S, ISO 200 czy 400? Ostrość wszystko zostawić?

Nbogdan
19-09-2016, 15:35
Czyli jedyne co mam zmienić to tryb z A na S, ISO 200 czy 400? Ostrość wszystko zostawić?

Po raz kolejny:
- tryb S
- ISO najniższe lub AUTO
- pole ostrości punkt środkowy (nie automatyczny bo może ci ustawiać na obiekty najbliższe, a nie samochód)
- AF-C, ale na wyłączonym też by dało radę, ustawić ostrość przed planowanym torem jazdy samochodu, przy przysłonie tak domkniętej GO i tak jest ogromna.
- próbuj kombinować czasem i sprawdzaj efekty.

A, i zmień miejscówkę, bo tło masz beznadziejne :wink:

2pompony
19-09-2016, 15:56
Chłopie, masz myśleć! Myśleć i zrozumieć - inaczej dostaniesz przypadkowe rezultaty: raz wyjdzie, dwieście razy nie wyjdzie...

1. Ustaw sobie AutoISO - na czas testów powiedzmy do 6400, szumem się nie przejmuj, na razie będziemy testować tylko czasy.

2. Ustaw tryb S

3. Ustaw AF na AF-C (za pół roku sam stwierdzisz, że AF lepeij ustawić na tylny guzik, ale na razie zostaw jak jest), na środkowy punkt.

4. Reszta obojętna.



CO dalej? Musisz nabrać doświadczenia jaką dobrać szybkość migawki w zależności od szybkości kątowej pojazdu, jaki fotografujesz. Czyli jak szybko cię mija. No mówiąc już zupełnei na chłopski rozum i jak dla przedszkolaka: jak jedzie wolno - migawka musi być wolna, jak szybko - może być szybsza. Jak jedzie baba na hulajnodze, migawka musi być wolna (np. 1/10 sek), jak jedzie Ferrari musi być szybsza (1/200), a jak nisko leci samolot to musi być jeszcze szybsza - 1/1000).

Dlaczego? Bo za każdym razem pojazd mija cię z inną prędkością kątową - inaczej (wolniej lub szybciej) obracasz obiektywem, jak pojazd cię mija. Jasne?

Teraz musisz nabrać wprawy. Żeby jej nabrać musisz wykonać całą serię zdjęć z różnymi czasami migawki: najpierw ustaw 1/10-1/20 i zrób 10 samochodów. Potem 1/25-1/30 i też 10 zdjęć. I tak kolejno: dla 1/50, 1/80, potem 1/100, 1/150 i na koniec 1/200.

I porównaj wyniki, dokładnie analizując rezultaty. Być może auta osiągają taką prędkość kątową względem Ciebie, że 1/40 wystarczy, a może 1/160 będzie dobra - wszystko zalezy od tego, jakie rezultaty chcesz osiągnąć, od szybkości mijanego pojazdu i odległości od szosy. Nikt za Ciebie tego nie powie, to sam musisz opanować.








EDIT-
Ufff, właśnie się zorientowałem że z trudem i mozołem napisałem prawie to samo co kolega wyżej. Na swoje usprawiedliwienie muszę powiedzieć, że pisałem wolno, żeby wszystko było jasne. :)

marcin255
19-09-2016, 16:31
AF lepeij ustawić na tylny guzik



możesz wyjaśnić ?

madebyzosiek
19-09-2016, 16:38
Kolega 2pompony bardzo rzeczowo wyjaśnił wszystko, prosto jak laikowi. Teraz zostają próby i dochodzenie do własnych umiejętności. Dobrym pomysłem, o czym Bąbel wspomina, jest ustawienie na AF-L/AE-L funkcji AF-ON, wtedy jenym palcem włączasz AF, oczywiście w trybie AF-C, a drugim wyzwalasz migawkę kiedy Ci pasuję. Zastosuj wszystkie rady w praktyce, a będzie tak jak chcesz, żeby było :) Powodzenia!

marcin255
19-09-2016, 16:53
Dzięki załapałem - właśnie też trenuję z af na początku i na końcu pola wyboru

2pompony
19-09-2016, 17:52
Dzięki załapałem - właśnie też trenuję z af na początku i na końcu pola wyboru

:mrgreen:

Chodziło mi o przeniesienie AF na tylny guzik - czyli żeby odpiąć AF spod spustu.

Jeśli jesteś wprawnym fotografem - ta technika dużo pomoże przy robieniu zdjęć dynamicznych (sport, dzieci, samochody, lotnictwo, dzika przyroda, itp). Ludzie po przezwyciężeniu początkowych przyzwyczajeń już nie wyobrażają sobie, jak mogliby żyć bez tego przy zdjęciach dynamicznych.

Ale jednocześnie trzeba uprzedzić, że jeśli jeszcze jest się na etapie walki z aparatem i nabierania doświadczeń, to lepiej chwilkę poczekać, dojść do większej wprawy ogólnej i dopiero wtedy się przesiadać.

marcin255
19-09-2016, 18:33
Jasne własnie sprawdzam w praktyce , trochę trzeba się przyzwyczaić , pytanko - naciskam spust do połowy - pomiar światła , wciskam af- on w trybie af-c z wciśniętym af-on autofokus ma cały czas się ostrzyć ? Jak puszczam mam pomiar af w wybranym punkcie zablokowany ? Nie wiem czy piszę jasno ?

nikoniarz
19-09-2016, 18:45
Jak puscisz AF-ON to masz zablokowany autofocus na wybranej odleglosci.

2pompony
19-09-2016, 23:02
Jasne własnie sprawdzam w praktyce , trochę trzeba się przyzwyczaić , pytanko - naciskam spust do połowy - pomiar światła , wciskam af- on w trybie af-c z wciśniętym af-on autofokus ma cały czas się ostrzyć ? Jak puszczam mam pomiar af w wybranym punkcie zablokowany ? Nie wiem czy piszę jasno ?


Starałem się opisać co trzeba ustawić i co zrobić z tym tylnym AFem - jeśli jesteś ciekawy, zaproszam do lektury: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=275751

Adam Okuń
19-09-2016, 23:50
Z pozycji laika i osoby która się uczy...

Tryb M
ISO 100
Czas 1/30
f/ zależne od ilości światła
AF - punktowy

Technika:

Ostrość łapię na "wpół" w miejscu gdzie mam zamiar złapać obiekt. Wykorzystuję krawężnik, szynę, krzaczek czy co tam mam pod ręką. Obiektyw na obiekt, chwytam go w środek wybranego punktu ostrości, ruch, pstryk, ruch. Na 10 zdjęć przynajmniej jedno dobre :) Czas stosuję 1/30 dla prędkości 60-90 km/h


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/09/17298138541_e4943b940c_c-1.jpg
źródło (https://c1.staticflickr.com/9/8688/17298138541_e4943b940c_c.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/09/16756377744_2086cb5615_b-1.jpg
źródło (https://c2.staticflickr.com/8/7797/16756377744_2086cb5615_b.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/28038306354_e4a4e0d404_b-1.jpg
źródło (https://c1.staticflickr.com/9/8435/28038306354_e4a4e0d404_b.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/28996528960_da2cffdd6f_b-1.jpg
źródło (https://c1.staticflickr.com/9/8362/28996528960_da2cffdd6f_b.jpg)