PDA

Zobacz pełną wersję : Minidokument makro - obiektyw telemakro



Rainforest
15-09-2016, 12:46
Witam serdecznie, założyłem nowy temat ponieważ nie widziałem podobnego na forum.
Będę kręcić minidokument o p
Sigma 150mm 2.8 APO HSM
Nippon Kogaku Nikkor-Q 4/200MM
Nikon Micro Nikkor 200mm f/4 D (IF) ED
Tamron AF 180mm f/3.5 Di LD Asph (IF)
tokia 100 2.8
soligor macro af 100 3.5

Jeśli chodzi o te droższe, to w grę wchodzi wynajem, natomiast jeśli do 1 tys zł kupię równie dobre szkło w tyle że starsze i manualu, to po prostu kupie je.

Z góry dziękuję za pomoc.

Maciek N
15-09-2016, 13:15
Zapomniałeś zadać pytania:wink:

2pompony
15-09-2016, 13:26
Będę kręcić minidokument o p



Muszę pochwalić bardzo trafny wybór tematu. Wystarczy bowiem już nakręcony minidokument o 'p' przekręcić z lewej na prawą i dostaniesz film o 'q', a jak obrócisz wszystko do góry nogami - w tym samym budżecie będziesz miał jeszcze minidokumenty o literkach 'd' i 'b'.

kazzi
15-09-2016, 13:43
Łatwiej było by coś Ci doradzić gdybyś napisał co konkretnie będzie tematem tego minidokumentu.Z tych obiektywów co wymieniłeś od razu skreśl Nikkora Q. To stara konstrukcja z lat sześćdziesiątych
i bez modyfikacji bagnetu nie można go podłączać do współczesnych korpusów.Moim zdaniem najlepszym obiektywem z tego zestawu będzie Sigma, która zasłużenie zdobyła sobie uznanie makrofotografów.

Rainforest
15-09-2016, 13:57
Przepraszam, część pytania mi wywaliło przy wpisywaniu, zapewne nie ten skrót klawiszowy i poszłooooo....
Nie da się już edytować wpisu i pytania więc piszę tutaj: minidokument o pszczołach:)
Potrzebuję zatem obiektyw o dużej odległości roboczej, co do starych konstrukcji to nie oznacza to że wszystkie są kiepskiej jakości i ostrości, inna sprawa z aberracją i innymi wadami tak więc chciałbym wybrać jeden ale dobry obiektyw, który nada się do filmowania pszczół.

vid3
15-09-2016, 14:06
już myślałem, że ten dokument będzie o obiektywach :)

d90
15-09-2016, 17:22
I tak bedziesz jechał na pierścieniach z doświetleniem.
Nie ma chyba znaczenia co kupisz.
Byle odleglosc Ci pasowała.

Rainforest
15-09-2016, 20:00
I tak bedziesz jechał na pierścieniach z doświetleniem.
.

To standard przy filmowaniu makro? nawet jeśli będzie bardzo słoneczny dzień muszę czymś doświetlać?

2pompony
15-09-2016, 20:32
Z zasad fizyki wynika, że przy dużych skalach odwzorowania jasność obiektywu maleje, na dodatek GO staje się cienka jak kartka papieru, więc i tak będziesz musiał trochę przymykać. Wszystko to razem wziąwszy musisz brać pod uwagę, że doświetlanie może być po prostu koniecznością.

Prawdę mówiąc wiele zależy od skal, jakich chcesz używać; jak będą blisko 1:1 to niestety trzeba będzie.

kazzi
15-09-2016, 22:29
Jeżeli zamierzasz realizować taki makrofilm przy pomocy posiadanego d750 to przewiduję duże trudności. Powierzchnia matrycy FF nie jest zaletą w makrofotografii i nawet przy przysłonach
rzędu 16-22 i skali 1:1 strefa ostrości sięga co najwyżej kilku mm. Pszczoła w czasie swej dziennej aktywności praktycznie cały czas jest w ruchu. Jeżeli nawet uda ci się na chwilę złapać
ja „ostrą” w kadrze, to za chwilę już będzie w innym miejscu i nawet nie zdążysz przeostrzyc. Film to nie zdjęcie gdzie możesz zarejestrować jeden moment kiedy owad jest w strefie ostrości.
Będziesz potrzebował przynajmniej kilkusekundowych ujęć gdzie owad będzie pozostawał w strefie ostrości. Pszczoła nie jest jakimś specjalnie płochliwym owadem i spokojnie do niej podejdziesz
na bliską odległość,stosowanie obiektywów o dużych ogniskowych tylko pogłębi problem z mała strefą ostrości. W okolicach wymienionej przez Ciebie kwoty można kupić używane starsze wersje
Tamrona, Tokiny czy Sigmy z AF-em na śrubokręt, który w makro co najwyżej może służyć do wstępnego ustawiania ostrości.W jasny dzień światła powinno wystarczyć do filmowania nawet
przy dużych przysłonach.Potrzebne będą raczej jakieś blendy lub ekrany łagodzące światło i rozjaśniające cienie.Dużo tez zależny jak już poprzednik wspominał do skali odwzorowania.
Żeby Ci uzmysłowić jakie są problemy z ostrością tu masz linkę do króciutkiego filmiku https://youtu.be/jaXoq5PWsYI nakręconego Olympusem
z małą matryca mikro 4/3 której powierzchnia jest kilka razy mniejsza niż matryca FF Obiektyw to AFS Nikkor 105 Vr podłączony przez reduktor, oczywiście wszystko w manualu.
Będąc na Twoim miejscu zastanawiał bym się czy jakiś kompakt z dobrą funkcją filmowania nie sprowadził by się lepiej w tym przedsięwzięciu.

Rainforest
15-09-2016, 23:46
Faktycznie, poczytałem oraz pooglądałem trochę takich filmików i stwierdziłem, tak jak napisałeś kazzi, lepszy w tym przypadku byłby kompakt. Znalazłem ciekawe ujęcia, tutaj akurat sony handicam DSC-RX100 www.youtube.com/watch?v=IUQOC70cxHw , ale teraz pojawiła się nowa kamera sony FDR-AX53 (o których zaletach opowiadał mi ostatnio znajomy filmujący lustrzanką), która nagrywa filmy 100 k/s co dodatkowo pozwoli fajnie pokazać pszczoły w slow motion. Koszt takiej kamery tyle co za Sigmę 150 2.8 ale głębia ostrości zupełnie inna i chyba to jest rozwiązanie do filmu makro. Szersze kadry (35mm, 50mm, 85mm) można kręcić lustrzanką uzyskując fajną głębie ostrości a w makro trzeba tej strefy ostrości więcej, więc oto i odpowiedź - szukałem obiektywu a znalazłem kamerę.
Człowiek uczy się całe życie, a makro jeszcze nigdy nie robiłem - tym bardziej filmów.
Dzięki panowie za pomoc

Hilary25
16-09-2016, 19:06
No dzięki za info.