PDA

Zobacz pełną wersję : Eksport z LR do jpg



Vexator
14-09-2016, 07:18
Hej, gdy importuję fotki, które pstryknąłem w RAW + JPG, to obie trafiają na dysk. Gdy eksportuję fotki w LR, to są generowane nowe pliki. Czy jest jakaś opcja pozwalająca wyeksportować te jpgi, które już mamy?

Wysłane z mojego E6553 przy użyciu Tapatalka

GonzoG
14-09-2016, 09:28
Tak - nazywa się eksplorer windows i opcja kopiuj/wklej.

PS. eksport to wysłanie danych z programu, a nie kopiowanie czegoś obcego.

Vexator
14-09-2016, 09:46
to po co w ogóle LR pobiera te pliki, skoro są one niedostępne w LR?

2pompony
14-09-2016, 12:08
to po co w ogóle LR pobiera te pliki, skoro są one niedostępne w LR?

Zastanowiłeś się nad tym, co piszesz? Skoro LR pliki pobiera jak piszesz, to znaczy, że są dla niego dostępne - bo je pobiera.

Rozumiesz: pobiera = znaczy dostępne.

To co ma być niby niedostępnego? O co pytasz? Bo pytanie brzmi jakbyś spytał: po co pliki są dostępne, skoro są niedostępne?

Vexator
14-09-2016, 12:12
A niby w jaki sposób są dostępne? Wszystkie operacje wykonywane z poziomu LR są wykonywane na plikach .nef, nawet nie masz podglądu do plików .jpg. One po prostu sobie leżą bezużytecznie na dysku.

2pompony
14-09-2016, 12:18
To masz strasznie popsutego tego LRa. :)

Ja mam podglądy plików jpg jak ta lala, i mogę je spokojnie obrabiać według własnego widzimisię. A jak zaznaczę pewną opcję, to nawet mogę traktować pliki jpg stowarzyszone z RAWAmi jako zupełnie osobne pliki, takie jaja. I obrabiać je inaczej niż towarzyszące RAWy, albo przenosić na inny dysk, albo cokolwiek.

Słowem mam je dostępne identycznie jak każde inne pliki.

Vexator
14-09-2016, 13:24
No dobra... to że nie wiem jak, to wiemy od początku, minęło kilka postów, a ja nadal nie wiem jak.

Więc zacznijmy od początku.
Mam na karcie pliki .nef i .jpg
Podczas importu widzę tylko jedno zdjęcie, importuję je.
Na dysk trafiły oba pliki.
W LR widzę nadal jedno zdjęcie, domyślam się że nef a nie jpg, bo ma inną kolorystykę niż jpg.

Zaznaczam kilka takich plikow, klikam prawym, wybieram eksport.
Po wyeksportowaniu mam pliki przerobione z nef na jpg.

Co robię nie tak? Co muszę zrobić by mieć oryginalne jpg?

Wysłane z mojego E6553 przy użyciu Tapatalka

Kojocisko
14-09-2016, 13:31
kilka metod:

- najprostsza(?) wrzuć jpg do subfolderu, wtedy LR powinien zaimportować jpg i nef
- ustaw w LR - Edit-Preferences-General-Terat jpg files next to raw files as separate photos....

DaroD300S
14-09-2016, 13:32
No dobra... to że nie wiem jak, to wiemy od początku, minęło kilka postów, a ja nadal nie wiem jak.

Więc zacznijmy od początku.
Mam na karcie pliki .nef i .jpg
Podczas importu widzę tylko jedno zdjęcie, importuję je.
Na dysk trafiły oba pliki.
W LR widzę nadal jedno zdjęcie, domyślam się że nef a nie jpg, bo ma inną kolorystykę niż jpg.

Zaznaczam kilka takich plikow, klikam prawym, wybieram eksport.
Po wyeksportowaniu mam pliki przerobione z nef na jpg.

Co robię nie tak? Co muszę zrobić by mieć oryginalne jpg?

Wysłane z mojego E6553 przy użyciu Tapatalka
Czegoś tu nie rozumiem. Na karcie masz pliki o takiej samej nazwie. Jeden z rozszerzeniem *.NEF, drugi *.JPG. Do Lr powinny się zaimportować oba. Ja czasami tak robię, ale zapis na osobnych kartach.

2pompony
14-09-2016, 14:00
Co robię nie tak? Co muszę zrobić by mieć oryginalne jpg?


Nic

Nic nie musisz robić.

Oryginalne jpgi masz od razu na karcie w aparacie, nie musisz ich do niczego importować, nic nie musisz exportować, nie musisz nic. Oryginalne jpgi masz od razu na karcie.

Teraz możesz z nimi zrobić co uważasz: skopiować gdzieś, przenieść, pozmieniać nazwy, posortować, i 500 innych rzeczy.

Vexator
14-09-2016, 14:41
Oryginalne jpgi masz od razu na karcie w aparacie
rozwiązanie świetne o ile chodzi o zdjęcia, które mam na karcie, a nie takie, które już kiedyś wcześniej zaimportowałem


Do Lr powinny się zaimportować oba
pliki mają takie same nazwy i różne rozszerzenia. Importują się oba, ale w LR wyświetla mi się tylko jedno zdjęcie, a nie 2 "takie same" zdjęcia


- najprostsza(?) wrzuć jpg do subfolderu, wtedy LR powinien zaimportować jpg i nef
- ustaw w LR - Edit-Preferences-General-Terat jpg files next to raw files as separate photos....
- nie chcę ich importować jako osobne zdjęcia, chcę, by LR nadal traktował to jako "wersje" tego samego zdjęcia
- rozumiem, że to zaowocuje wyświetleniem obu plików obok siebie?

2pompony
14-09-2016, 16:16
rozwiązanie świetne o ile chodzi o zdjęcia, które mam na karcie, a nie takie, które już kiedyś wcześniej zaimportowałeM

Nie nie, czegoś albo nie wiesz, albo coś mylisz...

Import do LRa nie polega na tym, że LR bierze pliki, wsysa je gdzieś do dziury, a one giną ze znanej nam przestrzeni... Import polega na tym, że LR po pierwsze przyjmuje do wiadomości gdzie pliki leżą (na jakim dysku, w jakim katalogu, w jakim podkatalogu, itd), a po drugie że od tej pory będzie zapamiętywać wszystko, co zrobi z danym plikiem (obróbka, tagowanie, słowa kluczowe, itp).

Sam pliki zdjęć są tam, gdzie były, chyba, że kazałeś LRowi gdzieś je przenieść - na przykład prosto z karty na dysk. Ale nawet w takim wypadku same pliki zdjęć są dostępne cały czas, podobnie jak te na karcie. Być może zapomniałeś gdzie leżą, być może narobiłeś sobie burdelu w plikach i jedne są gdzie indziej niż inne - ale co do zasady, to są to cały czas osobne pliki jpg, które miałeś na karcie, a potem gdzieś je sobie przeniosłeś.

Cały czas jest do nich dostęp byle menadżerem plików, i są to właśnie oryginalne jpgi, których tak uparcie szukasz.

Jak nie wiesz gdzie dany plik leży, LR po lewej stronie w panelu Library wyświetla ich miejsce pobytu na dysku/dyskach

Vexator
14-09-2016, 16:32
Import do LRa nie polega na tym, że LR bierze pliki, wsysa je gdzieś do dziury, a one giną ze znanej nam przestrzeni...
Wiem, że nie giną, wiem również gdzie są. Skopiowane na dysk w katalogach z dat utworzenia zdjęcia.

Oczywiście mógłbym plik po pliku je odnajdywac, ale nie o to chodzi. Po to w LR są katalogi, tagi i różne inne formy zaznaczania, by niezależnie od fizycznego umiejscowienia pliku, móc z daną grupą coś zrobić.

I to właśnie chcę zrobić. Chcę cała grupę plików leżących w różnych im właściwych lokalicacjach, za jednym zamachem wyeksportować... np. chcę zrobić album z najlepszych (oznakowanych 5 gwiazdkami) zdjęć z wakacji. Niezależnie czy zapisał bym je w katalogach datami, czy miejscami, czy jak kolwiek indziej, nie interesuje mnie kopiowanie plik po pliku menagerem plików. Interesuje mnie to co mam na ekranie (a dokładniej to jpg odpowiadające temu co mam na ekranie)


Wysłane z mojego E6553 przy użyciu Tapatalka

GonzoG
14-09-2016, 16:51
No dobra... to że nie wiem jak, to wiemy od początku, minęło kilka postów, a ja nadal nie wiem jak.

Więc zacznijmy od początku.
Mam na karcie pliki .nef i .jpg
Podczas importu widzę tylko jedno zdjęcie, importuję je.
Na dysk trafiły oba pliki.
W LR widzę nadal jedno zdjęcie, domyślam się że nef a nie jpg, bo ma inną kolorystykę niż jpg.

Zaznaczam kilka takich plikow, klikam prawym, wybieram eksport.
Po wyeksportowaniu mam pliki przerobione z nef na jpg.

Co robię nie tak? Co muszę zrobić by mieć oryginalne jpg?

Wysłane z mojego E6553 przy użyciu Tapatalka
Skoro robisz eksport z LR, to niby czemu miałby Ci kopiować JPEGi ?? Eksport z LR to eksport plików obrobionych w LR.
Chcesz w prosty sposób kopiować JPEGi - to je przekopiuj z folderu. Można tam wejść bezpośrednio z LR (prawy przycisk myszy -> "Show in Explorer").

A czemu LR importuje JPEGi - to chyba proste - skoro robiłeś RAW+JPEG, to po coś je robiłeś, więc je kopiuje.

2pompony
14-09-2016, 16:55
No, to w końcu powiedziałeś co chcesz zrobić i Twój problem stał się choćby w części jakoś zrozumiały.

LR się świetnie nadaje do tego, bo ma wbudowany menadżer plików.

Wejdź do najbardziej nadrzędnego folderu, ustaw, żeby LR pokazywał pliki w subfolderach oraz żeby traktował jpgi jako osobne pliki, zaznacz te obrazki które chcesz wyeksportować według kryteriów jakie Cię interesują (gwiazdki, miejsca, słowa kluczowe i/lub inne), a następnie tak zaznaczoną grupę wyeksportuj. Nie widzę w tym nic niezwykłego ani trudnego.

Carlos_lo
14-09-2016, 20:33
hehe, 2pompony forumowy sledczy:) :
No, to w końcu powiedziałeś co chcesz zrobić

niezbadane sa sciezki bladzacych:) i bredzacych


--------
no signature

pawulon
14-09-2016, 21:42
OMG :roll:

2pompony
14-09-2016, 22:46
Śmiejecie się, ale czasem ludzie

1. chcą zrobić coś jednego
2. pytając o coś drugiego
3. bo chcą to zrobić sposobem już nawet nie trzecim, ale ósmym :)

ale czemu im nie pomóc, jeśli można? W końcu po to jest forum.

Problemem jest tylko przedarcie się przez powyższe pierwsze trzy punkty, ale jak się już człowiek przedrze i zrozumie w ogóle o co chodzi pytającemu o jedno, chcącemu zrobić drugie sposobem trzecim, to dalej jest już w sumie z górki.

Vexator
14-09-2016, 22:51
Problem komunikacyjny nie wystapilby gdyby nikt nie zakładał, że mam włączona (i w ogóle o niej wiem) opcję wyświetlania zarówno nef jak i jpg.

Wysłane z mojego E6553 przy użyciu Tapatalka

Carlos_lo
14-09-2016, 23:06
nie lubie tego cytatu, ale: byt okresla swiadomosc, wiec dobrze, ze wszyscy sa na swoich miejscach:) z odpowiedna swiadomoscia
poza tym LR i cala robota wykonana w jego tle to niesamowite ogarniecie tematu i dlatego cieszy sie takim wzieciem, sporo jest jeszcze do zrobienia, ale to sa juz rzeczy o ktorych sie nawet fizjonomom nie snilo;)


--------
no signature

Vexator
16-09-2016, 21:04
- ustaw w LR - Edit-Preferences-General-Terat jpg files next to raw files as separate photos....ustawiłem, nadal nie widzę JPGów zaimportowanych przez LR.
załączam screena, na którym mamy w LR wybrany folder i w explorerze wybrany ten sam folder.
w explorerze widać 4 pliki, które zaimportował LR, w LR widać wyłącznie 2 pliki.
wraca moje pytanie, jak z LR (nie z explorera) wyeksportować oryginalne JPGi?


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://s25.postimg.org/6ww6gvhbj/Untitled.png)

2pompony
16-09-2016, 21:17
Myślę, że dla Ciebie już nie ma nadziei.

Chyba prostsze będzie zrobienie jeszcze raz tych wszystkich zdjęć, tym razem w samych jpgach - niż w takich bólach walczyć bezproduktywnie z programem, który Cię nie rozumie i robi wbrew...

Ja w każdym razie odpadam.

Borat1979
16-09-2016, 21:18
Podstawę pytanie: jak masz NEFy to po jaką cholerę importować do LR jeszcze JPEGi?

notdot
16-09-2016, 21:20
A jak już zaimportujesz nefy do LR to z nich wywołaj jpg a te jpg które masz z aparatu wywal albo jak masz za dużo miejsca na dysku to skopiuj do oddzielnego katalogu i nie importuj do LR

2pompony
16-09-2016, 21:21
Podstawę pytanie: jak masz NEFy to po jaką cholerę importować do LR jeszcze JPEGi?

Przecież powiedział: żeby je potem odnajdywać w bólu i eksportować. A po co eksportować? Żeby mieć oryginalne jpgi.


Przyznaję, mnie ta logika zwala z nóg na cyce...

Borat1979
16-09-2016, 21:24
Osobiście proponuję pozbyć się LR. Nie ma sensu użytkować programu nie rozumiejąc do czego służy i jak działa.

Vexator
16-09-2016, 22:53
Sprawiacie wrażenie osób, które zamiast milczeć nie znając odpowiedzi, piszą chyba tylko dla podniesienia sobie statystyk.

A wracając do tematu.

Uważacie, że LR zaimportował JPGi bezcelowo? Wnioskuję że, tak, skoro sugerujecie je usunąć.
Ja wnioskuję inaczej - skoro ktoś zadał sobie trud i to zaprogramował, to miał w tym jakiś cel.
Jeśli wiecie jaki, to podzielcie się wiedzą; nie wiecie/nie chcecie powiedzieć, to po prostu nie zasmiecajce tematu.

Wysłane z mojego E6553 przy użyciu Tapatalka

GonzoG
16-09-2016, 23:22
Problem komunikacyjny nie wystapilby gdyby nikt nie zakładał, że mam włączona (i w ogóle o niej wiem) opcję wyświetlania zarówno nef jak i jpg.

Problem by nie wystąpił, gdybyś kopiowania plików z folderu nie nazwał eksportem z LR.
Eksport z LR oznacza "wyrzucenie" tego co masz w LR, a nie skopiowanie plików, które siedzą sobie niezależnie w folderze.


ustawiłem, nadal nie widzę JPGów zaimportowanych przez LR.
załączam screena, na którym mamy w LR wybrany folder i w explorerze wybrany ten sam folder.
w explorerze widać 4 pliki, które zaimportował LR, w LR widać wyłącznie 2 pliki.
wraca moje pytanie, jak z LR (nie z explorera) wyeksportować oryginalne JPGi?

A aktualizację folderów w LR zrobiłeś ?? Bo w LR nie masz plików, a zaimportowane zdjęcia, a te są w RAW. JPEG to są dodatkowo skopiowane pliki i LR ma ja w d*** i bardzo słusznie, jeśli zdjęcia były robione w RAW.

Vexator
16-09-2016, 23:29
JPEG to są dodatkowo skopiowane pliki i LR ma ja w d***To po co je w ogóle kopiował, skoro "ma je w d"

Skoro ktoś to zaprogramował, to miał w tym cel. Inaczej by tego nie robił.
Znasz go? A może pop prostu nie wiesz po co on je kopiuje, co wcale nie znaczy, że robi to bezcelowo.


Wysłane z mojego E6553 przy użyciu Tapatalka

GonzoG
17-09-2016, 00:26
A no temu je kopiował, że je zrobiłeś.
Ale każdy normalny po to robi w RAWach, aby je obrabiać, a nie po.to, aby je mieć, a znęcać się nad JPEGami.

joterem
17-09-2016, 01:20
ustawiłem, nadal nie widzę JPGów zaimportowanych przez LR.
załączam screena, na którym mamy w LR wybrany folder i w explorerze wybrany ten sam folder.
w explorerze widać 4 pliki, które zaimportował LR, w LR widać wyłącznie 2 pliki.
wraca moje pytanie, jak z LR (nie z explorera) wyeksportować oryginalne JPGi?


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://s25.postimg.org/6ww6gvhbj/Untitled.png)

Na Twoich screenach nie widać żadnych opisów miniatur... nie pamiętam gdzie się to zmienia, żeby nie wyświetlał raw + jpg pod jedną miniaturą... bo wygląda, że tak właśnie masz ustawione...
Żeby pokazać dane na miniaturach - prawy klik na miniaturze - View Option i zaznaczona opcja Show Grid Extras powinna pokazać nazwę i rozszerzenie pliku na miniaturze. Może to naprowadzi trochę na Twój problem...

Kojocisko
17-09-2016, 08:59
ustawiłem, nadal nie widzę JPGów zaimportowanych przez LR.
załączam screena, na którym mamy w LR wybrany folder i w explorerze wybrany ten sam folder.
w explorerze widać 4 pliki, które zaimportował LR, w LR widać wyłącznie 2 pliki.
wraca moje pytanie, jak z LR (nie z explorera) wyeksportować oryginalne JPGi?

Przed chwilą sprawdziłem. Bez opisanego wcześniej checkboxa nie importuje jpg, po zaznaczeniu checkboxa i ponownym imporcie z tego samego katalogu pojawiają się niewidoczne wcześniej pliki jpg możliwe do zaimportowania.

Vexator
17-09-2016, 10:25
@Kojocisko... to nie takie proste, bo to co uzyskałeś, to import obu plików jako zupełnie osobne.

W LR, w metadata można zobaczyć, że do NEFa jest dowiązany JPG (na moim screenie widać to po prawej, w metadata, Sidecar Files: JPG
poszperałem trochę w necie i się okazuje, że nie ma możliwości podglądu tych plików ani ich użycia... one tylko "są"
jest nawet prośba do adobe o dodanie obsługi tych plików: https://feedback.photoshop.com/photoshop_family/topics/lightroom_capability_to_display_embedded_preview

szkoda tylko że na tym forum tak niewiele osób chce pomóc, wśród tak wielu chcących podzielić się swymi "mądrościami"

Borat1979
17-09-2016, 10:35
A nie zauważyłeś, że robisz coś co kompletnie nie ma sensu tworząc sobie sztuczny problem? Po co majac pliki NEF imortować JPG tracąc czas na tworzenie podglądu tylko po to by je ponownie eksportować zamiast od razu z karty skopiować je do katalogu docelowego.

Kojocisko
17-09-2016, 10:57
@Kojocisko... to nie takie proste, bo to co uzyskałeś, to import obu plików jako zupełnie osobne.

W LR, w metadata można zobaczyć, że do NEFa jest dowiązany JPG (na moim screenie widać to po prawej, w metadata, Sidecar Files: JPG
poszperałem trochę w necie i się okazuje, że nie ma możliwości podglądu tych plików ani ich użycia... one tylko "są"
jest nawet prośba do adobe o dodanie obsługi tych plików: https://feedback.photoshop.com/photoshop_family/topics/lightroom_capability_to_display_embedded_preview

szkoda tylko że na tym forum tak niewiele osób chce pomóc, wśród tak wielu chcących podzielić się swymi "mądrościami"


Chyba ciągle jest kłopot ze zrozumieniem, co chcesz osiągnąć. W zalinkowanym wątku są opisane dwa typy plików jpg, które wydaje mi się, że mylisz.

IMO siedecar jpg, to jpg zrobiony równolegle z raw. Po opisanej przeze mnie zmianie w preferencjach LR zaimportuje oba pliki. To są osobne, w żaden sposób nie zsynchronizowane pliki. Czasem zapisuję zdjęcia w ten sposób, aby sprawdzić czy pliki po mojej obróbce w LR nie są dużo gorsze niż jpg prosto z aparatu. W LR możesz obrabiać zarówno jpg jak i RAW, choć oczywiście jpg w ograniczonym zakresie. Co do zasady koledzy maja rację, że o ile ktoś nie chce np. kadrować zdjęć, to import jpg do LR jest specyficznym pomysłem, bo to są już gotowe zdjęcia, którymi (jako plikami) można manipulować jak każdym innym plikiem. Nie ma co tu eksportować i po co import?

Jest jeszcze "embedded preview jpg" - to są pliki jpg zaszyte w pliku raw, służące do szybkiego podglądu zawartości pliku. I z tym jpgiem już nic nie zrobisz.

2pompony
17-09-2016, 13:20
Ludzie, o co się kłócić - gość nei zsynchronizował folderów i ma pretensje do programu, że ten go nei rozumie...

Ja wiem, że ludzie mają najróżniejsze dziwne pomysły - a sami przyznacie iż pomysł żeby importować całe hektary plików tylko po to, żeby je następnie bez jakiegokolwiek dotknięcia edycyjnego wyeksportować brzmi naprawdę dziwnie, dodatkowo w sytuacji, kiedy gość ma już identycznie te same pliki w tych samych folderach... OK, nawet dziwne rzeczy da się zrobić - ale na litość, trzeba przecież mieć jakieś minimalne choćby pojęcie o programie, którym się operuje!

Niniejszy wątek przypomina mi po trosze rozpaczliwe wołanei o pomoc biednej dziewczyny z wątku obok, która pyta czy światłomierz może ma jakąś inna nazwę, bo szukając hasła 'światłomierz' w instrukcji nie znajduje w ogóle takiego słowa... Z tym że na plus tej dziewczyny świadczy przynajmniej to, że ma instrukcję i do niej zagląda.