PDA

Zobacz pełną wersję : Color Checker Passport - jak tego używać?



Brassai
29-08-2016, 22:03
Witam
Kupiłem to. I nie wiem jak zacząć tego używać. Nie ma żadnej instrukcji, nic na stronach. Wszędzie tylko teoria, zastosowanie, korzyści, ale co włączyć? Jak to uruchomić, jak zacząć tego używać, proszę o jakieś wskazówki krok po kroku.

Kojocisko
29-08-2016, 22:23
np.: https://www.youtube.com/watch?v=DHJloiQFCfA

Carlos_lo
29-08-2016, 23:09
dosc enigmatycznie w manualu jest opisany proces korekty ekspozycji, moglby ktos uprzejmy podzielic sie jakim tutkiem/wiedza?


--------
no signature

Brassai
29-08-2016, 23:33
Ok. Już załapałem. Szkoda, że nie podali, że trzeba sobie ściągnąć Adobe DNG Converter. Nie na moje nerwy.

GonzoG
30-08-2016, 02:35
Nic nie trzeba ściągać. ACR i LR też konwertują do DNG.

Z tego co ja zauważyłem, to nie ma żadnego procesu korekty ekspozycji. Soft ColorCheckera bierze tylko surowego RAWa pod uwagę. Natomiast robi korektę w profilu - czyli jak masz prześwietlone zdjęcie, to profil będzie przyciemniam i na odwrót.

Profile można jeszcze robić przy użyciu Adobe Profile Editor'a (wg. mnie daje lepsze, bardziej naturalne profile), ale tu zdjęcie musi być poprawnie naświetlone, bo inaczej profil będzie zły, gdyż program nie koryguje jasności.

DaroD300S
30-08-2016, 07:25
Witam
Kupiłem to. I nie wiem jak zacząć tego używać. Nie ma żadnej instrukcji, nic na stronach. Wszędzie tylko teoria, zastosowanie, korzyści, ale co włączyć? Jak to uruchomić, jak zacząć tego używać, proszę o jakieś wskazówki krok po kroku.
Generalnie wyrzuciłeś pieniądze w błoto. Kupiłem.... i zaczęło się. Nigdy nie osiągnąłem pożądanego efektu. Po użyciu wygenerowanego profilu kolory się zmieniają, ale jest to zauważalne tylko na tablicy testowej. Zdjęcie ma się podobać odbiorcy, a tu jest ono tylko poprawne. W końcu wylądował gdzieś na dnie torby i czasami go wyciągam żeby się upewnić, że nic to nie daje. Próbowałem używać na sali z mieszanym światłem LED - katastrofa. Używałem oryginalnego softu i LR są delikatne różnice. Może jest to narzędzie przydatne tam gdzie istotne jest oddanie dokładnej kolorystyki.

madebyzosiek
30-08-2016, 07:32
Może jest to narzędzie przydatne tam gdzie istotne jest oddanie dokładnej kolorystyki.

Bo to narzędzie właśnie do tego służy... I tylko do tego...

ksh
30-08-2016, 09:35
Color checker jak sama nazwa wskazuje jest do kontroli koloru, nie naprawi ci złego oświetlenia, złej ekspozycji itd, jest pomocny przy uzyskaniu wiernych z oryginałem kolorów i tyle.
Jak masz mieszane oświetlenie to tylko mała pomoc, nic tu nie zdziałasz nawet pięcioma wzornikami.
Żeby używanie wzornika miało sens musisz też posiadać tam gdzie obrabiasz skalibrowany monitor bo inaczej to nadal praca z kolorem po omacku.

Kojocisko
30-08-2016, 09:37
A moim zdaniem dobrze wydałeś pieniądze. Odkąd posługuję się Color Checkerem mam sporo mniej roboty przy obróbce i efekty są IMO sporo lepsze.
Jak napisał jeden z kolegów LR bez problemu eksportuje do dng. Po zrozumieniu krótkiego tutoriala z YT, rozpoczęcie pracy z profilem zajmuje 10 minut.

GonzoG
30-08-2016, 11:02
Generalnie wyrzuciłeś pieniądze w błoto. Kupiłem.... i zaczęło się. Nigdy nie osiągnąłem pożądanego efektu. Po użyciu wygenerowanego profilu kolory się zmieniają, ale jest to zauważalne tylko na tablicy testowej. Zdjęcie ma się podobać odbiorcy, a tu jest ono tylko poprawne. W końcu wylądował gdzieś na dnie torby i czasami go wyciągam żeby się upewnić, że nic to nie daje. Próbowałem używać na sali z mieszanym światłem LED - katastrofa. Używałem oryginalnego softu i LR są delikatne różnice. Może jest to narzędzie przydatne tam gdzie istotne jest oddanie dokładnej kolorystyki.
Generalnie to kompletne bzdury piszesz. Nikt się nie pytał czy wiesz do czego służy wzornik (ewidentnie nie), ani czy wiesz jak go nie używać.
Pytanie tycyzy się pomocy w użyciu.

Wzorniki to nie magiczne rzeczy czytające w myślach użytkownika, a narzędzie mające dac tylko jeden efekt - kolory jak najbardziej zgodne z rzeczywistością.
To uzyskania oczekiwanych efektów są programy do obróbki zdjęć i umiejętność ich użycia.
I takie wzorniki znacznie ulatwiaja uzyskanie oczekiwanych efektów. Ba... mozna spokojnie używać presetów mieszkających kolorach i zawsze bedzie taki sam efekt...

DaroD300S
30-08-2016, 13:18
Generalnie to kompletne bzdury piszesz. Nikt się nie pytał czy wiesz do czego służy wzornik (ewidentnie nie), ani czy wiesz jak go nie używać.
Pytanie tycyzy się pomocy w użyciu.

Wzorniki to nie magiczne rzeczy czytające w myślach użytkownika, a narzędzie mające dac tylko jeden efekt - kolory jak najbardziej zgodne z rzeczywistością.
To uzyskania oczekiwanych efektów są programy do obróbki zdjęć i umiejętność ich użycia.
I takie wzorniki znacznie ulatwiaja uzyskanie oczekiwanych efektów. Ba... mozna spokojnie używać presetów mieszkających kolorach i zawsze bedzie taki sam efekt...
Być może zbyt szybko się poddałem lub co też biorę pod uwagę kupiłem (choć w specjalistycznym sklepie) jakąś podróbę, a wtedy to można sobie pokalibrować.

ksh
30-08-2016, 14:37
Pytanie zasadnicze to jaki masz monitor, to sporo wyjaśni i pomoże.

DaroD300S
17-09-2016, 21:31
Niestety nadal twierdzę, że Color Checker w praktyce fotografa reportażowego jest bezużyteczny. Na szyi D700 z N24-70 2,8. Kościół, kalibracja CC - znacznie gorsze efekty, sala, światło mieszane - zauważyłem, że jedna z pań miała sukienkę trochę "bardziej" po użyciu profilu z CC. Więcej nie będę marnował czasu na CC. Jedyne co zdaje egzamin i czego używam to karta Kodaka do WB.

GonzoG
18-09-2016, 01:11
A czym stworzyłeś profile ?? Softem X-Rite czy Adobe??

spiritus
18-09-2016, 15:14
Podepnę się.
Warto to kupić dla siebie jak się nie zarabia w większym stopniu na fotografii? Ewentualnie jakieś pojedyncze eventy kilka razy do roku.

ksh
18-09-2016, 15:29
Uważam że warto, jeśli masz jakieś stałe warunki oświetleniowe to powtarzalność bez główkowania jest, jeśli jednak masz zdjęcia np z jakiegoś lokalu gdzie świecą dziesiątki różnych zmiennych źródeł to nie ma sensu.
Ja mam opcje minimum QPcard 202 i jestem zadowolony.

madebyzosiek
18-09-2016, 15:46
Ja jeszcze tylko dodam, że warto jeżeli zależy Ci na prawidłowym oddaniu kolorów. Jeżeli kolory podkręcasz, to nie będzie Ci potrzebny ;)

DaroD300S
19-09-2016, 09:37
A czym stworzyłeś profile ?? Softem X-Rite czy Adobe??
Próbowałem każdej dostępnej metody. Bezpośrednio w LR, poprzez X-Rite, konwersje do DNG i potwierdzam, że każda daje inny rezultat. I jak pisałem wyżej efekt jest taki, że jedna pani ma sukienkę "bardziej" a inna trochę mniej. Czasami otrzymany odcień skóry jest nie do przyjęcia.

Mikołaj
19-09-2016, 10:57
Podepnę się.
Warto to kupić dla siebie jak się nie zarabia w większym stopniu na fotografii? Ewentualnie jakieś pojedyncze eventy kilka razy do roku.

Nie. Różnice są kosmetyczne i tylko na niektórych kolorach. Przy normalnych zdjęciach i tak ustawiasz kolory tak żeby było ładnie a nie jak wskazuje Color Checker. A jeśli zajmujesz się reprodukcją, gdzie to może być ważne, to... nie zadawałbyś tego pytania.

Kojocisko
19-09-2016, 11:21
Nie zarabiam na fotografii, kupiłem Color Checker Passport i jestem bardzo zadowolony. Mam dużo lepszy i wymagający mniej pracy punkt wyjściowy od obróbki zdjęć. Generalnie kiepsko ogarniam kolory i dla mnie wzornik okazał się fajnym zakupem.

bubol
15-08-2017, 13:40
Czy jest sens fotografować z bliska tabliczke kolorów ColorChecker i zaladować to zdjęcie do aparatu jako wzór balansu bieli ( różne oświetlenie ) ? Czy lepiej programowo przy wywoływaniu w Lightrum czy Capture One ? ? Dzięki

madebyzosiek
15-08-2017, 13:47
Lepiej sobie zrobić profil do LR czy czegoś innego, nawet jeden uniwersalny, choć ja przykładowo mam profile na kilka warunków - cień, słońce, pochmurno, błysk i ciągle nie mam kiedy zrobić dla sztucznego światła. Wczytuje któryś z nich i balansem bieli ustawiam resztę. Tylko profili raczej nie rób softem od color checkera. Ja robiłem softem do profili od Adobe.

bubol
15-08-2017, 14:26
Lepiej sobie zrobić profil do LR czy czegoś innego, nawet jeden uniwersalny, choć ja przykładowo mam profile na kilka warunków - cień, słońce, pochmurno, błysk i ciągle nie mam kiedy zrobić dla sztucznego światła. Wczytuje któryś z nich i balansem bieli ustawiam resztę. Tylko profili raczej nie rób softem od color checkera. Ja robiłem softem do profili od Adobe.

Testuje czy warto bo jakiejś rewelacji kororystycznej niewidze. Jedynie przy portretach może pomóc w prwdziwym kolorze skóry. Reszta to wiadomo. Własne interpretacja. Też tam robiłem jak opisałeś z poziomy LR czy OC ale przyszło mi do głowy by zrobione zdjęcie zaimportować do Body jako wzornik, a nie ustawiać na krajobraz, czy pochmurno lub słonecznie. Co do softu Adobe o jakim myślisz? Dzięki

madebyzosiek
15-08-2017, 14:34
DNG Profile Editor. Ja mam kilka apatów i znacznie ułatwia mi to uzyskanie zbliżonych kolorów. Oprócz tego zauważyłem, że szczególnie w słońcu i błysku lampy, wzrasta nasycenie kolorów, więc jakiś tam efekt jest. Miałem pierwsze podejście do wzornika, sprzedałem, niedawno kupiłem drugi i chyba załapałem ;)

ksh
15-08-2017, 15:36
Profil z wzornika "łata dziury" w kolorystyce i poprawia to co może wydawać się nie widoczne na pierwszy rzut oka.
Ja korzystam QP card i z softu jaki dołączają, tak z ciekawości sprawdzę na tym adobowskim sofcie czy wyłapię różnicę.
Nie widzę nigdzie w adobe do ściągnięcia tego, to jakiś archiwalny soft ?

madebyzosiek
15-08-2017, 15:54
Nie powinien być archiwalny, nie mam kompa pod ręką, żeby poszukać, ale ja ściągnąłem jakieś dwa miesiące temu...

Kojocisko
15-08-2017, 16:17
adobe dng profile edytor (http://supportdownloads.adobe.com/detail.jsp?ftpID=5494%3fred=a&tduid=bd2ae12a3bf1996098b0ae6ed368d78f&url=https://www.adobe.com/support/downloads/detail.jsp%3fftpID=5494)

ksh
15-08-2017, 16:28
No tak i bezpośredni link http://download.adobe.com/pub/adobe/dng/win/DNG_Profile_Editor_win_1_0_4.exe

GonzoG
15-08-2017, 18:39
Profil z wzornika "łata dziury" w kolorystyce i poprawia to co może wydawać się nie widoczne na pierwszy rzut oka.
Ja korzystam QP card i z softu jaki dołączają, tak z ciekawości sprawdzę na tym adobowskim sofcie czy wyłapię różnicę.
Nie widzę nigdzie w adobe do ściągnięcia tego, to jakiś archiwalny soft ?

DNG Profile Editor nie zadziała z QP. W programie jest tylko opcja robienie profili ze wzornika ColorChecker Classic.

wojtek_c
17-08-2017, 18:28
Poprawcie mnie jeśli się mylę - ale wydaje mi się, że profile z color checkera działają tylko z oprogramowaniem o Adobe, czyli LR i PS? Nie mozna ich używać z Capture One czy innym softem do RAWow, prawda?

GonzoG
18-08-2017, 00:53
Tak, bo żaden inny soft nie ma takiej funkcjonalności.

noir
28-06-2018, 13:32
hej dołączę się do wątku z moim pytaniem. Nie mam x-rite color-checkera, rozważam kupno.
Mam pytanie, czy będzie przydatny w opisanych poniżej hipotetycznych sytuacjach:

1. Sytuacja pierwsza. Fotografuję przedmioty w świetle zastanym pod gęstymi liściastymi drzewami - światło jest tam zielone i wszystkie przedmioty oświetlone są na zielono, jak w akwarium. Gdy słońce zmienia pozycję, zmienia się odcień zieleni światła. Chcę, aby mimo tego nietypowego i zmiennego oświetlenia, przedmioty miały swój realny kolor (nie zielony) i żeby na wszystkich zdjęciach miały spójny kolor. Nie chodzi o prosty balans bieli, bo co zdjęcie, mam inny kolor planu. Jest dużo czasu na aranżację i ustawienia, chodzi docelowo o artystyczne twory, ale zależy mi na oddaniu kolorów poszczególnych przedmiotów. Czy color-checker w tym pomoże? mam i tak zamiar robić oddzielną obróbkę każdej foty, pytanie tylko brzmi czy sfotografowany w takich warunkach color-checker "podpowie" mi, jaki kolor jest "realnym" kolorem fotografowanego obiektu. Czy też zgłupieje?

2. Sytuacja druga. fotografuje przedmioty w studio, są to ubiory i przedmioty, chodzi o idealne odwzorowanie kolorów. Do każdego ujęcia zmieniam tło i ustawienia lamp i natężenie światła. Czasem do zbliżenia inaczej ustawiam lampy niż do pełnej sylwetki. Jest dużo czasu. Czy color checker przyłożony i sfotografowany przy każdym ujęciu pozwoli mi na dokładne oddanie oryginalnych kolorów fotografowanych obiektów?

mam nadzieje, że ktoś wie?

ksh
28-06-2018, 13:38
Do tego jest właśnie wzornik i w obu przypadkach się sprawdzi.
Do wzornika jest program, który z danego zdjęcia tworzy ci profil, który wczytujesz w np Lr i do danego zdjęcia możesz ten profil użyć, balans bieli możesz sobie też na wzorniku ustawiać.

Nie musisz kupować akurat x-rite, qpcard są tańsze.

noir
28-06-2018, 13:44
Do tego jest właśnie wzornik i w obu przypadkach się sprawdzi.
Do wzornika jest program, który z danego zdjęcia tworzy ci profil, który wczytujesz w np w Lr i do danego zdjęcia możesz ten profil użyć.

Nie musisz kupować akurat x-rite, qpcard są tańsze.

dzięki :) jeszcze jedno pytanie. czy pomoże też z macro? Obiekty wielkości ludków lego, kapsli, muszelek ślimaka. Bo na logikę karta color checkera jest od nich...większa :D

ksh
28-06-2018, 13:55
Wzornikiem robisz profil kolorów w danym oświetleniu, makro czy nie to bez znaczenia, chyba że będziesz świecił jakimś punktowym światłem, wtedy wzornik nic nie da, tak samo sporo namieszać można jak się ma kilka rodzajów źródeł światła, patrz jak na to narzekają ślubniacy gdzie w kościołach są żółte, niebieskie, białe, pomarańczowe i jeszcze do tego błyskają, przydaje się też przy pracy z dwoma różnymi aparatami ale wtedy wzornik można inaczej używać i ciut w innym celu.

Nican
28-06-2018, 14:17
ad1 , ad2

C.C nie zalatwia automatycznie prawidlowego oddania barwy , nie sluzy do balansu bieli.
nadal trzeba szukac tego prawidlowego balansu . Problem , czy tez cala trudnosc pozostaje taka sama , z tym ze teoretycznie jesli znajdziesz prawidlowy balans bieli, to odwzorowanie barw powinno byc prawidlowe w calym zakresie. Prawidlowe tzn odleglosci pomiedzy kolorami na zdjeciu powinny odpowiadac tym w naturze.
Odleglosc miedzy kolorami mozna mierzyc , tak jak sie mierzy odleglosc miedzy punktami w przestrzeni.
Nadal trzeba bedzie wiec popracowac nad znalezieniem optymalnego balansu bieli. Pod tym wzgledem CC nie jest zadnym ulatwieniem .

CC sluzy do
- korygowania specyficznych wlasnosci kolorystycznych aparatu
-korygowania specyficznych wlasciwoscie kolorystycznych zrodla swiatla.

ad a . wykonuje sie tzw Profil , jest to program wzmacniajacy ( wlasciwie dane programowe) , oslabiajacy pewne kolory w kierunku przeciwnym niz czyni to matryca aparatu i ten Profil nakladany jest na wszystkie innne stosowane.
robi sie go fotografujac tablice testowa w swietle o pelnym sepktrum odpowiadajacycm oswietleniu naturalniemu , czyli np w swietle zarowek fotograficznych 5500 K. Mozna go nazwac profilem aparatu


ad. b wykonuje sie Profil fotografujac tablice testowa w okreslonym swietle , np jarzeniowym , ktore ma nieciaglosc widma , tzn pewne barwy oddaje za ciemno w stosunku do innych.
Program uwzgledni te nieciaglosc i oslabione kolory wzmocni. Stosuje sie ten Profil wowczas , kiedy fotografujemy dokladnie w tym swietle . Uwzglednia on automatycznie rowniez wlasnosci kolorystyczne matrycy w takim swietle. Mozna mowic o profilu zrodla swiatla .


jesli fotografujesz w Studio , to wystarczy zrobic Profil B , ktory uwzglednia rowniez np wplyw koloru scian itd itp a nastepnie stosowac go dla zdjec robionych w tym Studio . Nie jest konieczne robienie kazdego kadru z CC. Mozna mowic o profilu konkretnej sceny.

Z praktyki moge powiedziec , ze jesli fotografowac tablice testowa , to roznica w kolorach po zastosowaniu profilu wydaje sie duza . Ale rzeczywiste kolory nie sa idealnie wzorcowymi jak na tablicy , sa jakas tam ich mieszanina , i roznice pomiedzy zdjeciami z i bez profilu sie zacieraja - niekoniecznie sa duze. Nieraz trudno sie zdecydowac , ktore jest lepsze. Ale z punktu widzenia wiernosci oddania barwy stosowanie CC ma sens.

Sam zakup CC nie rozwiaze automatem wiernosci oddania barwy , ciagle dycydujace slowo ma fotograf , wszystko zalezy od jego umiejetnosci jak ten CC zastosuje. Ale teoretycznie warto zrobic Profil dla posiadanego aparatu.

ksh
28-06-2018, 15:13
Coś czuję że kolejny temat będzie rozwalony, oby nie doszło do dyskusji że wzornik można wyprać w pralce i używać potem lepiej.

Nican
28-06-2018, 15:54
Coś czuję że kolejny temat będzie rozwalony, oby nie doszło do dyskusji że wzornik można wyprać w pralce i używać potem lepiej.

lepiej jest wiedziec , niz pisac co sie czuje .

Zdebik
28-06-2018, 15:58
Profil profilem, lepiej mieć niż nie. Jednak na początek polecałbym szarą kartę do ustalania balansu bieli.

kuleczka-
28-06-2018, 16:05
Zachęcona wszystkimi opisywanymi w internecie zaletami color-checkera zakupiłam i ja i nie na wishu czy innym takim ale (www.fotoplu (https://www.fotoplus.pl/akcesoria-rozne/inne-akcesoria/X-Rite-wzorzec-ColorChecker-Passport-Photo))
i niestety wszystkie zdjęcie po wczytaniu profilu zdefiniowanego przez checkera mają zielonkawy zafarb :sad:
więc od pół roku leży nieużywany i tyle mi pomógł.:???:

Zdebik
28-06-2018, 16:25
Zachęcona wszystkimi opisywanymi w internecie zaletami color-checkera zakupiłam i ja i nie na wishu czy innym takim ale (www.fotoplu (https://www.fotoplus.pl/akcesoria-rozne/inne-akcesoria/X-Rite-wzorzec-ColorChecker-Passport-Photo))
i niestety wszystkie zdjęcie po wczytaniu profilu zdefiniowanego przez checkera mają zielonkawy zafarb :sad:
więc od pół roku leży nieużywany i tyle mi pomógł.:???:Czy monitor był kalibrowany? Powiedz jeszcze jak ustawiasz WB.

Nican
28-06-2018, 16:29
Zachęcona wszystkimi opisywanymi w internecie zaletami color-checkera zakupiłam i ja i nie na wishu czy innym takim ale (www.fotoplu (https://www.fotoplus.pl/akcesoria-rozne/inne-akcesoria/X-Rite-wzorzec-ColorChecker-Passport-Photo))
i niestety wszystkie zdjęcie po wczytaniu profilu zdefiniowanego przez checkera mają zielonkawy zafarb :sad:
więc od pół roku leży nieużywany i tyle mi pomógł.:???:

to o czym napisalas , jest czyms zupelnie normalnym.
CC nie liczy automatycznie balansu bieli.
CC w idealnym przypadku koryguje odpowiednio odleglosc miedzy kolorami . Na te odleglosci naklada sie staly blad o jakas wartosc , ktory usuwamy balansem bieli.

jesli teraz usuniesz ten zielony kolor w Jakis sposob balansem bieli ( dokladnie tak jak to sie robi bez CC) , to kolory powinny byc oddane prawidlowo , ale pod warunkiem , ze zdjecia zrobilas w takim swietle w jakim zrobilas Profil CC.

Trzeba sobie odpowiedziec na pytanie czy warunki w jakich fotorafujesz odpowiadaja tym w jakich zrobilas Profil , jesli nie , nie ma sensu stosowanie - nie pomaga.

Jesli fotografowalas tablice CC np przy swietle zarowym , a robisz zdjecia w dzien , to mimo prawidlowego balansu bieli odleglosci miedzy kolorami nie beda takie jak w rzeczywistosci - CC nawet je znieksztalcil dla tych warunkow zdjeciowych.


trzeba rozrozniac pomiedzy balansem bieli a korekta poszczegolnych kolorow , co czyni CC prawidlowo stosowany.
to zupelnie cos innego. CC nie rozwiazuje problemu uzyskania prawidlowych kolorow automatycznie , przesuwa ten Problem w inne miejsce , ale pozwala na uzyskanie kolorow blizszych prawdzie , jesli stosowac umiejetnie. W przeciwnym wypadku szkodzi.

Zawsze mozna zrobic Profil posiadanego aparatu ( dokladniej mowiac aparatu i obiektywu ) , fotografujac tablice w bialym pokoju przy swietle lamp fotograficznych 5500 K. Fotograf winen byc ubrany na bialo - czerwony czy zielony ubior zmieniaja wyniki ( choc to juz aptekarstwo).
Taki Profil mozna stosowac niemal zawsze - on koryguje cechy aparatu i obiektywu.

natomiast robienie profili dla kazdego pstryku to hardcore , ktorego nikt przy zdrowych zmyslach w fotografii codziennno-domowej nie robi.

Chyba , ze jakies specjalistyczne prace techniczne - np reprodukcje szczegolnie wierne oryginalowi .

ksh
28-06-2018, 16:47
Zachęcona wszystkimi opisywanymi w internecie zaletami color-checkera zakupiłam i ja i nie na wishu czy innym takim ale (www.fotoplu (https://www.fotoplus.pl/akcesoria-rozne/inne-akcesoria/X-Rite-wzorzec-ColorChecker-Passport-Photo))
i niestety wszystkie zdjęcie po wczytaniu profilu zdefiniowanego przez checkera mają zielonkawy zafarb :sad:
więc od pół roku leży nieużywany i tyle mi pomógł.:???:

Ale co ma zielonkawy kolor do wzornika ?
Przecież wzornik nie ustawi ci balansu bieli tylko przygotowujesz za pomocą niego poprawny profil kolorów w danym oświetleniu.
Uproszczając, wzornik kolorów jak sama nazwa wskazuje to wzór kolorów dla programu żeby je skorygował bo mogły zostać "zepsute" jakimś źródłem światła.

kuleczka-
28-06-2018, 16:59
Monitor nie kalibrowany tylko oprofilowany "color munki"
żeby się upewnić że to nie mój monitor pliki: zdjęcie plus zdjęcie z CC zrobione w tych samych warunkach przekazałam znajomym i u nich wyszło to samo czyli zielony zafarb po wczytaniu profilu.
może teraz wrócę do tematu i przekażę CC komuś kto ma inny system niż nikon żeby mi to sprawdził.

"koesh"
nie kolor a zafarb całego zdjęcia którego balans bieli nie koryguje, opisz jak Ty to poprawnie i w jakiej kolejności robisz? może ja coś robię żle?

Nican
28-06-2018, 17:12
Monitor nie kalibrowany tylko oprofilowany "color munki"
żeby się upewnić że to nie mój monitor pliki: zdjęcie plus zdjęcie z CC zrobione w tych samych warunkach przekazałam znajomym i u nich wyszło to samo czyli zielony zafarb po wczytaniu profilu.
może teraz wrócę do tematu i przekażę CC komuś kto ma inny system niż nikon żeby mi to sprawdził.

"koesh"
nie kolor a zafarb całego zdjęcia którego balans bieli nie koryguje, opisz jak Ty to poprawnie i w jakiej kolejności robisz? może ja coś robię żle?

kalibracja monitora nie ma z tym nic wspolnego i miec nie moze.
na pliku zdjeciowym w miejscu szarym odczytuje sie wartosci RGB - winny byc sobie rowne , niezaleznie od tego co pokaze Monitor

ksh
28-06-2018, 17:58
"koesh"
nie kolor a zafarb całego zdjęcia którego balans bieli nie koryguje, opisz jak Ty to poprawnie i w jakiej kolejności robisz? może ja coś robię żle?
Czyli robisz pstryka wzornika i potem kolejne zdjęcia, ze zdjęcia wzornika robisz profil i przenosisz go na te zdjęcia o zrobiłeś ?
Czy zdjęcie wzornika też ma zielony zafarb ?

kuleczka-
28-06-2018, 18:50
Czyli robisz pstryka wzornika i potem kolejne zdjęcia, ze zdjęcia wzornika robisz profil i przenosisz go na te zdjęcia o zrobiłeś ?
Czy zdjęcie wzornika też ma zielony zafarb ?

Dokładnie tak!
nie, nie ma
zafarb pojawia się na zdjęciu dopiero po wczytaniu profilu.

a z innej beczki czy i gdzie w LR można usunąć zafarb, tak jak jest to w innych programach np. usuń zabarwienie, usuń kolor dominujący, fade correction itp.

ksh
28-06-2018, 18:55
Zafarb jest po ustawieniu balansu bieli w Lr ?

Nican
29-06-2018, 06:12
Dokładnie tak!
nie, nie ma
zafarb pojawia się na zdjęciu dopiero po wczytaniu profilu.

a z innej beczki czy i gdzie w LR można usunąć zafarb, tak jak jest to w innych programach np. usuń zabarwienie, usuń kolor dominujący, fade correction itp.

zafarb moze wystapic , to zalezy dla jakich warunkow robilas zdjecie tablicy i od ustawien defaultowych w LT.

ale on musi byc latwo usuwalny - w LT na 3 sposoby.

- suwak temperatury barwowej + suwak odcienia barwy
- pipeta balansu bieli.
- ewentualnie automatyczny WB

w tym przypadku teoretycznie powinno nastapic wierne oddanie barwy.

jesli zafarbu w ten sposob bys nie usunela , to wowczas cos nie tak w ogole z kompatybilnoscia profilu w tej wersji LT - ( czego nie moge sobie wyobrazic , ale...wszystko jest w technice cyfrowej mozliwe) .

- - - - kolejny post - - - - - -


hej dołączę się do wątku z moim pytaniem. Nie mam x-rite color-checkera, rozważam kupno.
Mam pytanie, czy będzie przydatny w opisanych poniżej hipotetycznych sytuacjach:

1. Sytuacja pierwsza. Fotografuję przedmioty w świetle zastanym pod gęstymi liściastymi drzewami - światło jest tam zielone i wszystkie przedmioty oświetlone są na zielono, jak w akwarium. Gdy słońce zmienia pozycję, ?

to jest sytuacja , w ktorej wbrew pozorom wzornik nie na wiele sie przydaje , w zasadzie jest powodem konfuzji.
uzyskany Profil zalezy od miejsca , gdzie ulokujesz wzornik.
wystarczy, ze przesuniesz np o 10 cm albo o metr , a juz jest inaczej . przesuniesz w inne miejsce - ponownie uzyskasz inny Profil. Stoisz przed dylematem - ktory Profil wybrac , gdzie nalezy ustawic wzornik ? Ktory polozenie wybrac i da prawidlowy Profil ?

Wszystkie sa prawidlowe choc kazdy jest inny , podejmujac decyzje wyboru od razu mozna z tego zrezygnowac i szukac odpowienich nastaw w programie wolajacym rawy. Tak to jest i po kilku zdjeciach do takiego wyniku dojdziesz - CC wyladuje w szafie.

w praktyce wystarczy uzyc CC 2 razy .

Jedno zdjecie profilujace aparat i obiektyw , czyli uwzgledniajace bledy i sposob przenoszenia koloru przez posiadany konkretny, indywidualny sprzet
i drugie ewentualnie profilujace Studio jesli takowym sie poslugujemy .

w opisanej powyzej sytuacji nr 1 stosuje sie Profil aparatu a balans bieli dokonujemy jak zwykle niezaleznie od tego czy stosowalismy CC czy nie.

CC sluzy jedynie prawidlowemu zrownowazeniu barw , ale ogolnie ustawia sie kolor jak do tej pory w kazdym innym profilu.

oczywiscie mozna wykorzystac szare pola wzornika do balansu bieli , tylko ze w zaleznosci od ustawienia wcale nie musi to prowadzic do prawidlowego wyniku.
Ustawiajac np w cieniu i klikajac na szare pole dostaniesz w ten sposob calosc zazolcona , ustawiajac w sloncu , bedzie raczej zaniebieszczona.
Jak juz pare razy pisalem CC nie ustawi automatem prawidlowego balansu , to robia programy wolajace i wiemy, ze nie zawsze Jest to balans Taki jaki chcielibysmy. To trzeba traktowac bardzo elastycznie. Ale rzeczywiscie bez CC moze byc niemozliwe uzyskanie prawidlowego zrownowazenia barw.

MARTINK
02-07-2018, 22:23
Coz, sam bylem blisku wyrzucenia CC tez ze wzgledu na zielonkawe zdjecia...
Ustawialem WB potem kalibracja aparatu w ACR i bum - zielen...
Obecnie robie 2-3 foty podczas kazdego pleneru z kilku powodow.
1. szybki profil pod aktualne ustawienia
2. wgranie profilu i dolaczenie go do kazdej fotki
3. Ustwawienie WB na podstawie wzornika (te kwadraty z malymi trojkacikami)

Przy takim workflow zapomnialem o kombinowaniu z kolorami...

noir
04-07-2018, 12:20
to jest sytuacja , w ktorej wbrew pozorom wzornik nie na wiele sie przydaje , w zasadzie jest powodem konfuzji.
uzyskany Profil zalezy od miejsca , gdzie ulokujesz wzornik.
wystarczy, ze przesuniesz np o 10 cm albo o metr , a juz jest inaczej . przesuniesz w inne miejsce - ponownie uzyskasz inny Profil. Stoisz przed dylematem - ktory Profil wybrac , gdzie nalezy ustawic wzornik ? Ktory polozenie wybrac i da prawidlowy Profil ?

Wszystkie sa prawidlowe choc kazdy jest inny , podejmujac decyzje wyboru od razu mozna z tego zrezygnowac i szukac odpowienich nastaw w programie wolajacym rawy. Tak to jest i po kilku zdjeciach do takiego wyniku dojdziesz - CC wyladuje w szafie.

w praktyce wystarczy uzyc CC 2 razy .

Jedno zdjecie profilujace aparat i obiektyw , czyli uwzgledniajace bledy i sposob przenoszenia koloru przez posiadany konkretny, indywidualny sprzet
i drugie ewentualnie profilujace Studio jesli takowym sie poslugujemy .

w opisanej powyzej sytuacji nr 1 stosuje sie Profil aparatu a balans bieli dokonujemy jak zwykle niezaleznie od tego czy stosowalismy CC czy nie.

CC sluzy jedynie prawidlowemu zrownowazeniu barw , ale ogolnie ustawia sie kolor jak do tej pory w kazdym innym profilu.

oczywiscie mozna wykorzystac szare pola wzornika do balansu bieli , tylko ze w zaleznosci od ustawienia wcale nie musi to prowadzic do prawidlowego wyniku.
Ustawiajac np w cieniu i klikajac na szare pole dostaniesz w ten sposob calosc zazolcona , ustawiajac w sloncu , bedzie raczej zaniebieszczona.
Jak juz pare razy pisalem CC nie ustawi automatem prawidlowego balansu , to robia programy wolajace i wiemy, ze nie zawsze Jest to balans Taki jaki chcielibysmy. To trzeba traktowac bardzo elastycznie. Ale rzeczywiscie bez CC moze byc niemozliwe uzyskanie prawidlowego zrownowazenia barw.

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Zmartwiliscie mnie - myślałam, że CC podpowie mi prawidlowy ( ten realny) kolor danego przedmiotu w konkretnym oswietleniu. Mialam nadzieje, że wystarczy polożyć wzornik za kazdym razem tuż obok przedmiotu i bedzie "sciagawka".

Szarą kartę do balansu oczywiscie mam, ale poniewaz oswietlenie i barwa swiatla w sytuacji 1 ( w zielonym swietle pod drzewami) zmienia się co chwile, to ostatecznie często nic z tego nie wychodzi i bywa, ze poddaje sie i nie ustawiam w takiej sytuacji bw w aparacie ( robie w 1 wybranym profilu aparatu np daylight, za to kilkam potem w camera raw pipeta na szara karte ( ktorą fotografuję przy kazdej zmianie przedmiotu lub swiatla). Niekiedy dawalo to dobre wyniki, a niekiedy zupelnie zle.



ad1 , ad2

C.C nie zalatwia automatycznie prawidlowego oddania barwy , nie sluzy do balansu bieli.
nadal trzeba szukac tego prawidlowego balansu . Problem , czy tez cala trudnosc pozostaje taka sama , z tym ze teoretycznie jesli znajdziesz prawidlowy balans bieli, to odwzorowanie barw powinno byc prawidlowe w calym zakresie. Prawidlowe tzn odleglosci pomiedzy kolorami na zdjeciu powinny odpowiadac tym w naturze.
Odleglosc miedzy kolorami mozna mierzyc , tak jak sie mierzy odleglosc miedzy punktami w przestrzeni.
Nadal trzeba bedzie wiec popracowac nad znalezieniem optymalnego balansu bieli. Pod tym wzgledem CC nie jest zadnym ulatwieniem .

CC sluzy do
- korygowania specyficznych wlasnosci kolorystycznych aparatu
-korygowania specyficznych wlasciwoscie kolorystycznych zrodla swiatla.

ad a . wykonuje sie tzw Profil , jest to program wzmacniajacy ( wlasciwie dane programowe) , oslabiajacy pewne kolory w kierunku przeciwnym niz czyni to matryca aparatu i ten Profil nakladany jest na wszystkie innne stosowane.
robi sie go fotografujac tablice testowa w swietle o pelnym sepktrum odpowiadajacycm oswietleniu naturalniemu , czyli np w swietle zarowek fotograficznych 5500 K. Mozna go nazwac profilem aparatu


ad. b wykonuje sie Profil fotografujac tablice testowa w okreslonym swietle , np jarzeniowym , ktore ma nieciaglosc widma , tzn pewne barwy oddaje za ciemno w stosunku do innych.
Program uwzgledni te nieciaglosc i oslabione kolory wzmocni. Stosuje sie ten Profil wowczas , kiedy fotografujemy dokladnie w tym swietle . Uwzglednia on automatycznie rowniez wlasnosci kolorystyczne matrycy w takim swietle. Mozna mowic o profilu zrodla swiatla .


jesli fotografujesz w Studio , to wystarczy zrobic Profil B , ktory uwzglednia rowniez np wplyw koloru scian itd itp a nastepnie stosowac go dla zdjec robionych w tym Studio . Nie jest konieczne robienie kazdego kadru z CC. Mozna mowic o profilu konkretnej sceny.

Z praktyki moge powiedziec , ze jesli fotografowac tablice testowa , to roznica w kolorach po zastosowaniu profilu wydaje sie duza . Ale rzeczywiste kolory nie sa idealnie wzorcowymi jak na tablicy , sa jakas tam ich mieszanina , i roznice pomiedzy zdjeciami z i bez profilu sie zacieraja - niekoniecznie sa duze. Nieraz trudno sie zdecydowac , ktore jest lepsze. Ale z punktu widzenia wiernosci oddania barwy stosowanie CC ma sens.

Sam zakup CC nie rozwiaze automatem wiernosci oddania barwy , ciagle dycydujace slowo ma fotograf , wszystko zalezy od jego umiejetnosci jak ten CC zastosuje. Ale teoretycznie warto zrobic Profil dla posiadanego aparatu.


No wlasnie. Ad b ( profil zrodla swiatla) Rozumiem zatem, ze CC moze posluzyc, gdy chcemy sprofilowac konkretne studio, z konkretnym tlem i zestawem lamp.

A gdy np zmieniamy tlo w studio na rozowe to rozumiem, ze robimy kolejny Profil "Dla Rozowego Tla" ?

Nican
04-07-2018, 13:02
Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Zmartwiliscie mnie - myślałam, że CC podpowie mi prawidlowy ( ten realny) kolor danego przedmiotu w konkretnym oswietleniu. Mialam nadzieje, że wystarczy polożyć wzornik za kazdym razem tuż obok przedmiotu i bedzie "sciagawka".

Szarą kartę do balansu oczywiscie mam, ale poniewaz oswietlenie i barwa swiatla w sytuacji 1



No wlasnie. Ad b ( profil zrodla swiatla) Rozumiem zatem, ze CC moze posluzyc, gdy chcemy sprofilowac konkretne studio, z konkretnym tlem i zestawem lamp.

A gdy np zmieniamy tlo w studio na rozowe to rozumiem, ze robimy kolejny Profil "Dla Rozowego Tla" ?


1. w idealnym przypadku CC dziala w ten sposob ze jezeli zbalansujesz Biel prawidlowo w oparciu o szara karte ( najlepiej jest stosowac trojpolowa - prawie Biel , szarosc , prawie czern - to wszystkie inne kolory beda prawidlowo odwzorowane. ale poszukiwanie prawidlowej szarosci lezy w rekach fotografa.

powiedzmy ze mamy w kadrze idealnie szara ulice i ja chcemy wykorzystac do balansu bieli. najczesciej jest tak, ze w zaleznosci od tego gdzie przylozymy pipete balansu , roznie bedzie calosc zbalansowana. Fotograf musi wiec dokonac osobiscie wyboru - tego CC nie zalatwia - w ogole do tego nie sluzy.
Tak samo , zalezy gdzie umiewscisz tablice CC , rozny bedzie balans poslugujac sie szaroscia.

2. Studio - tak , mozna stworzyc Profil wlasnego studia i jest to oczywiscie Profil uwzgledniajacy jednoczesnie wlasnosci aparatu.
tzn Profil uwzgledni jakies bledy odwzorowania barwy przez aparat , ale takze np kolor sciany , barwe swiatla itp .
wystarczy Taki Profil raz zrobic i mozesz w Studio stosowac. Odwzorowanie powinno byc teoretycznie prawidlowe po zrobieniu balansu bieli.
CC nie wyrecza w robieniu balansu bieli ( to jest czesto szukanie prawidlowego balansu bieli , czesto rzecz gustu ) , ale jak pare razy pisalem , po prawidlowym zbalansowaniu teoretycznie kolory winny byc wierne tym naturalnym.

ksh
04-07-2018, 13:12
Jak zwykle próba przekazania dużej wiedzy od Nicana kończy się zagmatwaniem wszystkiego ale jak się wczytasz jeszcze raz to wyciągniesz inne wnioski.

Robisz zdjęcie wzornika, potem przedmiotu, programem z wzornika robisz profil, przenosisz go do zdjęcia przedmiotu i masz to samo co na wzorniku, czyli poprawne kolory przy danym oświetleniu, danym aparacie i obiektywie, teraz robisz już tylko normalną obróbkę czyli balans bieli i reszta.
Teraz musisz zrozumieć jedno, przykładowo stawiasz wzornik na stole, z jednej strony dajesz świetlówkę, z drugiej jakąś lede ciepłą, na wzorniku masz galimatias oświetleniowy i co z tego wyjdzie to loteria bo przedmiot też inaczej "przyjmie" te oświetlenia ale... nadal możesz użyć profilu z wzornika, któremu zrobiłeś zdjęcie np w słońcu, jest to pomocne dla opanowania samego aparatu i obiektywu, nadal oświetlenie psuje całość ale trzymasz się już jakiś parametrów.
Problemu nie ma jeśli mamy jednolite oświetlenie, wzornik sprawdzi się świetnie.

noir
04-07-2018, 18:46
Dzieki za odp. Rozumiem. Balansu bieli to nie zastapi. Ale nawet w studio i z poprawnym bw zdarzalo mi sie, ze aparat klamal. Zwlaszcza czesto problem fioletu, ktory zmienia sie w granat( wiem, ze aparaty to lubia robic). Specyficzny kolor zlamanego ugru wychodzil np zielony. Bordowy wskakiwal w czerwien. (Oswietlenie wylacznie lampy blyskowe). Chce tego zamieszania z kolorem na przyszlosc uniknac bo nie zawsze da sie zapamietac realne kolory rzeczy, zeby odtworzyc je w obrobce. Pomoze w tym CC czy dodatkowo nagmatwa? Zdawalo mi sie, ze do tego sluzy...ale...

ksh
04-07-2018, 18:51
Tak, wzornik jest do kolorów i nawet udaje się zrobić porządek z nimi przy świetlówkach czy nędznych ledach.
aha... i nie używaj auto WB jak chcesz ogarnąć większą ilość zdjęć.

noir
04-07-2018, 21:43
Tak, wzornik jest do kolorów i nawet udaje się zrobić porządek z nimi przy świetlówkach czy nędznych ledach.
aha... i nie używaj auto WB jak chcesz ogarnąć większą ilość zdjęć.

Dzieki! Tak! na auto bw zauwazam, ze sa roznice miedzy poszczegolnymi klatkami.
Lepiej juz wychodzilo ustawic chocby bw daylight dla wszystkich zdjec. btw na predefiniowanym bw do blysku w moim aparacie zdjecia mialy rozowy zafarb. :) Tak wiem ze trzeba ustawic wlasny bw, ale eksperymenty byly :)
Wiec rozumiem ze auto bw by namieszal w wyniki profilu CC. Dzieki za sugestie.

ksh
04-07-2018, 21:47
Raczej chodzi żeby mieć całą serię razem z wzornikiem "równą", nie istotne czy będzie niebiesko czy pomarańczowo, wyrównasz całość szybko i prosto.

TOP67
23-06-2019, 09:50
dzięki :) jeszcze jedno pytanie. czy pomoże też z macro? Obiekty wielkości ludków lego, kapsli, muszelek ślimaka. Bo na logikę karta color checkera jest od nich...większa :D

Właśnie zrobili wersję nano

26666

ksh
23-06-2019, 10:18
Ciekawe czy cena będzie raczej nano czy giga ;)

fristajlor
23-06-2019, 10:26
Mogliby taki probnik nano dodawac jako element zwyklego zestawu.


Sent from my iPhone using Tapatalk

90s
23-06-2019, 10:45
Ale fajny byłby z tego brelok do kluczy:)

mmluty
24-06-2019, 12:25
Mogliby taki probnik nano dodawac jako element zwyklego zestawu.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Wszystko można dodawać do czegoś lub po prostu rozdawać, to jest marzenie klientów, ale producenci nie przejmując się niczym wolą jednak sprzedawać.

fristajlor
25-06-2019, 09:02
Wszystko można dodawać do czegoś lub po prostu rozdawać, to jest marzenie klientów, ale producenci nie przejmując się niczym wolą jednak sprzedawać.

Wiem, wiem. Kolejne nierealne marzenie klienta: mogliby nano rozdawac jako probke duzego ;)


Sent from my phone using Tapatalk