PDA

Zobacz pełną wersję : Nagrywanie prezentacji lustrzanką D3300



emilus143
28-08-2016, 22:41
Witajcie!. Zakupiłem około pół roku temu budżetową lustrzankę Nikona. Przyszedł czas na tworzenie filmów. Zajmuję się sprzedażą, i potrzebne mi są one do sklepu internetowego. Skonstruowałem lampę LED o mocy 380W oraz ciepłocie barw 5500K Ma ona dziurę po środku na obiektyw aparatu. Zależało mi na tym aby prezentowane produkty były bez cieni. Udało się to osiągnąć.
Wykonuję filmy na manualnym trybie, w takich ustawieniach:
Balans bieli: PRE
ISO: 800
ogniskowa: 22
otwarcie migawki 1/120 (wg. zaleceń jeśli nagrywa się w 60 klatkach)
rozdzielczość: 1080 x 1920 60p

Wszystko dzieje się na białym tle. Całość wygląda super z perspektywy naszego oka. Jednak jeśli zacznę nagrywać, klipy na komputerze są szare, przechodzące w niebieski. Rozjaśnianie ustawieniami prześwietlają materiał.

I teraz zadaję sobie pytanie: Czy tą lustrzanką mogę nagrywać filmy dla moich potrzeb? Czy jednak muszę zainwestować w kamerę? Próbowałem lustrzanki kuzyna D5100 i efekt ten sam.

Może trzeba zmienić lampę. Nie wiem, już mi ręce opadają - straciłem kupę czasu. Pomożecie?

ZDJĘCIA:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/11-2.jpg
źródło (http://www.leaderled.pl/forum/11.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/12-2.jpg
źródło (http://www.leaderled.pl/forum/12.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/13-2.jpg
źródło (http://www.leaderled.pl/forum/13.jpg)

Grochu7
29-08-2016, 00:02
Proszę, podeślij jakiś filmik bez obróbki - może damy radę coś uradzić. Przechodzenie w niebieski sugeruje, że jest problem z balansem bieli - ale to powinno się dać skorygować robiąc wstępny pomiar na innym obiekcie, chyba że lampa LED ma jakiś szalony kolor - bardzo niskie CRI. A szarość i ogólnie wyprane kolory na filmie można skorygować w postprocesie jakimś sensownym profilem barwnym.

Póki co mogę podpowiedzieć:
a) f/22 to strasznie mocno przymknięta przysłona - jeśli nie potrzebujesz wielkiej głębi ostrości to śmiało zmniejsz ją do f/8 (albo nawet do mniejszych wartości).
b) jeśli uda się zmniejszyć przysłonę - to możesz obniżyć ISO do 100-200 (co obniży poziom szumu i poprawi rozpiętość tonalną filmu).
c) czy jest naprawdę potrzebna jakość FullHD 60 fps? Tu zejście do 30 fps pozwoli wydłużyć czas naświetlania klatki do 1/60s, co znów da nam opcję zejścia z ISO.

(Ostrzegam - nie jestem filmowym profesjonalistą, ale tyle wykoncypowałem ze swojego niewielkiego doświadczenia z filmikami z D3200)

GonzoG
29-08-2016, 07:02
1. W Europie obowiązuje standard 25/50 kl/s
2. "Zalecane" 1/120s to mit. Szczególnie Polsce, gdzie częstotliwość prądu to 50Hz i bezpieczne przy większości rodzajów oświetlenia niestalego (wszystko co zasilane impulsowo i nie jest żarówką) jest 1/50 czy 1/100s
3. Czy są to porządne diody o CRI na poziomie 90-95 i rzeczywiście temperaturze 5500K ?? Czy tanie o temperaturze ~5500K (często to jest 5000-7000K) i CRI 70-80.
4. Czy masz porządny i poprawnie skalibrowany monitor?? Masa tanich monitorów ma ograniczoną ilość wisiwetlanych kolorów, a do tego bardzo często świecą na niebiesko.
5. Daj f/8 - f/11 i będziesz mógł nagrywać przy ISO 100-200. Jakość powinna się poprawić.

fafniak
29-08-2016, 07:33
Skonstruowałem lampę...brzmi niepokojąco...
Nie wiadomo jakie są ledy nie wiadomo jakie zasilanie....
Nawet przy profesjonalnych lampach bywają zagadki barwowe :)
Lampy led....za całe worki kasy... Na planie kamery fs7, f55, XDCAM..i co? Fs7 jako jedyna balansuje sie na fioletowo :)

Faktycznie powinieneś pokazać przykłady...

Maciek N
03-09-2016, 09:30
przy filmowaniu 60kl/s 30kl/s migawka powinna być ustawiona na 100.
Przesłonę zmniejszyć np do 12-8 w zależności od potrzeby.
Zmniejszyć iso
Zamiast oświetlenia led proponuję oświetlenie halogenowe.
Ustawić balans bieli.
Powinno być idealnie:)

docxxx
03-09-2016, 17:38
Maciek, dlaczego na 100?

TOP67
03-09-2016, 18:09
Może zanim zaczniesz filmować, zrób zdjęcie i wstaw tutaj.

Jakie obiekty fotografujesz? Światło centralnie z przodu nie zawsze jest najlepsze, daje bardzo mały kontrast i mocne odbicia.

Maciek N
03-09-2016, 20:34
Maciek, dlaczego na 100?

Przy innej migawce (mniejszej lub większej) często występują migotania z różnych źródeł światła. Ustawienie na 100 załatwia problem. Można filmować 25/50kl na sekundę i migotania najczęściej nie ma, ale szkoda nie wykorzystać możliwości lustrzanki. Ja filmuję 60k/s i migawka w sztucznym świetle zawsze na 100.

notdot
03-09-2016, 22:34
a to akurat ciekawe bo 100 jest pełną wielokrotnością częstotliwości prądu w sieci czyli 50Hz i jako tako powinno się unikać takich pełnych mnożników, no chyba że 60 klatek/s tutaj pomaga

Gracz
04-09-2016, 11:18
Zgadzam się absolutnie :)

GonzoG
04-09-2016, 12:09
a to akurat ciekawe bo 100 jest pełną wielokrotnością częstotliwości prądu w sieci czyli 50Hz i jako tako powinno się unikać takich pełnych mnożników, no chyba że 60 klatek/s tutaj pomaga
Właśnie jest na odwrót. Przy prądzie 50Hz zarówno ilość klatek, jak i czas migawki powinny być wielokrotnościami tej częstotliwości (w pewnych granicach), bo tylko wtedy z każdej klatce będzie taki sam cykl światła.
Czyli 25fps, 1/25s, 1/50s, 1/100s.
50fps, 1/50s, 1/100s.
Przy czasach innych pasy na obrazie mogą się przesuwać lub być w stałych pozycjach, ale jeśli światło ma częstotliwość 100Hz (2 cykle na 1 okres prądu), to migotanie będzie przy każdym innym czasie migawki, jak i może wystąpić przy czasach krótszych niż 1/100s (na matrycach CMOS ze względu na liniowy sekwencyjny odczyt, a nie jak CCD odczyt całej matrycy) i poszczególne linie będą już łapały różne wycinki cyklu światła.
Przy 24, 30, 60, itp fps zawsze będzie występowało przesunięcie między klatkami a prądem i migotanie/pasy mogą wystąpić przy każdym czasie migawki.

Nie mam jak tego pokazać, bo moje diody w domu mają wyższe częstotliwości i aparaty migotania nie łapią, ale wczoraj na imprezie właśnie mi to wyszło.
Sala oświetlona diodami i jedynie przy 30p, 1/50s nie było migotania. Przy 60p, 1/100s pojawiły już się pasy.

notdot
04-09-2016, 16:17
Ok, ale zawsze mnie uczono, że przy takim czasie, możesz trafiać albo w maksimum albo w zero sinusoidy, więc jest problem, ale może masz rację z tym przesunięciem przy dwóch następujących po sobie klatkach, a z trzeciej strony gdzieś tam mi się pojawia hasło "efekt stroboskopowy", który być może jest tym o czym piszesz

TOP67
04-09-2016, 16:56
To są dwie różne, choć podobne rzeczy.

1. Czas naświetlania. Dotyczy również zdjęć.
Należy używać czasu 1/100 lub każdej dłuższej wielokrotności. Dzięki temu zarejestrujemy cały półokres i zdjęcie będzie naświetlone równomiernie. Przy czasie np. 1/80 załapiemy się na cały półokres i kawałek następnego. Przy pojedynczym zdjęciu nie stanowi to problemu. Ale przy serii, za każdym razem możemy trafić na inny odcinek, co prowadzi do różnic w jasności i bardzo często WB (na sąsiednich klatkach). A przy czasach krótszych i migawce szczelinowej, zmiany będą przebiegały przez kadr.

2. Ilość klatek/s
Przy 50 fps będziemy zsynchronizowani z siecią i ew. nierówności oświetlenia będą identyczne na sąsiednich klatkach (mogą się bardzo wolno rozjeżdżać w czasie). Wtedy dobór czasu nie jest tak krytyczny. Przy 60fps, trafimy za każdym razem inaczej i trzeba zadbać o dobry czas, żeby równo naświetlić klatkę.

A wracając do problemu, to wciąż czekamy na zdjęcie zrobione tym zestawem. To powinno być prostsze niż film.

notdot
04-09-2016, 17:18
O dzięki TOP za wyjaśnienie i podsumowanie

emilus143
05-09-2016, 20:48
Witam. Przede wszystkim chcę podziękować za bardzo duże zainteresowanie tematem. Przepraszam że tak późno, ale dopiero dzisiaj znalazłem czas aby wszystko dzisiaj rozłożyć- oczywiście to wszystko co widzieliście na zdjęciach to prowizoryczny, niebezpieczny stelaż.

Wrzuciłem film na Youtubie, bez żadnej obróbki. Co ciekawe, dzisiaj jak nagrywałem obraz jest zupełnie inny, nie ma niebieskiego koloru- zmieniłem tylko opcję balansu bieli z PRE na lampę błyskową. Oto efekt:

https://youtu.be/3sVB0isRmwY

Teraz zadajecie sobie pytania: po co taka mocna lampa, po co przesłona o tak dużej wartości. A no jak widać na filmie, autofocus wariuje a dzięki takiej przesłonie, ma on mniej do roboty. Mam jednak wrażenie że film jest nieostry, obraz "taki sobie". Panowie, co mogę zrobić aby film wyglądał na taki, że będzie cieszył prawie każde oko i sprawiał wrażenie profesjonalnego? Podkład - wiem, będę go jeszcze matowił, za bardzo błyszczy.

Będę filmował i fotografował takie małe rzeczy, w różnych kolorach. Lampa jest zbudowana na średniej jakości diodach, CRI około 85.

Wywalić lampę i dolożyć do porządnego zestawu? Jeśli potrzeba,mogę wykonać więcej filmów, z różnymi wartościami, tylko jakimi?

TOP67
05-09-2016, 21:14
Bo przy takiej przysłonie żaden obiektyw nie będzie ostry. Nie przekraczaj f8, jeśli nie wymaga tego GO.

emilus143
05-09-2016, 21:32
Przesłona 14 ISO 200 naświetlanie 1/100 : https://youtu.be/javkRpN657Q

oraz: https://www.youtube.com/watch?v=0KW0X5tzbkY

GonzoG
05-09-2016, 23:51
Do takiego nagrywania nie używa się Nikona, bo w nim nie ma sprawnego AF w czasie nagrywania.
Kup sobie Sony A3000 (z 18-55 OSS można dostać poniżej 1000zł) i będzie o wiele lepiej.

emilus143
06-09-2016, 10:23
A możes polecić jakąś kamerę do 1000 zł, tak aby była na moje potrzeby? Szczerze to nie potrzebny mi już kolejny aparat. Bardzo ważne jest dla mnie aby mieć cały czas normalny AF, bo w tym aparacie to jest tragedia - bawiłem się już wszystkimi ustawieniami.

GonzoG
06-09-2016, 11:37
Sony a3000 ma płynny AF, może nie za szybki, ale płynny, jakość filmów bardzo podobna do D3300 (nie myl tu słabej jakości spowodowanej ustawionym f/22 w obiektywie).

Wszystkie kamerki do 1000zł to zabawki do nagrywania rodzinnych filmików w słoneczny dzień.