PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór sprzętu do filmowania (statyw, steady, slider)



bartekm636
24-08-2016, 12:28
Witam serdecznie :) Niedawno trochę mocniej zainteresowałem się filmowaniem i zakupiłem Lumixa G7. Chciałbym do niego sukcesywnie dokupować podane rzeczy:
1. Statyw (budżet 450-500 zł)
Myślałem nad czymś takim : Triopo MX-1128 + Benro S2
Nóżki wydają się być w porządku, a głowica ma dość dobre opinie
2. Steadycam (350-500 zł)
Tu myślałem nad jakąś używką Flycama Nano
3. Slider (300-400 zł)
Tutaj nie mam żadnych pomysłów. Czy slidery w taki budżecie mają jakiś sens czy lepiej zrobić jakiegoś własnoręcznie z wielu poradników na YT, a potem dozbierać na coś typu Foton Kameleon?

Na razie mam pieniądze na statyw, resztę rzeczy dokupię z czasem, lecz chciałem zrobić rozeznanie czego szukać, gdy będę miał już pieniądze na steady i slider :)

Maciek N
28-08-2016, 22:42
Powiem z doświadczenia że za te pieniądze co byś nie kupił to nie będziesz z tego zadowolony. Najtaniej jest kupić raz a porządny sprzęt który będzie służył latami.
Są przecież raty. Napisz co chcesz filmować. Może coś będę w stanie doradzić.
Jeśli nie masz doświadczenia to namawiam odwiedzić targi foto-wideo w Łodzi. Trzeba samemu porównać jak pracuje dana głowica (dopasować do własnych oczekiwań), a nie opierać się na opiniach bo to proszenie się o kłopoty.

fafniak
29-08-2016, 06:46
Gdzie jest przycisk "Lubie to"?
MaciekN bardzo dobrze pisze. Wydasz 500zl na statyw i dość szybko okaże się że statyw i głowica jest ok ale pracować będziesz mógł tylko na szerokim kącie albo na zafiksowanej głowicy.
Podobnie z reszta gratów....

Aeon88
29-08-2016, 15:44
Nie do końca, jeśli pracuje amatorsko i kręci filmy rodzinne dla siebie w zupełności wystarczy mu statyw benro ad71fk5, flycam nano i najtańszy slider na allegro jaki znajdzie. W zastosowaniach profesjonalnych niestety to się nie sprawdzi, bo tam stosunek jakości stabilizatora jest wprost proporcjonalny do wydanej kasy, gdzie 1500 na 3 rzeczy to stanowczo za mało.

Kup to na co Cię stać i idź kręcić filmy. Najgorzej jest kogoś na starcie zniechęcić podsuwając sprzęt za grube tysiące którego na starcie po prostu nie potrzebuje.

bartekm636
30-08-2016, 17:46
Najprawdopodobniej będą to samochody, ale nie chcę się ograniczać. Filmiki fabularne i praca zarobkowa raczej odpada. Mam dopiero 16 lat, więc po prostu chciałbym kupić statyw i zacząć kręcić, a nie czekać rok za nim uzbieram na jakiś profesjonalny model, którego i tak na razie nie wykorzystam :) Dzięki za to porady, już myślałem, że nikt nie odpowie :)

fafniak
30-08-2016, 20:46
Może i przesadzam, ale w takim razie mam radę. Nie kupuj przez internet.
Weź najdłuższe szkło jakie masz i zamontuj do aparatu. W sklepie poproś o mozliwosc sprawdzenia statywów.
Ten statyw na którym będziesz w stanie płynnie ruszyć i poprowadzić panoramę po np. oknach jakiegoś budynku i płynnie zatrzymać będzie całkiem ok.
To samo zrób z pionowym ruchem.
Na koniec przetestuj czy fix pionowy i poziomy daje radę przytzrymac aparat i bez poruszenia kadru daje sie odfixowac. Bo nie jest problemem zafiksowanej głowice na maxa... Problemem jest zrobić to na tyle lekko aby aparat utrzymał sie w pozycji jakiej chcesz i aby przy odfiksowNiu nie poruszyć aparatu/ kamery.

SHOX!
28-09-2016, 14:47
Nie kupuj chińskich steady camów bo nie idzie ich wykalibrować. Zapłać dwa razy więcej ale kup glidecama albo flycama. Reszta może być chińska oby prezentowała jakąś jakość.