PDA

Zobacz pełną wersję : Profile kolorów



Jarecky83
17-08-2016, 12:39
Mam pytanie, bo właśnie zgłupiałem;)

1. Czy jest sens wgrywania profili kolorów do body, jeśli fotografujemy w RAW i wywołujemy np. w LR, gdzie program chyba i tak korzysta ze swoich profili kolorów?
2. Czy dobrze myślę, że profile kolorów w aparacie sprawdzają się tylko w przypadku .jpg?
3. Jak profile kolorów mają się do presetów np. w LR?

nimnull
17-08-2016, 13:18
1. Moim zdaniem nie (profile LR, C1 itp. to odpowiedniki - bardzie lub mniej odstające od tych nikonowskich).
2. W przypadku oprogramowania od Nikona, Nef ma przypisany profil z puszki.
3. Preset to nie profil.

Jarecky83
17-08-2016, 13:32
3. Preset to nie profil.

Zgadza się, chodziło mi raczej o to, czy wywołując RAW z danym profilem w LR a potem dodając preset jestem już niejako ograniczony do barw jakie mam w profilu? nie wiem, czy to jasno zabrzmiało;) Czy mogę te barwy jeszcze potem dowolnie korygować?

Ogólnie rozchodzi mi się o to, czy wybierając jakiś profil kolorów mam możliwość w dalszej edycji osiągnąć np. taki a taki kolor skóry, czy jestem już pozbawiony tej możliwości lub będzie po prostu trudniej?

nimnull
17-08-2016, 13:44
Jak na mój chłopski, prosty rozum. Wybierając profil, wybierasz odstępstwa od surowego pliku, niejako punkt startowy.
Poustawiasz sobie to i owo, ale przełączając profil - kolor, kontrasty itp. z pewnością w jakimś stopniu Ci się rozjadą.

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

GonzoG
17-08-2016, 14:59
Ustawiony profil PC nie ma żadnego wpływu na RAWy. Jest to jedynie profil używany do wywołania RAWów w aparacie albo sofcie Nikona.

Profile kolorów w Nikonie są wgrane fabrycznie i nie da się ich zmienić, ani wgrać.
To co się wgrywa to jedynie własne drobne modyfikacje kontrastu czy nasycenia, a nie profile kolorów.

A czy jest sens ich wgrywania - i tak i nie. Ja np. używam TassinFlat przy zdjęciach nocnych, bo pozwala od razu zobaczyć co da się wyciągnąć ze zdjęcia. Czy czasami własnego profilu B/W (ze zmodyfikowaną krzywą), bo pozwala czasami łatwiej określić poprawną jasność zdjęć. I tylko do takich zastosowań mogą się przydać jak robisz w RAWach, a wywołujesz w sofcie innym niż Nikona.

Ogryzek
23-08-2016, 07:23
Ustawiony profil PC nie ma żadnego wpływu na RAWy. Jest to jedynie profil używany do wywołania RAWów w aparacie albo sofcie Nikona.



Nie wiem czy dobrze interpretuję Twoją wypowiedź ale jak zmienię profil wejściowy na PC z D3s na Canon 5D to momentalnie zmienia mi się kolorystyka zdjęcia RAW.
Matryce nie są liniowe więc do niwelowania różnic w oddawaniu kolorów służą właśnie profile aparatu.
Można także wyłączyć profil wejściowy i wtedy otrzymujemy prawdziwy zrzut RAW.

Oczywiście profil wejściowy to nie jest jeszcze profil wyjściowy bo być może piszesz o profilu wyjściowym ale za chwilę wejdziemy w dłuższy wykład o dostępnych przestrzeniach barw, ścinaniu tej przestrzeni oprofilowaniem zdjęcia i tak dalej...

GonzoG
23-08-2016, 23:21
Źle interpretujesz. Kolorystyka RAW nie zmienia się, bo nie jesteś w stanie obejrzeć zdjęcia w RAW, bo takiego nie ma... RAW to numeryczny zapis odczytanych z matrycy wartości. To nie jest zdjęcie.
Obejrzeć możesz jedynie wywołanego RAWa do postaci zdjęcia, ale to nie jest już RAW.
Profile w aparacie służą do tego abyś mógł obejrzeć wywołane zdjęcie w postaci JPEG.
Profil wejściowy, jak go nazwałeś, to wartości gain'a dla poszczególnych składowych RGB i sa stałe w aparacie. Korygują one różnice w czułościach komórek o poszczególnych kolorach.
A za nieliniowość i poprawne oddanie kolorów odpowiadają profile do wywoływania RAWów.

A że zmieniają ci się kolory - pewnie że się zmienią, bo jak zmienisz krzywą kontrastu czy nasycenie, to i kolory będą wyglądać inaczej.
Nikon ma teraz tylko 5 profili kolorów: Standard, Neutralny, Portret i w najnowszych Flat.
Wszystko inne to tylko modyfikacja tylko profili w dostępnych wartościach:
wyostrzenie
kontrast ogólnie lub krzywa
jasność (jak nie jest używana krzywa)
nasycenie
barwa (jest dostępnych chyba 5 czy 6 odcieni barwienia zdjęcia)
I w najnowszych jeszcze dochodzi mikrokontrast (clarity)

Nie ma żadnych możliwości zmiany profilu kolorów.

W starych były jeszcze profile D2X, ale nie wiem czy to nie były modyfikacje wyżej wymienionych.

Ogryzek
25-08-2016, 14:30
Zastanawia mnie czy Ty sam wiesz co piszesz i czy rozumiesz o co ktoś pyta bo piszesz dużo ale efektywnie to przypomina techniczny bełkot.
Bez urazy ale wystarczyło udzielić jednej konkretnej informacji, której po całym tym elaboracie nadal nie udzieliłeś.