PDA

Zobacz pełną wersję : Różnica prędkości AF.



andrzej_laskowski
05-09-2005, 11:26
Witam. MA ktos doświadczenie może w pstrykaniu Nikkorami z AF-S i bez niego.
Zastanawiam się nad zakupem 300 mm i nie wiem tylko czy warto dopłacać 1500 za ten silniczek. Kupuję z myślą o sporcie, więc prędkość AF ma duże znaczenie. Nie wiem tylko czy ten silnik jest aż tak dużo szybszy, czy to może taki "bajer" jak VR za który niewarto dopłacać?
Z góry dziękuję za pomoc.

phantomek
07-09-2005, 20:29
Ostatnio miałem możliwość popróbowania D100 z Nikkorem 80-400 VR. On ma AF a nie AF-S. Sam posiadam Sigme 70-200 z HSM, i moge powiedzieć że w tym porównania to widać dużąąąąąąąą różnice. A jeżeli do sportu to już napewno z AF-S :)
takie jest moje zdanie :)

Pawel Pawlak
07-09-2005, 21:34
miałem AF80-200 teraz mam AFS70-200VR. szybkości AF nie ma co wogóle porównywać.
mam AFS300F4 i miałem w ręku AF300 - mimo że AFS300 nie jest super szybka, to bije model tańszy na głowę...

[ Dodano: Sro Wrz 07, 2005 9:37 pm ]
poza tym AFSy mają trym m/a który umizliwa ostrzenie na raz manualne i AF

pebees
07-09-2005, 22:23
poza tym AFSy mają trym m/a który umizliwa ostrzenie na raz manualne i AF
Znaczy się - że jak? Siłujemy się z silniczkiem od af? Ja go w prawo, a on w lewo.. :D

Pawel Pawlak
07-09-2005, 22:47
znaczy że pierścień focusa chodzi na sprzęgle i możemy ostrzyć ręcznie kiedy mamy włączone AF. Mozna szybko ustawić ostrość manualnie a wyostrzyć spustem. To bywa zdecydowanie szybsze niż sam AF

gmoszkow
07-09-2005, 22:51
Znaczy się - że jak? Siłujemy się z silniczkiem od af? Ja go w prawo, a on w lewo.. :D

Wcale nie musimy się siłować jest to tak zwany focus override czyli jest pewnego rodzaju sprzęgiełko, które umożliwia kręcenie pierścieniem ostrości przez cały czas bez względu na to czy aparat jest w trybie Auto czy manual focusa.

Każdy AFS, HSM czy inna nazwa w zależności od producenta tak działa. W sporcie to specjalnego zastosowania nie widzę, ale w przypadku krajobrazów i używania hiperfokalnej (jak ktoś ma wyczucie głębi ostrości) jak najbardziej.

A co do wyboru AFSa czy bez - szkło kupujesz na ładnych kilka lat więc tu bym raczej nie oszczędzał - jeśli oczywiście jesteś w stanie sobie na to szkło pozwolić.

Pozdrawiam

Grzegorz

Pawel Pawlak
07-09-2005, 23:16
Znaczy się - że jak? Siłujemy się z silniczkiem od af? Ja go w prawo, a on w lewo.. :D

Każdy AFS, HSM czy inna nazwa w zależności od producenta tak działa. W sporcie to specjalnego zastosowania nie widzę,

Jestem przekonany że w sporcie do wykorzystania jak najbardziej... Wstępne manualne nastawinie ostrości może być zdecydowanie szybsze niż automatyczne. zwłaszcza jak obiekt mało kontrastuje z tłem albo jest słabe oświetlenie. Tylko końcowe ostrzenie robimy spustem. 90% ptactwa w locie foce w ten sposób. AFS działa na tyle wolno w stosunku do prędkości zwierzaka że AFS nie miałby szans.

pebees
08-09-2005, 07:54
Aha. No to faktycznie dobre toto, mi by się przydało prawdę mówiąc :) Dzięki za wyjaśnienie :)