PDA

Zobacz pełną wersję : Uzyskanie przygaszonych, stonowanych kolorów



Scoobany
14-08-2016, 10:58
W jaki sposób mógłbym uzyskać takie stonowane, przygaszone kolory?


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/08/13942419_1050824585001461_759243949_n1-1.jpg
źródło (http://vpx.pl/i/2016/08/14/13942419_1050824585001461_759243949_n1.jpg)

ksh
14-08-2016, 11:00
Najlepiej w programie do wywoływania raw.

Scoobany
14-08-2016, 11:23
Samo skierowanie suwaka nasycenia w lewą stronę nie daje mi tego efektu.

2pompony
14-08-2016, 14:18
To skieruj w lewo coś innego. :)

No dobra, a już poważniej - na kolory ma wpływ cała masa innych ustawień, nie tylko sam suwak nasycenia. Krzywe, kontrast, zawartość czerni (lub jasnych - w drugą stronę)... Jeśli nie będziesz miał zrozumienia że tak się dzieje, nie będziesz dobrze obrabiać zdjęć, albo właśnie będziesz się dziwić: widzisz zdjęcie z przygaszonymi kolorami, a samo ruszenie nasycenia to zupełnie nie to co trzeba...

Po drugie taki LR choćby, ma cały przebogaty panel do zabawy kolorami (nie tylko ośmioma obecnymi na suwakach, bo można użyć pipety i edytować konkretny, dokładnie spróbkowany kolor). A jak komuś mało, to są jeszcze pędzle do selektywnej edycji - razem daje to takie bogactwo możliwości, że wspomnienie jednego suwaka nasycenia i to że chciałeś tylko nim wojować przyprawia mnie o uśmiech (i używam takiego sformułowania, bo chcę być delikatny).

Jak weźmiesz do głowy, że są jeszcze takie sprawy jak dostępna edycja tego, jak mają się zachowywać kolory z aparatu (choć na wstępnym etapie obróbki nie radzę tego ruszać, bo można namieszać za bardzo) - to sam powinieneś zobaczyć, że prawdziwa obróbka nie kończy się na jednym suwaku do koloru i jednym do jasności. I że ludzie uczą się tego czasem i latami.

solmark
28-08-2016, 16:26
"(nie tylko ośmioma obecnymi na suwakach, bo można użyć pipety i edytować konkretny, dokładnie spróbkowany kolor)"

Oświeć gdzie to znaleźć w LR bo nijak nie mogę znaleźć pipety w zakładce kolorów.

2pompony
28-08-2016, 16:57
1. W zakładce HSL / Color / B & W ustaw HSL (ja mam to na stałe, bo najwygodniej)
2. Lekko poniżej, w linijce Hue | Saturation | Luminance| All ustaw sobie All (też mam na stałe)
3. Teraz ubierz okulary. :)
4. Poniżej będzie tytulik Hue, a pod nim suwaczki (8 sztuk); potem tytulik Saturation i znowu 8 suwaczków, na końcu Luminance i suwaki. Zauważ że na lewo od każdego tytuliku jest kołko - kliknij w to, najedź myszą na zdjęcie na jakiś kolor, kliknij i ciągnij góra/dół. To właśnie jest pipeta, której szukasz.

Teraz w zależności od tego, przy którym tytule kliknąłeś kółko i jaki kolor sobie wybrałeś - to ten kolor będziesz edytować tą metodą, jakie kółko kliknąłeś. Jak kliknąłeś przy Hue, będzie edytowany odcień (Hue), jak Saturację - to będziesz edytować saturację, itd.



Alernatywną drogą jest używanie skrótów do tych pipetek:

Ctrl Shift Alt H dla pipetki Hue
Ctrl Shift Alt S dla pipetki Saturation

i zostawiam Twojej domyślności jaki jest skrót do pipety dla Luminance. :)

solmark
28-08-2016, 17:15
Ech, a już myślałam, że coś się zmieniło. Znam te kółeczka. Pipetka to była w Aperture. Genialna to była sprawa. Dzięki za odpowiedź.

2pompony
28-08-2016, 17:26
He he, to że nei ma obrazka/ikonki pipetki nei oznacza, że nie ma samej pipety.

Jak dla mnei się sprawdza, bo prosto, wygodnie i przede wszystkim wyjątkowo efektywnie mogę edytować ten kolor który kliknę (czyli niejako definicja działania pipetki), a nie ten, którego suwak dał mi producent do wyboru.