PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z Nikkor 20mm f/2.8D - prosze o rade!



piotr_82
25-05-2007, 14:31
Cześć wszystkim!

Mam mały problem z Nikkorem 20mm f/2.8. Po zapięciu do N80 i ustawieniu obojętnie, albo trybu Aperture Mode albo pełnego manuala za nic nie mogę wyostrzyć tym szkłem na nieskończoność ;/ Tzn znak nieskończoności owszem, pojawia sie w szybce na korpusie, ale przy włączonym trybie AF (próbowałem center, spot i matrix - szkło jest z "D") w wizjerze nie ma "kropki" oznaczającej ostrość a co za tym idzie nie da sie zwolnić migawki. Nie ma z tym problemu przy ostrzeniu powiedzmy na 1m czy niewiele więcej ale na nieskończoność... coś mi nie idzie a próbowałem na wszystkich trybach, czyściłem styki ... nie mam koncepcji :(

Jeśli ktoś miał taki problem albo ma jakiś pomysł, będę wdzięczny ;) chciałoby sie coś popstrykać tym szkłem a tu nic... leży w torbie i czeka.

Pozdrawiam, p.

Cold
25-05-2007, 16:12
Czy po przelaczeniu na manual i recznym ostrzeniu na nieskonczonosc masz "potwierdzenie ostrosci", czy problem wystepuje wylacznie w trybie AF?

aldus
25-05-2007, 17:04
...za nic nie mogę wyostrzyć tym szkłem na nieskończoność ;/ Tzn znak nieskończoności owszem, pojawia sie w szybce na korpusie, ale przy włączonym trybie AF ... w wizjerze nie ma "kropki"

Napisz dokładniej jak to było z tym ostrzeniem na nieskończoność. Czy pole ostrości było ustawione na jakikolwiek choć trochę kontrastowy element? Jeśli nie to nic dziwnego, że nie ma potwierdzenia ostrości. Ten sam efekt będziesz miał i na mniejszych odległościach. Skieruj np. aparat na jednolitą powierzchnię (ściana, sufit) pozbawioną faktury. Za chińskiego boga AF nie ustawi ostrości.

piotr_82
26-05-2007, 15:58
Czy po przelaczeniu na manual i recznym ostrzeniu na nieskonczonosc masz "potwierdzenie ostrosci", czy problem wystepuje wylacznie w trybie AF?


Potwierdzenie ostrosci - jest, tyle ze kropka oznaczajaca ostrosc w wizjerze miga (tzn pulsuje a nie swieci na stale w momencie zlapania ostrosci). W trybie AF z kolei albo nie ma kropki potwierdzajacej ostrosc wcale, albo tak jak w manualu, miga ale nie pozwala na wyzwolenie migawki. Czasem jednak po wielokrotnym usilowaniu nacisniecia spustu i pomimo braki ostrosci w wizjerze (na korpusie obiektywu oznaczenie jest na nieskonczonosci) udaje sie zrobic fotke... tzn tak jakby przez b krotki moment aparat mial ostrosc i pozwalal na zwolnienie migawki. Takie oto cuda....

piotr_82
26-05-2007, 16:07
Napisz dokładniej jak to było z tym ostrzeniem na nieskończoność. Czy pole ostrości było ustawione na jakikolwiek choć trochę kontrastowy element? Jeśli nie to nic dziwnego, że nie ma potwierdzenia ostrości. Ten sam efekt będziesz miał i na mniejszych odległościach. Skieruj np. aparat na jednolitą powierzchnię (ściana, sufit) pozbawioną faktury. Za chińskiego boga AF nie ustawi ostrości.

Pole ostrosci w trybach spot, center weighted i matrix (probowalem wszystkich trzech) prawie zawsze ustawialem na kontrastowy "przedmiot", powiedzmy drzewo, linie horyzontu laczaca niebo np z drzewami, cos charakterystycznego na scianie , nie bylo takiej sytuacji zeby ostrosc byla ustawiana na cokolwiek pozbawionego ostrosci i faktury. Bez wzgledu na to czy byl kontrast czy nie, AF wariowal - obiektyw przesuwal sie na oznaczenie nieskonczonosci, potwierdzenia w wizjerze aparatu brak i brak mozliwosci nacisniecia spustu migawki ;/

Cold
26-05-2007, 21:36
Szczerze powiem, że nie mam pomysłu.
Osobiście wykonałbym taką procedurę:
1. Czyszczenie styków obiektywu i body.
2. Próba zrobienia fotografii na nieskończoność ustawiając ostrość na bardzo kontrastowy element: np. wieża kościoła, drzewo itp.
3. Obiektyw ostrzenie na manual, body w trybie A, potem to samo S, potem M próba fotografowania j/w
Jeśli w dalszym ciągu brak potwierdzenia ostrości obiektyw do torby i na jego miejsce inny (dowolny z twojej kolekcji) i sprawdzenie czy przypadkiem to nie wina body.
A potem to już tylko droga do serwisu.

andre84
26-05-2007, 21:45
Miałem taki sam problem z nikkorem 28-70/2,8. Przesłałem do serwisu i okazało się , że obiektyw był rozkręcany przez fachowca amatora i żle złożony. Po naprawie wszystko jest OK.

piotr_82
29-05-2007, 13:39
No to chyba i mnie czeka wysyłka do serwisu... ;/ Tak przy okazji, znak ktoś z Was DOBRY serwis obiektywów w Krakowie ?? Byłoby mi najłatwiej. Jak sie nie uda to mam do wyboru albo serwis Nikona (boję sie troche o koszt...) albo - podobno bardzo dobry - serwis Foto Witold Bykowski, oba w Wawie ;/ Macie jakieś doświadczenia z którymkolwiek z nich ?? Dzięki za pomoc!

Cold
29-05-2007, 16:52
Naprawa Sprzętu Foto
Adam Kadeja
ul.Czapskich 1
31-110 Kraków
(012) 429-10-28

Jedyna rozsądna alternatywa w Kraku. Bardzo rzetelni i fachowi.

piotr_82
30-05-2007, 08:23
Cold, dzięki za alternatywe! Jutro sie zorientuje czy mogą mi jakkolwiek pomóc.

Tak przy okazji, przeglądałem Twoją www, super fotki zrobiłeś! Mógłbyś zdradzić pare szczegółów jakim sprzętem je wypracowałeś (cyfra czy analog i z jakimi szkłami). Sam próbuje czasem pstrykać koncerty tym samym obiektywem który masz (70-210) ale takich efektów jeszcze nigdy nie osiągnąłem;/ Zawsze albo za ciemne, albo poruszone... na rolke jak mi wyjdzie 6-7 fajnych to tyle. Reszta takie troche byle co... ;)

Pozdrawiam,
piotr.

Cold
30-05-2007, 12:11
Oj! Zawstydziles mnie. Nie odbieram tych fotek w taki sposob. Jestem bardziej krytyczny.
Pstrykalem D80. Zasadniczo uzywalem wszystkich swoich szkiel. Czulosc 400 - 800, trzeba mocno uwazac na to o dzieje sie na scenie i odpowiednio reagowac. Lampa blyskowa przy takich koncertach absolutnie zabroniona. Oj jakby mi sie przydala tam taka 20 z jaka idziesz do serwisu :)
pozdr.
(Rowniez) Piotr

piotr_82
31-05-2007, 13:54
Czulosc 400 - 800, trzeba mocno uwazac na to o dzieje sie na scenie i odpowiednio reagowac.

Na cyfrze jeszcze to widze, chociaż nie miałem jak dotąd okazji pstrykać cyfrakiem Nikona :( Ale jak to jest na analogu, zwykle foce na Fuji Xtra 400 (czasem 200) - powinienem oszukać aparat ręcznie zwiększając liczbę ISO do 600 ? Chyba straszne ziarno wyjdzie, mam racje? Na ISO 400 już widać "pixele" na skanie negatywu więc większe ISO uwidoczni to jeszcze bardziej... tak mi sie przynajmniej wydaje; szczerze, nie praktykowałem tego jeszcze a to szkło 70-210 jest jednak troche ciemne... Widze że sie nie znam ;) więc gdybyś mogł w 2-3 zdaniach mi to wyjaśnć, byłoby super!

Co do mojej 20, poszła jednak do serwisu na Czapskich, ma być gotowa na jutro - ciekawe czy uda im sie usunąć ten problem... wspominali o kalibracji AF i justowaniu obiektywu. Zobaczymy. Jak odbiore i sprawdze to wrzuce wyniki na forum, sam jestem ciekaw.

PS. jak będzie działała to ... Ci pożycze ;) trase Kraków - Rzeszów robie PKP;/ średnio 2 razy w miesiącu więc jakby co to nie widze problemu.

Pozdrawiam,
Piotr.

Cold
31-05-2007, 14:53
Wielkie dzieki. Chetnie przetestowalbym takie szklo, bo jerstem "na kupnie". Musimy zatem kiedys umowic sie na wspolne focenie. W sumie Tarnow to bardzo ciekawe i piekne miasto, mozna zorganizowac jakis plenerek.
Sam wolasz material? Jesli tak to mozesz forsowac negatywy nawet do 1600. Jesli jednak wolanie zlecasz do labu to chyba nic z tego, a przynajmniej kosztowne to bedzie. Lepiej zlozyc cos o nominalnie wyzszej czulosci min 800ISO. A ziarnem sie nie przejmuj, toz to sam smaczek :)

piotr_82
31-05-2007, 20:01
Podoba mi sie pomysl z plenerem w Tarnowie i okolicach! Trzeba to bedzie zarzucic publicznie i przy okazji wolnego czasu jak najbardziej mozna cos wykombinowac... czuje ze sporobym sie nauczyl od bardziej doswiadczonych Nikoniarzy ;)

Co do Twojego pytania, nigdy nie wywolywalem samemu klisz, zawsze robie w labach, niby mam swoj w Rzeszowie i robi a dobrze ale mam ochote znalezc jakas alternatywe ( w Rzeszowie robie w Salonie Agfa Photo w Galerii Rzeszow na Slowackiego - gdyby ktos szukal to sa godni poecenia)

Czytam posty na forum bo najprawdopodobniej zmienie negatyw z Fuji Xtra na cos lepsiejszego... przede wszystkim sprobuje zroznicowac filmy bardziej niz do tej pory. Masz cos godnego polecenia z negatywow barwnych ? (B&W mam juz swoj - FP4+ Ilforda i raczej nie zamienie go na nic innego ;) )

Cold
02-06-2007, 09:44
Zasadniczo nie mam ulubionych materialow negatywowych. Jesli zalezy mi na temacie i na fotach (np. zlecenie albo projekt wlasny) to Reala i Velvia. Jesli nie to Superia. Z BW Ilford HP5 i PAN 400 (ladnie sie forsuja). BW wolam sam, a kolor oddaje do sprawdzonego labu.

bufetowa
27-01-2012, 16:41
czesc, w mojej 20-tce, ktora dostalam, w ogole nie dziala AF. czy ktos sie orientuje ile moze kosztowac naprawa tego?

Vifoto
27-01-2012, 17:08
Zanim oddasz obiektyw do korekcji sprawdź czy są takie same objawy przy podpięciu go do innego korpusu. Wiem z praktyki że jest taka możliwość zestawienia stanu kalibracji obiektywu i korpusu które daje taki efekt. Taki efekt miałem podczas kalibracji mojego korpusu do Sigm.