PDA

Zobacz pełną wersję : D5200 filtr IR



Dzin
02-08-2016, 16:46
Witam

Jestem tu nowy i szukam pomocy posiadam D5200 zakupiłem filtr blokujący IR lecz nie wiem czy uda się mi nim zrobić fotki na tym aparacie, jeżeli tak będę wdzięczny za wskazówki jak mam skonfigurować aparat żeby osiągnąć zamierzony efekt .... moje próby nic nie dały...fotki wogóle mi nie wychodzą

GonzoG
02-08-2016, 17:51
Jak to filtr blokujący IR, to zdjęcia będą dokładnie takie same jak były, bo podobny filtr jest na matrycy.

Jak to filtr do zdjęć w podczerwieni (wycinający pasmo widzialne i UV), to musisz ustawić odpowiedni czas migawki (w zależności od ilości IR w otoczeniu nawet kilka minut).

Dzin
02-08-2016, 18:19
Hej

Kupiłem takiego chinola
http://www.aliexpress.com/item/Artistic-Photography-67-mm-Infrared-Infra-Red-IR-Pass-X-Ray-Lens-Filter-760nm-760-Optical/32473412025.html?spm=2114.13010608.0.57.XasU3O

Czas na maa niskie iso próbowałem mama efekt

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/images/61156147704100930059.jpg)

2pompony
02-08-2016, 18:44
To nie jest filtr IR, czyli odcinający światło widzialne i przepuszczający podczerwone, to jest oszustwo w postaci sakramencko ciemnoczerwonej szybki która nic nie odcina, tylko zabarwia cały obraz na czerwono i nic więcej. Całe szczęście, że przynajmniej niewiele za niego liczą, bo na allegro były takie po jakieś 60 złotych i więcej - więć masz szczęście. Kiedyś kupując dekielki u Chińczyków zamówiłem sobie taki, bo sprzedawali za poniżej 3 dolary, więc postanowiłem wypróbować co to jest warte. Ot, wyrzuciłem w błoto 2,5 dolca, nic więcej.

Jak chcesz robić zdjęcia IR, to albo musisz dać aparat do przerobienia, albo kupić prawdziwy filtr IR, przy tej średnicy musisz się liczyć z wydatkiem rzędu 250 złotych (plus minus). Wszystko co przy tej średnicy zejdzie poniżej 120-150 złotych to będzie lewa podróba, a nie filtr IR. A w ogóle, to najlepiej kupić coś renomopwanej firmy w poważnym sklepie, inaczej nie osiągniesz niestety efektu.

Musisz też wiedzieć, że Twój aparat będzie wymagał używania długich czasów, np. mnie w super słoneczny dzień wychodziło ISO 400 i 20 sekund na f/8.

leonstar
03-08-2016, 14:22
Fotki ci wychodzą, teraz musisz je odpowiednio obrobić w programie, a będą jak na stronie.

GonzoG
03-08-2016, 15:31
Zdjęcia IR z nieprzerobionego aparatu zawsze będą czerwone. Aparaty robią zdjęcia tylko kolorowe, a jeśli wycinasz wszystkie kolory i zostawiasz tylko podczerwień, to tylko czerwone piksele będą rejestrowały światło.
Aby wyglądały jak to pokazują w internecie, to trzeba je odpowiednio wywołać i jest to możliwe tylko przy robieniu RAWów. Jak zrobisz JPEGi, to można tylko zrobić z nich czarno-białe.

A twoje zdjęcie jest stanowczo za ciemne i jak napisał 2pompony - nie jest to zdjęcie w IR. Jest to zdjęcie przez ciemny czerwony filtr.
Przy filtrze IR zielone rośliby byłyby jasne.

duves
26-08-2017, 12:23
Witam, polecam DSLR po konwersji na zdjęcie IR.
na przykład
https://www.zonerama.com/Album/3613083


Konwersja na podczerwień Nikon APS-C (wszystkie modele).
(Jestem ze Słowacji, przepraszam za moje tłumaczenie).

markB
28-08-2017, 02:13
Fotki ci wychodzą, teraz musisz je odpowiednio obrobić w programie, a będą jak na stronie.

Z tym filtrem (760 nm) nigdy nie będą takie jak na stronie aliexpress. Bo filtr 760 nm odcina niemal wszystkie kolory, pozostaje trochę niebieskozielonego. Przykładowo zdjęcie ostatnie z tej strony zrobione zostało z filtrem 590 nm, zostawiającym dość sporo światła widzialnego. Czyli jest to zwykła ściema i nabieranie klienta.
Najbardziej popularnym filtrem do IR jest taka Hoya: https://www.fotoplus.pl/filtry/specjalne/Podczerwony-R72
Niestety, fotografia z filtrem IR ma swoje ujemne strony, trzeba do kosztów dołożyć w miare solidny statyw, bo czasy wychodzą długie (dlatego aparat z wymienionym filtrem wewnętrznym jest dużo lepszy, bo fotografuje się jak zwykłą lustrzanką). Ponadto jakiś program do transformacji fotek z czerwonych na "normalne", chociażby Photoshop Elements.