PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografia ptaków - początkowy setup



zybex
31-07-2016, 22:54
Witam
Coraz bardziej przymierzam się do fotografowania ptaków w związku z czym chciał bym się podpytać (może ktoś fotografuje ptaszki) o kilka spraw. Wiadomo że sprzęt im droższy tym lepszy jednak na początek na pewno nie będę w stanie wydać 10.000 na sprzęt więc powoli , ale jednak chciałbym zacząć z jakimś w miarę dobrym efektem. Posiadam lustraznkę D5300 która zapewne się nie nada na ptaki więc będzie musiała być wymieniona na pełną klatkę. Jeśli chodzi o korpus myślałem o czym lepszym ale używanym, z drugiej strony wiele się naczytałem o używanym sprzęcie , a więc migawka która wiadomo że pada najczęściej, do tego warunki pracy (wilgoć, upały itp) co wpływa na pracę i precyzję więc kolejna opcja to zakup czegoś semi-pro ale nowego. Podoba mi się D3x ceny używek w UK to od 1000 Funtów więc nie najgorzej, ale kuszą też nowe konstrukcje jak np d750 , więc tu jest mój pierwszy problem... kolejna sprawa to obiektyw, wiadomo im dłuższy i jaśniejszy tym lepiej i znów ceny są dość zacne za najwyższe modele. Posiadam Sigmę 150-600, jasnością nie powala ale myślę że może starczyć na początek. Tak czy inaczej ciężko mi z tym ruszyć i w związku z tym chciałem zasięgną waszej opinii.

Pozdrawiam

SerU
31-07-2016, 23:28
Do ptaków wcale nie potrzebujesz FX, a wręcz bym odradzał, bo stracisz na cropie i każdy obiektyw Ci się "skróci".
Nie wiem, co Ci nie pasuje w zestawie D5300+S 150-600, bo ten sprzęt powinien dawać radę pod względem jakości obrazka. Problemem może być AF i wtedy zmiana puszki ma sens na D7100 albo D7200, ale taka zmiana w praktyce nie poprawi samej jakości zdjęć - jedynie pewność AF i zyskasz przy okazji lepszą ergonomię samego aparatu.

zybex
31-07-2016, 23:53
Właśnie wydaje mi się że AF nie domaga , wiadomo ptaki są małe i trzeba bardzo precyzyjnie się w niego wstrzelić, i chyba z tym jest problem, poprostu zdjęcia nie są ostre jak powinny być, oczywiście nie uzyskam takiej jakości jak przy np D3x i szkle 200-400 f/4 Nikkora ale jednak przy pełnym powiększeniu w LightRoom widać ewidentny brak ostrości. Myślałem nad pełną klatką bo są to aparaty profesjonalne lub semi-pro , większa matryca i ostrość na pewno lepsza, nie widziałem nikogo jeszcze kto fotografuje ptaki z tak podstawową lustrzanką jak D5300 więc coś w tym musi być, jednak tak jak piszesz obiektywy się skrócą a stosowanie teleconventera przy takiej jasności jak sogma nie ma sensu i to właśnie mam dylemat jak to ogarnąć całościowo.

SerU
01-08-2016, 00:24
Po pierwsze jakich ustawień AF używasz?
Po drugie pamiętaj, że D3x ma fajną matrycę i... w sumie nic poza tym. Nie należy do demonów szybkości (5fps), a po drugie ma bardzo niskie użyteczne ISO (maksymalne dla tego aparatu to 1600, użyteczne pewnie koło 800), co przy tele pokroju 150-600 sprawi, że zdjęcia będą gorsze, niż przy D5300, bo potrzebujesz krótkich szasów, a że szkło ciemne, to ISO idzie w górę...

zybex
01-08-2016, 00:40
W sumie nie ukrywam że próbował różnych kombinacji, generalnie używam AF-C (ciągły AF) i tryb pola 39 polowy z dynamicznym wyborem pola który jest niby zalecany dla właśnie takich zdjęć.

2pompony
01-08-2016, 02:41
Daj link do jakichś obrazków (jpgi w pełnej wielkości), bo bywa że ludziom się wydaje, że mają zdjęćia nieostre, podczas gdy mają ostre, ale poruszone (mylą nieostrość z poruszeniem). Czasami mają też obrazki nietrafione z ostrościa i dodatkowo poruszone - i wtedy rzeczywiście jest tragedia.

A co do budżetu - ogólnie mówiąc, jeśli masz ograniczony, to więcej wyciśniesz z przyzwoitego DXa niż z pełnej klatki za te same pieniądze.

Rycerz
01-08-2016, 08:29
do ptakow nie rezygnuje z cropa!
Dla poprawy jakosci zdjec lepiej kup staloogniskowa 300/4
a mozemasz byle jaki statyw he? A miejscowki masz dobre?

dawaj zdjecia zobaczymy jak ci podpowiedziec. Puszka to ostatnia potrzebna tutaj zmiana.

GonzoG
01-08-2016, 10:47
W sumie nie ukrywam że próbował różnych kombinacji, generalnie używam AF-C (ciągły AF) i tryb pola 39 polowy z dynamicznym wyborem pola który jest niby zalecany dla właśnie takich zdjęć.
AF w D5300 wcale nie jest zły.
A aki tryb nie jest zalecany, a wręcz przeciwnie. To jest tryb gdy masz jeden wyraźny obiekt na jednolitym tle i to nie za blisko obiektu, i tylko wtedy. Gdy tło nie jest jednolite lub blisko obiekty, to przy takim ustawieniu AF będzie często łapał elementy tła.
Jeśli masz problem z utrzymaniem obiektu w punkcie AF to można użyć np. 9-cio polowego.



jednak przy pełnym powiększeniu w LightRoom widać ewidentny brak ostrości.
Nawet najlepszy dostępny zoom nie da super ostrości przy pełnym powiększeniu zdjęcia z D5300. 24Mpix w aparacie DX to zdecydowanie zbyt duża rozdzielczość dla dostępnych obiektywów.
Poza tym czy jesteś pewien, że AF w tym obiektywie jest dobrze zgrany z twoim aparatem ?? tzn. czy trafia dokładnie tam gdzie powinien ?? Bo to bardzo częsta choroba współczesnych obiektywów.
Przy S150-600 możesz to bardzo łatwo wyleczyć - wystarczy kupić USB-dock'a i skalibrować sobie AF w obiektywie.

zybex
01-08-2016, 22:48
Dzięki za porady Panowie...
A więc z racji nie zadowolenia z moich zdjęć nie mam poprzednich prac ale zapodam ostatnie zrobione na ogrodzie to w ramach testu z przed kilku dni. Być może zdjęcia są poruszone jest to duża szansa przy takiej ogniskowej choć robienie zdjęć z "ręki" jest dość powszechne ale zapewne wymaga to doświadczenia :) Co do AF, z 9cio polowym nie próbowałem, spróbuje i zobaczymy.
Czytałem że Sigma oferuję stację USB ale myślałem że działa ona z wersją Sport, ale chyba się bardziej zagłębię w temat. Tak czy inaczej dzięki za porady i spostrzeżenia i załączam linki do full size kilku zdjęć ptaków z ogrodu i dla porównania samolotów gdyż latają mi nad głową :)

https://zapodaj.net/images/041f9ad972248.jpg
https://zapodaj.net/images/2d588ad747264.jpg
https://zapodaj.net/images/e6f91911ff9d6.jpg
https://zapodaj.net/images/9f94f4b21e984.jpg
https://zapodaj.net/images/5569e5107a3e1.jpg

SerU
01-08-2016, 23:05
Pierwsze OK, drugie poruszone, trzecie poruszone, czwarte - raczej samolot był za szybki (panoramowanie), piąte - poruszone.

Generalnie nie widzę tu problemów z AF, ale z obsługą tego, co masz. Przy 600mm trzeba wprawy żeby utrzymywać czasy 1/400 (gołąb na płocie). Dodatkowo nad takimi zdjęciami trzeba posiedziec podczas obróbki (o ile są ostre).

Rycerz
01-08-2016, 23:05
statyw se kup do ptakow
Gołebie to nie ptaki

zybex
02-08-2016, 00:04
No nic, czyli trzeba nad techniką i precyzją popracować w takim razie :) z tego wynika . Mam nadzieję że na weekendzie będzie pogoda to się wybiorę za Londyn , może tym razem będą lepsze efekty biorąc pod uwagę powyższe uwagi i porady.

Dzięki

2pompony
02-08-2016, 01:15
Gołebie to nie ptaki

Właśnie! Gołębie to żmije!!!



A co do zdjęć, to tak jak myślałem, to nei jest kwestia AFa tylko poruszenia. Długie ogniskowe trzeba po prostu umieć opanować, zwłaszcza przy dzisiejszych matrycach.

A tak a propos samolotów, nie wiecie czemu ten arabski ma taki olbrzymi napis mówiący 'Franek jest brodaty'? Czy to nei dziwne?

david555
02-08-2016, 07:46
Właśnie! Gołębie to żmije!!!

A żebyś wiedział, ewolucyjnie wszystko to gadzina, oprócz robactwa. :)

Bezpieczny czas z ręki przy takich lufach na DXie, to zakres 1/500 - 1/1000, zależnie od ogniskowej i trzeba jeszcze robić korektę na dynamikę zdejmowanego obiektu.

zybex
03-08-2016, 22:43
Akurat był pod ręką, sporo tu tego :) cóż dzięki za porady i wskazówki i trzeba dalej działać.

marekawo
03-08-2016, 23:09
Co do AF-u do tych fotek to tylko pojedynczy punkt,tak mi się wydaje.

Paapaj
16-10-2016, 19:46
Czy lepsze jest ustawienie w AF-C 51 punktów czy 3D?

SerU
18-10-2016, 09:06
Czy lepsze jest ustawienie w AF-C 51 punktów czy 3D?

A do czego? Do ptaków? Tylko pojedynczy punkt AF. Skąd apartat ma wiedzieć na czym ustawiać ostrość jeśli ptak siedzi np. na gałęzi na drzewie albo w krzakach? :)

Paapaj
18-10-2016, 09:39
Byłem przekonany że 51 pól..

SerU
18-10-2016, 22:15
Jak ptak leci na tle bezchmurnego niebia, to 51 pól, czy 3D da radę - ale tylko wtedy. Jeśli siedzi na gałęzi, masz po drodze jakąś trawę itp. to tylko jeden punkt i nim celujesz w swoją ofiarę ;)

aniazl
28-06-2020, 22:17
Witam, chcialabym sie zapytac czy w moim przypadku oplaca mi sie wymieniac nikona d5000 na d7200? Mam d750 i sigme 150 600 i jestem zadowolona z jakosci zdjec. Fotografuje ptaki. Czasem przydala by sie dluzsza ogniskowa. d5000 nie bede porownywac do d750 bo to zupelnie inna bajka, nie wiem jak sie sprawa przedstawia z d7200, ewentualnie d7000.

Wind Mill
28-06-2020, 22:50
7200 tak, 7000 nie.

aniazl
28-06-2020, 22:59
7200 tak, 7000 nie.

Czyli wymienic d5000 na d7200 i bedzie widoczna roznica w jakosci zdjecia? Nie uzywalam nigdy d7200 z tad pytanie

Wind Mill
28-06-2020, 23:49
AF i możliwości matrycy znacznie lepsze. Ja mam porównanie w używanych D5100 i D7500; myślę że różnica którą w nich widzę, będzie podobna w 5000 vs 7200.

aniazl
29-06-2020, 08:21
dziekuje za odpowiedz, w sumie to af jest wazne jesli chodzi o fotografie ptakow

Wind Mill
29-06-2020, 08:57
AF ważniejszy, ale lepsza matryca pozwala podbić ISO (skrócić czas) - co przy ptakach często bywa także istotne.

aniazl
01-07-2020, 19:55
dziekuje bardzo za pomoc