Zobacz pełną wersję : Jaka głowica do N 200-500, S 150-600, T 150-600 ?
Witam,
przymierzam się do zakupu któregoś z tych zoomów, najprawdopodobniej padnie na najcięższy z nich.
I pojawia się problem, jak taki obiektyw podłączyć do statywu?
Naturalnym rozwiązaniem wydaje się gimbal, ale ze zmianą ogniskowej istotnie zmiena się środek ciężkości.
Można porobić znaczniki na płytce mocującej i ją przesuwać, mam jednak wątpliwości, czy to jest idealne wyjście.
Istnieje lepszy sposób? Inny typ głowicy?
Karnet na siłownie już mam. :)
Jak podłączyć tego typu obiektyw do monopodu?
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam serdecznie
pysson
Witaj
Tego typu obiektywy mają specjalny, fabryczny, uchwyt statywowy.
Tego typu obiektywy mają specjalny, fabryczny, uchwyt statywowy.
Z moich doświadczeń wynika, że to nie wystarczy. :)
Potrzeba jeszcze takiego ustrojstwa - klik (http://www.sirui.eu/en/products/tripod-heads/ph-series/)
Pzdr.
pss
Uchwyt statywowy nie posiada płytki. można zamocować dowolną.
Od jakiegoś czasu posiadam wyłącznie szybkozłączki Arca Swiss.
Mocowanie N 200-500 na gławicy kulowej nie odpowiadało mi.
Obecnie do mocowania tego obiektywu do tripodu korzystam z głowicy gimbalowej i zamiast standardowej płytki mocującej Arca Swiss 70 mm dokupiłem płytkę o długości 140 mm, która z zapasem kompensuje zmianę środka ciężkości.
Być może są lepsze rozwiązania, ale ja przestałem szukać, to mi wystarcza.
EDIT
Spóźniłem się, jedno zdjecie mówi więcej niż wiele słów
Spróbuję opisać teoretyczną dla mnie sytuację, bo nigdy tego nie robiłem.
Czerwcowy poranek, grupa trzech ptaków nad wodą, lekki wiatr.
Aparat w priorytecie przysłony, AF-C, ISO ustawione pod czas 1/300s, stabilizaja włączona, zdjęcia seryjne.
Body z gripem i obiektywem waży 4kg, zamontowane na gimbalu.
Zaczynam na ogniskowej 300 i dla takiej wartości mam wyważony zestaw.
Jeden z ptaków startuje, zmieniam ogniskową na 500 i śledzę jego lot.
Moje wątpliwości:
1. Czy używać VR przy głowicy gimbalowej?
Ten typ głowicy nie jest chyba tak efektywny jak porządna kulka, do tego wielka osłona przeciwsłoneczna, wiatr ...
2. Zmiana ogniskowej spowoduje utratę wyważenia całego zestawu.
W opisanej sytuacji cały zestaw poleci do przodu, ale czy jest się czym przejmować, skoro aparat trzymam w rękach?
3. Jak efektywną stabilizację daje gimbal przy śledzeniu obiektu?
1/200 przy ogniskowej 500 bez VR to za długi czas?
1. Ja używam. nie blokuję żadnej osi obrotu i przy czasach dłuższych niż 1/500 używam VR (normal, rzadziej active)
2. Na przednim skraju płytki 120 mm mam wyważenie przy ogniskowej 200 z lekką przewagą w stronę body.
Zestaw puszczony swobodnie unosi się powoli obiektywem w górę; po zmianie ogniskowej na 500mm zestaw jes stabilny w każdej pozycji.
Przy niezablokowanych osiach mogę zestaw kierować na każdej ogniskowej w dowolnym kierunku niemal muśnięciem palca.
3. Tego nie sprawdzałem, zazwyczaj pracuję na czasach krótszych.
Dzięki wielkie za pomoc.
Zamówiłem sprzęt :D
Pzdr.
pss
Sirui PH-20
Nie mam nic tej firmy, do tej pory korzystałem z Manfrotto, ale zapamiętałem ich wejście na rynek i to, że korzystają z dobrych wzorców - zaczęli od kopiowania Gitzo. :)
Po paru latach firma ma dobrą opinię i nadal kopiują najlepszych: Wemberley, Really Right Stuff itd., coś jednalk dokładają od siebie, skoro gimbala robią z karbonu.
Do tego monopod P-324 i głowica typu tilt L-10
Zamówiłem na brytyjskim amazonie, najtaniej jest prawdopodobnie w Niemczech, tam jest główny europejski dystrybutor.
Łączna cena to ok. 30% ceny obiektywu.
Pzdr.
pss
pysson czy mozesz napisać jak co się użytkuje ten gimbal? Cena jest znaczna. Za statyw dałem dużo mniej ;-)
Witam,
przymierzam się do zakupu któregoś z tych zoomów, najprawdopodobniej padnie na najcięższy z nich.
I pojawia się problem, jak taki obiektyw podłączyć do statywu?
Naturalnym rozwiązaniem wydaje się gimbal, ale ze zmianą ogniskowej istotnie zmiena się środek ciężkości.
Można porobić znaczniki na płytce mocującej i ją przesuwać, mam jednak wątpliwości, czy to jest idealne wyjście.
Istnieje lepszy sposób? Inny typ głowicy?
Karnet na siłownie już mam. :)
Jak podłączyć tego typu obiektyw do monopodu?
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam serdecznie
pysson
Odnośnie mocowania takiego zestawu do monopodu, to ja używam Benro DJ90. Uważam, że jest to b. dobre rozwiązanie. Wcześniej probowałem na kulowej, ale kula z takim zestawem to dla mnie nawet na monopodzie jest jakimś kulawym rozwiązaniem.
Głowica na statyw to gimbal lub głowica filmowa. Filmowa 3D jest nieco mniej wygodna, ale spokojnie można używać. Mam taką od starego statywu SHERPA i dla mnie jest niezła. Wadą jest płytka mocująca ktorą można łączyć tylko do głowic SHERPA, ponieważ ja mam wszędzie płytki ARCA mocowane do obiektywów i Body ktorych praktycznie nie odkręcam.
Gimbal jest lepszy, nawet taki a Aliexpres za 300 zł który jest później dobrze przesmarowany i właściwie skręcony. Oczywiście gimbal za 2000 lub 3000 zł jest trwalszy i lepszy, tylko 10x droższy. Takiego z Ali kupionego na próbę używam od dwóch lat i dla mnie jest OK. Jednak zapewne nie jest to dobre rozwiązanie dla kogoś kto siedzi codziennie w błocie. Wtedy trzeba kupić ten droższy.
Odnośnie blokowania głowicy na statywie w fotografii ptaków i zwierząt, to chyba jest to wariant wyłącznie teoretyczny. Ja mam z reguły głowicę odblokowaną i VR włączony.
Gimbal od Sirui spisuje się świetnie, a ja po dwóch latach używania jestem zadowolony.
To co mogę doradzić w tej chwili:
1.Ten konkretny, to jest sprzęt pod ciężkie zestawy, po to jest chyba wypełniony olejem.
Jeśli ma być pod Sigmę C, Tamrona, nikonowskie 200-500 można pomyśleć o czymś tańszym.
2. Ważne jest dobre wyważenie, czyli albo dodatkowa długa szybkozłączka, albo odpowiednio długa stopka.
3. To nie jest sprzęt do podchodu, tutaj znacznie lepiej sprawdzi się monopod z taką głowicą (https://www.google.co.uk/search?client=opera&hs=sYa&tbm=isch&q=tilt+head+for+monopod&chips=q:tilt+head+for+monopod,online_chips:sirui&sa=X&ved=0ahUKEwjR1L3u8uDcAhUlL8AKHaLXBJgQ4lYIKSgD&biw=2520&bih=1330&dpr=1)
Świetne gimbale w rozsądnej cenie oferuje Benro. są to modele GH-2 oraz GH-3. Warto się nimi zainteresować.
Z gimbalami Benro to jest tak, że wydają się świetne dopóki miałeś styczność tylko z Benro albo oprócz Benro z czymś tańszym. Czar pryska gdy choć na chwilę w łapska wpadnie Wimberley [emoji16]
Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
nikoniarz
10-08-2018, 17:22
Z gimbalami Benro to jest tak, że wydają się świetne dopóki miałeś styczność tylko z Benro albo oprócz Benro z czymś tańszym. Czar pryska gdy choć na chwilę w łapska wpadnie Wimberley [emoji16]
Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
To może inaczej- pomijając co jest lepsze, czy cena Benro jest adekwatna do tego co oferuje? Bo nie problem kupić produkt o wiele lepszy, ale i droższy...
Jeśli przyjąć, że produktem referencyjnym i punktem odniesienia jest głowica Wimberley to głowicy Benro daleko do świetności. Jeśli zaś spojrzymy na cenę Wimberleya i Benro to w przypadku każdej z nich dostajemy to za co zapłaciliśmy. Benro jest po prostu sredniakiem w średniej cenie. Zauważalnie lepszy niż typowe chińczyki poniżej 1000 zł ale też w starciu z Wimberleyem ustępuje mu mechaniką i płynnością pracy. Reasumując, płacąc 1300 zł za głowicę nie spodziewajmy się jakości produktu za 3000. Niemniej w swojej cenie to dobrze wykonany produkt, z długą gwarancją choć z tym drugim, biorąc pod uwagę dość luźne podejście Foto-techniki do zapisów gwarancyjnych, byłbym ostrożny [emoji4]
Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
nikoniarz
10-08-2018, 17:58
Jeśli zaś spojrzymy na cenę Wimberleya i Benro to w przypadku każdej z nich dostajemy to za co zapłaciliśmy.
No i wszystko w temacie.
Niby wszystko w temacie ale to nadal nie czyni z Benro świetnego gimbala [emoji16] Mam model GH-2 ale po krótkim kontakcie z WH-200 zapragnąłem mieć tę drugą. Może kiedyś się uda [emoji4]
Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Oprócz takich rzeczy jak stosunek cena / jakość, warto także wziąć pod uwagę trwałość i intensywność użytkowania, ale to są bardzo indywidualne sprawy i każdy musi sam sobie to przemyśleć.
Jeszcze parę uwag ogólnych:
- karbon nie jest konieczny
Przy statywach, zawsze będę się upierał, że karbonowe i to wcale nie ze względu na mniejszą wagę.
Gimbale to jednak zazwyczaj krótkie czasy i nie ma to takiego znaczenia
- wyważenie
Wszystkie obiektywy wymienione w tytule wątku mają mocno zmienny środek ciężkości w zależności od ogniskowej i to dla gimbala jest problem.
Tych obiektywów dla najdłuższych ogniskowych nie da się wyważyć.
Tamron w swojej drugiej wersji ma wydłużoną stopkę i przystosowaną do Arca Swiss, Sigma sprzedaje do wersji Sport taką stopkę jako dodatkowe akcesorium.
Trzeba liczyć się z tym, że będzie potrzeba co najmniej dodatkowa, długa płytka QR.
- użytkowanie
Gimbal sprawdza się najlepiej w sytuacji, gdy zostajemy w jednym miejscu przez dłuższy czas (zasiadka, czatownia, ławka w parku, klif na Latrabjargu :) )
Do kompletu lornetka i termos z kawą. :)
- karbon nie jest konieczny
Przy statywach, zawsze będę się upierał, że karbonowe i to wcale nie ze względu na mniejszą wagę.
Dlaczego? Stabilniejszy?
Do kompletu(...) termos z kawą. :)
Toć ba. Kawa ważna rzecz. ;)
Karbon chociażby szybciej i lepiej tłumi drgania.
Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
nikoniarz
10-08-2018, 19:46
Karbon chociażby szybciej i lepiej tłumi drgania.
Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
I mniej ziębi zimą :D
Ot właśnie!
Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Karbon chociażby szybciej i lepiej tłumi drgania.
I mniej ziębi zimą :D
Zrozumiano i zapamiętano. Dzięki. :p
Czy ktoś posiada sirui PH-30 i też ma problem z za gęstym smarem ?
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.