PDA

Zobacz pełną wersję : Nauka aparatu Praktica Nova B



Lachu003
25-07-2016, 20:18
Witam, mam problem. Dostałem aparat Praktica Nova B i nie za bardzo rozumiem jego regulacje, mówiąc krótko nie wiem do czego są niektóre pokrętła. Miło byłoby gdyby ktoś był w stanie mi objaśnić jego obsługę. Wiem jak ustawić ostrość, gdzie ustawić przesłonę(ale to ustawienia obiektywu), gdzie założyć film i jak go przeciągać, ale wydaje mi się że są tam dwa pokrętła od czasu migawki ( jeśli pisze coś z błędami odnośnie pojęć przepraszam, jestem nowy w tym).

1 - pierwsze pokrętło daje wybór między białym, a czerwonym trójkątem, lecz gdy ustawie je na czerwony i naciągnę to słychać dźwięk jakby zapadek w środku, takie tykanie, tak samo po naciśnięciu spustu leczy na czerwonym ustawieniu drugie pokrętło które obraca się podczas naciągania nie wraca do końca i nie można naciągnąć nowej klatki filmu, muszę najpierw palcem dokręcić pokrętło nr 2 do końca (czyżby coś było uszkodzone?)
2 - drugie pokrętło którego nie jestem pewien, ma zakres B, 2, 30, 4, 8, (piorun), 60, 125, 250, 500, z czego 8, 4, i 2 są na pomarańczowo a reszta na biało lecz to podobno ten kolor oznacza czasy tak długie że zaleca się do nich statyw aby nie poruszyć zdjęcia
3 - trzecie... wiem tylko że kręcąc nim mam sprawić zęby na światłomierzu ( nr 5 ) wskazówka z oczkiem pokryła się z wskazówką sterowaną przez światłomierz (selenowy?) ale czym ono steruje? za co odpowiada?
4 - to doczytałem, że służy do ustawiania czułości filmu ale o co chodzi z tymi literkami na srebrnej tarczy? bo cyfry od czułości filmu są w środku w tych dwóch okienkach w DIN'ach i ASA'ch

Załączam zdjęcia aparatu z opisem cyframi i bez, i zdjęcia które robiłem na próbę ale jedyne co ustawiałem to ostrość, typ filmu i próbowałem ustawiać przesłonę :)

Link do dysku google (jeśli coś nie działa to proszę napiszcie)
https://drive.google.com/folderview?id=0B2XV1LnPwbJqTUIzbG1PTkpDNUk&usp=sharing

GonzoG
26-07-2016, 03:13
ad 1. To jest przełącznik długich (tych pomarańczowych) i krótkich czasów. To tykanie to naciąganie i praca dodatkowego mechanizmu.

ad 2. To jest ustawianie czasu migawki. Czasy pomarańczowe to długie czasy, a białe to krótkie. Ustawia się je

ad 3. Steruje tylko i wyłącznie wskazówką światłomierza. Służy też do określenia jaką przesłonę i czas ustawić, z tym że pomarańczowe czasy oznaczają tu pełne sekundy.

ad 4. Te literki to opis skali ASA i DIN. A cyfry służą do oczytania jaką przesłonę ustawić przy jakim czasie.

Lachu003
26-07-2016, 11:09
Dzięki wielkie, wiem już że chyba muszę zabrać ten aparat na przegląd bo dodatkowy mechanizm się zacina. Czyli kiedy mam czerwoną strzałkę to wybieram długie czasy, a jak chce krótkie czasy to białą? Co do drugiego pokrętła to zakładając że wskazówki się pokryły i chciałbym zrobić zdjęcie z przesłoną ustawioną na 8 to czas migawki ustawiam też na 8, dobrze rozumiem? Jeśli tak to jest to super aparat na początek, bo podpowiada co jak ustawić :)

GonzoG
26-07-2016, 13:20
Czyli kiedy mam czerwoną strzałkę to wybieram długie czasy, a jak chce krótkie czasy to białą?
Tak.



Co do drugiego pokrętła to zakładając że wskazówki się pokryły i chciałbym zrobić zdjęcie z przesłoną ustawioną na 8 to czas migawki ustawiam też na 8, dobrze rozumiem? Jeśli tak to jest to super aparat na początek, bo podpowiada co jak ustawić :)W tym konkretnym przypadku - tak.