PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Capture - kilka pytań



Anonymous
24-09-2004, 10:57
Witam Grupowiczów :-)
Wczoraj zainstalowałem NC, po odpaleniu i wyświetleniu kilku NEF'ów mam kilka pytań bo jestem zaskoczony.
1. Dlaczego wczytywany NEF zupełnie inaczej wygląda w NC (jasność, kolory) niż TIFF zapisany bez dotykania się do opcji zaznaczonych zielonymi "ptaszkami" i odpalony w PS. Mało tego, ten sam TIFF wyświetlony ponownie w NC też jest inny niż w PS i np. przeglądarce ACDsee. Można to jakoś zmienić na podgląd rzeczywisty?
2. Właściwie korekcję obrazów robię w PS, czy wyłączacie jakieś "zielone ptaszki" aby ograniczyć wpływ NC na obraz który dalej obrabiany jest w PS (krzywe, ostrzenie, kolory itd.). Chodzi mi o niezbędne minimum które ma wykonać NC (to które wykonuje elektronika aparatu - z wyjątkiem kompresji).
3.Duży szum, nawet na b. jasnych obiektach w NEF i TIFF (zapisanym z domyślnymi ustawieniami, ISO400) jakiego w JPG nie miałem nawet przy 1600. Czym ten szum pogonić?.

Ps.
(Admin- podziękowania za magiczne literki)
Gobi

pX
24-09-2004, 11:31
Witam
Ad.1 Sugerowałbym sprawdzenie opcji CMS w NC i PS (nie mam pojęcia czy ACDSee zarządza kolorem - ver. 3 z której czasem korzystam nie ma o tym pojęcia). W PS zarządzanie jest dosyć zaawansowane więc może masz różne ustawienia i stąd różnice. Poza tym, który to PS??
Ad. 2 Nie korygowałem w NC
Ad. 3 Osobiście nie robię zbyt wiele jpg'ów więc trudno mi się ustosunkować. Programów do odszumiania jest cała masa. Kup Ninja Noise albo NeatImage - podobno obydwa dają bardzo dobre efekty.
pzdr

Gobi
24-09-2004, 12:58
Ad1. PS 7.0, ACDsee 6.0 i wszystkie inne aplikacje, przeglądarki itp. wyświetlają zdjątko identycznie (jasność, kolory), wyjątkiem jest NC który daje nienaturalne, inne barwy i jasność.
Ad2. Ja z kolei chciałbym zacząć pracować na NEF ale widzę, że jest to spore utrudnienie. Zwłaszcza te kolory :-(. Wiem, że jest sporo programów do walki z szumem, ale próbuję zorientować się czy to wina formatu NEF czy nie. Sama elektronika aparatu w przypadku JPG radziła sobie u mnie z szumami aż nadto dobrze. Wiem, że każde zdjęcie można przepychać przez kilka różnych aplikacji ale chyba nie tędy droga (zwłaszcza przy dużej ilości zdjęć).

Gobi
Przepraszam, przez nieuwagę pierwszy post poszedł bez logowania

pX
24-09-2004, 13:10
A zatem powtórzę - radzę sprawdzić ustawienia CMS bo jeżeli wszystkie inne programy wyświetlają podobnie to jest to podejrzane. Dlaczego podejrzane? Bo większość programów nie bierze pod uwagę CMS (jak np. przeglądarki, które domyślnie wyświetlają sRGB) więc dziwi mnie jeszcze to, że PS wyświetla tak jak pozostałe aplikacje, gdyż właśnie różnica powinna być widoczna w zestawieniu PS<->inne aplikacje (np. przeglądarki). Którą przestrzeń barwną masz ustawioną w aparacie??
Dziwi mnie Twoje stwierdzenie, że w JPG są mniejsze szumy (w zasadzie robie tylko NEF) - chyba zaraz pójdę i zrobię test.
pzdr

dido
24-09-2004, 13:52
Nie mam różnicy kolorystycznej w wyświetlaniu NEF w Nikon Capture a JPG w ACDSee. Prosze sprawdzić ustawienia W NC Tools-Options-Color Managment przestrzeni barwnej. Ja używam NKsRGB, ale jest tam ich o wiele więcej. Ważne aby były zgodne z innymi programami.

mario_mar
10-10-2004, 18:56
Czytając te posty zainteresowały mnie różnice kolorystyczne jakie są tutaj opisane w różnych programach oraz problemy w ustawieniach przestrzeni barw. Do tej pory nie miałem zainstalowanego NC i nie miałem problemu z ustawieniami kolorów w wykorzystywanych programach. Po zainstalowaniu NC rzeczywistość okazała się prawdziwa i pojawił się problem który dotyczy NC. Po otwarciu zdjęcia w 4 programach tylko w NC kolory są nienaturalnie podbite w stronę odcienia czerwonego. Co więcej nie udało mi się zlikwidować tego zjawiska mimo różnych kombinacji w toolsie tego programu jednak mogłem zrobić coś odwrotnego zamienić w pozostałych programach przestrzeń barw tak żeby wyglądało to jak NC. I właśnie to mnie dziwi ! Zaraz wyjaśnię dlaczego np.: zdjęcia zrobione jest w przestrzeni roboczej sRGB to żeby uzyskać takie przekolorowanie jak w NC musze w PS otworzyć (konwertować) do przestrzeni RGB. Teraz rozumiem problemy moich przedmówców z kolorami NC i proszę o dokładny opis czy komuś udało się dostosować NC do pozostałych programów czy moze programy do NC. pozdrawiam

jaromir
10-10-2004, 19:43
Witam.
Również zaobserwowałem różnice w wyświetlaniu zdjęć w najróżniejszych programach. Jednak wydaje mi się że najlepiej odwzorowane są jednak w NC/NV. ACDSee w wersji 7 potrafi pokazać NEF'a ale niestety wygląda on całkowicie inaczej (kolorystycznie) niż jego odpowiednik JPG (oba pliki nieruszane z aparatu).
Mam takie odczucie (pewnie błędne) ze tylko NC i NV pokazują poprawnie zdjęcia a to za sprawą właśnie tych profili kolorystycznych które są w opcjach. Co więcej jak dla mnie istnieje zasadnicza różnica pomiędzy NEF'em oglądanym za pomocą NC a jakimkolwiek innym formatem. Nawet konwersja do TIFF'a powoduje w moim odczuciu istotne pogorszenie jakosci. Mam tu na mysli głównie kolorystyke zdjecia i coś co nazwał bym "ostrością". Szkoda bo do oglądania NEF'ow (NV) z taką szybkością jak JPG to chyba trzeba mieć bardzo mocny sprzęt.

Wojtek J.K.
10-10-2004, 20:18
Ja tylko króciutko, bo temat dość rozległy: po pierwsze, proszę nie wrzucać do jednego gara aplikacji cms'owo "rozumnych" i reszty świata; po drugie: TAK, PS i NC wyświetlają DOKŁADNIE to samo, jeśli są poprawnie skonfigurowane i wiedzą, co mają wyświetlić. Czyli jeśli są poinformowane o profilu monitora, tenże profil nie jest po@#$lony a otwierane obrazki mają właściwego taga (no i odpowiadającą mu zawartość :wink: ).

Wybaczta, nie specjalnie mam czas dziś się rozpisywać, ale na początek sprawdzcie to, o czym powyżej tudzież poczytajcie:

http://wisdom.spray.net.pl/ftp/pskarga/NikonCapture_4_CMS.pdf

A jak będą jakieś konkretne pytania, postaram się pomóc.

mario_mar
10-10-2004, 21:32
Wojtku myślę ze z moja wersja NC jest cos nie tak CMSy rozumne i z reszty świata nie robią na NC żadnego wrażenia bo NC zawsze wyświetla to samo. pozdrawiam

BartekIgnasiak
11-10-2004, 10:35
profile kolorow, ustaw w windowsie na srgb

mario_mar
11-10-2004, 17:56
w moim przypadku jak już pisałem tylko mam problem z NC wszystkie pozostałe programy pokazują rzeczywisty kolor, jedynie ten nieszczęsny program NC przekolorowuje. Co więcej moje ustawienia są bardzo pewne a monitor pokazuje dokładnie ten kolor jaki jest w rzeczywistości. Do kalibrowania oprócz metod klasycznych użyłem metody doświadczalnej fotografowałem skanowałem gamę kolorów i po wyświetleniu na monitorze odzwierciedlenie zgadza się z rzeczywistością. Co więcej w labie zawsze robią bez korekcji i mam to co w rzeczywistości. Jedynie NC daje inne kolory i żadne zmiany w toolsie w windowsie tego nie zmieniają. Wygląda to tak ze otwieram zdjęcie w NC i już widzę ze jest innego koloru nic nie przerabiam zapisuje a następnie otwieram w ACDsee. I co widzę? Dokładnie to co w NC. Mój wniosek to nc przekolorowuje ale co jest za to odpowiedzialne nie wiem . Może ktoś z kolegów wie! Pozdrawiam