PDA

Zobacz pełną wersję : Rozdzielczośc zdjęć



Kammm94
15-07-2016, 18:59
Cześc. Mam dość ważne i pilne pytanie. Przejrzałam odpowiedzi na moje pytanie na wielu forach i dalej nie moge znaleźć złotego śrdodka.

W jakim rozmiarze oddajecie zdjęcia z sesji/ślubów itp? (pracuję na nikonie d90)
a) Jeden folder poleci jako full size - i pytanie jaka rozdzielczośc do takowych dajecie?
b) Drugi folder to zapewne zmniejszone do publikacji w internecie - zazwyczaj daje dłuższy bok 960 i rodzielczość 300ppi ( czy tak bedzie ok?)

Prosze o wyrozumiałośc i szybka pomoc :)

leonstar
15-07-2016, 21:09
Ja daję 3000 dłuższy bok , reszta do dogadania.

Mathis
15-07-2016, 21:21
Do internetu to 72ppi, więcej nie ma sensu.

Merde
15-07-2016, 21:48
Do internetu to 72ppi, więcej nie ma sensu.
No nie, znowu to samo...
Czym się różni zdjęcie 960x640 pikseli zapisane jako 72 dpi/ppi od zdjęcia 960x640 pikseli zapisanego jako 300 dpi/ppi?

TOP67
15-07-2016, 22:33
Od jakiegoś czasu dla siebie zapisuję foty w wielkości 4K, czyli 3840 na dłuższym boku. Często też kadruję 16:9 (znaczy jakieś 10% zdjęć). A do internetu 1280.
Nie ma znaczenia jakie dpi się ustawi.

PiKa
15-07-2016, 22:43
A ja do internetu dłuższy bok na 960px ustawiam. Bo raz, że tak dobrze na fb, a dwa, że przy większych rozdzielczościach obrazek nie mieści się na ekranie i trzeba zmniejszać. A dla siebie mam rawy, jakbym potrzebował zawsze mogę wywołać jeszcze raz. Tylko ja kiepskie zdjęcia robię, więc raczej nie będę potrzebował ;)

Borat1979
15-07-2016, 23:10
Rozwalają mnie zawsze te problemy "ślubnych profesjonalistów", który mają problem z tak podstawową sprawą jak zapis pliku :)

GonzoG
16-07-2016, 00:21
DPI w zdjęciach nie ma żadnego znaczenia. Czy będzie wpisane 300 czy 1 i tak będzie to dokładnie to samo zdjęcie.

Co do rozdzielczości - do oglądania najlepiej dopasować się do najpopularniejszych rozdzielczości ekranów. Aktualnie jest to FHD, czyli 1920x1080.

PiKa
16-07-2016, 01:27
To zależy, jak ktoś będzie oglądał na pełnym ekranie to tak, ale większość ogląda w przegladarce, z taskbarem windowsa, ub ma mniejszy monitor.