PDA

Zobacz pełną wersję : Matin UV



Kuba Borysko
03-09-2005, 21:30
Witam, czy ktos z Was moze mi powiedziec co wart jest filtr UV Matina (36 zl)? Mam go zamontowanego na stale w kitowym obiektywie i nie jestem zadowolony z jakosci zdjec (wydaje mie sie ze sa zbyt ciemne), jeszcze nie probowalem robic zdjec bez filtra. Przeczytalem mase postow na temat filtrow innych firm natomiast nie napotkalem Matina. Czy jest on cos wart czy raczej powinienem z niego zrezygnowac na rzecz czegos drozszego a moze znacznie lepszego.

ALF
03-09-2005, 21:39
na pewno...nawet zwykła hoya bedzie lepsza, ale też niewiele...już hoya HMC nie będzie sprawiać problemów, ale to, że zdjęcia są za ciemne to raczej nie filtr, ale pomiar światła :P

sjm
03-09-2005, 21:49
tanie nie zawsze znaczy dobre

Marumi UV-MC Neo Dynamic -slim- 232 PLN
Marumi NOWOŚĆ:powłoki WPC Waterproof – 10 powłok MC 138 PLN
Tiffen UV MC (2 powłokowy) 189 PLN
HOYA SHMC (http://aukcjewp.wp.pl/show_item.php?item=62815447)
B+W MRC UV (http://aukcjewp.wp.pl/show_item.php?item=61959181)
HELIOPAN 67 SH-PMC 16 powłokowy (http://aukcjewp.wp.pl/show_item.php?item=62365396) :roll:

Sam oceń co dostałeś za swoje PLN

Kuba Borysko
03-09-2005, 21:51
ok Alf, wielkie dzieki! myslalem ze taki filtr wystarczy (sugestia sprzedawcy), a ja caly czas sie ucze, nie wiem czy zbierac kase na lepszy UV, czy poki co pozostac przy tym, a zaczac pracowac nad zdjeciami. Zastanawialem sie nad tym niedoswietleniem zdjec, bo tak na logike czytalem o przepustowosci filtrow UV, wiec zasugerowalem sie tym ze jak kiepski filtr, to obetnie swiatlo i wyjda ciemne zdjecia. Moze niezbyt dobre rozumowanie ale tak sadzilem.

ALF
03-09-2005, 22:55
filtry UV nie blokują światła, ale pewien zakres częstotliwości fal UV i nie mają wpływu na jasność/ciemność zdjęcia, mają natomiast pewnien wpływ na ciut większe nasycenie kolorów i dynamikę perspektywy powietrznej (głównie w górach i nad morzem, ale ostatnio przekonałem się, że również na innych terenach w określonych sytuacjach też :P)
sjm, podał ci przykłady różnych bdb filtrów...do szkieł kitowych myślę, że wystarczą podstawowe filtry marumi MC oraz hoya HMC, zaś do lepszych szkieł można już inwestować w droższe wersje heliopana, marumi, tiffena, b+w czy hoyi (SHMC i PRO)

Kuba Borysko
03-09-2005, 23:03
SJM, ALF- bardzo dziekuje za rady i pomoc, doskladam na lepsze szklo, a postaram sie bardziej skupic na tym co i jak foce moze efekty beda lepsze.

cwieku
05-09-2005, 16:41
bez znaczenia kup najtańszy filtr za 30 - 40 zł i bedzie działał. nie wierze w różnice między filtrem za 50 i 300 zł poprostu. to wszystko brednie sprzedawców jak nie pracujesz w cieżkich warunkach z deszczem i nie niszczysz szybko sprzętu to na cholere ci to?. i nie zdjemuj go z obiektywu, jeszcze nie spotkałem sie z potrzebą zdjęcia filtra uv dla uzyskania lepszej jakości obrazu. pozdro

zgredek
05-09-2005, 17:03
jeszcze nie spotkałem sie z potrzebą zdjęcia filtra uv dla uzyskania lepszej jakości obrazu.
...szczęściarz :mrgreen: ...

trigger
05-09-2005, 17:30
bez znaczenia kup najtańszy filtr za 30 - 40 zł i bedzie działał. nie wierze w różnice między filtrem za 50 i 300 zł poprostu. to wszystko brednie sprzedawców jak nie pracujesz w cieżkich warunkach z deszczem i nie niszczysz szybko sprzętu to na cholere ci to?. i nie zdjemuj go z obiektywu, jeszcze nie spotkałem sie z potrzebą zdjęcia filtra uv dla uzyskania lepszej jakości obrazu. pozdro

Skromnie się nie zgodzę :wink:

sjm
05-09-2005, 20:54
@cwieku
Czy ty czasem nie jesteś besserwisser ? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Kuba Borysko
05-09-2005, 21:37
Delikatnie rzecz ujmujac mam teraz metlik w glowie co do UV, ale powiedzmy ze wyciagne srednia z wypowiedzi i cos pomysle nad tematem, pozdrawiam.

cwieku
05-09-2005, 22:19
ze co? besi co?

tak kiedys poszedłem do porządnego sklepu i pan mi powiedział ze nie powinienm używać UV bo bede miał inne kolory i ze to wplynie na zdjecia i że lepiej mieć osłone i ona skutecznie bedzie chroniła przed kurzem i paprochami. a ja mu ze wole zepsuć uv za 40 zł niż obiektyw za 1000.

po wtóre czasem zdejmuje filtr tylko dlartego że nakładam kilka innych a dla przykładu polarka ma również filtr UV.

No i podajcie mi jakaś sytuacje w której trzeba zdjęć UV? (albo inacze jakąś w której zdjęcie jej spowoduje niebotyczną zmiane w jakości) (to są różnice matematyczne dla onanistów sprzętowych a nie dla fotografów taka jest prawda)

Irin Penn, Jan saudek Oni nie mieli profesjonalnego sprzętu a robią (robili) takie foty ze mucha nie siada. Uv sie zakłada i sie foci a nie mysli czy dobrze ze ma 10 czy 20 powłok.
myslicie ze taki reporter national to on zdejmuje filtry uv zeby mieć lepszą jakość naprzykład na pustyni?? itp jak robi zdjęcia? nie uwierze w to.
może fakt w studio filtry do uzyskania kolorów i tym podobne ale teraz każdy tu cyfrą i filtry do kosza niedługo pójdą. zostanie uv (jako ochronny bo przecież mgiełgę można zdjąć w PS) polarka i może coś jeszcze jakiś ND czy coś.


Nie wiem komu potrzebny filtr za 300 zł UV????????????????

[ Dodano: Pon 05 Wrz, 2005 ]
a i właśnie odnalazłem to słowo w słowniku:D nie nie jestem wszechwiedzącym.

nie uważam sie za takiego to poprostu moje doświadczenia pokazują co jest dobre a co nie (przynajmniej dla mnie i mohego ego:D)

trigger
06-09-2005, 00:17
Ja się zgadzam co do tego, że nie trzeba zdejmować UV żeby "lepsze" zdjęcia zrobić (mam UV na stałe), tylko nie zgadzam się z tym, że nie ma różnic pomniędzy filtrami za 50 i za 300 zł :wink:

Robert S.
16-10-2005, 13:24
a co zaproponowalibyscie do sigmy 70-200 2,8?? Wlasnie zamowilem sprzet i od razu chcialbym kupic jakis dobry filterek :D Ochrona przede wszystkim :)

trigger
16-10-2005, 13:32
Jeśli do ochrony głównie to na pewno przydadzą się dobre powłoki - przecież będzie chronić - kurz itp. i to będzie trzeba czyścić. Ja polecam b+w mrc - dostaniesz za 250zł (wersja 77 mm nie slim).

Robert S.
16-10-2005, 13:56
Ja polecam b+w mrc - dostaniesz za 250zł (wersja 77 mm nie slim).


No to brzmi fajnie :) Pytam, bo jeżeli mam wydać kasę to raz a porządnie :)
A gdzie najlepiej kupić?

[ Dodano: Nie 16 Paź, 2005 ]
I jeszcze muszę kupić na Tamrona 28-75, myślę, że ten sam model :)

[ Dodano: Nie 16 Paź, 2005 ]
Na rays foto nie maja filtrow B+W a tam chcialem kupic :|

trigger
16-10-2005, 14:34
Możesz poszukać na Allegro, ewentualnie sprawdź w www.foto-raj.pl (tam ceny b+w są niziutkie - tylko czasem trzeba czekać na sprowadzenie). Ewentualnie http://www.sklepfotograficzny.pl/sklep.foto/filtry_b+w/ Ale jak poszukasz to powinneś znaleźć w atrakcyjnej cenie :D

ALF
16-10-2005, 19:05
Robert S., w raysfoto dostaniesz marumi MC WPC w zupełności wystarczy, wcale nie gorszy od B+W...jest slimem z 2 gwintami.

Robert S.
16-10-2005, 20:37
raysfoto dostaniesz marumi MC WPC w zupełności wystarczy, wcale nie gorszy od B+W...jest slimem z 2 gwintami.

No te B+W strasznie drogie.... a te marumi w jakiej cenie?

[ Dodano: Nie 16 Paź, 2005 ]
potrzebuje po prostu dwoch filtrow: 67mm do tamrona i 77mm do sigmy. I tak juz sie splukalem kupujac te obiektywy, a jeszcze frotke w tym tygodniu kupuje wiec filtry tanie a dobre przydalyby sie :D

ALF
17-10-2005, 01:58
to kup na razie 77 i przejściówkę z 67 na 77 - ja tak zrobiłem (polaryzacyjny)...UV na 77 kosztował niecałe 200zl na 67 cos koło 130zł

Robert S.
17-10-2005, 10:19
zamowilem B+W MRC. Za dwa filtry 77 i 67mm policzyli mi 400zł wraz z kosztami przesylki :) To chyba niezle :?:

pebees
17-10-2005, 10:27
bez znaczenia kup najtańszy filtr za 30 - 40 zł i bedzie działał. nie wierze w różnice między filtrem za 50 i 300 zł poprostu.(..) jeszcze nie spotkałem sie z potrzebą zdjęcia filtra uv dla uzyskania lepszej jakości obrazu. pozdro
Ja tam knoty robię.. ale porobiłem sobie kilka identycznych, takich z filtrem za niecałem 50 zł i bez, i odbitki zrobiłem z tego nawet, takie duże jak kartka w dużym zeszycie ;-) I wiesz co.. już więcej nie zakładam tego filtru, bo szkoda mi obrazu, wystarczy, że ja sam knocę, nie potrzebuję pomocy jakiegoś UV :)

Robert S.
18-10-2005, 17:20
Cholera, ja to mam na prawdę pecha :( Odebrałem dzisiaj dwa obiektywy: tamrona 28-75 i sigme 70-200. Tamrona wyciągnąłem z pudełka i nie miałem wątpliwości że jest dziewiczy. Problem z sigmą :( W przyszłą środę mają ją wymienić. Przed chwilką odebrałem filtry B+W do tamrona i Sigmy. Oczywiście ten do tamrona (67mm) jest idealny, czyściutki jak łza, nic tylko nakręcić na obiektyw i zostawić. Oczywiście jak na złość filtr na sigmę (77mm) hest dziwnie zapylony :shock: Zadzwoniłem do gości, oczywiście usłyszałem śpiewkę, że jest nóweczka nic nie ruszany i jak chce t mogę go odesłać. No dobra, ale czy to możliwe, żeby nowiusieńki filr miał na sobie taki pył?? co więcej po delikatnym przejehaniu ściereczka z mikrofazy pył nawet nie drgnął :shock: No przecież to jest chore, żeby czyścić nowiusieńki filtr :shock: mam taki środek HAMY do czyśzczenia szkła wraz z papierkami- czy to jest bezpieczne?? Czy wyczyścić tym moje szkiełko?? Cholera w końcu dużo kosztowało. Na butelce napisane jest, że srodek jest tylko do szkła i jest oznaczenie SHMC-Special. Smierdzi to jak zwykły rozpuszczalnik....nie wiem czy to bezpieczne. No i te papierki.

trigger
18-10-2005, 19:58
Cholera, ja to mam na prawdę pecha :( Odebrałem dzisiaj dwa obiektywy: tamrona 28-75 i sigme 70-200. Tamrona wyciągnąłem z pudełka i nie miałem wątpliwości że jest dziewiczy. Problem z sigmą :( W przyszłą środę mają ją wymienić. Przed chwilką odebrałem filtry B+W do tamrona i Sigmy. Oczywiście ten do tamrona (67mm) jest idealny, czyściutki jak łza, nic tylko nakręcić na obiektyw i zostawić. Oczywiście jak na złość filtr na sigmę (77mm) hest dziwnie zapylony :shock: Zadzwoniłem do gości, oczywiście usłyszałem śpiewkę, że jest nóweczka nic nie ruszany i jak chce t mogę go odesłać. No dobra, ale czy to możliwe, żeby nowiusieńki filr miał na sobie taki pył?? co więcej po delikatnym przejehaniu ściereczka z mikrofazy pył nawet nie drgnął :shock: No przecież to jest chore, żeby czyścić nowiusieńki filtr :shock: mam taki środek HAMY do czyśzczenia szkła wraz z papierkami- czy to jest bezpieczne?? Czy wyczyścić tym moje szkiełko?? Cholera w końcu dużo kosztowało. Na butelce napisane jest, że srodek jest tylko do szkła i jest oznaczenie SHMC-Special. Smierdzi to jak zwykły rozpuszczalnik....nie wiem czy to bezpieczne. No i te papierki.

Spoko można czyścić - ja czyszczę chemaxem i jest ok (też b+w mrc). A mam pytanie też gdzie dostałeś 2 filtry b+w mrc za 400? :shock:

Robert S.
19-10-2005, 10:22
w FotoZoom