Zobacz pełną wersję : Adaptery a obiektywy
Witam forumowicze od dłuższego czasu szukam jakiegoś obiektywy do mojego nikona. Niestety Obiektywy są dość drogie w porównaniu do kolegów po fachu Canon. Wpadłem na pomysł żeby kupić sobie adapter z nikona na obiektywy canon lub pentax, link https://www.systembank.pl/adapter-nikon-ai-ais-af--pentax-k-+-soczewka-p2358.html niestety jest badzo mało adapterów na obiektywy canona a bym chciał używać takiego http://www.e-fotojoker.pl/canon-ef-50mm-f-18-stm--80044494-007#.V4Sr1qIqncs. proszę o pomoc
A czy to nie jest tak, że obiektywu Canona nie da się podpiąć do Nikona ze względu na zbyt małą odległość rejestrową? Po prostu obiektywy Canona są mocowane bliżej matrycy, niż na to pozwala mocowanie F Nikona - z tego względu zresztą trudno podłączać do Nikona szkła z innych systemów, np. popularnego M49. Chyba tylko Pentax umożliwia stosowanie adapterów, bo tam chyba ta odległość jest większa niż w Nikonie. Cała reszta wymaga albo ultracienkich adapterów, albo adapterów z soczewkami, albo przeróbek obiektywów.
Jednym słowem, Nikon jako baza do zabawy obiektywami pozasystemowymi nadaje się co najwyżej średnio... :(
Aha, możesz jeszcze poczytać tutaj: http://www.stegierski.com/2015/06/adaptacja.html
madebyzosiek
12-07-2016, 10:45
Nie łatwiej poszukać używanego Nikkora 50 1.8g? Ja za tyle (500) sprzedawałem swojego... Albo kup sobie 50 1.8D jest jeszcze tańszy, albo manualnego Ai czy AiS, one kosztują ok 300-500 zł i nawet znajdziesz wersję 1.4...
Nie widzę najmniejszego sensu kupowania za 500 zł obiektywu Canona, z którym nie tylko nie będzie AF, jak również zadnego sterowania przesłoną, czy pomiaru światła w D3x00 i D5x00, gdy za 500zl można kupić Nikkora 50/1.8 D...
Poza tym, aby podpiąć tego Canon trzeba kupić odpowiedni adapter, a ten kosztuje wgranicach 100-200zl i dodatkowo psuje jakość obrazka przez zamontowaną w nim soczewkę.
Jak chcesz się bawić w adaptery, to jedynie M42 - Heliosa 44M-4 można kupić za niecałe 100zl, a będzie bardziej funkcjonalny niż ten Canon, bo bedzie można w nim normalnie uzywac przesłony, jak i ustawianie ostrości jest lepsze. Adapter z soczewką kosztuje ok 80zl.
Witam forumowicze od dłuższego czasu szukam jakiegoś obiektywy do mojego nikona. Niestety Obiektywy są dość drogie w porównaniu do kolegów po fachu Canon. Wpadłem na pomysł żeby kupić sobie adapter z nikona na obiektywy canon lub pentax, link https://www.systembank.pl/adapter-nikon-ai-ais-af--pentax-k-+-soczewka-p2358.html niestety jest badzo mało adapterów na obiektywy canona a bym chciał używać takiego http://www.e-fotojoker.pl/canon-ef-50mm-f-18-stm--80044494-007#.V4Sr1qIqncs. proszę o pomoc
Po pierwsze to napisz, jaki masz aparat. Zamieściłeś pytanie w "Nikon - system 1". Trzeba to doprecyzować, bo zmienia nieco postać rzeczy.
Aparat to nikon d5100. Więc odpuścić adaptery canona jedynie jak już co zostaje to adaptery M42 i pentax. Jeszcze myślałem aby 2 adaptery złączy ze sobą tj z body nikon na stare obiektywy canona i przejściówka z tego na obiektywy eos czy to zda egzamin
A jaki masz obiektyw Nikona?
I czy posiadasz jakieś inne szkła (stare canony), czy chcesz kupować?
A w ogóle to do jakiego rodzaju zdjęć potrzebujesz innego obiektywu?
Zapomnij o składaniu kilku adapterów. Żadnych bagnetowych nie połączysz tak, aby adapter był bez soczewki, a każda soczewka, to spora strata w jakości.
Do Nikona Można używać tylko M42 i obiektywów średnioformatowych (np. Pentacon Six). Wszystkie inne, a szczególnie już obiektywy z elektroniką (Canon EF, EF-S) zupełnie się nie nadają do użycia z Nikonem.
Obiektyw kit 18-105. Zdjęcia planuje robić różne krajobrazy portrety może i nawet foto w makro. Żadnych starych szkieł nie mam myślałem aby zastosować stare canona ale.... jak nie bd współgrać to może polecicie coś ze starych obiektywów nikon?
Przy D5100 stare obiektywy nikona albo nie będą automatycznie ustawiać ostrości, albo dodatkowo nie będziesz miał pomiaru światła. Skoro zadajesz takie pytania i mając 18-105 szukasz obiektywu do różnych zastosowań (np. krajobrazy), to znaczy że jesteś w tym momencie osobą początkującą. Dlatego powinieneś kupować obiektywy, które posiadają własny silnik. Do portretów i makro możesz się pokusić o tamrona 60mm f2.0, do samych portretów na początek wystarczy nikon AFS 50mm 1.8g, obiektyw tele: Nikon 55-300VR. Dodatkowo wiedz, że nie ma obiektywu, który by się nadawał do wszystkiego.
Tak jestem os. początkującą więc szukać obiektywów dedykowanych do nikona i jak bym zamierzał stosować adaptery to przejście na obiektyw pentax
- - - - kolejny post - - - - - -
Tak jak wyżej kolega napisał?
Jakiegoś zamysłu w chęci kupna obiektywu to ja z Twojej strony nie widzę. Kupić, żeby kupić i będzie lepiej niż z kitem? Błędne myślenie. Zasadniczo obiektyw kupujesz, jeśli kit Cię ogranicza, widzisz jego wady. Nic o tym nie piszesz, więc wygląda sprawa jak chęć kupna czegoś innego po prostu. W takim wypadku rozejrzyj się za jakimś Zenitem na m42, za nieduże pieniądze zobaczysz na czym polega obsługa sprzętu w trybie manualnym, z pierścieniami pośrednimi będziesz miał też obiektyw makro. Ale myślę, że szybko się do tego zniechęcisz ;) To tyle jeśli chodzi o adaptery.
Baza obiektywów do Nikona (http://www.optyczne.pl/index.html?producent=&obiektyw=all&typ=0&moc=2&szukaj=Wyszukaj&sort=), na początek polecam Nikkor 35/1.8 DX (nowy ~900zł), Nikkor 70-300VR (używany ~1200-1400zł) (lub Tamron 70-300vc usd ~1600 nowy) co na początek istotnie zwiększy możliwości zestawu
Obiektyw kit 18-105. Zdjęcia planuje robić różne krajobrazy portrety może i nawet foto w makro. Żadnych starych szkieł nie mam myślałem aby zastosować stare canona ale.... jak nie bd współgrać to może polecicie coś ze starych obiektywów nikon?
Obiektyw uniwersalny nadaje się do wszystkiego tylko w teorii ale kto wieco faktycznie za jakiś czas bęziesz potrzebował, dlatego też takie obiektywy sa w zestawie, 18-105VR to bardzo dobry obiektyw do portretu ale za ciemny, bardzo dobry do krajobrazu ale za wąski, do makro nie nadaje się.
Do nikona nie podłączysz nic od canona żeby można używać normalnie, tylko przerabiane m42, jak masz dostęp do obiektywów canona to kup canona, jak masz dostęp do różnych tanich obiektywów to kup pantaxa lub bezlusterkowca fuji/sony/samsung/olympus/panasonic.
Czyli zostaje szukać obiektywu od nikkor lub ewentualnie adapter na pentax lub zenith
Jak chcesz wydać kasę aby ją wydać, to tak. Ja bym wolał kupić manualny obiektyw ale dedykowany do nikona, a nie M42 czy pentaxa. Jeżeli już brak pomiaru światła można jakoś przeboleć, to ręczne łapanie ostrości do max 2-ch metrów od obiektywu mnie nie rajcuje. Zostaje wywalona tylko kasa, a za niewiele więcej można mieć szkło nikona, które zawsze można potem odsprzedać praktycznie za taką samą kasę.
Widziałem na olx za 600 używka 50mm za ok tys 50 1.4g a za 900 aparat d80+50mm 1.8 d
Ktoś na forum napisał że nikon ma lepsze szkła niż canon? Jedynie co zostaje to szukać okazji na obiektyw 50mm
Mogłeś kupić D90, a nie D5100. Obrazek daje podobny, cenę także ale posiada własny silnik. Mogłeś też za niewielką kasę kupi D7000 i miałbyś pomiar światła z manualami i wbudowany silnik, a obrazek byłby taki sam, jak w D5100. To była Twoja decyzja.
andystar
14-07-2016, 21:45
Poniższy link wyjaśnia wszystko.
http://www.graphics.cornell.edu/~westin/misc/mounts-by-register.html
Adapter jest możliwy tylko jeśli "mount register" obiektywu jest większy niż " mount register' aparatu.
W przeciwnym wypadku jeśli różnica nie jest duża to czasami można spróbować tokarki i pilnika.
Ja kupowałem 2 lata temu może i 3 kupiłem go za coś ok 2400 razem z 18-105 teraz to i by się kupiło taniej bo wiadomo wszystko tanieje
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.