PDA

Zobacz pełną wersję : Jak usunąć kratkę ze starego zdjęcia?



malina2010
09-07-2016, 11:17
Witam
Mam problem z usunięciem kratki ze starej fotografii. Ta kratka to taka struktura zdjęcia widać to na oryginalnej fotografii jak i na skanie. Zdjęcie to portret i o ile z tła wiem jak usunąć (rozmycie gaussowskie) to oczy włosy mam problem ma ktoś jakiś pomysł?

david555
09-07-2016, 11:30
Stare papiery fotograficzne miały nieraz tak idiotyczną strukturę, że bardzo trudno poddawać je dziś renowacji.
Miałem ostatnio do czynienia z papierem o fakturze rybiej łuski, a fotka poorana jakby była w okopach na obydwu światowych wojnach.
Wg. mnie, nie usuniesz tej faktury bez szkody dla obrazu.

st
28-07-2016, 01:11
Może Blur Moire?

TOP67
28-07-2016, 08:47
Wazelina, gliceryna (lub specjalny żel do skanowania). Ale taki, który nie zwilża papieru (nie wsiąka w niego). Czasami wystarczy woda.

fafniak
28-07-2016, 09:19
Wazelina, gliceryna (lub specjalny żel do skanowania). Ale taki, który nie zwilża papieru (nie wsiąka w niego). Czasami wystarczy woda.
Ooooo!
A co sie dzieje z odbitka? Czyli "jak to działa"?

TOP67
28-07-2016, 09:25
Znikają wszystkie rysy i wgłębienia. Na slajdach i negatywach działa to wyśmienicie. O dziwo, zmniejsza to też ziarnistość.
Przy papierze najpierw spróbował bym wody.

Po nawilżeniu, zdjęcie trzeba docisnąć gumowym wałkiem do szyby.

fafniak
28-07-2016, 09:29
Hmmm. Woda + dociśnięcie + szyba to może być ostatnia chwila dla niektórych zdjec...?

TOP67
28-07-2016, 13:28
Dlatego robi się to w ostateczności.

W tym przypadku proponuję zrezygnować ze skanera, bo problem jest w oświetleniu. Zapewne jest pod kątek ok. 45 stopni i wydobywa wszystkie nierówności. Zamiast tego można zrobić zdjęcie w jak najbardziej rozproszonym oświetleniu.

Wujot
28-07-2016, 16:43
Znikają wszystkie rysy i wgłębienia. Na slajdach i negatywach działa to wyśmienicie. O dziwo, zmniejsza to też ziarnistość.
Przy papierze najpierw spróbował bym wody.

Po nawilżeniu, zdjęcie trzeba docisnąć gumowym wałkiem do szyby.


Dokładnie tak robiłem (było to nawet jedno z zadań zaliczeniowych z techniki fotografii). Ryzyko jest małe gdyż suszenie na szybie to jedna z dawniej stosowanych standardowo metod. Namoczyłbym odbitkę dłużej i przykleił do szyby. Można pozostawić do wysuszenia a jak nie to ostrożnie ściągnąć po zdjęciach i na suszarkę. Jak ktoś ma wielkie obawy to ściągać w kuwecie z wodą.

Co do rozwiązania oświetleniowego to może nie być to łatwe, stawiałbym, że te rowki to coś typu |sin x| i jak sobie popatrzysz to nie ma pomysłu jak to poświecić.

Pozdro
Wiesiek

dzorc
17-10-2016, 15:27
Jak wzór sie powtarza to mozna uzyc filtru na odpowiednie czestotliwosci.

http://photo.stackexchange.com/questions/23445/what-is-the-best-way-to-remove-texture-from-a-scanned-textured-photo-paper