PDA

Zobacz pełną wersję : Softbox a Parasolka



luk009
24-05-2007, 14:22
Witam!
Mam takie pytanie (pewnie wyda się dziwne) czy ktoś może polecić mi jakąś stronę gdzie jest opisana różnica miedzy Softboxem a parasolka tzn, kiedy i do czego się stosuje Sofbox a kiedy do czego parasolkę, albo może ktoś sam opisze mi różnice. Z góry dziękuje. pozdrawiam

markB
24-05-2007, 17:50
Sporo jest tutaj po angielsku (umbrellas i softboxy w środkowej części spisu tutoriali), łącznie z przykładami: http://www.cameratown.com/guides/tutorial_listing.cfm/hurl/id%7C470.

Al Bundy
25-05-2007, 10:11
Softbox daje bardziej zmiękczone światło a po dopięciu plastra jeszcze kierunkowe. Sterowanie strumieniem z parasola jest prawie niemożliwe a i równomierność oświetlenia pozostawia wiele do życzenia - do tego światło jest ostrzejsze. W studio gdy zależy nam na oświetleniu jedynie modelki a nie tła softbox sprawdza się lepiej ale z braku kasy można i parasolem się zabawić :) Weź też poprawkę na wielkości. Softbox 180cm to norma a można kupić większe - parasolka 110 to już prawie maks co kupisz normalnie na necie...
Parasolek używam w terenie bo są mobilniejsze - w studio softboxy only...

sailor
25-05-2007, 16:39
równomierność oświetlenia pozostawia wiele do życzenia - do tego światło jest ostrzejsze. W studio gdy zależy nam na oświetleniu jedynie modelki a nie tła softbox sprawdza się lepiej

Al - mowisz tak w oparciu o chinskie male parasolki. ale jesli wsadzisz lampe 1500WS do glebokiego parasola o srednicy ok 2m i do tego masz w studio zrobiona cyklorame - uwierz mi .. masz rowiutkie swiatleko na calej powierzchni i mozesz zdzialac cuda. faktem jest ze do tego potrzebna jest duza przestrzen :)

Andy_O
25-05-2007, 22:55
no właśnie- głębokie parasolki.
Większość typowych parasolek świeci mocniej środkiem niż brzegami, światło jest ostrzejsze. Są softboxy do parasolek :-) czyli kawałki białego materiału z systemem mocowań do brzegów parasolki.

bukowy dziad
25-05-2007, 23:01
a wiecie co mnie wkurza najbardziej w funsportsowych parasolkach? ze sa zbyt glebokie w stosunku do niewielkiej sreodnicy. i jak nie chce sie gubic swiatla bokami, to trzeba przysunac je dosc blisko lampy. a wtedy proba skierowania parasolki w dol konczy sie wgniataniem jej w statyw. (poki sie boomu nie rorobie to chyba sie nie zmieni:/).

Al Bundy
25-05-2007, 23:17
Panowie - 2 metrowej to ja na oczy nie widziałem :D Opowiadam o tym czego już doświadczyłem. Może kiedyś spotka mnie ta przyjemnosć ale najpierw zamienię studio na większe ;)

I co to jest cyklorama? Muszę iść na jakiś kurs bo obciach...

bukowy dziad
26-05-2007, 00:05
bo ty al jeszcze malo widziales:D
http://www.plumeltd.com/jumbrella.htm

a cyklorama to chyba inaczej bezcieniowe tlo horyzontalne?:)

Al Bundy
26-05-2007, 00:13
Niezły hardkor - na szczęście hangarem nie dysponuję ;)

fotomarko
28-05-2007, 19:18
Lastolite umbrella box 1,5 m; 2,0 m; 3,75 m