PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki filtr szary w plener ślubny?



raf_b
18-06-2016, 00:33
Proszę o pomoc w doborze filtra szarego do zastosowania w plenerze, w słoneczne dni. Sprzęt D750 i na obiektyw Sigma 50 1.4 Art. czyli 77mm. Chciałbym fotografować na 1.4 portrety z ręki, zatem pytanie o jakiej gęstości filtr zastosować? Co do marki filtra, to już doczytałem które są topowe, ale mam wątpliwości jaki rodzaj. Czy taki Hoya PROND 500 nie wydłuży mi czasu na tyle, że będzie konieczność używania statywu?

B_Marcin
18-06-2016, 07:15
Prond 500? 9 działek?
Nie, wystarczą 2-3 żebyś nie wchodził w 1/4000s na styk.

GonzoG
18-06-2016, 10:06
Musi to być taki filtr, abyś nie prześwietlał przy czasie, ale jednocześnie taki, aby nie mieć za długiego czasu.
Co to tego statywu, to już przesada. Będziesz mógł robić wtedy tylko całkowicie statyczne sceny...

A ile to będzie EV... raz będzie to 1-2, innym nawet 7.
Zbyt mocny filtr znacząco ograniczy możliwości (patrz rozmycie każdego ruchu). Za słaby sprawi, że prześwietlał zdjęcia.
A ile dokładnie je trzeba do f/1.4 to nie wiem. Mam polar i on mi wystarcza do 85/1.8 na f/2.0-f/2.2 i 70-200/2.8. Jak jest za jasno, to poprostu przymykam przesłonę.

Jak masz zdjęcia w takich warunkach, które będą wymagały filtów to sobie podlicz jakiego filtra trzeba by aby mieć f/1.4.

raf_b
18-06-2016, 13:00
To może dwie sztuki o niższych parametrach typu ND2 albo jeden ND4? Powinienem się zmieścić gdzieś pomiędzy użytecznym czasem z ręki.

GonzoG
18-06-2016, 13:19
1EV nie widzę sensu... tyle to bez problemów można prześwietlić.
2EV to będzie zdecydowanie za mało.

Jak chcesz oszczędzić i kupić tylko jeden to szukaj czegoś w granicach 5-6EV, może wystarczy.

lukas92
13-07-2016, 08:58
Witam mam takie zapytanie mam filtr szary ze zmianą zaciemnienia firmy comlite i mam takie wrażenie iż filtr nie zamraża.
Planuje zakup jakiegoś filtra barwionego o kolorze żółtym tabaczkowym fioletowym zielonym lub czerwonym jaki polecicie do zachodów słońca nad morzem?

GonzoG
13-07-2016, 16:10
Do zamrażania służy zamrażarka nie filtry. A pełne ND sa do wydłużenia czasu ekspozycji.