Zobacz pełną wersję : Ubezpieczenie w KRUS a prowadzenie działalności gospodarczej
Jak to z tym jest. Chciałbym przenieść działalność gospodarczą na kogoś kto jest ubezpieczony w KRUS. Pytanie, czy to w ogóle możliwe? I czy ta osoba ubezpieczona w KRUS nie będzie musiała korzystać z ZUS? Chodzi o optymalizację podatkową.
Rafał_Sz
17-06-2016, 15:10
Na kogoś? A Ty wtedy na czarno?
Można. Płaci się wtedy podwójny KRUS (chyba), ale po przekroczeniu pewnych obrotów i tak trzeba płacić ZUS.
Jak to z tym jest. Chciałbym przenieść działalność gospodarczą na kogoś kto jest ubezpieczony w KRUS. Pytanie, czy to w ogóle możliwe? I czy ta osoba ubezpieczona w KRUS nie będzie musiała korzystać z ZUS? Chodzi o optymalizację podatkową.
Ten z KRUSu musi mieć hektar przeliczeniowy i płacić składki min. 3 lata. Wtedy może mieć działalność. U mnie tak będzie jeśli przepisy się nie zmienią, żona cierpliwie płaci składki i czeka.
KRUSowiec nie ma nic wspólnego z ZUSem.
Na ZUS automatycznie się przechodzi jeśli należny podatek przekroczy coś ponad 3 tys. w roku. Ale kto płaci podatki w działalności foto :)
Ale zobaczcie jak to działa. Rolnicy mają w stosunku do innych profesji bardzo niskie podatki. I co? I jesteśmy europejskim liderem w produkcji żywności. Nasza żywność eksportowana jest do większości krajów europejskich. To teraz pomyślcie sobie, co by było, gdyby takie niskie podatki zostały wprowadzone dla wszystkich? Myślę, że dystans do Niemców zmniejszałby się ze 3x szybciej niż obecnie.
A co do KRUS, to jak jest taka możliwość, to oczywiście należy korzystać. Płacenie wysokich podatków jest niesprawiedliwe.
Ale to jest oczywiste, wszelkie krzywe laffera czy potwierdzone zwiększone przychody z podatków plus szybszy rozwój gospodarczy po obniżeniu podatków, jednak nasze społeczeństwo ma specyficzna mentalność i nie ważne czy podatek jest 18 czy 8% to i tak będziemy starali się go nie płacić, a to spowoduje że nadal głównymi dawcami wpływów z podatku dochodowego będzie budżetówka, emeryci i zatrudnieni na etatach.
Co do zus/krus to ciągnie się błąd początku lat 90-tych kiedy nie zrobiono systemu emerytalnego opartego na prywatyzacji i majątku państwowym, postanowiono że sie rozda i sprzeda za grosze, a socjalem dla 38mln ludzi niech się martwią w przyszłości.
Co do zus/krus to ciągnie się błąd początku lat 90-tych kiedy nie zrobiono systemu emerytalnego opartego na prywatyzacji i majątku państwowym, postanowiono że sie rozda i sprzeda za grosze, a socjalem dla 38mln ludzi niech się martwią w przyszłości.
Wtedy nie powstałyby fortuny Kulczyków i tym podobnych :)
Ale kto płaci podatki w działalności foto :)
na przyklad ja.
a tych ktorzy kantuja uwazam za zlodziei
oczywisice jesli jest mozliwosc placenia nizszych podatkow to nalezy z niej korzystac.
A jak jest kiedy płaci się KRUS i ma się umowę o pracę? Pracodawca nie odprowadza składek do ZUS? Jeśli tak, to czy wysokość wypłaty jakoś się zmienia?
Albo ZUS albo KRUS. Nie możesz być krusowcem będąc na umowie o pracę.
na przyklad ja.
a tych ktorzy kantuja uwazam za zlodziei
oczywisice jesli jest mozliwosc placenia nizszych podatkow to nalezy z niej korzystac.
A ci, co zamknęli działalność w Polsce i otworzyli za granicą, a jednocześnie wykonują zlecenia w Polsce? Kanciarze czy cwaniacy?
Rafał_Sz
09-07-2016, 17:01
A ci, co zamknęli działalność w Polsce i otworzyli za granicą, a jednocześnie wykonują zlecenia w Polsce? Kanciarze czy cwaniacy?
Przyszli "pacjenci" Zakładu Utylizacji Składek i UKS. Mojego kumpla już położyli. Reszta to tylko kwestia czasu.
Jakby Niemcy nie naciskali na wyhamowanie integracji europejskiej to byśmy już dawno mieli swobodę w rejestracji działalności i przynależenia do miejsca opodatkowania/ubezpieczenia, do tego integracja służby zdrowia i socjalu już nigdy nie będzie dokonana, także nie cwaniacy ani kanciarze tylko euroentuzjaści :)
A jak jest kiedy płaci się KRUS i ma się umowę o pracę? Pracodawca nie odprowadza składek do ZUS? Jeśli tak, to czy wysokość wypłaty jakoś się zmienia?
Płacąc Krus możesz podlegać ubezpieczeniu społecznemu w ZUS z tytułu wykonywania umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia pod warunkiem, że wartość przychodu osiąganego w rozliczeniu miesięcznym nie przekracza kwoty równej połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę i bezpośrednio przed dniem rozpoczęcia wykonywania wyżej wymienionych umów podlegasz ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy.
Płacąc Krus możesz podlegać ubezpieczeniu społecznemu w ZUS z tytułu wykonywania umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia pod warunkiem, że wartość przychodu osiąganego w rozliczeniu miesięcznym nie przekracza kwoty równej połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę i bezpośrednio przed dniem rozpoczęcia wykonywania wyżej wymienionych umów podlegasz ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy.
Nie chciało mi się dokładniej tłumaczyć bo o grosze tu chodzi...
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.