PDA

Zobacz pełną wersję : flycam / steadycam



R
06-06-2016, 20:14
nie mam zadnego pojecia o sprzecie tego typu, ale chcialem sie pobawic takim urzadzeniem. chodzi mi o taka tyczke z raczka na lozysku i obciaznikiem na dole. mialboby to dzialac z aparatem typu d600/d750 oraz obiektywem staloogniskowym 20 lub 35mm.
nie chodzi mi o jakis wyczesany sprzet bo to ma byc do pouczenia sie, zabawy i uzyskania ciekawego efektu niedrogim kosztem. na allegro jest tego mnostwo i ceny sa rozne. czy ktos moglby podopwiedziec cos co sie nie rozleci, bedzie w miare budrzetowym rozwiazaniem i pozwoli na uzyskanie zamierzonego efektu w postaci filmowania "z reki"

dziekuje
R

faust1985
06-06-2016, 22:42
Bez żyroskopu to nie jest stabilizacja pełna, więc te stabilizatory za 100zł raczej z lustrem się nie sprawdzą.
Myślę, że te stabilizatory, o których piszesz sprawdzają się max z go-pro i to w warunkach bezwietrznych.
Ja kupiłem flycam 3000 i jestem bardzo zadowolony, ale to już z 8 stówek trzeba wyskoczyć.
Od razu powiem, że im szerszy kąt tym efekt jest lepszy, 20 jest spoko, ale 10... (15 u mnie na DX) to już jest coś pięknego.
Jeśli jednak się zdecydujesz na tańszy to kup droższy z tych "łuków".:D

R
06-06-2016, 22:50
wlasnie te luki mnie nie interesuja. chce cos przyzwoitego ale tego typu:
http://allegro.pl/stabilizator-flycam-yacam-5000-vdslr-kamer-1-4-5kg-i5904680966.html


tylko czy taki jest wiecej niz potrzebny czy za slaby do konfigu o ktorym mowie?

faust1985
06-06-2016, 23:03
To jest starsza wersja flycama, ale bardzo użyteczna i fajna.
Ale powiem Ci, wszystko fajnie, tylko dla mnie już 3000 daje po dupie jak się dłużej pochodzi. To nie jest leciutkie, a trzymasz jedną ręką. Nie chcę się użalać, ale na siłownie chodziłem i ćwiczę, a potrafi zmęczyć i tak.;)
Osobiście bym wziął 3000 chyba, że masz zamiar rozbudowywać sprzęt, czy podwieszać jakiegoś riga jeszcze z baterią monitorem itd. Te wersje 5000 to chyba już są na arm-vesta (kamizelkę z ramieniem) bo są dość ciężkie. Chociaż pewnie człowiek się przyzwyczaiłby.

R
06-06-2016, 23:19
nie nie nie... zadnego rozbudowywania. to bedzie tylko zabawka. tak jak pisalem - nie mam pojecia o kreceniu filmow. nigdy sie tym nie zajmowalem. podoba mi sie efekt i stad pytanie.
czy to oznacza, ze 3000 jest lepszy niz 5000?

faust1985
06-06-2016, 23:29
Jakościowo niczym się nie różni, jest lżejszy. Ma zasięg wagowy od 0,75 do 3,5. Jest mniejszy i poręczniejszy ergo dłużej z nim pochodzisz.
http://allegro.pl/flycam-3000-i6225401597.html
Tutaj jest też w tej starszej wersji z obciążnikami w kształcie kółek. (0,7-2,5kg)
Ta wersja, którą wysłałeś jest raczej pod większe kamery. Pod DSLR 3000 w zupełności wystarcza (nawet jest ponad), ludzie kupują pod lustrzanki wersję nano (flycam nano) aczkolwiek z większym obiektywem to może być problem z wyważeniem :
http://allegro.pl/stabilizator-flycam-nano-malo-uzywany-i6245909017.html

R
07-06-2016, 00:10
dzieki za info... cena tego 3000 dosc konkretna...

faust1985
07-06-2016, 07:37
Są też wersje: podróbka podróbki, marki china za 450 zł. (oryginał to glidecam, flycam to podróbka, a te "flycam" marki XXXXX to podróbka podróbki).
http://allegro.pl/stabilizator-flycam-glidecam-s-60a-elementri-s-60a-i6236056314.html
Trochę gorsze materiały, trochę gorszy plastik, ale do takiego full amatorskiego kręcenia zapewne w równej mierze użyteczne.
Długo się z sobą biłem czy kupić takiego czy flycama 3000 no i w końcu stwierdziłem, że wolę dołożyć, ale to była moja decyzja i wcale nie upieram się, że najlepsza. Po prostu tak wybrałem.;)

Filmy można robić bardzo fajne, do relacji też się nadaje, choć wiadomo jak to z UWA, ludziom krzywdę robią. Z drugiej strony można z tego zrobić "styl". No i jak mówiłem, na początku ciąży bo jednak te kilogramów trzyma się w jednej, wyciągniętej do przodu ręce. Jest taki uchwyt za 350zł w który wkładasz i zapinasz na ręce.
http://allegro.pl/stabilizator-flycam-glidecam-s-60a-elementri-s-60a-i6236056314.html
Ma plusy i minusy z tego co mówią:
+ usztywnia nadgarstek
- usztywnia nadgarstek ;)
Z jednej strony jest wygodniej, z drugiej podczas biegu wszystko z przedramienia bezpośrednio jest przenoszone na żyroskop, a przecież nadgarstek sam w sobie jest amortyzatorem i stabilizatorem.

R
07-06-2016, 09:40
zakladam, ze uzyje tego 2x w roku po 5 min :)
a oferta sklepu eltec? maja tam kilka modeli ale poza tym ze roznia sie kolorami trudno cos z opisu wywnioskowac...

faust1985
07-06-2016, 11:50
Myślę, że to wszystko jest podobnej jakości. Z opinii wiem tyle, że jednak trwałość jest większa tego flycam (a to i tak pośrednia wersja). Efekty są raczej bardzo podobne, a poza tym to bardziej zależy od treningu. Niestety jeśli ktoś tak weźmie do ręki to nie będzie od razu robił stabilnych ujęć. Dużo zależy od techniki i ogólnych zdolności manualnych. Jednemu to przyjdzie łatwiej, drugiemu trudniej, ale ćwiczenia w każdym przypadku czynią mistrza. No i obiektyw UWA :D
W razie czego to dają gwarancję, dlatego lepiej trochę się pobawić od razu, żeby jak się coś miałoby zepsuć to od razu, a nie leżało w szafie, gdzie przetestować ciężko.;)
Ja powiem tak, też chcę kręcić hobbistycznie, ale uznałem, że dołożę i nie jestem zawiedziony, ale szczerze przyznam, że nie mam porównania. Wiem, że ludzie narzekali, że te plastiki łatwo ułamać wrzucając te budżetowe do bagażu podręcznego np, ale nie sądzę, że wiele trudniej jest we flycam 3000. Raczej różnica jest w dokładności wykonania i płynności żyroskopu, ale o ile ta pierwsza może mieć znaczenie, to ta druga dla amatora zapewne jest niezauważalna.

R
07-06-2016, 12:07
ok, dzieki za wszystkie informacje. mnie jwiecej wiem jak szukac i czego szukac. :) fajnie.

faust1985
07-06-2016, 13:12
Powodzenia! :)

kurczeblade
15-06-2016, 19:44
Mam ten projekt video do zrobienia. :) i w sumie chcę też zacząć zabawę z filmem. Powoli ogarniam postprodukcje i filmowanie, ale widzę braki w stabilizacji. Szukam czegoś do ustabilizowania obrazu tak do 1.000zł :)
Generalnie do takiego zestawu jak ND750 i Sigma 24 ART ? :)

Marek_RobimyTV
22-07-2016, 15:58
Mam ten projekt video do zrobienia. :) i w sumie chcę też zacząć zabawę z filmem. Powoli ogarniam postprodukcje i filmowanie, ale widzę braki w stabilizacji. Szukam czegoś do ustabilizowania obrazu tak do 1.000zł :)
Generalnie do takiego zestawu jak ND750 i Sigma 24 ART ? :)
Cześć. W cenie do 1000zł ten Flycam HD 3000 faktycznie jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Twój zestaw nie należy do najlżejszych, ale nie jest tak źle. Można spróbować coś pokombinować z innymi urządzeniami, ale trzeba pamiętać, że różnie to bywa z jakością stabilizatorów. Gdybyś potrzebował rady, dzwoń do nas. Prowadzimy przy okazji szkolenia ze stabilizacji.
Pozdrawiam,
Marek - RobimyTV

kurczeblade
28-07-2016, 15:05
dzięki za odpowiedź :)

To jest ten flycam ?
http://www.sklep.filmgraf.com.pl/flycam-3000-p-1057.html
Po wpisaniu w necie flycam 3000 wyskakuje kilka różnych firm, może podrób ... której firmy będzie najlepszy?

najlepsze szkolenia, to samoszkolenia ;)

Marek_RobimyTV
01-08-2016, 15:40
W tej chwili wygląda o tak: http://www.thecinecity.com/New_Images/Flycam_Series/Flycam-HD-3000-Handheld-Stabilizer-5.jpg
Wiadomo, że najlepiej samemu się nauczyć, ale jakby coś to w cenie sprzętu pokażemy jak wyważać i z tym spacerować.

GonzoG
01-08-2016, 16:12
Ja bym polecał flycam, który ma regulację przy pomocy śrub. Jest to u wiele wygodniejsze i łatwiejsze.
Ten pokazany wyżej ma przesuwane płytki, a to jest cholernie niewygodne i ciezkie w ustawieniu.

Camrock w najwyższym modelu ma już łatwiejsze ustawianie.

Jakub86
01-08-2016, 22:43
Camrock łatwiejszy racja.

kurczeblade
02-08-2016, 08:57
Kurcze musiałbym pojechać to samemu zobaczyć, nie lubię przez neta robić takich zakupów :)

Czy ten Camrock nie ma węższego rozstawu ciężarków? Przez co w moim rozumieniu może być gorsze wypoziomowanie ?

GonzoG
02-08-2016, 09:39
Z tym HD3000 za każdym razem uzeralem się dobre 1-2h z ustawieniem pod aparat, a i tak na imprezie okazywało się ze jest do d****.
Raz pożyczyłem flycama, na którym camrock jest wzorowany i ustawienie czy korekta wyważenia to żaden problem.

Co do szerokości rozmieszczenia ciężarków - nie ma to takiego z znaczenia całkowita długość czy możliwość przesuwania uchwytu.
Poza tym wystarczy kawałek płaskownika i będą szerzej.

michasacuer
03-08-2016, 07:22
Gonzo, rozstaw ciężarków ma bardzo duże znaczenie przy osiąganiu tzw balansu dynamicznego, o którym większość filmujących lustrzankami w życiu nie słyszała ;)

Sprawdź firmę fx-cam.pl i One Gravity. Polskie, sprawdzone, serwis na miejscu. Posiadam glide geara (bodajże 2000zl w RobimyTV) i cały system z ramieniem i kamizelką od FX-CAM. Pomiędzy tymi dwoma nie ma dużej różnicy. Po prostu w tej dziedzinie fizyki nie da sie wycisnąć więcej. Tylko FX-CAMem zdecydowanie łatwiej osiągniesz dynamic balance.

GonzoG
03-08-2016, 09:08
2000zl na flycama do lustrzanki ?? Trochę duży wydatek, szczególnie że za 2500 można już mieć stabilizowane gimbale, które są o wiele praktyczniejsze.

michasacuer
03-08-2016, 20:58
2000zl na flycama do lustrzanki ?? Trochę duży wydatek, szczególnie że za 2500 można już mieć stabilizowane gimbale, które są o wiele praktyczniejsze.


Z gimbalami jest kilka problemów
- zdajesz się na działanie elektroniki
- nawet drogie DJI Roniny przy panaromowaniu mają mikrodrgania które widać.
- nie rzucisz tego w kąt, musisz używać specjalnych stojaków, statywów.
- jeśli chodzi o tanie gimbale, problemy z kalibracją i poprawnym wyważaniem. Jak już wymieniłem wcześniej, elektronika może być zawodna
- ruch jest zbyt poprawny, tzn mechaniczny
- nawet przy uważnym ninja walk widać ruchy góra - dół

Oczywiście i steadicam i gimbal się świetnie uzupełniają. Flagowym wykorzystaniem gimbala jest podanie go przez okno. Nie zrobisz tego na steadi :D nie można jednoznacznie stwierdzić co jest lepsze. Do wszystkiego znajdzie sie zastosowanie. W profesjonalnym świecie nadal używa się w 90% steadicamow. Gimbale zbyt odwracają uwagę widza. Nie myśli on o fabule tylko czym to było kręcone. Telewizja polska właśnie dlatego zrezygnowala z gimbali w swoich produkcjach.

Flycamy fx-cam i one gravity to wydatek 1300zł.

sailor
04-08-2016, 12:38
Telewizja polska właśnie dlatego zrezygnowala z gimbali w swoich produkcjach.


M jak milosc bylo zbyt dynamiczne? sorry nie moglem sie powstrzymac :)

michasacuer
04-08-2016, 13:26
Jakieś czasy honoru czy inne produkcje pewnie tak. Nie chodzi o dynamizm tylko o charakterystykę gimbala, jak one pracują. Ankietowany widz nie skupiał sie na fabule tylko zastanawial sie czym to było nakręcone mimo ze z filmem ma tyle wspólnego co nic. Ze steadi nie bylo takiego problemu.

GonzoG
04-08-2016, 14:55
Skoro TVP tak twierdzi, to musi to być prawda absolutna... mimo tego, że cały świat przeszedł na gimbale przy produkcjach filmowych...

michasacuer
04-08-2016, 15:28
Jaki cały świat? Jak często na listach płac widzisz "movi operator" (Movi Freefly, takie troche lepsze roniny) a "steadicam operator"? Ci drudzy są zawsze, pierwszego nie widziałem nigdy. Co najwyżej montuje się gimbale na steadi, nie wiem po co ale często widuje taki tandem. Temat wałkowany setki razy na wielu forach operatorów steadicam (rzeczywiście byl okres, gdzie gimbale zwojowały rynek ale na krótko) Duża część DoP-ów zachłysnęła się elektroniką i wróciła do sprawdzonych rozwiązań. Gimbale służą tylko do jakichś ekstremalnych ujęć jak legendarne podawanie kamery przez okno. Ale wiecie ile waży taka Arri Alexa z filmowym primem? :D

Marek_RobimyTV
08-08-2016, 12:13
Żadna elektronika nie zareaguje tak szybko i sprawnie jak zwykłe steady "napędzane" siłą ciążenia, a nawet jeśli, to będzie to ruch bardzo nienaturalny. "Manualny" gimbal wg. mnie ciągle przewyższa elektroniczne sprzęty. Może wymaga więcej nauki, praktyki i poświęcenia, ale warto nieco się poświęcić.

adamoff
10-08-2016, 11:40
Ja mam HD 3000 i spisuje się genialnie, wyważanie to kwestia 3minut max. Używałem jeszcze flycama ale w nim jest dużo gorsze łożysko( lub mi trafił się wadliwy, nie wiem) poza tym jest duży w porównaniu do HD3000 którego po złożeniu można schować do plecaka.

kurczeblade
12-08-2016, 22:44
dziękować za wszystkie odpowiedzi, mam do kupienia za 300zł takiego używanego Camrocka: https://notopstryk.pl/pl/p/CAMROCK-Stabilizator-Steadycam-VS60C-carbon/3945 bardzo prosiłbym o podpowiedź, czy warto i na co zwracać uwagę przy kupnie tego stabilizatora, żeby nie kupić jakiegoś zepsutego - może jakiś szybki test przed zakupem idzie zrobić ?

B_Marcin
14-08-2016, 08:38
Kupisz ale będziesz czuł niedosyt :-) i z czasem wymienisz na coś lepszego. Jeśli to ma być do nauki i taka perspektywa Ci nie przeszkadza to ok. Ja bym poniżej używanego one gravity (ok 800zl) nie schodził.
Co do testu to załóż coś na niego, złap pion poziom i poprostu nim zakreć. Pewnie się zacznie na boki rozchodzic ale im później tym lepiej. Przy rozpędzaniu uważaj żebyś sam go z pionu nie wytrącił.

michasacuer
14-08-2016, 21:34
Camrock? Nie i nie. Tylko się zrazisz. Będziesz myślał że coś robisz źle a to sprzęt. Z tanimi stabilizatorami jest taki problem, że mogą posiadać tzw. skoszony gimbal. Polecam zapoznać się z tym filmem. https://www.youtube.com/watch?v=oAbI-w_QBc8 .

adamoff
16-08-2016, 22:50
Świetne porównanie w filmiku. Cam rock robi dobre slidery łożyskowe ( takie że mogą wpaść w piach i błoto a i tak po wyczyszczeniu śmigają jak nowe :P). Co go glida to wiem że czasami ciężko wydać 3 razy więcej kasy na prawie tą samą rzecz ale uwierz mi że różnica w pracy jest kolosalna. A najgorsze co może byc to wkurzanie się na sprzęt podczas pracy kiedy musisz skupić się nad dobrym ujęciem a nie nad tym że źle chodzi Ci glidecam :)

emaks
17-08-2016, 16:06
A co myślicie o używanym Herkules flycam 3D?

adamoff
18-08-2016, 09:17
Jaki masz budżet na stabilizator oraz wagę aparatu z obiektywem?

emaks
18-08-2016, 20:54
Mam Nikona D7100 i Sigmę 17-50. Owy Hercules jest w kiepskim stanie wizualnym, ale technicznie jest wszystko OK. Koszt to 280zł. Brać? ?

adamoff
29-08-2016, 14:38
Wybacz że tak po czasie odpisuje ale byłem na odludziu na którym nie było internetu. Hmm ogólnie pogadałem z kolegą i wspólnie doszliśmy do wniosku że glidecamy HD są najlepsze ale jeśli miałbyś Herculesa za 280zł ( nawet do nauki , bo to nie jest prosta sprawa kręcić z glidecama :D lub do "brudniejszej" roboty typu piach czy woda gdzie po prostu HD szkoda niszczyć) to i tak wyjdziesz na plus :). Ja bym brał ale pamiętaj że na HD kręci się dużo lepiej i jeśli kiedyś miałbys kasę na niego to warto się zamienić na lepszą wersje Herculesa.

emaks
29-08-2016, 15:03
Już kupiłem. Kilka godzin spędzonych w garażu i wygląda prawie jak nowy. Co ważniejsze działa bardzo dobrze. Łatwo się go wyważa i pięknie trzyma pion. Fakt - ciężko z tym biegać kilka minut bez przerwy, ale na pojedyńcze sceny nadaje się jak znalazł. ?
Dziękuję za Twoją opinię, pozdrawiam.

adamoff
01-09-2016, 19:57
Super! Tak faktycznie początki są mega trudne, ręka po chwili trzymania aż drży z niemocy :D ale jeśli będziesz trenował to za każdym razem czas filmowania na glidecamie będzie się wydłużał. Także miłej nauki!

docxxx
01-09-2016, 20:23
Camrock? Nie i nie. Tylko się zrazisz. Będziesz myślał że coś robisz źle a to sprzęt. Z tanimi stabilizatorami jest taki problem, że mogą posiadać tzw. skoszony gimbal. Polecam zapoznać się z tym filmem. https://www.youtube.com/watch?v=oAbI-w_QBc8 .

Teraz mi pokazujesz ten test? Przez rok użytkowania Camrocka VS80 wyrobiłem sobie opinie, że każdy flycam to gówno, a to co widzę, na filmach to jakaś ściema, bo nie dało się tego dziadostwa wyregulować w żaden sposób :(

mona43434
01-09-2016, 20:46
Ja też nigdzie nie znalazłem takiej informacji.

adamoff
13-09-2016, 10:11
Cam rock to robi dobre ale statywy pod mały slider :P. Najlepiej jest isc sobie do sklepu ze swoim aparatem i przetestować glidecam przed zakupem.