PDA

Zobacz pełną wersję : Parę pytań o filmowaniu



TheKubson
16-05-2016, 14:01
Witam,

Jak w temacie ma 3 pytania odnośnie filmowania, nie chciałem tworzyć 3 osobnych tematów więc pisze to w jednym.
To tak
1 Pytanie.
Jaki profil PC z jakimi ustawieniami będzie najlepszy do kręcenia filmów na Nikonie D7200. Póki co kręciłem na profilu neutral z wyostrzaniem na 0 kontrastem -3 saturacją -2.
Słyszałem, że tylko ten profil nie dodaje żadnych efektów lecz flat wydaje się jest lepszy, no i czy to zmniejszanie kontrastu nie rozjaśnia tylko cieni i ściemnia światła, tak jak mógłbym to zrobić w Speedgrade albo Premiere Pro etc.
Chciałbym aby ten profil dawał najbardziej naturalne kolory oraz żeby dawał największy zakres dynamiki do color gradingu.

2 Pytanie.
Co sądzicie co tej lampie.
http://www.aputure.com/blog/2014/09/amaran-h198-cri95-led-light/
W Filmriocie mówili, że jest dobra ale chce poznać waszą opinie.

3 Pytanie.
Czy jeśli podłącze Rode Videomic Go do kompa to czy będzie działał jak powinien ?

GonzoG
16-05-2016, 16:30
1. Żadnym programem nie zrobisz tego co robią profile PC.
Aparat obrabia 14 bitowy materiał RAW, a ty możesz jedynie obrobić skompresowany materiał 8bit.

Najlepszy do filmowania jest profil płaski. Czy to będzie oryginalny flat, czy np. TassinFlat, to już kwestia tego z czym Ci się będzie lepiej pracować.
Plusem TassinFlat jest to, że jest dostępny do niego LUT (w oparciu o D7000), ale tylko do kilku programów.
Zawsze też możesz zrobić własny profil (krzywą gamma). Wystarczy do tego program Nikona do edycji profili.

Można też użyć ColorChecker i programów do gradingu, które go obsługują (np. DaVinci Resolve). Wtedy będziesz mieć zawsze poprawne kolory (oczywiście w stałych warunkach oświetleniowych)

2. Jedyne co można o tej lampie powiedzieć, to że na 100% nie ma CRI jak podają.
No niektóre drugie - rzeczy od Apture są dość drogie.

3.może działać. Wszystko zależy od tego czy komputer obsługuje tego typu mikrofony.
Pamiętaj tylko, że to mikrofon mono, nie stereo.

Ketosz
16-05-2016, 16:52
1. Proponuję poeksperymentować z profilami ze strony http://nikonpc.com/ i zobaczyć który najbardziej pasuje do obróbki. Ja w kilku aparatach używam jednego z najbardziej płaskich (AlvaroYus) ale to zależy od indywidualnych preferencji. Dobre są też PhotoIO Cineflat, TassinFlat, albo profile Flaat. Oczywiście trzeba uważać na pojawiające się w cieniach ziarno, ale dynamika dużo lepsza niż na standardowym profilu Flat. Co do naturalnych kolorów, to oczywiście ważny jest balans bieli, a nie sam profil.

2. Jak chciałem kupić tanią lampę, to zastanawiałem się nad 198C ale kupiłem parę YONGNUO YN-300 AIR i Amarana sobie odpuściłem - obstawiam, że jest ok ;) Odpowiedz sobie na pytanie czy chcesz mieć lampę mocniejszą ale ze stałą temperaturą barwową, czy taką ze zmienną ale przez to słabszą. Mnie podoba się możliwość dostosowywania koloru światła bez potrzeby kombinowania z filtrami. Oczywiście bierz pod uwagę, że im tańsza lampa, tym gorszej jakości światło.

3. Mikrofon ma mini jacka czyli powinien normalnie działać.

GonzoG
16-05-2016, 17:31
3. Mikrofon ma mini jacka czyli powinien normalnie działać.
To akurat bzdura. Wtyk nie ma żadnego znaczenia...
Akurat VideoMic GO potrzebuje zewnętrznego zasilania podawanego z portu mikrofonu (jak Phantom). Jak karta muzyczna takiego zasilania nie podaje (a większość nie daje) to jak ma działać??

Ketosz
16-05-2016, 21:51
Faktycznie zapomniałem, że potrzebuje zasilania z gniazda - pewnie niestety nie zadziała, albo będzie bardzo słaby sygnał ;)

Maciek N
17-05-2016, 08:47
Odnośnie lamp to ja używam polskiego producenta http://www.neske.eu/pl/
Miałem kilka lamp w życiu ale światło z lamp Neske jest bardzo dobrej jakości.
Lampy są lekkie, możliwość zmiany temperatury barwowej, szybki i tani serwis.

Wiem zawiało reklamą:wink: , ale takie mam zdanie. Światło w filmie to sprawa kluczowa a to pierwsze lampy które spełniły moje oczekiwania:-)

himi
17-05-2016, 09:41
Jakiej konkretnie używasz na puszkę? ( o ile używasz?)

Maciek N
17-05-2016, 18:02
Jestem zwolennikiem oświetlania planu filmowego tak aby nie trzeba było montować światła na puszce, tym bardziej że pracuje z zestawem bezprzewodowym i mikrofonem. Nie ma miejsca. Tak więc używam sporadycznie ale zawsze mam je pod ręką.
Posiadam 2 lampki Neske L-42. Jak je kupowałem to jeszcze nie mieli tych z regulacją temperatury barwowej. Są filtry przyczepiane na rzepy. Przydaje się płynna regulacja mocy.
Praktyczny jest wskaźnik naładowania baterii.

Aeon88
17-05-2016, 21:13
1. Do nagrywania profil płaski, jest ich kilka, do wyboru do koloru. Potem color grading w postprocesie i uzyskasz to co chcesz. Tylko uważaj na WB i ekspozycję - na płaskim profilu łatwiej to spierniczyc, bo wszystko jest blade i wyprane, może Ci się wydawać że WB jest ok ustawiony a po kolorowaniu w poście wyjdzie zafarb, to samo z jasnością, na płaskim będzie zadowalająca, jak dowalisz kontrast to wyjdzie brudna twarz. W sony a7s masz gamma assist, nagrywasz na płaskim ale oglądasz to co nagrywasz jak by to prosto ująć na profilu standard czyli widzisz wszystko kontrastowe, nasycone, więc wiesz co masz. W canonie tego nie ma, w nikonie nie wiem czy jest, sprawdź.
2. Jak oświetlenie to tylko w formie oświetlenia sali lampami ze statywów. Lampy na gorącą stopkę nadają się w reportażach do faktów, nie na wesela. Efekt takiej lampy wygląda na dzisiejsze czasy mocno żenująco...
3. Nie zadziała bo potrzebuje zasilania jak już koledzy wspomnieli.