PDA

Zobacz pełną wersję : OKD - VM 50 mm / F 1,5 Nokton



Jai pur
15-05-2016, 23:45
Niemoc twórcza wielka mnie ogarnęła, więc dla zabicia czasu, kultywując długą tradycję testów OKD, zamieszczam kilka zdjęć z Voigtlandera Noktona 50mm (strona producenta http://voigtlaender.com/50-mm-f-1%2c5-nokton.html). W ubiegłym roku używałem właściwie tylko obiektywu 35mm, ale za 50-ką (i 28-ką) tęskniłem. Padło na tę 50-kę, gdyż nie szukałem obiektywu o jakimś szczególnie zaznaczonym charakterze, miał być po prostu bardzo dobry optycznie i niewielki. Kiedyś może do wykorzystania z Sony a7..., dla przyjemności, bo tam wolałbym jednak natywne szkło. Zawsze wolę takie od przejściówek.

To czas na kilka zdjęć, w większości pstryków, ale dość zróżnicowanych. Ostrość może gdzieś przestrzelona, ale dalmierz rozjechany na maxa od dawna:) - poza tym to tylko dla urozmaicenia działu.

1.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/27003044406_205edef074_o-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/H9aEk9)

2.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/26942198092_0edcc0132f_o-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/H3MNQL)

3.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/26430896994_cb32f062e4_o-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/GgBfQA)

4.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/26942196832_63ea76d282_o-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/H3MNt3)

5.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/26942197242_4287a51973_o-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/H3MNA7)

6.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/26430895504_17db9f4f28_o-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/GgBfoU)

7. ten zafarb w rogu raczej od szyb w witrynie, ale jak go jeszcze zobaczę, dam znać;)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/27003040026_8434716068_o-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/H9aD2C)

8.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/26430893964_0cb949fe8a_o-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/GgBeWm)

9.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/27003039316_bcbe3d7d6e_o-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/H9aCPo)

Evanduril
16-05-2016, 12:25
No dobra, ale gdzie ten test, gdzie wnioski? Gdzie za/przeciw?

Jai pur
16-05-2016, 13:48
No dobra, ale gdzie ten test, gdzie wnioski? Gdzie za/przeciw?

test OKD, więc wszystko zależy od autora:) a ja pokazałem kilka zdjęć, takich codziennych, zbliżenia paprotek mnie nie interesują
wniosek jest taki, że każdą sprawną 50-ką, od plastikowego Canona 1.8 po APO Summicrona Leiki można zrobić zdjęcie życia, albo - trochę częściej - bzdurny pstryk
za/przeciw, a po co, przecież nikt tu nie podejmuje racjonalnych decyzji:)

Evanduril
16-05-2016, 20:27
Ale OKD oznacza, że test może nie mieć podstaw merytorycznych, a nie, że go w ogóle nie ma a autor sobie tylko fotki strzelił...

cz4rnuch
16-05-2016, 21:40
Ale OKD oznacza, że test może nie mieć podstaw merytorycznych, a nie, że go w ogóle nie ma a autor sobie tylko fotki strzelił... Naprawdę OKD oznacza to co napisałeś (aś)? Dziwne, bo ja sobie zawsze to trochę inaczej tłumaczyłem. Dla mnie test (jak na OKD) dobry, bo każdy może sobie sam wyciągnąć wnioski czy taki obrazek mu odpowiada, a dla leniwych jest też wymuszone słowo podsumowania od autora.

Jai pur
16-05-2016, 22:20
Naprawdę OKD oznacza to co napisałeś (aś)? Dziwne, bo ja sobie zawsze to trochę inaczej tłumaczyłem. Dla mnie test (jak na OKD) dobry, bo każdy może sobie sam wyciągnąć wnioski czy taki obrazek mu odpowiada, a dla leniwych jest też wymuszone słowo podsumowania od autora.

dzięki cz4rnuch
powiem więcej, ta moja wrzutka, to taki banalny komentarz do zatracenia, jakiemu się często oddajemy analizując podczas testów/porównań mało istotne szczegóły
tymi kilkoma zdjęciami pokazałem, jak różnie może wyglądać zdjęcie z tego samego szkła,
więc warto myśleć, jakie chcemy zdjęcia, a nie czym chcemy je zrobić (pisałem już, że to banalne?:))

Evanduril
17-05-2016, 13:46
W takim razie wszystkie do tej pory testy OKD jakie czytałem musiały mocno odpływać od "standardu". Spoko, dla mnie EOT.

Jai pur
20-05-2016, 10:23
koledzy w wątku A7-kowego rozmawiają o kotach i bokehu, to coś dla nich wrzucę z Noktona - bokeh może nie dla Woytka, ale ja od dawna nie w temacie

10. kot bokehowy

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/27031255602_747f1ba389_o-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/HbEfx5)

11. i jeszcze raz

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/27126067065_2c72274154_o-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/Hk3bFt)

12. park bokehowy

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/27126065895_d3c0d13ca1_o-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/Hk3bki)

13. gacie bokehowe

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/27126067955_aebff19452_o-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/Hk3bWP)

14. i bokeh przy f/11 ;)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/27031255092_0529dda01a_o-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/HbEfoh)