PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografia miesiąca - reaktywacja na nowych zasadach. Regulamin. Dyskusja.



PiKa
09-05-2016, 21:45
Cześć,

ostatnio myślałem nad zabawą/konkursem/pojedynkiem (zwał jak zwał). W skrócie głosowalibyśmy (w formie ankiety) nad najlepszą fotografią z poprzedniego miesiąca. Co miesiąc byłby nowy wątek, gdzie ludzie wrzucali by propozycje zdjęć innych ludzi (zdjęć, które inni ludzie wrzucili na forum w poprzednim miesiącu). Na wrzucanie propozycji byłby np. pierwszy tydzień miesiąca, głosowanie przez kolejne 2-3 tygodnie, i tak co miesiąc. Nie byłoby podziału na działy. Coś podobnego jest zdaje się na forum Olympusa.

To tak z grubsza. Co o tym myślicie?

- - - - kolejny post - - - - - -

Aha, jeszcze ważną zasadą byłoby ograniczenie liczby propozycji które można zgłosić (np. każdy może zgłosić 1 zdjęcie).

EDIT:
W efekcie wykluł się taki regulamin:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Regulamin zabawy "Fotografia miesiąca" (v. 2.3 - obowiązuje od FM Listopada 2016)

1. Zabawa podzielona jest na dwa etapy:
* zgłaszanie zdjęć - kandydatów na fotografię miesiąca
* głosowanie (w formie ankiety)

2. Na początku każdego miesiąca będzie utworzony nowy wątek "zgłoszeniowy". Wątek ten będzie otwarty cały miesiąc, aż do utworzenia ankiety do głosowania. Ankieta zostanie utworzona na początku kolejnego miesiąca (optymalnie około 4 dnia danego miesiąca). Czas trwania ankiety to około 2 tygodnie.

Przykład (daty orientacyjne): 1 lipca zostanie utworzony wątek "Fotografia Miesiąca - Lipiec 2016 - zgłoszenia kandydatów". 4 sierpnia zostanie utworzony wątek "Fotografia Miesiąca - Lipiec 2016 - głosowanie". Głosowanie zakończy się 18 sierpnia.

3. Kandydatem na zdjęcie miesiąca może być zdjęcie umieszczone na forum po raz pierwszy w danym miesiącu. Każdy użytkownik forum może zgłosić maksymalnie jedno (1) "swoje" zdjęcie i cztery (4) "cudze". Autor zdjęcia musi być użytkownikiem forum.

4. Zgłaszając kandydaturę, należy podać link do posta gdzie zdjęcie zostało wrzucone, wstawić samo zdjęcie (powinno się wyświetlić) a także podać nick autora (żeby dostał automatyczne powiadomienie).
Proszę o korzystanie z poniższego formatu - ułatwi mi to stworzenie ankiety:

Autor: @ NICK_AUTORA
Wątek: TYTUŁ_WĄTKU LINK_DO_WĄTKU

LINK_DO_ZDJĘCIA
źródło (LINK_DO_ZDJĘCIA)

Jeśli wątek jest długi to prosiłbym o podanie linku bezpośrednio do postu w którym wrzucono zdjęcie.

5. Liczba zdjęć na które można głosować zależy od liczby zdjęć biorących udział w głosowaniu. Na każde 5 zgłoszonych zdjęć przypada 1 głos. Na przykład:
* 1 do 5 kandydatów - głosowanie na 1 zdjęcie
* 6 do 10 kandydatów - głosowanie na 2 zdjęcia
* 11 do 15 kandydatów - głosowanie na 3 zdjęcia
itd.

6. Przypadki szczególne, wyjaśnienie intencji, przykłady:
a) Jeśli przed stworzeniem ankiety link do zdjęcia nie działa lub wygasł, albo zgłoszone zdjęcie narusza zasady zabawy, zdjęcie nie zostanie dopuszczone do głosowania; jeśli jednak problem zostanie wykryty po stworzenia ankiety, takie zdjęcie bierze udział w zabawie; jednakże, w szczególnych przypadkach można rozważyć stworzenie ankiety od nowa bez problematycznego kandydata - na przykład jeśli ankieta dopiero się zaczęła
b) Autor może poprosić o usunięcie zdjęcia z propozycji (zdjęcie nie weźmie udziału w ankiecie). Autorzy nie będą specjalnie pytani o zgodę na udział w zabawie
c) Nie ma limitu na liczbę zdjęć danego autora (np. w zabawie mogą brać 3 zdjęcia jednego autora)
d) Zdjęcia wywołane przez inną osobę niż ta która zrobiła oryginał też są dopuszczone do zabawy, o ile wywołanie zdjęcia było zrobione za zgodą autora oryginału
e) Różne warianty danego zdjęcia (np. różne wersje kolorystyczne, różne kadry) traktowane są jako różne zdjęcia (nie dotyczy to rozmiaru); w szczególnych przypadkach (bardzo podobne warianty) można wybrać do głosowania jeden ze zgłoszonych wariantów
f) Nie robimy dogrywek
g) Nie można proponować aktów (wątek do dyskusji tego: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=273620)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

spiritus
09-05-2016, 21:46
W końcu ktoś pomyślał :D
Ja za!

Tylko taka mała sugestia aby na zgłaszanie prac były 2 tyg i na głosowanie 2.

Aaa czemu bez podziału na działy?


Aha, jeszcze ważną zasadą byłoby ograniczenie liczby propozycji które można zgłosić (np. każdy może zgłosić 1 zdjęcie).

Git!

PiKa
09-05-2016, 22:22
Tylko taka mała sugestia aby na zgłaszanie prac były 2 tyg i na głosowanie 2.


Myślę, że może być.



Aaa czemu bez podziału na działy?


Bo nie wiem ile będzie zgłoszeń - jak mało to bez sensu dzielić. Jak dużo, możemy pomyśleć o "podziale na działy" ;)

Zelber
09-05-2016, 22:42
Jak najbardziej popieram.

nikoniarz
09-05-2016, 23:18
Mój głos na TAK.

Umbra
09-05-2016, 23:31
Chętnie wezmę udział. :)

kolorowooka
10-05-2016, 00:49
Fajny pomysł :)

spiritus
10-05-2016, 01:05
Czyli nowy kierownik w gronie kierownictwa? :D

PiKa
10-05-2016, 06:30
A ile wynosi pensja? :)

spiritus
10-05-2016, 07:37
A ile wynosi pensja? :)

Jak już się deklarujesz i będziesz godziwie pełnił swą funkcję to lud Cię nie ukamienuje :D
Gdzieś coś jeszcze czytałem, że po zakończeniu kariery (tudzież śmierci) mają być 72 dziewice (czy tam 72 letnia dziewica - nie wiem, mogłem źle przetłumaczyć).

PiKa
10-05-2016, 09:00
Dobrze, będę z pokorą nosił to brzemię ;)

72 dziewice na pierwszy rzut oka brzmi nieźle, ale jak się podzieli na długość pobytu w niebie(?) czyli przez nieskończoność, to już bardzo mała liczba wychodzi ;)
No chyba że to jak w Japonii, gdzie dziewicą można być wielokrotnie ;)

PiKa
10-05-2016, 22:28
No to propozycja zasad (v0.1). Pewnych rzeczy nie jestem pewien - są one wytłuszczone.

Chciałem krótko i prosto, ale zaczęło się rozrastać :(

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Zasady zabawy "Fotografii miesiąca"

1. Krótki opis
1.1. Ludzie zgłaszają swoje propozycje na "zdjęcie miesiąca", później robimy ankietę i głosujemy.

2. Jak i gdzie zgłaszać zdjęcia
2.1. Na początku miesiąca będzie tworzony nowy wątek w dziale "Fotografia miesiąca". W tym wątku będą zgłaszane propozycje na "zdjęcie miesiąca".
2.2. Każdy użytkownik forum może zgłosić tylko 1 propozycję (1 zdjęcie) w danym miesiącu
2.3. Można zgłosić też swoje zdjęcie
2.4. Można zgłaszać dowolne zdjęcie (nie musi być wrzucone w poprzednim miesiącu)
2.5. Zgłaszając zdjęcie należy podać co najmniej następujące informacje:
2.5.1. autora zdjęcia - nick forumowicza (oznacza to, że nie można zgłosić zdjęcia wrzuconego na forum, ale którego autor nie ma konta na forum)
2.5.2. link do postu na forum, gdzie zdjęcie zostało wrzucone.
2.5.3. samo zdjęcia - w formie taga "[IMG]" - tak by się wyświetliło
2.6. Zdjęcia nie będą nigdzie kopiowane/przenoszone - w ankiecie zostaną użyte linki do zdjęcia podane przez autorów. Jeśli link wygaśnie przed rozpoczęciem ankiety, takie zdjęcie nie weźmie udziału w zabawie.
2.7. Autor może poprosić o usunięcie zdjęcia z propozycji (zdjęcie nie weźmie udziału w ankiecie). Autorzy nie będą specjalnie pytani o zgodę na udział w zabawie.
2.8. Nie ma limitu na liczbę zdjęć danego autora (np. w zabawie mogą brać 3 zdjęcia jednego autora - o ile 3 osoby zaproponują te zdjęcia)
2.9. Nie można zgłosić zdjęcia, które brało wcześniej udział w zabawie (było w ankiecie)
2.10. Zgłaszanie zdjęć kończy się w momencie stworzenia ankiety (rozpoczęcia głosowania na "zdjęcie miesiąca").
2.11. Zdjęcia zgłoszone po zakończeniu czasu na zgłaszanie nie biorą udziału w głosowaniu w bieżącym miesiącu, ale mogą być zgłoszone w kolejnych miesiącach.
2.12. Prowadzący zabawę mogą sobie zapisywać zdjęcia biorące udział w poprzednich zabawach do celów weryfikacji, czy w kolejnych miesiącach nie będą zgłaszane ponownie.
2.13. Do zdecydowania - co z wariantami zdjęcia (np. inny rozmiar, inne kadrowanie, inna konwersja kolorystyczna itp)

3. Jak i gdzie głosować
3.1. W drugiej połowie miesiąca (idealnie - 15 dnia danego miesiąca) będzie utworzony nowy wątek z ankietą.
3.2. Głosować można na:
- 1 zdjęcie jeśli zdjęć w ankiecie jest mniej niż 10
- 2 zdjęcia jeśli zdjęć w ankiecie jest 10 lub więcej ale mniej niż 20
- analogicznie: 3, 4, itd zdjęć w zależności od liczby zdjęć na które można głosować
3.3. W przypadku gdy więcej niż jedno zdjęcie dostanie maksymalną liczbę punktów nie robimy dogrywki - uznajemy, że jest więcej niż jedna zwycięska "fotografii miesiąca"
3.4. Głosowanie trwa do końca miesiąca
3.5. Co w przypadku stwierdzenia naruszenia zasad głosowania?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



Komentarz do zasad:

2.4, 2.8, 2.9 - trochę boję się, że będzie dużo zgłoszeń w danym miesiącu, a później mniej - że wszyscy zaczną zgłaszać najlepsze zdjęcia i później nie będzie można ich już zgłosić. Np. będzie 50 zdjęć zgłoszonych w pierwszym miesiącu. A w drugim np. 10.
- Może wprowadzić jakiś limit, np. 10 zdjęć może być głosowanych w danym miesiącu? (np. 10 pierwszych zgłoszonych)? Ale to trochę sztuczne ograniczenie.
- To może można zgłaszać tylko zdjęcia wrzucone na forum w poprzednim miesiącu? Ale to z kolei sprawia, że trzeba by jakoś weryfikować czy były wrzucone w poprzednim miesiącu (a nie, że to np. druga wrzutka, a zdjęcie było pierwszy raz wrzucone rok temu). Tego się nie da sprawdzić.
- To może zezwolić na ponowne zgłaszanie zdjęcia, które nie wygrało? Średnio mi się podoba...

2.13 - nie wiem jak to rozwiązać...

3.3 - zastanawiałem się, czy może przedłużać, ale co jeśli sekundę przed końcem ankiety głosy się "wyrównają" - bez sensu...

3.5 - nie wiem jak to rozwiązać...

miroko
10-05-2016, 23:37
2.3. Na różnorakie konkursy ludzie zgłaszają swoje więc tu nie powinno być ograniczenia. Jest ok.

2.4. Uważam, że mogłyby być fotki nie tylko z poprzedniego miesiąca, a z różnych okresów. Było już dotychczas bardzo dużo świetnych fotek, dobrze by było je sobie przypomnieć.

2.9. Zgadzam się. Może to zacząć dziwnie wyglądać jak po jakimś czasie będziemy oceniać po raz kolejny te same fotki. Tylko, że weryfikacja może być super uciążliwa po dwóch latach :-)
Na weryfikację można użyć może Excela. Linki są unikalne więc wystawiając wszystkie w Excela można stworzyć 'zasadę' czy przepis czy jak to się nazywa że jak będą dwa razy te same zawartości komórek to się one zapalą na czerwono, używam tej funkcji na codzień w robocie by uniknąć powtarzających się numerów seryjnych w bazie.

2.12. Zapisywanie zdjęć nie będzie potrzebne jeśli użyjemy Excela jak opisałem lub innej podobnej metody.

2.13. Nie powinno być ograniczenia. Mogą być i czarno białe i kolorowe i panoramy i kwadraty... W końcu jest wiele fotek które wyglądają zupełnie inaczej w różnych formatach i kolorystyce, fotograf decyduje.

3.5. Wtedy taki forumowicz musi zrobić 10 pompek i nagrać to na wideo i zapodac na YouTube.

Edit.
Może tak raz na rok wtedy wybrać fotkę roku? To by był komplet.
A po 5 latach wydać album z fotkami z najwyższą ilością głosów, nie koniecznie tylko wygranych, o ile użytkownik się zgodzi.

PiKa
11-05-2016, 07:28
2.9. Zgadzam się. Może to zacząć dziwnie wyglądać jak po jakimś czasie będziemy oceniać po raz kolejny te same fotki. Tylko, że weryfikacja może być super uciążliwa po dwóch latach :-)
Na weryfikację można użyć może Excela. Linki są unikalne więc wystawiając wszystkie w Excela można stworzyć 'zasadę' czy przepis czy jak to się nazywa że jak będą dwa razy te same zawartości komórek to się one zapalą na czerwono, używam tej funkcji na codzień w robocie by uniknąć powtarzających się numerów seryjnych w bazie.

Linki też mogą być różne. Niektóre zdjęcia są wrzucane w kilku wątkach.
Ale można by użyć programów do znajdowania duplikatow w zdjęciach, powinno to znaleźć nawet takie rzeczy jak zmiana rozmiaru.




3.5. Wtedy taki forumowicz musi zrobić 10 pompek i nagrać to na wideo i zapodac na YouTube.


Bardziej chodziło mi o to, czy da się takie zdjęcie usunąć z ankiety ;)




Może tak raz na rok wtedy wybrać fotkę roku? To by był komplet.
A po 5 latach wydać album z fotkami z najwyższą ilością głosów, nie koniecznie tylko wygranych, o ile użytkownik się zgodzi.

Tak daleko w przód nie planuję ;)

PiKa
14-05-2016, 23:28
Chyba zmienię trochę zasady zgłaszania: mozna zgłosić jedno swoje zdjęcie oraz jedno czyjeś zdjęcie (czy można tylko 1 swoje, tylko 1 czyjeś, albo 1 swoje i 1 czyjeś).

Żeby nie było, że wszyscy zgłaszają tylko swoje zdjęcia ;)

Dune
15-05-2016, 08:44
Co do pkt 2.4 (głosowanie na fotografie publikowane w dowolnym okresie czasu) - wydaje mi się, że bardziej właściwe z uwagi na nazwę zabawy i kwestie praktyczne będzie dopuszczenie jedynie fotografii opublikowanych na Forum w ramach jednego miesiąca. Myślę, że dobrych fotografii nie powinno zabraknąć. Ewentualnie razem z pierwszą edycją można by np. zorganizować zabawę obejmującą dłuższy niż miesiąc okres - swoiste the best of od powstania Forum (niestety sporo starych linków wygasło) czy też za 2015 r. (w tym roku plebiscyt the best of 2015 się niestety nie odbył).

PiKa
15-05-2016, 09:24
Dune, co masz na myśli pisząc o kwestiach praktycznych?

Dune
15-05-2016, 09:45
Miałem na myśli problemy zgłaszających kandydatury związane z selekcją jednego zdjęcia spośród wszystkich kiedykolwiek tutaj publikowanych.

PiKa
15-05-2016, 13:26
Rozumiem, o tym nie pomyślałem. No ale jeśli nie w tym miesiącu, to można zgłosić w kolejnym - więc to nie musi być 1 zdjęcie z wszystkich wrzuconych.

Poza tym wyobrażam to sobie raczej tak: przeglądasz forum i nagle widzisz świetne zdjęcie. Zgłaszasz więc to zdjęcie do "zdjęcia miesiąca", albo jeśli wątek jeszcze nie istnieje, zapamiętujesz do zgłoszenia.

PiKa
15-05-2016, 13:30
Myślę, że w praktyce przez kilka pierwszych edycji będzie dużo zdjęć historycznych, ale z czasem zaczną przeważać zdjęcia wrzucone od poprzedniej edycji, czyli w praktyce z przedniego miesiąca.

Dune
15-05-2016, 14:05
(...)
W skrócie głosowalibyśmy (w formie ankiety) nad najlepszą fotografią z poprzedniego miesiąca. Co miesiąc byłby nowy wątek, gdzie ludzie wrzucali by propozycje zdjęć innych ludzi (zdjęć, które inni ludzie wrzucili na forum w poprzednim miesiącu).
(...)



Najbardziej przekonuje mnie powyższa formuła podsumowania pewnego, relatywnie niedługiego okresu czasu. Nieustanny, co miesięczny, "TOP wszech czasów" może się zdewaluować. Większe plebiscyty również warto zorganizować - nieograniczone czasowo, czy też obejmujące jeden rok, może nawet na otwarcie, ale zdecydowanie rzadziej, np. raz do roku.

Być może warto rozważyć dopuszczenie zgłoszenia więcej niż jednego zdjęcia przez użytkowników, zwłaszcza zdjęć innych osób. To tylko moje odczucie - bez względu na przyjętą formułę deklaruje solennie udział w zabawie :-)

PiKa
26-05-2016, 09:45
Cały czas zastanawiam się, czy robić głosowanie na "fotografię wrzuconą na forum w danym miesiącu" czy na "fotografię która mi się spodobała w danym miesiącu na forum".

Chyba jednak pójdę w tą pierwszą opcję. A jeśli ktoś zaproponuje fotografię która już kiedyś była wrzucana no to trudno.

Przy okazji, nowy miesiąc już niedługo!

PiKa
27-05-2016, 00:14
No to, z uwzględnieniem powyższego - zasady v. 0.2

Główne zmiany:
- w zabawie biorą udział zdjęcia wrzucone po raz pierwszy na forum w danym miesiącu
- nie można zgłaszać swoich zdjęć
- uproszczenie regulaminu


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Regulamin zabawy "Fotografia miesiąca"

1. Zabawa podzielona jest na dwa etapy:

zgłaszanie zdjęć - kandydatów na fotografię miesiąca
głosowanie (w formie ankiety)
2. Na początku każdego miesiąca będzie utworzony nowy wątek w którym można zgłaszać zgłaszać zdjęcia. Po około dwóch tygodniach zostanie utworzony kolejny wątek z ankietą. Czas trwania ankiety to około 2 tygodnie - do końca miesiąc.

3. Kandydatem na zdjęcie miesiąca może być zdjęcie umieszczone na forum po raz pierwszy w danym miesiącu. Każdy użytkownik forum może zgłosić tylko jednego kandydata. Autor zdjęcia musi być użytkownikiem forum. Nie można zgłosić swojego zdjęcia.

4. Liczba zdjęć na które można głosować zależy od liczby zdjęć biorących udział w głosowaniu:

1 do 9 kandydatów - głosowanie na 1 zdjęcie
10 do 19 kandydatów - głosowanie na 2 zdjęcia
itd.


5. Przypadki szczególne, wyjaśnienie intencji, przykłady:
a) Przykład (daty orientacyjne): 1 czerwca zostanie utworzony wątek "Fotografia Maja 2016 - zgłoszenia kandydatów"; 15 czerwca zostanie utworzony wątek "Fotografia Maja 2016 - głosowanie". Głosowanie zakończy się 30 czerwca o północy
b) Jeśli przed stworzeniem ankiety link do zdjęcia nie działa lub wygasł, albo zgłoszone zdjęcie narusza zasady zabawy, zdjęcie nie zostanie dopuszczone do głosowania; jeśli jednak problem zostanie wykryty po stworzenia ankiety, takie zdjęcie bierze udział w zabawie; jednakże, w szczególnych przypadkach można rozważyć stworzenie ankiety od nowa bez problematycznego kandydata - na przykład jeśli ankieta dopiero się zaczęła
c) Zgłaszając kandydaturę, należy podać link do posta gdzie zdjęcie zostało wrzucone, wstawić samo zdjęcie (powinno się wyświetlić) a także podać nick autora (żeby dostał automatyczne powiadomienie)
d) Autor może poprosić o usunięcie zdjęcia z propozycji (zdjęcie nie weźmie udziału w ankiecie). Autorzy nie będą specjalnie pytani o zgodę na udział w zabawie
e) Nie ma limitu na liczbę zdjęć danego autora (np. w zabawie mogą brać 3 zdjęcia jednego autora - o ile 3 osoby zaproponują te zdjęcia)
f) Różne warianty danego zdjęcia (np. różne wersje kolorystyczne, różne kadry) traktowane są jako różne zdjęcia (nie dotyczy to rozmiaru); w szczególnych przypadkach (bardzo podobne warianty) można wybrać do głosowania jeden ze zgłoszonych wariantów
g) Zdjęcia wywołane przez inną osobę niż ta która zrobiła oryginał też są dopuszczone do zabawy, o ile wywołanie zdjęcia było zrobione za zgodą autora oryginału
h) Nie robimy dogrywek

Umbra
27-05-2016, 09:14
Coś czuję, że to nie wypali.

Dune
27-05-2016, 11:13
Coś czuję, że to nie wypali.

Od razu nie wypali :-). Trochę ludzi w wątkach zdjęciowych się jednak regularnie udziela. PiKa - warto zadbać o rozreklamowanie inicjatywy, najlepiej z pomocą admina i modów (np. przykleić wątek w działach zdjęciowych). Wyniki plebiscytu portal mógłby wykorzystać na facebooku. Nie poddawaj się inicjatywa jest słuszna :-).

PiKa
27-05-2016, 21:35
Umbra, a dlaczego tak czujesz?

Dune, dobry pomysł!

Umbra
28-05-2016, 00:08
Wydaje mi się, że większość osób woli zgłosić swoje zdjęcie, a potem czekać w napięciu na wyniki. Podejrzewam, że ludziom nie będzie się chciało zgłaszać cudzych zdjęć i że nie będzie ich to emocjonowało.

PiKa
28-05-2016, 11:35
Nie sposób nie przyznać ci racji, ludzie są strasznie narcystyczni ;)
No to może jednak zezwolić na zgłoszenie jednego swojego i jednego cudzego zdjęcia. Zresztą regulamin nie jest ostateczny, można próbnie wprowadzić raz takie a raz inne zasady.

spiritus
28-05-2016, 15:23
Ja bym był właśnie za tym aby jedno cudze i jedno swoje w danej kategorii (czy się na kategorie nie będziesz rozdrabniał)?

PiKa
28-05-2016, 16:06
Kategorii na początku nie planuję - chyba, że będzie bardzo dużo zdjęć (wtedy w kolejnych miesiącach rozważmy).

PiKa
31-05-2016, 23:01
Zasady v. 1.0

Główne zmiany:
- można zgłosić swoje zdjęcie

Jutro robię pierwszy wątek.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Regulamin zabawy "Fotografia miesiąca" (v. 1.0)

1. Zabawa podzielona jest na dwa etapy:

zgłaszanie zdjęć - kandydatów na fotografię miesiąca
głosowanie (w formie ankiety)
2. Na początku każdego miesiąca będzie utworzony nowy wątek w którym można zgłaszać zgłaszać zdjęcia. Po około dwóch tygodniach zostanie utworzony kolejny wątek z ankietą. Czas trwania ankiety to około 2 tygodnie - do końca miesiąc.

3. Kandydatem na zdjęcie miesiąca może być zdjęcie umieszczone na forum po raz pierwszy w danym miesiącu. Każdy użytkownik forum może zgłosić maksymalnie jedno "swoje" zdjęcie i jedno "cudze". Autor zdjęcia musi być użytkownikiem forum.

4. Liczba zdjęć na które można głosować zależy od liczby zdjęć biorących udział w głosowaniu:

1 do 9 kandydatów - głosowanie na 1 zdjęcie
10 do 19 kandydatów - głosowanie na 2 zdjęcia
itd.

5. Przypadki szczególne, wyjaśnienie intencji, przykłady:
a) Przykład (daty orientacyjne): 1 czerwca zostanie utworzony wątek "Fotografia Maja 2016 - zgłoszenia kandydatów"; 15 czerwca zostanie utworzony wątek "Fotografia Maja 2016 - głosowanie". Głosowanie zakończy się 30 czerwca o północy
b) Jeśli przed stworzeniem ankiety link do zdjęcia nie działa lub wygasł, albo zgłoszone zdjęcie narusza zasady zabawy, zdjęcie nie zostanie dopuszczone do głosowania; jeśli jednak problem zostanie wykryty po stworzenia ankiety, takie zdjęcie bierze udział w zabawie; jednakże, w szczególnych przypadkach można rozważyć stworzenie ankiety od nowa bez problematycznego kandydata - na przykład jeśli ankieta dopiero się zaczęła
c) Zgłaszając kandydaturę, należy podać link do posta gdzie zdjęcie zostało wrzucone, wstawić samo zdjęcie (powinno się wyświetlić) a także podać nick autora (żeby dostał automatyczne powiadomienie)
d) Autor może poprosić o usunięcie zdjęcia z propozycji (zdjęcie nie weźmie udziału w ankiecie). Autorzy nie będą specjalnie pytani o zgodę na udział w zabawie
e) Nie ma limitu na liczbę zdjęć danego autora (np. w zabawie mogą brać 3 zdjęcia jednego autora - o ile 3 osoby zaproponują te zdjęcia)
f) Różne warianty danego zdjęcia (np. różne wersje kolorystyczne, różne kadry) traktowane są jako różne zdjęcia (nie dotyczy to rozmiaru); w szczególnych przypadkach (bardzo podobne warianty) można wybrać do głosowania jeden ze zgłoszonych wariantów
g) Zdjęcia wywołane przez inną osobę niż ta która zrobiła oryginał też są dopuszczone do zabawy, o ile wywołanie zdjęcia było zrobione za zgodą autora oryginału
h) Nie robimy dogrywek
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

PiKa
03-06-2016, 10:38
Wiem, że to strasznie szybko, ale rozważam modyfikację zasad kolejnej edycji (albo kolejnej+1):
- możliwość zgłoszenia więcej niż jednego cudzego zdjęcia (np 3?)
- wątek "zgłoszeniowy" byłby otwarty przez cały miesiąc

Pozwoliło by to na zgłaszanie zdjęć "na bieżąco" (np. ~ jedno zdjęcie na tydzień).
Dzisiaj zobaczyłem piękne zdjęcie - za miesiąc już o nim zapomnę :(


Na przykład wątek zgłoszeniowy dla "fotografii lipca" byłby otwarty między początkiem 2-go tygodnia lipca a końcem 1-go tygodnia sierpnia ( np. 8.07 - 7.08 ). Wątek z głosowaniem byłby w 2-3 tygodniu sierpnia ( 8.08-21.08 ).

To znaczy, że równolegle z otwarciem wątku do głosowania, otwieralibyśmy też wątek do zgłaszania kandydatów na kolejny miesiąc:

8 lipca - 7 sierpnia: zgłoszeniowy do "fotografii lipca"
8 sierpnia - 21 sierpnia: głosowanie na "fotografię lipca"

8 sierpnia - 7 września: zgłoszeniowy do "fotografii sierpnia"
8 września - 21 września: głosowanie na "fotografię sierpnia"

8 września - 7 października: zgłoszeniowy do "fotografii września"
8 października - 21 października: głosowanie na "fotografię września"

zbyszekD7000
04-06-2016, 00:17
A nie prościej okrągły miesiąc?
Zgłaszanie zdjęć cały lipiec dla zdjęć z lipca, a głosowanie z początkiem sierpnia.
Panie kto te regulaminy będzie czytał?

PiKa
04-06-2016, 09:52
Tak byłoby prościej, ale kończąc zgłaszanie w ostatni dzień miesiąca, zdjecia wrzucone pod koniec miesiąca miałyby mała szanse na zgłoszenie...

Nie wiem jak to rozwiązać...

zbyszekD7000
04-06-2016, 10:30
No to inaczej
Przez cały lipiec zgłaszamy zdjęcia z czerwca, a początkiem sierpnia głosowanie :)

Dune
04-06-2016, 14:54
Wiem, że to strasznie szybko, ale rozważam modyfikację zasad kolejnej edycji (albo kolejnej+1):
- możliwość zgłoszenia więcej niż jednego cudzego zdjęcia (np 3?)
(...)


Dzisiaj zobaczyłem piękne zdjęcie - za miesiąc już o nim zapomnę :(


Jestem za zwiększeniem limitu zgłaszanych zdjęć - czasami może być trudno zdecydować się tylko na jedno.

Jeśli zapomnisz o zdjęciu, to chyba nie było takie wyjątkowe w skali miesiąca ;-)



Terminów zgłaszania i głosowania bym nie zmieniał, są mzd ok :-)

PiKa
06-06-2016, 00:28
Przez cały lipiec zgłaszamy zdjęcia z czerwca, a początkiem sierpnia głosowanie :)

To może taka modyfikacja: wątek jest otwarty cały miesiąc i zgłaszamy zdjęcia z danego miesiąca. Ale jak ktoś zapomni/nie zdąży, to może zgłosić w wątku dla następnego miesiąca.

Np cały lipiec jest owarty wątek "foto lipca" gdzie można zgłosić zdjęcie z lipca lub wyjątkowo z czerwca.

Byłby limit np. 2 zdjęcia z bieżącego i 1 z poprzedniego.



Jestem za zwiększeniem limitu zgłaszanych zdjęć - czasami może być trudno zdecydować się tylko na jedno.

Jeśli zapomnisz o zdjęciu, to chyba nie było takie wyjątkowe w skali miesiąca ;-)

Terminów zgłaszania i głosowania bym nie zmieniał, są mzd ok :-)

Limity zwiększymy, chociaż założenie było takie, że jak nie możesz się zdecydować, to zgłaszasz dowolne, a pozostałe zgłosi ktoś inny. No ale może kiedyś tak będzie, jak będzie więcej uczestników.

Możesz zapomnieć jak masz kiepską pamięć. Albo możesz mieć problemy ze znalezieniem :)

spiritus
06-06-2016, 07:20
Tzn w końcu konkurs na zdjęcie miesiąca czy dwumiesiąca? A możw kwartału? :D

PiKa
06-06-2016, 08:39
Coś za coś ;)

W końcu teraz też jest pewna umowa - bo co to za okazja, wrzucenie zdjęcia na forum? ;)

PiKa
11-06-2016, 08:35
No to jeszcze inaczej:

a) zgłaszanie cały miesiąc, ale "przypadkiem" poczekamy kilka dni (np. 3) ze zrobieniem wątku z ankietą
b) jeśli ktoś zgłosi zdjęcie z 3 ostatnich dni poprzedniego miesiąca to nieoficjalnie tego nie zauważymy ;)


Aktualny plan na kolejną+1 edycję (fotografię lipca):
- zwiększyć limit zgłoszeń do 3 "innych" (1 "swoje" zostaje - co ciekawe nikt jeszcze swojego nie zgłosił)
- wprowadzić punkt a

Czyli kolejne edycje (wątki):
- fotografia "czerwca": limit 3 zdjęć (nowe zasady), ale na starych zasadach jeśli chodzi o terminarz (wątek zgłoszeniowy pierwsza połowa lipca, głosowanie druga połowa lipca)
- fotografia "lipca": nowe zasady, tzn. limit 3 zdjęć, oraz wątek zgłoszeniowy przez cały lipiec, głosowanie 2 pierwsze tygodnie sierpnia
- fotografia "sierpnia": wątek zgłoszeniowy przez cały sierpień, głosowanie we wrześniu

Więc w kolejnym miesiącu będziemy mieli dwa wątki zgłoszeniowe, ale inaczej chyba się nie da tego zrobić.

Umbra
11-06-2016, 12:17
Rusza to już?

Dune
11-06-2016, 12:42
Rusza to już?

Już ruszyło klik (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=272856) :-)

PiKa - a co ze wsparciem ze strony modów i informacjami o zabawie w działach zdjęciowych ?

PiKa
11-06-2016, 13:38
A jest sens się wychylać i przeszkadzać modom? ;) Zwłaszcza biorąc pod uwagę planowane zmiany (zamieszanie).

Dune
11-06-2016, 17:32
Oczywiście, że jest sens, a jeśli będą zajęci to wtedy samemu można przypomnieć się w działach zdjęciowych. Zasady aktualnej zasady są przecież ustalone :-)

nikoniarz
12-06-2016, 21:27
Pier...icie o tym miesiąc czasu... Wejdzie do w końcu w życie czy będzie z tematu kolejna telenowela?

PiKa
12-06-2016, 21:55
Pier...icie o tym miesiąc czasu... Wejdzie do w końcu w życie czy będzie z tematu kolejna telenowela?
Cytując mistrza:


Już ruszyło klik (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=272856) :-)

nikoniarz
12-06-2016, 22:10
Wow... Staram się śledzić forum i nie wiem jakim cudem mi umknęło. Trzymam kciuki.

PiKa
12-06-2016, 22:12
Oprócz kciuków prosimy też o zgloszenie kandydata :)

PiKa
15-06-2016, 22:30
Głosowanie: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=273231&p=3709071

PiKa
18-06-2016, 15:50
Przygotowując się już do kolejnej edycji, zamieszczam zmienione regulaminy. Dla przypomnienia, lipiec jest okresem przejściowym. Zmiany:

* fotografia Czerwca - takie same zasady jak aktualna edycja, ale można zgłosić 3 zdjęcia "cudze" zamiast 1
* fotografia Lipca (i późniejsze) - zmiany jak wyżej, a dodatkowo wątek zgłoszeniowy będzie otwarty przez cały miesiąc, np. dla Fotografii Lipca - przez cały lipiec.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Regulamin zabawy "Fotografia miesiąca" (v. 1.5) - obowiązuje dla Fotografii Czerwca 2016

1. Zabawa podzielona jest na dwa etapy:
* zgłaszanie zdjęć - kandydatów na fotografię miesiąca
* głosowanie (w formie ankiety)

2. Na początku każdego miesiąca będzie utworzony nowy wątek w którym można zgłaszać zdjęcia. Po około dwóch tygodniach zostanie utworzony kolejny wątek z ankietą. Czas trwania ankiety to około 2 tygodnie - do końca miesiąca.

3. Kandydatem na zdjęcie miesiąca może być zdjęcie umieszczone na forum po raz pierwszy w danym miesiącu. Każdy użytkownik forum może zgłosić maksymalnie jedno "swoje" zdjęcie i trzy "cudze". Autor zdjęcia musi być użytkownikiem forum.

4. Zgłaszając kandydaturę, należy podać link do posta gdzie zdjęcie zostało wrzucone, wstawić samo zdjęcie (powinno się wyświetlić) a także podać nick autora (żeby dostał automatyczne powiadomienie).

5. Liczba zdjęć na które można głosować zależy od liczby zdjęć biorących udział w głosowaniu:
* 1 do 9 kandydatów - głosowanie na 1 zdjęcie
* 10 do 19 kandydatów - głosowanie na 2 zdjęcia
itd.

6. Przypadki szczególne, wyjaśnienie intencji, przykłady:
a) Jeśli przed stworzeniem ankiety link do zdjęcia nie działa lub wygasł, albo zgłoszone zdjęcie narusza zasady zabawy, zdjęcie nie zostanie dopuszczone do głosowania; jeśli jednak problem zostanie wykryty po stworzenia ankiety, takie zdjęcie bierze udział w zabawie; jednakże, w szczególnych przypadkach można rozważyć stworzenie ankiety od nowa bez problematycznego kandydata - na przykład jeśli ankieta dopiero się zaczęła
b) Autor może poprosić o usunięcie zdjęcia z propozycji (zdjęcie nie weźmie udziału w ankiecie). Autorzy nie będą specjalnie pytani o zgodę na udział w zabawie
c) Nie ma limitu na liczbę zdjęć danego autora (np. w zabawie mogą brać 3 zdjęcia jednego autora)
d) Zdjęcia wywołane przez inną osobę niż ta która zrobiła oryginał też są dopuszczone do zabawy, o ile wywołanie zdjęcia było zrobione za zgodą autora oryginału
e) Różne warianty danego zdjęcia (np. różne wersje kolorystyczne, różne kadry) traktowane są jako różne zdjęcia (nie dotyczy to rozmiaru); w szczególnych przypadkach (bardzo podobne warianty) można wybrać do głosowania jeden ze zgłoszonych wariantów
f) Nie robimy dogrywek
g) Przykład (daty orientacyjne): 1 czerwca zostanie utworzony wątek "Fotografia Maja 2016 - zgłoszenia kandydatów"; 15 czerwca zostanie utworzony wątek "Fotografia Maja 2016 - głosowanie". Głosowanie zakończy się 30 czerwca o północy
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Regulamin zabawy "Fotografia miesiąca" (v. 2.0) - obowiązuje od Fotografii Lipca 2016

1. Zabawa podzielona jest na dwa etapy:
* zgłaszanie zdjęć - kandydatów na fotografię miesiąca
* głosowanie (w formie ankiety)

2. Na początku każdego miesiąca będzie utworzony nowy wątek "zgłoszeniowy". Wątek ten będzie otwarty cały miesiąc, aż do utworzenia ankiety do głosowania. Ankieta zostanie utworzona na początku kolejnego miesiąca (optymalnie około 4 dnia danego miesiąca). Czas trwania ankiety to około 2 tygodnie.

Przykład (daty orientacyjne): 1 lipca zostanie utworzony wątek "Fotografia Miesiąca - Lipiec 2016 - zgłoszenia kandydatów". 4 sierpnia zostanie utworzony wątek "Fotografia Miesiąca - Lipiec 2016 - głosowanie". Głosowanie zakończy się 18 sierpnia.

3. Kandydatem na zdjęcie miesiąca może być zdjęcie umieszczone na forum po raz pierwszy w danym miesiącu. Każdy użytkownik forum może zgłosić maksymalnie jedno "swoje" zdjęcie i trzy "cudze". Autor zdjęcia musi być użytkownikiem forum.

4. Zgłaszając kandydaturę, należy podać link do posta gdzie zdjęcie zostało wrzucone, wstawić samo zdjęcie (powinno się wyświetlić) a także podać nick autora (żeby dostał automatyczne powiadomienie).

5. Liczba zdjęć na które można głosować zależy od liczby zdjęć biorących udział w głosowaniu:
* 1 do 9 kandydatów - głosowanie na 1 zdjęcie
* 10 do 19 kandydatów - głosowanie na 2 zdjęcia
itd.

6. Przypadki szczególne, wyjaśnienie intencji, przykłady:
a) Jeśli przed stworzeniem ankiety link do zdjęcia nie działa lub wygasł, albo zgłoszone zdjęcie narusza zasady zabawy, zdjęcie nie zostanie dopuszczone do głosowania; jeśli jednak problem zostanie wykryty po stworzenia ankiety, takie zdjęcie bierze udział w zabawie; jednakże, w szczególnych przypadkach można rozważyć stworzenie ankiety od nowa bez problematycznego kandydata - na przykład jeśli ankieta dopiero się zaczęła
b) Autor może poprosić o usunięcie zdjęcia z propozycji (zdjęcie nie weźmie udziału w ankiecie). Autorzy nie będą specjalnie pytani o zgodę na udział w zabawie
c) Nie ma limitu na liczbę zdjęć danego autora (np. w zabawie mogą brać 3 zdjęcia jednego autora)
d) Zdjęcia wywołane przez inną osobę niż ta która zrobiła oryginał też są dopuszczone do zabawy, o ile wywołanie zdjęcia było zrobione za zgodą autora oryginału
e) Różne warianty danego zdjęcia (np. różne wersje kolorystyczne, różne kadry) traktowane są jako różne zdjęcia (nie dotyczy to rozmiaru); w szczególnych przypadkach (bardzo podobne warianty) można wybrać do głosowania jeden ze zgłoszonych wariantów
f) Nie robimy dogrywek
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Dune
18-06-2016, 21:45
Czyli od lipca w zgłoszeniach "wejdzie w życie" wersja dla niecierpliwych - natychmiast po obejrzeniu zdjęcia, pod wpływem emocji, będzie można zgłosić kandydata :-) Dobrze, że będzie można zgłosić więcej zdjęć. Dla mnie ok :-)

PiKa
18-06-2016, 22:02
Najlepiej ustalić sobie limit, np 1 zdjęcie na tydzien

PiKa
02-07-2016, 10:22
FM Maja się zakończyła. Założyłem dwa nowe wątki:
- Fotografia Czerwca (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=273590)
- Fotografia Lipca (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=273591)

Dex
05-07-2016, 11:36
No to trzeba będzie znów przekopać czeluści forum by obejrzeć zdjęcia bo część już umknęła z pamięci ;)

administrator
05-07-2016, 12:40
A jest sens się wychylać i przeszkadzać modom? ;) Zwłaszcza biorąc pod uwagę planowane zmiany (zamieszanie).Administracja czuwa ;) Sens jest. Bo np umieściłem to w boxie (prawa górna część strony głównej) z promowanymi wątkami.
W pierwszym poście zamieściłem ustalony regulamin. Dodałem ostatni podpunkt o aktach.
Jak trzeba edytować regulamin to piszcie. Albo załóżcie nowy temat z regulaminem zabawy - przykleję.

PiKa
18-07-2016, 21:07
Czy da się tak zrobić, żeby w ankiecie można było głosować np. na 1 lub 2 zdjęcia? Czy tylko na "więcej niż 1" ?

notdot
19-07-2016, 20:11
chłopaki z rawkowych zabaw to przerabiali swego czasu i chyba albo pojedynczy wybór albo wielokrotny, ale bez podanej dokładnej liczby, więc ktoś może zagłosować na 3 a nie na 2

spiritus
19-07-2016, 20:33
Ankiety w rawkach i tematycznych opieraja sie na zaufaniu. Jest slowna umowa na ile mozna zaglosowac. Niestety ktos moze sie niezastosowac.

PiKa
19-07-2016, 21:41
Dziękuję.

PiKa
04-08-2016, 21:32
Regulamin w wersji 2.1.

Zmiany w stosunku do 2.0:
- rozszerzenie punktu 4 o przyklad (format) zgłoszenia
- dodanie 6g (akty)

Obowiązuje od FM Sierpnia 2016

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Regulamin zabawy "Fotografia miesiąca" (v. 2.1)

1. Zabawa podzielona jest na dwa etapy:
* zgłaszanie zdjęć - kandydatów na fotografię miesiąca
* głosowanie (w formie ankiety)

2. Na początku każdego miesiąca będzie utworzony nowy wątek "zgłoszeniowy". Wątek ten będzie otwarty cały miesiąc, aż do utworzenia ankiety do głosowania. Ankieta zostanie utworzona na początku kolejnego miesiąca (optymalnie około 4 dnia danego miesiąca). Czas trwania ankiety to około 2 tygodnie.

Przykład (daty orientacyjne): 1 lipca zostanie utworzony wątek "Fotografia Miesiąca - Lipiec 2016 - zgłoszenia kandydatów". 4 sierpnia zostanie utworzony wątek "Fotografia Miesiąca - Lipiec 2016 - głosowanie". Głosowanie zakończy się 18 sierpnia.

3. Kandydatem na zdjęcie miesiąca może być zdjęcie umieszczone na forum po raz pierwszy w danym miesiącu. Każdy użytkownik forum może zgłosić maksymalnie jedno "swoje" zdjęcie i trzy "cudze". Autor zdjęcia musi być użytkownikiem forum.

4. Zgłaszając kandydaturę, należy podać link do posta gdzie zdjęcie zostało wrzucone, wstawić samo zdjęcie (powinno się wyświetlić) a także podać nick autora (żeby dostał automatyczne powiadomienie).
Proszę o korzystanie z poniższego formatu - ułatwi mi to stworzenie ankiety:
Autor: NICK_AUTORA
Wątek: TYTUŁ_WĄTKU


LINK_DO_ZDJĘCIA
źródło (LINK_DO_ZDJĘCIA)
Jeśli wątek jest długi to prosiłbym o podanie linku bezpośrednio do postu w którym wrzucono zdjęcie.

5. Liczba zdjęć na które można głosować zależy od liczby zdjęć biorących udział w głosowaniu:
* 1 do 9 kandydatów - głosowanie na 1 zdjęcie
* 10 do 19 kandydatów - głosowanie na 2 zdjęcia
itd.

6. Przypadki szczególne, wyjaśnienie intencji, przykłady:
a) Jeśli przed stworzeniem ankiety link do zdjęcia nie działa lub wygasł, albo zgłoszone zdjęcie narusza zasady zabawy, zdjęcie nie zostanie dopuszczone do głosowania; jeśli jednak problem zostanie wykryty po stworzenia ankiety, takie zdjęcie bierze udział w zabawie; jednakże, w szczególnych przypadkach można rozważyć stworzenie ankiety od nowa bez problematycznego kandydata - na przykład jeśli ankieta dopiero się zaczęła
b) Autor może poprosić o usunięcie zdjęcia z propozycji (zdjęcie nie weźmie udziału w ankiecie). Autorzy nie będą specjalnie pytani o zgodę na udział w zabawie
c) Nie ma limitu na liczbę zdjęć danego autora (np. w zabawie mogą brać 3 zdjęcia jednego autora)
d) Zdjęcia wywołane przez inną osobę niż ta która zrobiła oryginał też są dopuszczone do zabawy, o ile wywołanie zdjęcia było zrobione za zgodą autora oryginału
e) Różne warianty danego zdjęcia (np. różne wersje kolorystyczne, różne kadry) traktowane są jako różne zdjęcia (nie dotyczy to rozmiaru); w szczególnych przypadkach (bardzo podobne warianty) można wybrać do głosowania jeden ze zgłoszonych wariantów
f) Nie robimy dogrywek
g) Nie można proponować aktów (wątek do dyskusji tego: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=273620)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Jacek_Z
04-08-2016, 22:03
Podmieniłem w pierwszym poscie. Tam zawsze musi być aktualny.
W konkursach siedzą spirytus i Arczi_68 - jak chcesz edycji itd. to pisz do nich.

PiKa
04-08-2016, 22:33
Dzięki.

Znaczy, lepiej pisać PW niż używać "raportowania"?

Jacek_Z
05-08-2016, 01:19
W sumie jedno i drugie rozwiązanie jest dobre.

spiritus
05-08-2016, 11:05
Podmieniłem w pierwszym poscie. Tam zawsze musi być aktualny.
W konkursach siedzą spirytus i Arczi_68 - jak chcesz edycji itd. to pisz do nich.

Dokładnie. Jak coś trzeba to pisz śmiało tylko w obecnym czasie się nie napomagam za dużo. W październiku odrobię :D

PiKa
05-08-2016, 16:22
To jeśli można będę używał raportowania - nie muszę pamiętać/śledzić kto z jakiego działu jest, kto ma urlop itp

PiKa
12-10-2016, 07:05
Ostatnio różnego rodzaju konkursy, zabawy, rankingi itp są popularne. Zastanawiam się nad wprowadzeniem jakiegoś ;) W szczególności myślałem o czymś takim: osoba która zgłosi najwięcej wygrywających zdjęć zwycięża. Powinno zachęcić to do zgłaszania zdjęć. Co o tym myślicie?

miroko
12-10-2016, 08:46
Wygrywającym powinien być każdy kogo fotografia zajęła pierwsze miejsce, a nie za największą ilość pierwszych miejsc.
Fotografia miesiąca jest ok, a potem zróbcie z tych fotografii miesiąca głosowanie w styczniu na fotografie roku i jakaś nagroda, choćby dyplomik lub jakaś mała tablica nie-papierowa. A potem zróbcie album z fotografii, które przez cały rok wygrywały. I to możecie sprzedawać i mieć fundusze na nowe nagrody.

PiKa
12-10-2016, 23:12
Wygrywającym powinien być każdy kogo fotografia zajęła pierwsze miejsce, a nie za największą ilość pierwszych miejsc.
Fotografia miesiąca jest ok, a potem zróbcie z tych fotografii miesiąca głosowanie w styczniu na fotografie roku i jakaś nagroda, choćby dyplomik lub jakaś mała tablica nie-papierowa. A potem zróbcie album z fotografii, które przez cały rok wygrywały. I to możecie sprzedawać i mieć fundusze na nowe nagrody.

Tak oczywiście też można - niezależnie od mojej propozycji, ja chciałem zachęcić do zgłaszania (dobrych) fotografii

Dune
26-10-2016, 17:17
PiKa - zawczasu podrzucam kwestię zabawy podsumowującej dotychczasowe edycje Fotografii Miesiąca. W przeszłości to był styczniowy konkurs na fotografię roku, ale aktualnie konkursy rozpoczęły się zdjęciami majowymi, do pełnego roku brakuje zatem czterech pierwszych miesięcy. Kwestia jest do rozwiązania na różne sposoby, np. zamiast nazwy "Fotografia Roku" konkurs podsumowujący zabawy w 2016 r., względnie opcja trudniejsza - zrobienie dodatkowej zabawy czy zabaw obejmujących styczeń do kwietnia 2016 r. , a następnie głosowanie na zwycięskie zdjęcia opublikowane w trakcie całego roku.

Jacek_Z
26-10-2016, 21:58
Momencik momencik. W regulaminie jest mowa tylko o konkursach miesięcznych.
Co do zdjecia roku to prosze uwzględnić inną sprawę.
Od lat jest konkurs The best of 20...
Co prawda ostatniej edycji nie było, ale wracamy z tym.
Siłą rzeczy skoro nie było konkursu miesiąca w poczatku 2016 roku, to znaczy ze na the best można będzie zgłaszać wszystkie zdjęcia z 2016. Ten konkurs ma swój inny regulamin.

W kolejnych latach trzeba przemyslec temat. I zawrzeć to w regulaminie.
Pod rozwagę - czy w 2017 do the best of mają trafiac tylko zdjecia z konkursu miesiąca (nie - moim zdaniem), czy tez wszystkie zdjecia z forum?
Jestem jednak za tą ostatnią opcją. Bo moga byc fajne zdjecia ktore nie byly zgloszone. I wtedy ten konkurs bedzie "duzy". A jak beda tylko zwyciezcy z miesięcy to bedzie wybierane z malej puli.
No i kwestia podstawowa - the best jest osobno w kazdej z dziedzin. Osobno krajobraz, osobno portret itp.
Prowadzenie dwoch konkursów - zdjecie roku i the best - nie wiem czy jest na to miejsce. Dwa plebiscyty w tym samym terminie?
To jest temat pod duuuzych przemyśleń i nie wiem co zdecydujemy.

Dune
26-10-2016, 22:35
Moim zdaniem, jeśli "The Best of - Subiektywnie" odbędzie się według starych zasad, to jest (była) to zabawa o na tyle innych regułach i założeniach od Fotografii Miesiąca (Roku), że spokojnie można je przeprowadzić niezależnie, chociaż na pewno nie w tych samych terminach.

Przede wszystkim zgłaszanie zdjęć i głosowanie w The Best... odbywało się wyłącznie w ramach działów tematycznych. Ponadto prace zgłaszali tylko ich autorzy, samodzielnie dokonując wyboru ich zdaniem najlepszych i to nawet takich których uprzednio na Forum nie opublikowali. Dla mnie przynajmniej ta zabawa była w znacznej części publicznym podsumowaniem i po części oceną własnej działalności fotograficznej w danym roku, a głosowanie dodatkową zabawą i możliwością uzyskania opinii o własnych zdjęciach. Ja w każdym razie nie zgłaszałem zdjęć, ponieważ uważałem, że były one na tle zdjęć innych użytkowników "the best" :-).

Nieco inaczej ma się rzecz w przypadku Fotografii Miesiąca, tutaj zgłaszamy fotografie, co do których zakładamy, że są one najlepszymi spośród publikowanych. Myślę, że ta okoliczność robi autorom zdjęć dużą różnicę, ponieważ jak do tej pory żadna fotografia w konkursie Fotografia Miesiąca nie została zgłoszona przez jej twórcę ...

W konsekwencji pula zdjęć w The Best - Subiektywnie oraz Fotografii Roku może okazać się zasadniczo inna.
Konkurs na Fotografię Roku odbywał się w dziale Fotografia miesiąca : http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=48779

Jacek_Z
26-10-2016, 23:27
Ja to wiem.

Sam piszesz, że dwa finały w tym samym czasie to nie bardzo. No właśnie.
Więc pod rozwagę, czy jakoś nie zmodyfikować regulaminów, by zrobić z tego jeden konkurs.
Myślę jednak, że the best zostanie jak jest, dlatego ... chyba odpuśćmy zdjęcie roku jako plebiscyt złożony ze zdjęć miesiąca.

Dune
27-10-2016, 14:52
Nie łączyłbym na pewno The Best z innym plebiscytem, jego formuła się chyba sprawdziła, a czas w którym się on odbywa jest, dla mnie przynajmniej, najciekawszym okresem roku na Forum. Dział fotograficzny znacznie wówczas ożywa, również przez możliwość zapoznania się z nowymi, dobrymi w znacznej części zdjęciami. Fotografia miesiąca jest pod tym względem bardziej wtórna, nie ściąga nowych zdjęć.

Z drugiej strony nie widzę negatywnych skutków, jakie mogłoby przynieść zorganizowanie Fotografii Roku. Można by zapewnić między tymi zabawami bezpieczny odstęp czasu, aby notoryczne głosowanie nie spowszedniało. Inna rzecz, że cało to rozważanie w tym roku jest bardziej teoretyczne, ponieważ Fotografia Miesiąca wystartowała dopiero w maju.

PiKa
28-10-2016, 21:55
PiKa - zawczasu podrzucam kwestię zabawy podsumowującej dotychczasowe edycje Fotografii Miesiąca.

Dzięki za pomysł. Przemyślę, ale na obecną chwilę mam takie zdanie: robienie konkursu (ankiety), w której wybieramy jedno zdjęcie ("zdjęcie roku" czy jak je nazwać) spośród 12 pierwszych zdjęć FM z poprzedniego roku - moim zdaniem to byłoby mało interesujące. Nie byłoby nowych zdjęć, jakie to ma znaczenie które zdjęcie byłoby wybrane? W FM podoba mi się to, że można zobaczyć w jednym miejscu najciekawsze zdjęcia wrzucone na forum. Raczej nie byłbym zainteresowany organizowaniem takiego powtórnego wybierania, na takich zasadach. Oczywiście, mamy na forum wolną wolę, więc nie zamierzam zabraniać innym przeprowadzenia takiego konkursu.

A jeśli konkurs "Fotografia Roku" miała by nie używać zdjęć z FM - to byłaby to zupełnie oddzielna zabawa, i może lepiej gdyby była dyskutowana w osobnym wątku.

Chyba, że udało by się jakoś powiązać FM i FR - ale obecnie nie mam pomysłu jak.

- - - - kolejny post - - - - - -

Prawdę mówiąc, mam większe zmartwienie niż FR: jak sprawić, żeby FM była bardziej interesująca ? (żeby więcej osób zgłaszało / więcej zdjęć było zgłaszanych / więcej osób głosowało)

Wind Mill
29-10-2016, 09:49
Podejrzewam iż przypuszczam, że marketing kuleje. Pisz pan do moderacji, może coś a la poniższe?


http://oi68.tinypic.com/21khysl.jpg
źródło (http://oi68.tinypic.com/21khysl.jpg)

Ja osobiście mam kilka stale odwiedzanych zakątków na forum, i na FM trafiłem dość przypadkowo.

PiKa
29-10-2016, 10:04
Ja osobiście mam kilka stale odwiedzanych zakątków na forum, i na FM trafiłem dość przypadkowo.

Hmm, jest w Promowanych Wątkach w prawej części głównej strony...

Moim zdaniem, powodem małego zainteresowania jest brak zaangażowania uczestników. Zgłaszający proponują "cudze" zdjęcia, więc nie czują się emocjonalnie związani z zabawą (bo to nie oni/ich zdjęcie wygrywa).

Żeby zgłosić zdjęcie trzeba się napracować (odszukać wątek z FM, skopiować zdjęcie z oryginalnego wątku, skopiować/wpisać nick autora, temat wątku, link do wątku - np. na tablecie to nie takie banalne)... Jacek_Z jakby dało się zrobić jakiś przycisk "zgłoś zdjęcie do FM" to by to znacznie ułatwiło życie.

No i gdyby autorzy sami zgłaszali swoje zdjęcia - ale jak widać nie ma wystarczającej gratyfikacji. Co im z tego, że zgłoszą i wygrają? A jeszcze jest niebezpieczeństwo, że zgłoszą, a tu nikt nie zagłosuje! Albo zdjęcie będzie ostatnie. No to może lepiej nie zgłaszać?

Jacek_Z
29-10-2016, 12:38
To faktycznie problem.
Powinno byc kilku ochotnikow ktorzy przegladajac te dzialy zdjeciowe ktore ich interesuja - zglaszaja zdjecia jakie im sie podobaja.
Chyba obligatoryjnie trzeba by wysylac PW do autora ze moze sie usunac z konkursu.
Natomiast marketingowo faktycznie trzeba sprawe przemyśleć. Prawa kolumne wiele osob ma schowaną.

Jak na forum bedzie galeria i wlasny hosting to jest fajne rozwiazanie. Ale to bedzie za jakis czas.
Wtedy pojawi sie na górze forum belka z miniaturkami zdjęć. I od razu przez to bedzie silna promocja pewnych konkursow.

Wind Mill
29-10-2016, 12:48
PiKa

"Hmm, jest w Promowanych Wątkach w prawej części głównej strony..." - właśnie po raz drugi od czasu rejestracji na forum wszedłem na główną stronę. ;)

Małe zaangażowanie uczestników - może być, fora w ogóle mają do siebie to, że użytkownicy z czasem tracą zaangażowanie.

Ja osobiście problemu z napracowaniem się nad dodaniem czyjejś fotki do FM nie mam - ale fakt, na kompie dużo łatwiej lub wręcz jedynie możliwe. Przyciski "Dodaj do FM" dobra rzecz, ale z drugiej strony, jak się mam naklikać nad takim #7 (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=276263&p=3763831&viewfull=1#post3763831) czy #8 (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=276263&p=3765991&viewfull=1#post3765991) z FM 2016.10 to przynajmniej wiem za co i dlaczego i że warto. :)

Co do ostatniego nie jestem w stanie pomóc, niezależnie od gratyfikacji. ;)

PiKa
07-11-2016, 22:47
Proponuję mała zmianę zasad - zwiększenie liczby prac na które można głosować. Obecnie jest tak ("jeden głos na 9-10 zdjęć"):


5. Liczba zdjęć na które można głosować zależy od liczby zdjęć biorących udział w głosowaniu:
* 1 do 9 kandydatów - głosowanie na 1 zdjęcie
* 10 do 19 kandydatów - głosowanie na 2 zdjęcia
itd.

Jak zwiększyć?
a) "1 głos na pięć zdjęć" - czyli 1 głos przy 1-5 zdjęciach, 2 głosy przy 6-10, 3 głosy przy 11-15, itd
b) jakoś inaczej?

- - - - kolejny post - - - - - -

Jeśli nie będzie oporu ani alternatywnych propozycji to przyszła ankieta będzie przeprowadzana na zasadach "1 głos na pięć zdjęć"

notdot
07-11-2016, 22:55
jestem za 1 na 5, no chyba, że padną inne propozycje w miarę rozsądne

Dex
08-11-2016, 11:51
Też za 1 na 5 ;)

PiKa
11-11-2016, 14:17
OK, więc wprowadzamy tą zmianę od FM Listopada. Nowy regulamin:


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Regulamin zabawy "Fotografia miesiąca" (v. 2.2 - obowiązuje od FM Listopada 2016)

1. Zabawa podzielona jest na dwa etapy:
* zgłaszanie zdjęć - kandydatów na fotografię miesiąca
* głosowanie (w formie ankiety)

2. Na początku każdego miesiąca będzie utworzony nowy wątek "zgłoszeniowy". Wątek ten będzie otwarty cały miesiąc, aż do utworzenia ankiety do głosowania. Ankieta zostanie utworzona na początku kolejnego miesiąca (optymalnie około 4 dnia danego miesiąca). Czas trwania ankiety to około 2 tygodnie.

Przykład (daty orientacyjne): 1 lipca zostanie utworzony wątek "Fotografia Miesiąca - Lipiec 2016 - zgłoszenia kandydatów". 4 sierpnia zostanie utworzony wątek "Fotografia Miesiąca - Lipiec 2016 - głosowanie". Głosowanie zakończy się 18 sierpnia.

3. Kandydatem na zdjęcie miesiąca może być zdjęcie umieszczone na forum po raz pierwszy w danym miesiącu. Każdy użytkownik forum może zgłosić maksymalnie jedno "swoje" zdjęcie i trzy "cudze". Autor zdjęcia musi być użytkownikiem forum.

4. Zgłaszając kandydaturę, należy podać link do posta gdzie zdjęcie zostało wrzucone, wstawić samo zdjęcie (powinno się wyświetlić) a także podać nick autora (żeby dostał automatyczne powiadomienie).
Proszę o korzystanie z poniższego formatu - ułatwi mi to stworzenie ankiety:

Autor: @ NICK_AUTORA
Wątek: TYTUŁ_WĄTKU LINK_DO_WĄTKU

LINK_DO_ZDJĘCIA
źródło (LINK_DO_ZDJĘCIA)

Jeśli wątek jest długi to prosiłbym o podanie linku bezpośrednio do postu w którym wrzucono zdjęcie.

5. Liczba zdjęć na które można głosować zależy od liczby zdjęć biorących udział w głosowaniu. Na każde 5 zgłoszonych zdjęć przypada 1 głos. Na przykład:
* 1 do 5 kandydatów - głosowanie na 1 zdjęcie
* 6 do 10 kandydatów - głosowanie na 2 zdjęcia
* 11 do 15 kandydatów - głosowanie na 3 zdjęcia
itd.

6. Przypadki szczególne, wyjaśnienie intencji, przykłady:
a) Jeśli przed stworzeniem ankiety link do zdjęcia nie działa lub wygasł, albo zgłoszone zdjęcie narusza zasady zabawy, zdjęcie nie zostanie dopuszczone do głosowania; jeśli jednak problem zostanie wykryty po stworzenia ankiety, takie zdjęcie bierze udział w zabawie; jednakże, w szczególnych przypadkach można rozważyć stworzenie ankiety od nowa bez problematycznego kandydata - na przykład jeśli ankieta dopiero się zaczęła
b) Autor może poprosić o usunięcie zdjęcia z propozycji (zdjęcie nie weźmie udziału w ankiecie). Autorzy nie będą specjalnie pytani o zgodę na udział w zabawie
c) Nie ma limitu na liczbę zdjęć danego autora (np. w zabawie mogą brać 3 zdjęcia jednego autora)
d) Zdjęcia wywołane przez inną osobę niż ta która zrobiła oryginał też są dopuszczone do zabawy, o ile wywołanie zdjęcia było zrobione za zgodą autora oryginału
e) Różne warianty danego zdjęcia (np. różne wersje kolorystyczne, różne kadry) traktowane są jako różne zdjęcia (nie dotyczy to rozmiaru); w szczególnych przypadkach (bardzo podobne warianty) można wybrać do głosowania jeden ze zgłoszonych wariantów
f) Nie robimy dogrywek
g) Nie można proponować aktów (wątek do dyskusji tego: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=273620)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

- - - - kolejny post - - - - - -

Wątek zgłoszeniowy na listopad: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=277289

Pojawiła się też propozycja zmiany liczby dostępnych zgłoszeń. To znaczy, żeby można było zgłosić albo 1 swoje i 3 cudze zdjęcia, albo 4 cudze zdjęcia. Co o tym sądzicie?

notdot
11-11-2016, 15:19
Pojawiła się też propozycja zmiany liczby dostępnych zgłoszeń. To znaczy, żeby można było zgłosić albo 1 swoje i 3 cudze zdjęcia, albo 4 cudze zdjęcia. Co o tym sądzicie?
jestem za

PiKa
11-11-2016, 18:30
jestem za

Przewrotnie zapytam: dlaczego? ;)

Jacek_Z
11-11-2016, 20:39
Ja też jestem za większa ilością (6 czy nawet 8?).
Dlaczego? W zeszłym miesiącu głosowano nad 16 zdjęciami. To mało, na forum w ciągu miesiąca się pojawia więcej ciekawych zdjęć.
Jeśli aktywnych w zgłaszaniu nie jest tak wiele osób, to niech te aktywne osoby mogą zgłaszać dużo zdjęć. Czyli myślę, że zdecydowanie więcej niż teraz. Może nawet do 10?

Zastanawiam się też czy nie powinna zajść spora rewolucja w regulaminie. Co prawda skomplikuje to sprawę i wydłuży wszystko, ale .. formalnie byłoby to wskazane. Punkt 6 b chyba trzeba zmienić.
Czyli - 1. zgłaszanie zdjęć przez miesiąc. 2. nawiązanie kontaktu na PW albo poprzez przywołania @ nick z autorem zdjęcia i uzyskaniem jego akceptacji na udział w konkursie - dajmy na to tydzień po końcu miesiąca 3. tak jak jest - ankieta, nie musi być dwa tygodnie, może być krócej - np. 10 dni.

Co do pkt 2. Jeśli autor nie odpowie, nie odpisze to niestety przyjmijmy, że się nie zgadza i jego zdjęcia nie będzie. Stąd dopuszczenie zgłaszania większej ilości zdjęć ma sens.
Z kontaktem z autorami nie będzie chyba wcale wielkiego problemu, każdy jak wystawi zdjęcie to zagląda często na forum czytając komentarze i odpowiadając na pytania. O skierowaniu zdjęcia na konkurs powinno się powiadamiać właśnie w wątku autora. To spowoduje przy okazji popularyzacje całego konkursu.
Pytania do autorów powinno się kierować na bieżąco, w miare zgłaszania zdjęć. Ma to dwa duże plusy. Organizator konkursu nie będzie miał ostatniego dnia miesiąca full roboty z powiadamianiem autorów. A co ważniejsze - jak zdjęcie będzie z początku miesiąca to autor może nie zaglądać na forum po końcu miesiąca. A tak jak będzie pytany od razu to na pewno będzie z nim łatwiejszy kontakt.
Kolejną zmianą niech będzie nagroda np. koszulka nikoniarzy dla zwycięzcy. Niech będzie jakaś motywacja i uznanie dla zwycięzcy.

notdot
11-11-2016, 21:49
Przewrotnie zapytam: dlaczego? ;)
A dlaczego nie? Aż tak dużo zdjęć nie jest zgłoszonych, więc mogło by to poprawić frekwencję. A sumarycznie to jest tyle samo zdjęć czyli 4. A też nie każdy co tu zagląda ma swoje zdjęcia na tyle dobre by tu zgłaszać.

PiKa
11-11-2016, 22:39
Ja też jestem za większa ilością (6 czy nawet 8?).
Dlaczego? W zeszłym miesiącu głosowano nad 16 zdjęciami. To mało, na forum w ciągu miesiąca się pojawia więcej ciekawych zdjęć.
Jeśli aktywnych w zgłaszaniu nie jest tak wiele osób, to niech te aktywne osoby mogą zgłaszać dużo zdjęć. Czyli myślę, że zdecydowanie więcej niż teraz. Może nawet do 10?


Odniosę się tylko do tego, nie chcę mieszać różnych tematów.



A dlaczego nie? Aż tak dużo zdjęć nie jest zgłoszonych, więc mogło by to poprawić frekwencję. A sumarycznie to jest tyle samo zdjęć czyli 4. A też nie każdy co tu zagląda ma swoje zdjęcia na tyle dobre by tu zgłaszać.

Odpowiadając wam obu: ja jestem zwolennikiem mniejszej liczby możliwych zgłoszeń.

Było 16, czy to dużo, czy mało, to kwestia dyskusyjna. Nie podobała by mi się ankieta z 50 zdjęciami i 10 głosami. Nie chodzi przecież o to, żeby przeklejać wszystkie "ciekawe" zdjęcia do FM. Dzięki małej liczbie zgłoszeń każdy wybiera naprawdę dobre prace. Boję się, że jak będzie można zgłosić np. 10 zdjęć to ludzie będą zgłaszać prace "dobre" a nie "wybitne".

Po drugie, wolę żeby było więcej zgłaszających, bo to zapewni różnorodność. Każdy ma własny gust. Jak będzie mało osób które dużo zgłaszają, będzie dużo zdjęć w podobnym stylu. Chciałbym tego uniknąć.

Nie rozumiem co masz na myśli pisząc o "poprawie frekwencji". Liczby zgłaszających osób to nie zwiększy. Jeśli masz na myśli liczbę zgłoszeń to ok, przyjmuję argument.

Trudno mi powiedzieć, jaka liczba zgłoszeń jest właściwa. 3 czy 4 to mała różnica. Pewnie można by zwiększyć. Ale może zrobić inaczej: limity są jak teraz. Ale po wyczerpaniu limitu, można poprosić inne osoby o zgłoszenie interesującego nas zdjęcia. Na przykład podać link do tematu/postu z takim zdjęciem. Jeśli komuś się spodoba, to go zgłosi. Powiedzmy, że w ten sposób można by "zaproponować" kolejne 3 zdjęcia. Hmm ?

Jacek_Z
12-11-2016, 00:51
Nie podobała by mi się ankieta z 50 zdjęciami i 10 głosami..
Oczywiście - te 10 głosów mi sie nie podoba.
Trzeba zrobić tak, by konkurs był znany szeroko, a nie tylko na subforum konkursowym.
Informacja w wątku na części zdjęciowej forum będzie pełniła zarazem rolę reklamową. Pytając w wątku ze zdjęciem forumowicza czy się zgada brac udział w konkursie (i tu link do tego subforum do regulaminu i wątku ze zgłoszeniami z danego miesiąca) powodujesz reklamę tego konkursu.


Po drugie, wolę żeby było więcej zgłaszających, bo to zapewni różnorodność. .Zgoda, jak najbardziej.


Nie rozumiem co masz na myśli pisząc o "poprawie frekwencji". Liczby zgłaszających osób to nie zwiększy. Jeśli masz na myśli liczbę zgłoszeń to ok, przyjmuję argument.
Wszystko. Wpisywanie w wątkuz którego "zabiera się" zdjęcie spowoduje reklamę, a to da więcej zgłaszających, więcej zdjęć (różnorodnych), większą liczbę głosujących.

notdot
12-11-2016, 12:43
PiKa przyjmuję argumentację, że lepiej iść w jakość niż ilość, co do frekwencji to miałem na myśli ilość prac
ale fakt faktem, trzeba zwiększyć ilość głosujących i zgłaszających

Wind Mill
12-11-2016, 22:59
W pierwszym momencie pomysł z pytaniem się autorów zdjęć o zgodę na udział w konkursie uznałem za nietrafiony, ale faktycznie, może to poprawić ruch w FM.

PiKa
13-11-2016, 00:38
Wracając do liczby możliwych zgłoszeń... myślę, że zdecyduję się na salomonowe rozwiązanie ;) To znaczy zwiększe z 3+1 na 4+1 (czyli 4 cudze i 1 swoje). W sumie ma to sens - wychodzi jedno zdjęcie na tydzień.

PiKa
14-11-2016, 23:20
Proszę moda o zmianę regulaminu w pierwszym poście na:


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Regulamin zabawy "Fotografia miesiąca" (v. 2.3 - obowiązuje od FM Listopada 2016)

1. Zabawa podzielona jest na dwa etapy:
* zgłaszanie zdjęć - kandydatów na fotografię miesiąca
* głosowanie (w formie ankiety)

2. Na początku każdego miesiąca będzie utworzony nowy wątek "zgłoszeniowy". Wątek ten będzie otwarty cały miesiąc, aż do utworzenia ankiety do głosowania. Ankieta zostanie utworzona na początku kolejnego miesiąca (optymalnie około 4 dnia danego miesiąca). Czas trwania ankiety to około 2 tygodnie.

Przykład (daty orientacyjne): 1 lipca zostanie utworzony wątek "Fotografia Miesiąca - Lipiec 2016 - zgłoszenia kandydatów". 4 sierpnia zostanie utworzony wątek "Fotografia Miesiąca - Lipiec 2016 - głosowanie". Głosowanie zakończy się 18 sierpnia.

3. Kandydatem na zdjęcie miesiąca może być zdjęcie umieszczone na forum po raz pierwszy w danym miesiącu. Każdy użytkownik forum może zgłosić maksymalnie jedno (1) "swoje" zdjęcie i cztery (4) "cudze". Autor zdjęcia musi być użytkownikiem forum.

4. Zgłaszając kandydaturę, należy podać link do posta gdzie zdjęcie zostało wrzucone, wstawić samo zdjęcie (powinno się wyświetlić) a także podać nick autora (żeby dostał automatyczne powiadomienie).
Proszę o korzystanie z poniższego formatu - ułatwi mi to stworzenie ankiety:

Autor: @ NICK_AUTORA
Wątek: TYTUŁ_WĄTKU LINK_DO_WĄTKU

LINK_DO_ZDJĘCIA
źródło (LINK_DO_ZDJĘCIA)

Jeśli wątek jest długi to prosiłbym o podanie linku bezpośrednio do postu w którym wrzucono zdjęcie.

5. Liczba zdjęć na które można głosować zależy od liczby zdjęć biorących udział w głosowaniu. Na każde 5 zgłoszonych zdjęć przypada 1 głos. Na przykład:
* 1 do 5 kandydatów - głosowanie na 1 zdjęcie
* 6 do 10 kandydatów - głosowanie na 2 zdjęcia
* 11 do 15 kandydatów - głosowanie na 3 zdjęcia
itd.

6. Przypadki szczególne, wyjaśnienie intencji, przykłady:
a) Jeśli przed stworzeniem ankiety link do zdjęcia nie działa lub wygasł, albo zgłoszone zdjęcie narusza zasady zabawy, zdjęcie nie zostanie dopuszczone do głosowania; jeśli jednak problem zostanie wykryty po stworzenia ankiety, takie zdjęcie bierze udział w zabawie; jednakże, w szczególnych przypadkach można rozważyć stworzenie ankiety od nowa bez problematycznego kandydata - na przykład jeśli ankieta dopiero się zaczęła
b) Autor może poprosić o usunięcie zdjęcia z propozycji (zdjęcie nie weźmie udziału w ankiecie). Autorzy nie będą specjalnie pytani o zgodę na udział w zabawie
c) Nie ma limitu na liczbę zdjęć danego autora (np. w zabawie mogą brać 3 zdjęcia jednego autora)
d) Zdjęcia wywołane przez inną osobę niż ta która zrobiła oryginał też są dopuszczone do zabawy, o ile wywołanie zdjęcia było zrobione za zgodą autora oryginału
e) Różne warianty danego zdjęcia (np. różne wersje kolorystyczne, różne kadry) traktowane są jako różne zdjęcia (nie dotyczy to rozmiaru); w szczególnych przypadkach (bardzo podobne warianty) można wybrać do głosowania jeden ze zgłoszonych wariantów
f) Nie robimy dogrywek
g) Nie można proponować aktów (wątek do dyskusji tego: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=273620)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

- - - - kolejny post - - - - - -

Skoro kwestia zwiększenia liczby zgłoszeń się zamknęła, to możemy zająć się pozostałymi tematami.



Zastanawiam się też czy nie powinna zajść spora rewolucja w regulaminie. Co prawda skomplikuje to sprawę i wydłuży wszystko, ale .. formalnie byłoby to wskazane. Punkt 6 b chyba trzeba zmienić.
Czyli - 1. zgłaszanie zdjęć przez miesiąc. 2. nawiązanie kontaktu na PW albo poprzez przywołania @ nick z autorem zdjęcia i uzyskaniem jego akceptacji na udział w konkursie - dajmy na to tydzień po końcu miesiąca 3. tak jak jest - ankieta, nie musi być dwa tygodnie, może być krócej - np. 10 dni.
[...]
Co do pkt 2. Jeśli autor nie odpowie, nie odpisze to niestety przyjmijmy, że się nie zgadza i jego zdjęcia nie będzie. Stąd dopuszczenie zgłaszania większej ilości zdjęć ma sens.
Z kontaktem z autorami nie będzie chyba wcale wielkiego problemu, każdy jak wystawi zdjęcie to zagląda często na forum czytając komentarze i odpowiadając na pytania. O skierowaniu zdjęcia na konkurs powinno się powiadamiać właśnie w wątku autora. To spowoduje przy okazji popularyzacje całego konkursu.
[...]
Kolejną zmianą niech będzie nagroda np. koszulka nikoniarzy dla zwycięzcy. Niech będzie jakaś motywacja i uznanie dla zwycięzcy.


W pierwszym momencie pomysł z pytaniem się autorów zdjęć o zgodę na udział w konkursie uznałem za nietrafiony, ale faktycznie, może to poprawić ruch w FM.


Jak rozumiem, pojawiły się takie postulaty (pkt 6 dodałem - kiedyś o tym wspominałem):
1. pytać autorów o zgodę na dodanie zdjęcia do ankiety
2. domyślnie przyjmować brak zgody
3. powiadamiać o zgłoszeniu w wątku autora
4. skrócić ankietę do 10 dni
5. wprowadzić nagrody dla zwycięzców
6. wprowadzić nagrody dla zgłaszających

Osobiście mam takie zdanie:
1 - mocno wolałbym nie
2 - mocno wolałbym nie
3 - OK
4 - nie mam zdania
5 - mocno na tak
6 - mocno na tak

Nie chcę pytać o zgodę ani przyjmować domyślnie braku zgody, bo:
- nie było dotąd problemów z tym jak to teraz działa
- wprowadza to utrudnienia, zarówno w postaci dodatkowej pracy dla mnie/dla zgłaszających i dla autorów zdjęć, oraz w postaci opóźnień czasowych - konieczność czekania na odpowiedź

Można powiadamiać w wątku autora o zgłoszeniu - to też zapewni większy "rozgłos" zabawie, oraz umożliwi autorowi prośbę o usunięcie zdjęcia z konkursu.

Co do nagród, to oprócz autorów nagradzałbym zgłaszających (np. losując wśród zgłaszających 1 osobę, nagradzając najbardziej aktywnych/najdłużej zgłaszających itp).

PiKa
23-11-2016, 10:01
Dyskusja zamarła.

Najmniej dyskusyjny i najprostszy jest punkt 3, więc od przyszłego miesiąca wprowadzimy go w życie.

Chciałbym też ruszyć z nagrodami. Moja propozycja jest taka:
- nagroda dla osób których zdjęcie wygrało
- nagroda dla osób które zgłosiły wygrywając prace

Przypadki szczególne do rozważenia:
- nie mamy dogrywek, więc może być kilka zdjęć z taką samą liczbą głosów (kilku zwycięzców). Czy każdy dostaje nagrodę (i każdy ze zgłaszających)?
- czy jedna osoba może dostać kilka nagród w miesiącu? (Np bo zgłosiła swoje zdjęcie i ono wygrało - jako zgłaszający i autor, albo kilka zdjęć jednego autora wygrało)

No i trzeba mieć nagrody ;) Może zrobimy zrzutkę? Na szybko przejrzałem swoje rzeczy i mam dwa nieużywane futerały na kompakty, leżą i się kurzą. Może udałoby się zebrać więcej takich symbolicznych nagród.

Pewnie zależnie od tego ile będzie nagród to zasady nagradzania mogą być inne.

Fajnie byłoby wystartować z nagrodami od nowego roku.

Jacek_Z
23-11-2016, 12:49
Kwestię nagród omówię z fomagiem.
W sumie koszulka nie jest problemem, raz na miesiąc.
Sęk w tym, że są aktywne te same osoby (RAwki, zadania tematyczne, kalendarz) i będą mieli ludzie po 2, 3 koszulki i szanse na następne, co jest trochę bez sensu, po co im tyle.
Jeśli się nie sprzedadzą kalendarze to w styczniu czy lutem może być kalendarz, a może będzie wymienność - np. można będzie zamiast koszulki dostać kubek nikoniarzy itp.
Porozmawiam z Jarkiem, do stycznia jest czas.

PiKa
04-12-2016, 12:38
Kwestię nagród omówię z fomagiem.
W sumie koszulka nie jest problemem, raz na miesiąc.
Sęk w tym, że są aktywne te same osoby (RAwki, zadania tematyczne, kalendarz) i będą mieli ludzie po 2, 3 koszulki i szanse na następne, co jest trochę bez sensu, po co im tyle.
Jeśli się nie sprzedadzą kalendarze to w styczniu czy lutem może być kalendarz, a może będzie wymienność - np. można będzie zamiast koszulki dostać kubek nikoniarzy itp.
Porozmawiam z Jarkiem, do stycznia jest czas.

Czy wiadomo coś więcej?

Nagroda od fomaga to bardzo fajna sprawa, ale jeśli pula nagród jest ograniczona (koszula, kubek, czy coś jeszcze?) to jak piszesz to trochę mało.

Więc może jednak pomysł ze zrzutką nie jest taki zły? Czy ktoś byłby chętny zostać sponsorem? Zbliżają się święta, na pewno będzie dużo drobnych niepotrzebnych prezentów ;)

PiKa
07-02-2017, 00:33
Wygląda na to, że nie bardzo mam czas/chęci/zapał do prowadzenia kolejnych edycji...
Czy są chętni do pomocy/zastępstwa?

Dune
10-12-2018, 19:54
Czasu do końca roku niby jeszcze trochę jest, ale myślę, że to dobry moment, ażeby pomyśleć o zabawie (jej formule i zasadach) podsumowującej edycje 2018. Pomysł na "Fotografię roku" był już wcześniej wysuwany, ale nie przyjął się przede wszystkim z uwagi na potencjalną konkurencję z plebiscytem The Best of... Ten ostatni odszedł w niepamięć, fajnie byłoby zatem zrobić małe podsumowanie fotograficzne roku w oparciu o "Fotografię miesiąca".

OjTam
10-12-2018, 20:08
Dune Przyznam, że mi to samo po głowie chodzi.
Tylko wiąże się to z paroma problemami, choć nie są to problemy nie do przeskoczenia. ;)
No i nie wiem, co z tym "The Best of...", o którym wspomniałeś. Ostatnio nie było, prawdopodobnie w związku z kalendarzem.
Jednak w tym roku kalendarza nie będzie, więc... Jacek_Z?

Dune
10-12-2018, 20:19
Myślę, że nieobecność "The Best of ..." nie wiązała się z kalendarzem. Bardziej chyba z podupadająca kondycją tej zabawy, ale co do tej kwestii, najlepiej gdyby wypowiedzieli się modowie. W "Fotografii miesiąca" zebrała się spora pula fajnych zdjęć, grzechem byłoby jej nie wykorzystać do podsumowania roku. Kwestia ile zdjęć z poszczególnych miesięcy miałoby brać w niej udział - tylko najlepsze, czy podium itd.

OjTam
10-12-2018, 20:37
Myślałem o podium.
Tylko:
- część zdjęć już pewnie poznikała,
- jak to czasowo ustawić. Obecnie jest wątek zgłoszeniowy na grudzień. Ankieta będzie w styczniu. Czyli głosowanie na foto roku wypadło by na luty.
Ewentualnie głosowanie na grudzień skrócić i wystartować koło połowy stycznia z głosowaniem na foto roku.

Wysłane gołompem przy użyciu katapulty [emoji23]

Dune
10-12-2018, 20:49
Co do fot, które zniknęły, można prosić autorów, aby w określonym terminie podesłali pliki. Jeśli tego nie zrobią, to oczywiste, że zdjęcie nie weźmie udziału w głosowaniu.
Nie skracałbym terminu głosowania na zdjęcie grudnia - i tak przypadnie na ferie, przez co może być niższa frekwencja. Głosowanie w The best odbywało się zwykle w lutym, więc ten miesiąc wydaje się ok.

OjTam
10-12-2018, 21:18
Nie mówię nie, nie mówię tak, choć mam ochotę coś takiego zrobić.
Chciałbym tylko wiedzieć, czy to The Best Off będzie.
Od strony Jacka cicho jak na tą chwilę.

Wysłane gołompem przy użyciu katapulty [emoji23]

Dune
10-12-2018, 21:25
Uda się :smile:

PiKa
10-12-2018, 22:11
Drugi raz głosować na to samo? Hmm...

Dune
10-12-2018, 23:07
Nie interesuje Cię, które z tych zdjęć okaże się najlepsze w skali roku ?

PiKa
10-12-2018, 23:15
Nie bardzo. Ani nowych zdjęć nie zobaczę, ani nic nie wygram, ani nie mogę zgłosić innego zdjęcia które naprawdę uważam za najlepsze... Osobiście nie miałbym motywacji brać udziału w takim głosowaniu.

Dune
10-12-2018, 23:32
Bardzo subiektywne podejście, podobnie zresztą jak moje.

Jacek_Z
11-12-2018, 00:52
The best off ... umarło bo odszedł prowadzący, psychotrop, nie wiem czy go nowi pamiętają. Jedną edycje pociągnął kto inny. Ale to trochę roboty i nie było chętnego co by przejął pałeczkę. Jesli ktos taki się znajdzie to prosze bardzo (do mnie na PW - przyjmuję kandydatury ;))
W sumie wtedy jak był The best to z kolei nie było zdjęcia miesiąca. Te konkursy są trochę zbliżone.
Jak jest zdjęcie miesiąca, to na koniec roku (w styczniu) powinno być zdjęcie roku (2018), a wtedy The best traci nieco sens. Choć ... the best miało podział na kategorie. Gdyby zdjęcie roku miało taki podział na kategorie to to będzie w praktyce to samo co The best, tylko pod inna nazwą.
Tak na 90% to będzie nagroda, szczególnie w sumie cenna dla RAWkowiczów. Program do HDR (Machinery), ale jedna szt. (czyli problem jeśli byłby podział na kategorie bo wtedy jest wielu zwyciężców).

Połączenie tego z kalendarzem to jeszcze inny pomysł, też go miałem. Ale o tym można porozmawiac od stycznia, bo to by było na rok 2020.

Ojtam - zdjęcie 9zdjęcia) roku - tak, pomyśl nad formułą, tzn czy z kategoriami jak The Best czy bez.
Przewaga ludzi robiących krajobrazy jest duża. Jak wszystko sie wrzuci do jednego wora to np portret nie ma szans.

PM.M
11-12-2018, 01:16
Pomysł na zdjęcie roku jest IMHO dobry. Ale problem kategorii też jest, bo zdjęcia miesiąca monopolizowane są przez krajobraz i dziką przyrodę, co myślę wynika z dwóch rzeczy. Po pierwsze na forum w tych działach zamieszczają zdjęcia chyba najlepsi ludzie w kraju, a po zdjęcia "ładne" będą popularniejsze od tylko "dobrych" albo "mocnych". Może rozdział na kategorie ludzkie i przyrodnicze nie byłby zły, ale czy nie jest to dzielenie włosa na czworo?

Jacek_Z
11-12-2018, 01:37
Wg mnie nie. I ten włos nalezy podzielic na więcej niż 4. często jest tez u nas fajna np architektura i inne działy też powinny mieć swoje miejsce.

OjTam
11-12-2018, 11:06
Wydaje mi się że 5 kategorii by wystarczyło.
Przyroda, Krajobraz, Technika, Ludzie oraz Architektura.
Do rozwiązania jest jeszcze jeden problemik, ale to chyba przez ankietę zrobię.
No i czas. Luty?

Wysłane gołompem przy użyciu katapulty [emoji23]

OjTam
11-12-2018, 11:22
ani nie mogę zgłosić innego zdjęcia które naprawdę uważam za najlepsze...
Coś się pomyśli. [emoji6]


Wysłane gołompem przy użyciu katapulty [emoji23]

Dune
11-12-2018, 11:34
Wydaje mi się że 5 kategorii by wystarczyło.
Przyroda, Krajobraz, Technika, Ludzie oraz Architektura.
(…)

Pomyśl, czy nie warto przewidzieć także jednej kategorii, w której zmieściłyby się pozostałe tematy (np. "Inne"). No chyba że wszystkie foty, jakie miałyby brać udział w głosowaniu mieszczą się w tych pięciu.

Jacek_Z
11-12-2018, 12:55
Wydaje mi się że 5 kategorii by wystarczyło.
Przyroda, Krajobraz, Technika, Ludzie oraz Architektura.
Do rozwiązania jest jeszcze jeden problemik, ale to chyba przez ankietę zrobię.
No i czas. Luty?
Ktoś proponował Inne - OK, przynajmniej nie będzie poszkodowanych piszących, że nie ma ich działu.
Zerknij w regulamin The best. Trzeba w regulaminie sobie zastrzec pewne możliwości działania, np przenosiny zdjęć do innej kategorii gdy autor da nie tam gdzie powinien itp.

Start z poczatkiem stycznia, zbieranie miesiąc - do końca stycznia, luty ankieta trwająca dłużej niż w konkursach. 2 tygodnie?

OjTam
11-12-2018, 17:51
Do dalszej dyskusji nt Foto Roku, zapraszam tutaj (http://forum.nikoniarze.pl/threads/293533-Foto-Miesiąca-SpecEdv2-foto-roku-Pomysły-sugestie-propozycje?p=4013606#post4013606).

Jacek_Z
02-01-2020, 03:13
A swoją drogą. Jacek_Z może by standardowo odznaczył kopiowanie? Bo nie tylko w F.M. problemy są.
Wyłuszcz dokładniej, co masz na myśli?

OjTam
02-01-2020, 03:26
Wyłuszcz dokładniej, co masz na myśli?Popatrz na screen w pierwszym poście.
Standardowo pobierz na serwer... jest zaznaczone.

Rzucone kamieniem do celu.

Jacek_Z
02-01-2020, 19:05
OK, tylko jaki tu problem i co innego ma być?

OjTam
02-01-2020, 19:14
Niektórzy zapominają odznaczyć i kopiują zdjęcia na swoje konto. Mnie w sumie rybka, gorzej jak autor zdjęcia zacznie się denerwować. A co ma być? Tak jak jest, tylko żeby ten ptaszek był standardowo odznaczony, nie zaznaczony, jak jest teraz.

Jacek_Z
03-01-2020, 00:53
Oj, przypuszczam, że wątpię ;) byśmy to zrobili. Tzn grizz by musiał zrobić inną formatkę na te zabawę. A modyfikowanie jej jest ciężkie. Ja kiedyś też chciałem by ona wyglądała inaczej.


Hm, koniec 2019, konkurs na ZDJĘCIE ROKU? Było kiedyś The best off .. a w zeszłym roku zrobiliśmy coś takiego:
https://forum.nikoniarze.pl/threads/293621-Fotografia-Miesi%C4%85ca-Fotografia-Roku-Prolog

OjTam
03-01-2020, 01:03
a w zeszłym roku zrobiliśmy coś takiego:
https://forum.nikoniarze.pl/threads/293621-Fotografia-Miesi%C4%85ca-Fotografia-Roku-Prolog

Wiem, sam to robiłem. :lol:
Czy i jak w tym roku... Hm, do zastanowienia.


PS. Przenoszę do Dyskusji i usuwam część z belkami, żeby bajzlu w zgłoszeniach nie robić.

marcin255
07-12-2020, 10:58
daje link do wątku i " error: Nieprawidłowy plik "

Wind Mill
30-07-2021, 10:36
...Czy i jak w tym roku...

Można prosić o jedną rzecz w kolejnej edycji?

Oprócz pierwszego "regulaminowego" postu, drugi zawierający:

Autor: @ NICK_AUTORA
Wątek: TYTUŁ_WĄTKU LINK_DO_WĄTKU

Po co i na co? A dla ułatwienia życia zgłaszającemu. ;)
Będąc w jakimś wątku i kopiując link, tytuł, nazwę użytkownika, mając już zajęty schowek i cytując ów drugi post w wątku zgłoszeniowym ino paste robię tego co w schowku.

Dotychczas wpierw copy / paste owej inkryminowanej frazy w wątku donosicielskim, potem znów skok do wątku za zdjęciem i dopiero kopipasty danych wrażliwych fotograficznie-zgłoszeniowo. ;)

OjTam
30-07-2021, 12:38
Jasne, czemu nie. Oczywiście taki post pojawi się po założeniu zabawy, żeby uniknąć sklejania postów.

I przy okazji. Zobacz sobie, co robi skrót Win+V. ;)

Wind Mill
30-07-2021, 20:21
Dzięki.
W W8.1 nic nie robi. :mrgreen:
W tyrlandii na W10 po pewnym czasie wyłączyłem multischowek, jednak przeszkadzał. ;)

OjTam
30-07-2021, 20:27
E tam, przeszkadzał. Dobra rzecz. :mrgreen:

PM.M
09-05-2023, 21:29
OjTam Odkopię może temat, ale taka luźna refleksja do regulaminu FM przyszła mi do głowy. Może anulować możliwość zgłaszania własnych zdjęć, a jedynie cudze. Praktyka pokazuje, że i tak rzadko kto zgłasza własne, bo to nieco narcyzmem zalatuje, a poza tym nikt nie jest dobrym sędzią we własnej sprawie.

OjTam
09-05-2023, 22:48
Nie. Nie ma po co. Martwy zapis, ale niech zostanie.

markoniMark
12-07-2023, 08:53
Jestem nowy - jestem za.