PDA

Zobacz pełną wersję : Helios 44m-4 i Pentacon 50 - D5200



Maly.Psikus
03-05-2016, 15:53
Proszę o kontakt kogoś kto pomoże mi ogarnąć Heliosa i Pentacona tak aby przez wizjer po naciśnięciu spustu zdjęcia wychodziły dobre.

Problem w tym, że przez wizjer widzę dobrze, naciskam spust, przeglądam foto i... ani jedna nie jest ostra !
Dlaczego ? Co robię nie tak ?

Nie chcę cały czas używać Live View do tych obiektywów (wtedy wychodzą dobre - większość).

Wiem, że przy wizjerze jest pokrętło, którym ustawiam ostrość wizjera, może w tym problem ?

Może jest jakiś prosty sposób by "wyczaić"/zrozumieć te obiektywy przez oko wizjera ?

amirez
03-05-2016, 18:38
1. Podpiąć normalny obiektyw,
2. Sprawdzić, czy jak aparat potwierdza ostrość, to też widzisz ostro w wizjerze,
3. Jeżeli nie, to uregulować pokrętłem przy wizjerze,
3. Zmienić szkło, sprawdzić.

ksh
03-05-2016, 18:42
Ustaw ostrość ciut za obiektem i kręcąc pierścieniem pstrykasz zdjęcia aż ostrość przejdziesz przed obiekt, masz wtedy szanse na wybranie z całej serii jednego dobrego.

GonzoG
03-05-2016, 18:43
Ustawianie ostrości ręcznie w wizjerze D5200 nie jest proste. Musisz sobie odpowiednio dobrać wskazania kropki i ustawić poprawnie dioptrie.
Najlepiej to zrobić stawiając aparat na statywie, ustawić ostrość w LV i skorygować dioptrie wizjera. Sprawdzian też ile trzeba (jeśli trzeba) brać korekty na kropkę.

Maly.Psikus
03-05-2016, 18:54
Jaka kropka, jaka ostrość... przecież nie ma potwierdzenia ostrości w tych szkłach z D5200 albo ja jestem ślepy !

EDIT
Ok widzę. Sprawdzę to jak będzie spisywać się ta metoda w plenerze i dam znać.

madebyzosiek
03-05-2016, 19:04
Jaka kropka, jaka ostrość... przecież nie ma potwierdzenia ostrości w tych szkłach z D5200 albo ja jestem ślepy !
Nie mam w tej chwili pod ręką D5000, żeby sprawdzić na 100%, ale mam F501, czyli pierwszy aparat z AF, który potwierdza ostrość kropką w wizjerze... To D5200 nie ma? Ej... Po lewej stronie nie zapala się kropka w którymś momencie kręcenia pierścieniem ostrości? Na 100% w D90, D300s, D7100, N80 (F80), F501 jest takie potwierdzenie, jutro mogę sprawdzić w D5000 ;)

Maly.Psikus
03-05-2016, 19:50
W domu testy porobione, muszę patrzeć na kropkę. Dziękuję ! Człowiek ciągle się uczy... :)